Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 05:08:25 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 15260 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 28, 2012, 12:00:15 πμ »

Αυτό το ντιπαρισμα τι ειναι?

Eιναι η εμβαπτηση των νομισματων σε χημικα οξεα του εμπορειου  τα οποια απομακρυνουν τα οξειδια του μεταλου. Μαζι φυσικα με τις  ανεπιθυμητες οξειδωσεις  φευγει και η πατινα . Στην Αγγλικη αυτα τα νομισματα (συμπεριλαμβανομενων  και των καθαρισμενων με αλλους τροπους ) ονομαζονται clened και δεν παιρνουν βαθμο.
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 16, 2014, 03:33:32 μμ »

Καλησπερα! Έχω κάνει συντήρηση νομίσματος στη σχολή και είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία που απαιτεί εξοπλισμό, γνώση και οπωσδήποτε... μικροσκόπιο! Το πιο απλό που μπορεί να γίνει για να μην έχουμε αντίθετο αποτέλεσμα, είναι με λίγο αραιωμένο white spirit ή ασετόν να τρίψουμε πολύ απαλά με το χέρι ή με πολύ μαλακό πανί. Μέχρι εκεί... Τα υπόλοιπα καταστρέφουν το ανάγλυφο αν δεν είσαι χειρουργός ή δεν έχεις μικροσκόπιο...
Αυτά από μένα...
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:10:39 μμ »

Καλησπερα! Έχω κάνει συντήρηση νομίσματος στη σχολή και είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία που απαιτεί εξοπλισμό, γνώση και οπωσδήποτε... μικροσκόπιο! Το πιο απλό που μπορεί να γίνει για να μην έχουμε αντίθετο αποτέλεσμα, είναι με λίγο αραιωμένο white spirit ή ασετόν να τρίψουμε πολύ απαλά με το χέρι ή με πολύ μαλακό πανί. Μέχρι εκεί... Τα υπόλοιπα καταστρέφουν το ανάγλυφο αν δεν είσαι χειρουργός ή δεν έχεις μικροσκόπιο...
Αυτά από μένα...

Δεν ξέρω αλλά άμα βάλεις φωτογραφία νομίσματος πριν-μετά από νόμισμά σου, που να το καθαρίζεις και να βγαίνουν πολύ καλά από/σματα θα χεις πολύ κόσμο από το στέκι που θα παρακαλάει!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Φιλικά
Γιάννης
Καταγράφηκε

nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:58:16 μμ »

Αλίκη, πολύ δυναμικά μπήκες στο στέκι, κανένα αρχαίο νόμισμα έχεις να μας δείξεις;
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 18, 2014, 07:42:34 μμ »

Αλίκη, πολύ δυναμικά μπήκες στο στέκι, κανένα αρχαίο νόμισμα έχεις να μας δείξεις;

Δυστυχώς δεν μας τα δώσανε... Κάναμε τη χαμαλοδουλειά τους και τα επιστρέψανε στην ανασκαφή...
(η στην τσέπη τους...αυτό δεν το ξέρω) Το μόνο που μου έμεινε είναι ένα εσωτερικό από κέρατο... (Δεν θέλω γέλια). Όλα τα άλλα μας τα πήρανε. Μόνο τα δικά μου έχω, και αυτά δεν είναι σε νόμισμα. Το μόνο που ίσως αφορά κάποιον εδώ μέσα, είναι ένα απολυτήριο του 1926 (είναι η ίδια τεχνική με το χαρτονόμισμα). Αν το θέλετε, να ψάξω να βρω τις φωτό...
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 29, 2014, 10:41:03 πμ »

Καλημέρα
Να σε ρωτήσω,αυτό που είπες για τον καθαρισμό των νομισμάτων με άσετον,ισχύει για ολα τα νομισματα?
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 29, 2014, 01:41:13 μμ »

Αν έχει προϊόντα διαβίωσης μόνο. Σε απλή πατινα δεν το έχω δοκιμάσει.
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 29, 2014, 03:01:14 μμ »

Ti Εννοείς
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 29, 2014, 05:35:36 μμ »

Σκουριά κυρίως. Η διάφορες βρωμιές κολλημένες. Το white spirit το δοκίμασα σε δραχμή του 1926 με μαυρίλα και κολλώδεις επικαθήσεις (βρωμιές) και καθάρισε. Το ασετόν το έχω δοκιμάσει σε παλαιοβυζαντινό στη σχολή. Είναι κυρίως για σίδηρο και μπρούντζο. Αλλού δεν το δοκίμασα. Σκοπεύω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή σε κάποιο μικρής αξίας, αλλά δεν ξέρω πότε. Α! Μιλάμε πάντα για καθαρό ασετόν από χρωματοπωλείο, πάνω από 95%. Ή κάποιο του εμπορίου πιο ελαφρύ, αλλά σίγουρα χωρίς προσθήκη ελαίου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences