Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:26:24 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τούρκικο πεντόλιρο  (Αναγνώστηκε 72819 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 04:21:21 μμ »

λοιπον..... το συγκεκριμενο πρεπει να ειναι 35 χιλιοστα διαμετρο και 36.10 γραμμαρια... καθαροτητα χρυσου 91.7%.... παχος... δεν ξερω... αν καποιος ξερει.. θα σου πει...

δες ενα στο εβαυ... να δεις διαφορα στην πισω οψη... με το δικο σου.... αυτο δεν εχει τα σφραγιδακια που εχει το δικο σου.....

http://www.ebay.com/itm/TURKEY-MUHAMMAD-V-GOLD-500-KURUSH-1912-1327-4-KM-758-/170818253251?pt=US_World_Coins&hash=item27c58fb1c3

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 07:10:28 μμ »

μην το ζαλιζετε το θεμα .Το πεντολιρο ειναι πλαστο.Οποιος εχει πιασει γνησιο και πλαστο στα χερια του με καταλαβαινει
Καταγράφηκε
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:13:54 πμ »

εχω ανεβασει κ εδω φωτογραφιες στο πωλουνται μπορει να τις δει οποιος θελει
Καταγράφηκε
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 11:23:33 πμ »

Τελικά ο καθένας λέει άλλα πράματα και δε βγάζω άκρη. Άλλος ότι τα σφραγιδάκια δεν υπάρχουν κανονικά, άλλος για την περίμετρο, άλλος για την προέλευση. Ο epop πάλι δε ξέρω γιατί έχει φάει κόλλημα.
Υποθέτω πάντως ότι αν είναι κ η διάμετρος σωστή τότε θα είναι μια χαρά το νόμισμα.
Καταγράφηκε
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 11:25:04 πμ »

Εσυ ΝΜΣ δηλαδή τι λες ότι είναι οκ αν είναι σωστή η διάμετρος ή όχι? (κυριώς για τις σφραγιδες)
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 11:56:52 πμ »

Τελικά ο καθένας λέει άλλα πράματα και δε βγάζω άκρη. Άλλος ότι τα σφραγιδάκια δεν υπάρχουν κανονικά, άλλος για την περίμετρο, άλλος για την προέλευση. Ο epop πάλι δε ξέρω γιατί έχει φάει κόλλημα.
Υποθέτω πάντως ότι αν είναι κ η διάμετρος σωστή τότε θα είναι μια χαρά το νόμισμα.
ζορι ζορνα δηλαδη να το βγαλουμε γνησιο ενω δεν ειναι;
γιατι δεν το πουλησες με τις λιρες τοτε ;
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:56:57 μμ »

Δηλαδη Αγαπητε αν κανουμε ψηφοφορια και το βγαλουμε πλαστο θα αλλαξεις την τιμη και την περιγραφη;ελεος ,μας διαβαζει κοσμος,και στο κατω της γραφης εγω προσωπικα κρινω με το φτωχο μυαλο μου οτι και μονο του οτι δεν αναφερεται εστω αν ειναι η δεν ειναι πλαστο και η καθαροτητα του στην περιγραφη προς πωληση ειναι εκ του πονηρου αναρτηση.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 01:22:43 μμ »

Εσυ ΝΜΣ δηλαδή τι λες ότι είναι οκ αν είναι σωστή η διάμετρος ή όχι? (κυριώς για τις σφραγιδες)

Θα πρεπει να ειναι και η διαμετρος, και το παχος και το βαρος σωστα....

αν ενα νομισμα ειναι με λιγοτερα καρατια χρυσο... και ειναι στη σωστη διαμετρο.... τοτε σιγουρα ειναι ποιο παχυ!

αν παλι ενα τετοιο νομισμα εχει το ιδιο παχος... σιγουρα εναι με ποιο μεγαλη διαμετρο!

αν παλι εχει και σωστη διαμετρο και σωστο παχος... τοτε δεν εχει σωστο βαρος!


τα σφραγιδακια δεν πρεπει να τα εχει! το γνησιο δεν τα εχει αυτα!
υπαρχουν λιρες που εχουν αραβικο σφραγιδακι και ειναι η ενδειξη οτι ειναι πλαστες.. σε χρυσο χαμηλοτερο, κοπης Λιβανου! γι αυτο σου αναφερα οτι μαλλον ειναι λιβανεζικο....

βγαλε να γινεται φωτογραφια τα σφραγιδακια απο κοντα.... και καθαρα.. να τα δουμε...

γιατι μεχρι στιγμης ολοι λεμε οτι ειναι πλαστο... κι εκτος απο τους γνωστες χρυσων νομισματων...που απαντησαν ή θα απαντησουν.... και ο epop.. και εγω (αν και δεν μου αρεσει να μιλαω για εμενα..), εχουμε ασχοληθει αρκετα με τα Οθωμανικα νομισματα!

ομολογω.. δεν εχω πιασει στα χερια μου τετοιο χρυσο... αλλα οσο να ειναι.... καποια πραγματα... ειναι στανταρ... τα μεγαλα οθωμανικα κοπιαρονται πολυ συχνα... οχι μονο για να κοροιδεψουν συλλεκτες.. αλλα και για να χρησιμοποιηθουν για κοσμηματα! αυτο γιατι ο χρυσοχοος δεν μπορει να παρει ενα νομισμα αξιας μερικων χιλιαδων.... (το νομισμα σου ακυκλοφορητο και γνησιο... στην τουρκικη αγορα εχει 5000$.... ο κραους το εχει σε XF 1450$ σε τιμες 2010... οποτε... τωρα ειναι στανταρ παραπανω...), και να το κανει κοσμημα με στεφανακι... πια... ποσο να το δωσει μετα;;; 6 χιλιαρικα;; παραπανω;; ποιος θα το παρει;
παλαιωτερα το εκαναν.... αλλα επειδη ηταν και πολλα λεφτα ως ονομαστικη αξια... καποια δεν τα εβλεπες συχνα...

εχω δει κοπιες και μικροτερα χρυσα οθωμανικα... και δεν αναφερομαι στα παλια... του Μαχμουτ Β... αλλα σε αυτα που ανηκουν στα μετα την μεταρυθμιση του νομισματικου συστηματος της Οθωμανικης αυτοκρατοριας... οπως ειναι το δικο σου.... εχω δει χρυσα των 100 κουρων... και των 25 κουρων.. μαλιστα καποια εποχη ειχα δει και των 12.5 κουρων... σε meskuk... που ποτε δεν υπηρχαν! (ειχαν βγει μονο Ziynyet..).

για πηγαινε να ελεγξεις το νομισμα.... ειναι 22 καρατια;;; μαλλον για 18 το κοβω...

κατι αλλο..... υπαρχει περιπτωση... να ειναι χαμηλα καρατια και να εχει επιχρυσωθει με υψηλοτερα καρατια... ετσι ωστε να ειναι πχ... 14 καρατια.. και να το επιχρυσωσαν απο πανω σε 22 ή 24 χρυσο... για να ειναι ποιο κοντα στο χρωμα και τη λαμψη... κι αυτο το εχω δει... δυστυχως!

ολα κοπιαρονται!! μα ολα! ακομα και τα φτηνα....ποσο μαλλον τα ακριβα και εντυπωσιακα νομισματα....
 
Καταγράφηκε
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 02:26:57 μμ »

Επειδή μόνο ο ΤΝΣ απαντάει τουλ ως προς αυτα που με ενδιαφέρουν, θα ήθελα να μου πεις, πώς-από που μπορώ να πάρω περαιτέρω πληροφορίες (είτε ως προς διάμετρο πάχος) είτε ως προς τα καράτια. Όσο για τον φίλο που ρωτούσε δεν το πουλησα επειδη δεν ηθελα τοτε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 03:00:19 μμ »

o καταλογος νομισματων του κραους εχει πληροφοριες,
το site αυτο: http://www.osmanliparalari.com/ALTIN---500-Kurus-Meskk,LA_1153-2.html
που ειναι τουρκικο και πολυ καλο... ισως το καλυτερο που ξερω!

επισεις.. αν ψαξεις για τα χρυσα νομισματα.. θα βρεις πολλα site ξενα....


τελος μπορεις να διαβασεις και εδω.. για το τι γινεται στην τουρκια.. με τα καλπικα.. κτλ...

http://www.travelandescape.ca/2012/06/beware-the-turkey-coin-con/

τωρα... δες κι εδω μια συζητηση... αλλα τα εχουν κανει.... σκ....  αυτο που αναφερουν σαν 17.54 γραμμαρια  ειναι αλλα αντι αλλων....  στα 18 γραμμαρια ηταν οι 250 κουροι....

http://www.coincommunity.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115825

ξερω οτι οντως καποια νομισματα στην τουρκια ηταν για γαμους κτλ.. αλλα αυτο δεν λεει και πολλα... το νομισμα ηταν επισημο και παντα νομισμα... μαλιστα ειχε κανονικα αναγραφομενη ονομαστικη αξια.... οχι σαν τα δημοκρατικα που βγαζουν τωρα.... που ειναι για επενδυση (απλα να επενδυσεις τα χρηματα σου σε χρυσο... ) και για εκδηλωσεις... γαμους, σουνετια (περιτομες), αλλα και για δωρα... βραβεια... (καπου ειχα διαβασει σε σχολεια οτι οι αριστουχοι επαιρναν απ οτο κρατος καποια... ο πρωτος του σχολειου πχ.. 20 χρυσα... ο δευτερος 10.... ο τριτος 5...) τα νεα δημοκρατικα.. πολλες φορες.. μη πω παντα.. (ειδικα τα λεπτα) ειναι με κρικο για να το κρεμας.. σε γαμο... αν πας σε τουρκικο γαμο... τα βλεπεις ολα!!! εχω παει και ξερω!

σου εβαλα ομως αυτο το λινκ γιανα δεις παραπλησιο με το δικο σου.. αλλα με ενα σφραγιδακι στο αστερι....
το νομισμα ειναι ρεπλικα... σε χρυσο... αν δεν εισαι συλλεκτης.. δεν σε ενδιαφερει... αλλα για ενα συλλεκτη.... δεν λεει και πολλα ενα τετοιο νομισμα...

πιθανοτατα το σφραγιδακι ειναι για να ξεχωριζει... μιας και τα γνησια ειναι πολυ δυσκολα...

μπορει να ειναι για να το ξεχωρισει και ο ιδιος που το εφτιαξε... ή να αναγραφει καρατια...


Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 03:17:41 μμ »

Φιλε GNikolaou11
επειδη σε βλεπω καχυποπτο σε ολα οσα σου λενε τα παιδια εγω θα σου κανω την εξης προταση :
Σταματηστε αμφοτεροι τα γιατι και τα διοτι και στειλε το νομισμα για πιστοποιηση!!
Εαν σου γυρισει απιστοποιητο θα εχεις χασει 40 ευρω και θα χρωστας μια συγνωμη .
Εαν σου γυρισει πιστοποιημενο θα εχει αυξηθει η αξια του και θα σου χρωστανε οι αλλοι μια συγνωμη!!
Ιδου η Ροδος ιδου και το διλημα!!
Το αντεχεις??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 03:35:42 μμ »

Herakliotis εγω μια εκτίμηση ζήτησα (με στοιχεία όμως ώστε να δω τι γίνεται) και άλλοι λένε ότι είναι πλαστό χωρίς τίποτα άλλο, άλλοι ότι δε το πούλησα επίτηδες και άλλες π... Μόνο ο NMS μιλάει σοβαράκαι βοηθάει. NMS δε κατάναβα η διάμετρος πόση πρέπει να είναι. Με μία πολύ πρόχειρη μέτρηση το δικό μου είναι περίπου 36mm διάμετρο και 2,5mm πάχος. Αν τελικά είναι πλαστό όπως πιθανολογείς, σε τί αξία θα κυμάινεται?
Ευχαριστώ
(Θα βάλω κ φώτο με το σημάδι)
Καταγράφηκε
GNikolaou11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 03:44:25 μμ »

Δε φαίνεται καθόλου καθαρά με το ζουμ, δυστυχως
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 04:15:08 μμ »

δεν μπορω να τα δω καθαρα... μοιαζουν με οθωμανικη/αραβικη γραφη... οποτε.. ισως ειναι σαν του λιβανου.. να γραφουν 21.... αναφεροντας καρατια...

αν δεις και το τουρκικο site που ποσταρα... αναφερει.... η διαμετρος πρεπει να ειναι 35 χιλιοστα... και το βαρος 36.10 γραμμαρια.. η δε καθαροτητα χρυσου ειναι 917%.....

το παχος δεν το ξερω.. δυστυχως... θα προσπαθησω να το βρω ψαχνοντας.. αλλα...
ισως βρω κι αλλα στοιχεια...

παντως αν το δικο σου ειναι 1 χιλιοστο παραπανω.. δεν νομιζω να ειναι λιγο... ειναι αρκετο για να ξεχωριζει απο τα αλλα... και λογικα παιζει ρολο και στο βαρος... ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος του κανονικου....
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 04:35:12 μμ »

ξαναβλεπωντας τον κραους... ειδα οτι εχει τα νομισματα τα χοντρα.. (meskuk), των 500 κουρων απο το 1327/1 ΑΗ εως 1327/6 ΑΗ.... στα 17.54 γραμμαρια;;; μηπως εχει γινει καποιο λαθος;; γιατι τοτε το 500ρικο που κοπηκε στην edirne.. το 1327/2 ειναι 36.08γρ;;;; και του κοσοβου το ιδιο... με βαρος 30.10γρ... του manastir (μοναστηρι...) το ιδιο... οπως και αυτο στη Selaniκ (Θεσσαλονικη)  το τουρκικο site δεν κανει καποια διακριση.... θα μας τρελλανει ο κραους;;;

αν καποιος εχει το νομισμα.. ή γνωριζει το παχος του.. καλο θα ηταν να το πει... να το μαθουμε... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences