Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 07:18:20 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 29955 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:15:38 πμ »

Καλημέρα. Βρήκα σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα (καθώς έψαχνα για θήκες και άλμπουμ) να πουλάνε έτοιμο καθαριστικό νομισμάτων (ανάλογα το υλικό) και προστατευτικό για το τέλος της διαδικασίας. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι αντίστοιχο; Ξέρει τα αποτελέσματα;
Υ.Γ. Δεν παρέθεσα το link γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται... Αν θέλετε μπορώ να το βάλω να το δείτε
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:35:28 πμ »

καθαριστικά υπάρχουν πολλά, ρώτα και το Nestor που πειραματίστηκε, το θέμα είναι να βγάζουν τη βρωμιά, την μπίχλα και να μην πειράζουν την πατίνα.
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2014, 11:30:18 πμ »

καθαριστικά υπάρχουν πολλά, ρώτα και το Nestor που πειραματίστηκε, το θέμα είναι να βγάζουν τη βρωμιά, την μπίχλα και να μην πειράζουν την πατίνα.
Αυτό είναι το πρόβλημά μου... Μήπως ξεκινάει νέα διάβρωση μετά και άντε να το σώσεις!!!
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2014, 12:53:03 μμ »

Αλικη καθαριστικα υπαρχουν, ομως δεν ειναι τοσο απλη η χρηση τους.
, αναλογα με το υλικο του νομισματος παιζει ρολο και ο χρονος που θα μεινει το νομισμα για καθαρισμα.
και αλλα παιζουν ρολο........ δεν ειναι απλα πηρα ενα καθαριστικο και ολα οκ.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2014, 01:35:51 μμ »

Αλικη η πιο απλη και ανωδυνη μορφη καθαρισμου (ασημενια-χρυσα, ΟΧΙ χαλκινα) ειναι η εμβαπτιση σε καυτο νερο που εχει λιγο fairy υγρο για τα πιατα.
Επειτα ξεπλυμα με απεσταγμενο νερο και παθητικο στεγνωμα.(οχι τριψιμο).
Για πιο επιμονη βρωμα η κολλες κλπ υπαρχει το καθαρο ασετον, απο χρωματοπωλειο,εμβαπτιση για μισο-ενα λεπτο και μετα πολυ απαλα με μπατονετα που καθαριζουμε τα αυτια βουτηγμενη σε ασετον βγαζεις τις βρωμες.
Επειτα ξεπλυμα με νερο κλπ.(και παλι ΟΧΙ για χαλκινα)
Τα δυο παραπανω δεν πειραζουν την πατινα ουτε το λουστρο.(αν και καποιος φιλος ειχε γραψει οτι το ασετον "θολωνει" λιγο το λουστρο στα προυφ, εγω παντως που το δοκιμασα σε προυφ ουγκιες με δαχτυλιες κλπ δεν το επηρρεασε καθολου, δεν ειμαι απολυτος ομως, μην σας παρω στον λαιμο μου).
Απο εκει και περα υπαρχουν προιοντα εμποριου.
Το κακο με αυτα ειναι οτι μπορει να ειναι πολυ ισχυρα και να επηρεασουν το λουστρο η την πατινα, γιαυτο αυτο πρεπει να πειραματιστεις και σιγουρα οχι με νομισματα αξιας.
 Για χαλκινα ειναι αλλου παππα ευαγγελιο,ολοκληρη ιστορια και μπερδεμα,πολυ ευκολα καταστρεφεις το νομισμα στην προσπαθεια καθαρισμου.

Διευκρινηση. Μιλαμε παντα για βρωμιες.
Αν θες να καθαρισεις το νομισμα απο ασχημη πατινα, πας σε dip που ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα και αν δεν το κανεις προσεκτικα και γρηγορα μπορει να το καταστρεψεις απο συλλεκτικη αποψη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 19, 2014, 02:15:11 μμ »

Αν σκοπεύεις να καθαρίσεις 5λεπτα του ευρώ ή ασημένια νομίσματα αξίας (αγοράς) 10-20 ευρώ, πειραματίσου ελεύθερα. Ο haros υποθέτω μιλάει για νομίσματα τριψήφιας αξίας και βάλε...

Αν έχεις κάποιο γερμανικό 10ευρο και θέλεις να το γυαλίσεις, γυάλισέ το ελεύθερα. Ή άφησέ το με την πατίνα του, ό,τι γουστάρεις. Αν το γυαλίσεις και το βάλεις σε αεροστεγή κάψουλα, η "νέα διάβρωση" θα προχωρήσει με βραδύτατους ρυθμούς (εκατονταετιών).

Στα ασημένια, τηρώντας πάντα τις οδηγίες του κατασκευαστή, μπορείς να πετύχεις "άριστα" αποτελέσματα. Θέλεις γυάλισμα; Σου το γυαλίζει. Θέλεις απλό καθάρισμα; Σου το καθαρίζει.

Στα χάλκινα τα αποτελέσματα είναι... διάφορα. Χάλκινο από χάλκινο διαφέρει στο κράμα. Ανόλογα με το κράμα, μπορεί να πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα.

Σε ορείχαλκο, νικέλιο και αλουμίνιο δεν θα δεις θεαματικά αποτελέσματα.

Μιλάμε πάντα για νομίσματα μονοψήφιας ή διψήφιας το πολύ αξίας (σε ευρώ).
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2014, 03:09:47 μμ »

Όπως έχω γράψει σε άλλη δημοσίευση,έχω κάνει συντήρηση νομίσματος στη σχολή. Αλλά εκεί χρησιμοποιούσαμε μηχανικό καθαρισμό (νυστέρι, υαλόβουρτσα) σε συνδυασμό με χημικά που δεν επιτρέπονται στο σπίτι... Το θέμα μου είναι 1. οτι αυτά τα έτοιμα δεν ξέρω πόσο δραστικά είναι και 2. ότι κανονικά απαιτείται βερνίκι για να αποτρέψει καινούργια διάβρωση. Αλλά έχω ακούσει ότι το βερνίκι απαγορεύεται στα νομίσματα...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2014, 03:39:35 μμ »

Αλικη, ο καθαρισμος-συντηρηση που κανουν π.χ. οι αρχαιολογοι στα νομισματα των ανασκαφων δεν εχει καμια σχεση με τον καθαρισμο που δεν καταστρεφει τα νομισματα απο συλλεκτικη αποψη.
Τον συντηρητη αρχαιων νομισματων που θα πανε στο μουσειο δεν τον ενδιαφερει εαν δημιουργησει hairlines κλπ.
  Τον ενδιαφερει μονο να απομακρυνει τα ξενα σωματα, να σταματησει την ενεργη διαβρωση στα χαλκινα και να αποτρεψει περαιτερω διαβρωση η την Αρρωστια του χαλκου κλπ.
  Η συντηρηση -καθαρισμος συλλεκτικων νομισματων,ειναι διαφορετικο πραγμα, παρολο που εχουν κοινα σημεια.
Το βερνικι ειναι no-no στα συλλεκτικα νομισματα.
Οι υαλοβουρτσες επισης (Παναγια μου..).
Νυστερια και μαχαιρια μονο στα χειρουργεια..
Η αξια του συλλεκτικου  νομισματος που θες να καθαρισεις εχει σημασια μονο ως προς την εκπαιδευση σου.
Μαθαινεις στα φτηνα και μετα πας στα ακριβοτερα.
Δηλαδη μαθαινεις χωρις να σε νοιαζει η απομειωση της συλλεκτικης αξιας, επειδη ουτως η αλλως ειναι μικρη.
Παντως ξεκαθαρισε τι θελεις ακριβως, για να μην γραφουμε τσαμπα.
Θες να καθαρισεις χαλκινο?
Θες να καθαρισεις ασημενιο?
Θες να 'εξαφανισεις " την πατινα?
Τι ακριβως θελεις?

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2014, 04:04:17 μμ »

Να κάνω μια προσπάθεια να βοηθήσω:

Οι αρχαιολόγοι συνήθως βρίσκουν νομίσματα μέσα σε χώματα, ταλαιπωρημένα, χτυπημένα κλπ. Πρώτη δουλειά είναι να τα καθαρίσουν από ξένα σώματα, βρωμιά κλπ.

Οι συλλέκτες συνήθως βρίσκουν νομίσματα που δεν είναι ιδιαίτερα ταλαιπωρημένα. Συχνά είναι ακυκλοφόρητα ή με ελάχιστη κυκλοφορία. Και συνήθως τα νομίσματα αυτά είναι σε κουτιά κλπ.

Κάποιες φορές οι συλλέκτες μπορεί να βρουν νομίσματα μέσα στα χώματα κλπ. Σε αυτή την περίπτωση:
- Αν το νόμισμα αξίζει 10-20 ευρώ, απλώς το ξαναπετάνε.
- Αν το νόμισμα αξίζει 500 ευρώ, το στέλνουν σε επαγγελματία συντηρητή (όπως εσύ).
- Αν το νόμισμα είναι χρυσό, αλλά δεν έχει συλλεκτική αξία (π.χ. μια λίρα του 2010 σε μαύρα χάλια), το πουλάνε για μέταλλο και τελειώνει η υπόθεση.

Τα νομίσματα που βρίσκουν σε κουτιά κλπ.
- Αν είναι νομίσματα του παπού (αξίας 1 ευρώ ή και λιγότερο) τα κάνουν ό,τι γουστάρουν.
- Αν είναι νομίσματα κάποιας αξίας, κάνουν ό,τι λέει ο haros.

--------------------------------------------------------------------------

Μετά:

Οι συλλέκτες τα νομίσματά τους τα βάζουν σε κάψουλες, θήκες, slabs κλπ οι οποίες τα προστατεύουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Έτσι, η οποιαδήποτε περαiτέρω φθορά τους είναι πάαααρα πολύ αργή. Αντίθετα τα νομίσματα των μουσείων συχνά καταλήγουν σε προθήκες, όπου, παρ' όλες τις προόδους τις επιστήμης, υφίστανται μια κάποια ταλαιπωρία. Η ανάγκη έκθεσης των νομισμάτων δημιουργεί και την ανάγκη περιοδικής συντήρησης. Ή προληπτικών μέτρων, όπως το βερνίκι που αναφέρεις.

Πολύ ειδικά, οι εταιρείες πιστοποίησης νομισμάτων (για συλλέκτες) έχουν βάλει κάποιες προδιαγραφές, με βάση τις οποίες πιστοποιούν και βαθμολογούν τα νομίσματα. Οι προδιαγραφές των εταιρειών αυτών... δεν μας ενδιαφέρει αν είναι σωστές η όχι, αλλά οι συλλέκτες αναγκαστικά τις ακολουθούν "ευλαβικά", για να μην χάσουν τα νομίσματά τους την αξία τους.

Πιθανό οι προδιαγραφές αυτές να είναι διαφορετικές από αυτά που έμαθες εσύ στη σχολή, αλλά οι συλλέκτες δεν έχουν άλλη επιλογή (ξέρεις, τα ντόπια και ξένα μονοπώλια κλπ κλπ).

----------------------------------------------


Καλό είναι να βάλεις τους συνδέσμους που βρήκες, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 07:03:48 μμ από sac » Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 19, 2014, 04:08:51 μμ »

http://www.tarassouleas.gr/EL/SuppliesSc2b.htmΑυτή είναι η σελίδα. Τα πάνω είναι τα καθαριστικά και από κάτω το βερνίκι. Μου έκανε εντύπωση και άνοιξα το θέμα γιατί αυτός πουλάει και άλμπουμ και τέτοια! Α! Και στην ανασκαφή κανονικά τους νοιάζει να μην υπάρχουν σημάδια επέμβασης... Αλλά πολλοί δεν το τηρούν...
Α!! Και όσον αφορά την υαλόβουρτσα και το νυστέρι, όποιος έχει μάθει να το δουλεύει δεν αφήνει ίχνη! (έχω αφαιρέσει στρώμα βερνίκι από ελαιογραφία γιατί δεν άντεχε διαλύτες...). Αρκεί να μην πέσει στα χέρια ατζαμή...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 19, 2014, 04:49:59 μμ »

Χοντρικά, τα υγρά που δείχνεις δεν αντιστοιχούν στις προδιαγραφές των εταιρίων που αναφέρω παραπάνω. Ούτε στα "γενικώς παραδεκτά" της συλλεκτικής κοινότητας.
(Κρατάω μερικές επιφυλάξεις και αφήνω να τα πει κάποιος που τα ξέρει καλύτερα.)

Είναι όμως μια χαρά για νομίσματα μικρής αξίας. Στη αργκό των συλλεκτών λέγονται και "ντιπ".
Γενικά δεν αφαιρούν ξένα σώματα και σκουριές.

Προσωπικά προτιμώ τα προϊόντα της Leuchtturm / Lighthouse. Και μπορώ να σου πω για αυτά.
- Ασημένια: Τα ασημένια μπορεί να σου τα κάνει κάτασπρα, αν θέλεις. Συνήθως τα ασημένια τα βάζουμε σε αεροστεγείς κάψουλες για να μη μαυρίζουν κλπ, οπότε το πρόβλημα της περαιτέρω φθοράς λύνεται έτσι.
- Χάλκινα: Όπως σου είπα, εξαρτάται από το κράμα. Μπορεί να έχεις από άριστα αποτελέσματα, μέχρι μηδέν.
- Διμεταλλικά κλπ: Εξαιτίας των διαφορετικών κραμάτων, θα απογοητευτείς...
- Νίκελ, αλουμίνιο: Όποιος έχει μοτοσυκλέτα, ξέρει τι ταλαιπωρία είναι... κι ας μην έχει συλλεκτική αξία η εξάτμισή του :-)

Σε κάποιους τομείς, μπορεί να ξέρεις περισσότερα από τους συλλέκτες. Και αφού βλέπω ότι είσαι καινούρια και... όχι λεφτού, πειραματίσου ελεύθερα με πενταροδεκάρες και...θα μάθεις αρκετά. Μπορεί να βρεις και καλή πελατεία εδώ μέσα.

ΥΓ. Το "προστατευτικό" του Ταρασουλέα δεν το ξέρω, αλλά... μπορείς να περάσεις από το μαγαζί και να διαβάσεις το μπουκάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 04:58:27 μμ από sac » Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 19, 2014, 06:51:36 μμ »

Κάποιες φορές οι συλλέκτες μπορεί να βρουν νομίσματα μέσα στα χώματα κλπ. Σε αυτή τηυν περίπτωση:
- Αν το νόμισμα αξίζει 10-20 ευρώ, απλώς το ξαναπετάνε.
- Αν το νόμισμα αξίζει 500 ευρώ, το στέλνουν σε επαγγελματία συντηρητή (όπως εσύ).
- Αν το νόμισμα είναι χρυσό, αλλά δεν έχει συλλεκτική αξία (π.χ. μια λίρα του 2010 σε μαύρα χάλια), το πουλάνε για μέταλλο και τελειώνει η υπόθεση.
Φιλε sac μαλλον για κατι αλλο μιλας και οχι για συλλεκτες! Παμε ξανα..........
- Αν το νόμισμα αξίζει 10-20 ευρώ, το κρατανε
- Αν το νόμισμα αξίζει 500 ευρώ, παλι το κρατανε
- Αν το νόμισμα είναι χρυσό, αλλά δεν έχει συλλεκτική αξία, παλι το κρατανε!

Αφηστε τον κοσμο να ειναι απλα "συλλεκτες", με ολη την σημασια της λεξης, χωρις να τα μετατρεπετε αυτοματως ολα σε χρημα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 19, 2014, 07:11:16 μμ »

Γενικά δεν θα διαφωνήσω, έτσι όπως το θέτεις. Μιλάω για νομίσματα που είναι πραγματικά.... αγνώριστα....

Αν βρεις μια δεκάρα του 1922 σε κατάσταση που δεν αναγνωρίζεται και χρειάζεσαι... φασματογράφο για να την καταλάβεις... και φουσκωμένη σαν μπαταρία από τη σκουριά...  δεν ξέρω... άλλοι θα την πέταγαν πάλι, άλλοι θα την κράταγαν.

Αν βρεις μια λίρα τόσο επίπεδη που δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ούτε ποιον βασιλιά απεικονίζει... ή τσακισμένη στα δύο.. κλπ.

Νομίσματα σε τέτοιες καταστάσεις μπορούν να βρεθούν συχνά σε ανασκαφές. Άλλες φορές πάλι είναι σε "καλή" κατάσταση. Οι συλλέκτες νομίζω όμως ότι σπάνια βρίσκονται "αντιμέτωποι" με τέτοια νομίσματα.

Σε κάθε περίπτωση, στην τελευταία πρόταση συμφωνώ και υπερθεματίζω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 07:20:01 μμ από sac » Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 19, 2014, 07:14:16 μμ »

προσοχη στο ασετον,ειναι δυο ειδων ,ένα δυνατο (καθαρισμος χρωματων) και ένα πιο λα'ι'τ για μικροκαθαρισμούς σε επιπλα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:34:47 μμ »

Η 1η δοκιμή έγινε! Θα έσκαγα αν δεν δοκίμαζα!!! Σε μια δραχμή του 1926 που ήταν μες στη βρώμα και κολλούσε! Η βρώμα εξαφανίστηκε! Βέβαια δεν γυάλισε (δεν ξέρω πόσο γυαλιστερή είναι η καινούργια) πάντως μαυρίλες και βρώμες έφυγαν!!!! Διαδικασία απλή! Εμβάπτυση για 5 λεπτά σε White spirit αραιωμένο με νερό 1 προς 1. Μαλακό τρίψιμο με μαλακή οδοντοβουρτσα και έτοιμη! Δεν ξέρω μετά από καιρό τι θα γίνει βέβαια... Ο χρόνος θα δείξει
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences