Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 12:05:26 πμ
Σελίδες: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 103969 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #285 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:45:31 μμ »

Μετα απο την, θέλω να πιστεύω, αποκατάσταση του επίμαχου θέματος με τα αδιασειστα στοιχεία που παρατεθηκαν στο τόπικ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=32708.195
πλέον το μόνο που μένει είναι η τελευταια προτροπή προς τον harrisgreece, της τελευταίας παραγράφου του τοπικ....
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #286 στις: Ιούνιος 14, 2017, 10:52:45 μμ »

Νιωθω την αναγκη να πω μερικα πραγματα για τη συλλογη και γενικα για την ολη κατασταση που εχει δημιουργηθει. Πιστευω οτι ακουστηκαν καποια πραγματα που δεν ισχυουν ή τουλαχιστον δεν ισχυσαν ως τωρα. Δηλαδη, εγω δεν ειδα προσπαθεια απο τον HarrisGreece ωστε να παρει μια περιουσια απο τη συλλογη. Αντιθετα, τα κομματια τα περισσοτερα της συγκεκριμενης συλλογης πουληθηκαν σε αξιοπρεπεστατες τιμες και το βεβαιωνω μιας και αρκετα απο αυτα τα αγορασα ο ιδιος. Ειτε μεσω ebay οπου πλειοδοτησα ειτε απευθειας. Και βλεποντας και τις τιμες κλεισιματος γενικοτερα ολων των κομματιων δε διεκρινα καποια ταση για να βγουν υπερογκα ποσα, θα ελεγα το ακριβως αντιθετο. Αν τωρα για τα συγκεκριμενα κομματια τα ασφραγιστα εχει παιχτει κατι αλλο δε το γνωριζω μιας και αγοραζω σφραγισμενα κομματια που ειναι σημαντικα φθηνοτερα. Σιγουρα φαινεται ατυχης η εκτιμηση για την τετραδα αλλα δε νομιζω πως ο HarrisGreece ειχε σκοπο να το κανει με δολο, γνωριζοντας οτι υπαρχουν στο φορουμ γνωστες του αντικειμενου. Θα ηταν πολυ αφελης να κανει κατι τετοιο. Δε ξερω πως προεκυψε αυτη η εκτιμηση και καλο θα ηταν να υπαρχει μια τεκμηριωμενη εξηγηση. Τα υπολοιπα κομματια παντως (οπως και η τετραδα) ειναι αρκετα αξιολογα και σημαντικης αξιας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #287 στις: Ιούνιος 15, 2017, 08:12:30 πμ »

Παρακολουθώ εδώ και δύο μέρες τα γραφόμενα στο ποστ του HARRISGREECE καθώς και τη συνέχεια εδώ στο καφενείο και διαπιστώνω τελικά οτι καλύτερα να έβλεπα survivor...
Είπα να μην συμμετάσχω στην "συζήτηση" αλλα μετά απο αυτά που έγραψε ο Heretic77 αργά το βράδυ έκανα πάλι ανήσυχο ύπνο..
Το φόρουμ είναι μια μικρή Ελλάδα την οποία υπεραγαπώ αλλά μου προκαλεί απίστευτη δυσφορία ταυτόχρονα.
Με κρυφά μυνήματα ,τακτική,συμφέροντα και αξιώματα που κόβουν και ραβουν
Ενα "χρυσό μέλος" ανέβασε ένα πόστ για μία συλλογή που απέκτησε με σκοπό να την πουλήσει.Είπε μάλιστα απο την αρχή οτι δεν γνωρίζει (ήταν ξεκάθαρος).Ενώ στην αρχή αντιμετωπίστηκε με καλοσύνη και μιλούσε με τα μικρά ονόματα κατέληξε να φεύγει με λιθοβολισμό και να μήν υποστηρίζεται απο κανέναν.
Και ερωτώ.Αφού γνωρίζατε όπως είπατε γιατί κάνατε εκτιμήσεις-κατατάξεις?
Ηταν υποχρεωμένος να αναφέρει το όνομα του "expert" (υπήρχε-δεν υπήρχε) οπως τον αποκάλεσε και να αποκαλύψει τα pm του?
Τι θα λένε όλοι οι επισκέπτες και οι νέοι στο φόρουμ των 8500 μελών?
Αυτός είναι ο συλλεκτισμός που προάγουμε εμείς οι παλιοί?
Αναλογιστειτε τα ερωτήματα αυτά καθώς και πολλά άλλα,σηκωθήτε απο στις καρέκλες σας και σταματήστε να
επιδικνείεστε! Ελεος πιά..
Η γνώση και η σοβαρότητα σε έναν ανθρωπο απαιτεί σεμνότητα και σεβασμό στον συνομιλητή του!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2017, 08:49:39 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #288 στις: Ιούνιος 15, 2017, 11:16:40 πμ »

Οκ!

α-όταν μπαίνει νεο μέλος πάει και κάνει χαιρετισμό,μπαίνεις και εσύ και του πιάνεις κουβέντα,ή ακόμα καλύτερα πας στην ενότητα των διαφόρων και μπαίνεις και σχολιάζεις το κάθε άσχετο τόπικ..και τσακ! να τα ''χρυσα μέλη''...
β-ασφαλώς και γνωρίζαμε τι γίνόταν στη περίπτωση του τόπικ και της χρήσης του:
ενα σχετικά ασφαλές,δωρεάν,γρήγορο,μέρος που προσδίδει χρήματα στον κάτοχό του και προμήθεια στον αντικριστή του
Κανένας συλλεκτισμός/φιλοτελισμός,καμία ανταπόδωση γνώσης,καθαρο εμπόριο μόνο.
Ομως
 συνεχίζω και ασχολούμαι,πρώτον γιατι ο άνθρωπος είναι ευγενικός,δεύτερον μου αρέσει να το κάνω και τρίτο δημιουργήθηκε σιγα,σιγα ένα πολύ ενδιαφέρον τόπικ με πολύ ενδιαφέρον υλικό και ταξινομήσεις.
Και ασφαλώς δεν κάνει κάτι παρανομο,πάνω στις αρχές του φορουμ.
Οταν όμως αναφέρετε διατύπωση γνωμοδοτησης μιας περίπτωσης και περίτρανα ανακαλύπτεται το λάθος,ο λαβων την αρχική γνωμοδότηση ΠΡΈΠΕΙ να μας πει την πηγή του !
Ούτε ρουφιανιά είναι ,ούτε μπατσιλίδικη περίπτωση,ούτε ασφαλώς ''υπόγειες'' διαδρομές του χρήστη που ανακάλυψε το λάθος,παρά μια χάρη για μας ,που με τις όποιες γνώσεις μας του προσφέραμε απλόχερα εκτιμήσεις προς απολαβη οικονομικού όφελους,ώστε να μας προστατέψει απο αυτον τον επικίνδυνο expert.

Θα ηθελα πολύ να πάρει θέση συνεργάτης μεγάλου φιλοτελικού οίκου,που μας παρακολουθει{παλιότερα είχε συμμετέχει και σε συζητήσεις} να δω τι θα έκανε σε αυτη την περίπτωση με την μομφή να αιωρήτε στο αέρα....

Για να κάνουμε μια μικρή υπόθεση:

να υπάρχει ενδιαφέρον απο ένα μέλος μας ,ενός λοτ μΚΕ,να μη μπορει να παραβρεθει live και να το ''χτυπήσει'' με γραπτη εντολή,βασιζόμενος μόνο στη περιγραφη και την φωτο.
Μήπως ό expert που  έχει γνωμοδοτήσει για το λοτ είναι ο ίδιος που εκτίμησε την επίμαχη τετραδα,''μήλο της έριδος'' Απορία
Αμα δεν υπάρξει διευκρίνηση, για μένα προσωπικά ,πάντα θα πηγαίνει το μυαλό μου σε μια τέτοια πιθανότητα...


Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #289 στις: Ιούνιος 15, 2017, 11:47:02 πμ »

Έχουμε βάλει εδώ και 2 μέρες στον τοίχο και πυροβολούμε έναν άνθρωπο, που δήλωσε άσχετος με το γραμματόσημο, επειδή πιστεύει -προφανώς- λανθασμένα ότι έχει θησαυρό και επικαλείται γνώμη ειδικού. Σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο ο άνθρωπος όντως να πήρε γνώμη ειδικού σε προγενέστερο στάδιο ίσως με όλη τη συλλογή υπό μάλης και απλώς να μπερδεύτηκε στην πορεία, να μπέρδεψε τα χαρτάκια του κλπ.;
Γιατί τέτοιο μένος ανθρώπων που έχουν ιδέα του γραμματοσήμου εναντίον ανθρώπου που δηλώνει ανίδεος;
Αν στην τελική αποδειχθεί δόλος, εκεί να το κατακρίνουμε. Αν όλοι κρατήσουμε λίγο την ψυχραιμία μας νομίζω θα φανεί η αλήθεια σιγά σιγά.
Και ας μας πει και Χαρυ που πήγε και πώς προέκυψαν αυτά για να ξεκαθαρίσει το πράγμα.

Επιχειρήματα υπέρ αθωότητας Χάρυ:
α) είναι άσχετος με γραμ/μο
β) οι άσχετοι συχνά μπερδεύονται
γ) συχνά νομίζουν ότι έχουν σπανιότητες (περάσαμε οι περισσότεροι νομίζω από το στάδιο αυτό)
δ) βγάζει τα γραμ/μα του στο ebay και πωλουνται προσιτά

Επιχειρήματα υπέρ δόλου Χάρυ:
α) επικαλείται γνώμη ειδικού σε καραμπαμ περίπτωση που δεν ισχύει
β) είχε ζητήσει προσφορές για γραμ/μα από μέλη μέσω πμ αλλά τελικά πάγωσε τη διαδικασία
γ) είχε πει ότι οι Spetsiotis freres (Αφοι Σπετσιώτη) ήταν ένα πρόσωπο που πιστοποιούσε σπάνια γραμ/μα (αυτό το ατόπημα το άνέδειξε ο Helios)

Αν δεν τοποθετηθεί και ο ίδιος, 1000 σενάρια θα κάνουμε...
Καταγράφηκε
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #290 στις: Ιούνιος 15, 2017, 11:53:36 πμ »

Αγαπητοί φίλοι,

καταρχάς δε νομίζω ότι θα καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα με το οποίο να συμφωνούμε όλοι. Αλλά μιας και πρόκειται για καφενείο θα πω κι εγώ την απόψή μου. Πιστεύω ότι το αρχικό πρόβλημα στην όλη υπόθεση είναι η διαφορά στις προθέσεις του Χάρη και των υπόλοιπων μελών του φόρουμ. Στο φόρουμ έρχονται κυρίως φίλοι οι οποίοι έχουν μια ιδιαίτερη αγάπη για το αντικείμενο των ΜΚΕ. Θέλουν να μάθουν να συζητήσουν και ν' ανταλλάξουν απόψεις. Ο Χάρης απλά ήθελε να πουλήσει και να βγάλει χρήματα. Αφού είχε πρόσβαση σε οίκους και σε εμπειρογνώμονες δε βλέπω το λόγο να χάνει το χρόνο του σε φόρουμ με ανώνυμες εκτιμήσεις. Εν πάσει περιπτώσει οι συζητήσεις δε γίνονταν σε σωστή βάση για το λόγο που προανέφερα. Όταν τα κίνητρα είναι τόσο διαφορετικά είναι αναπόφευκτο να υπάρξουν προστριβές. Και τελικά αυτό και έγινε. Ακόμη κι αν ισχυριστεί κανείς ότι έχει το δικαίωμα να κρατάει μυστικές τις πηγές του, δεν έχει κανένα δικαίωμα να πετάει απειλές. Αγαπητε GSHH, μιας και υπερασπίστηκες το Χάρη, θα ήθελα να σου επισημάνω ότι απ' τη στιγμή που κάποιος αποκτά συμπεριφορά τραμπούκου ("έλα να τα πούμε από κοντά"), ειδικά σε ένα ανώνυμο φόρουμ, τότε χάνει οποιοδήποτε δίκιο έχει.

Όπως είπα και στην αρχή, δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε συνολικά. Προσωπικά, θα ήθελα να το ξεπεράσουμε το όλο ζήτημα και να ασχοληθούμε με συζητήσεις επί του αντικειμένου που όλοι αγαπούμε. Ίσως να υπάρχει κι ένα μάθημα για το μέλλον. Την επόμενη φορά που κάποιος χωρίς πραγματικό ενδιαφέρον για ΜΚΕ ζητήσει όχι απλά μια γενική γνώμη αλλά αξιολόγηση κομμάτι προς κομμάτι για να κάνει αναρτήσεις στο ebay, θα ήταν σωστό να τον στείλουμε σε κάποιο επαγγελματία για να αποφύγουμε όλες αυτές τις εξαιρετικά δυσάρεστες καταστάσεις.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #291 στις: Ιούνιος 15, 2017, 12:13:40 μμ »

Αγαπητε GSHH, μιας και υπερασπίστηκες το Χάρη, θα ήθελα να σου επισημάνω ότι απ' τη στιγμή που κάποιος αποκτά συμπεριφορά τραμπούκου ("έλα να τα πούμε από κοντά"), ειδικά σε ένα ανώνυμο φόρουμ, τότε χάνει οποιοδήποτε δίκιο έχει.
Αγαπητέ trifonas εγώ δεν υπερασπίστηκα ούτε τον Χάρη ούτε κανέναν.Υπερασπίστηκα το δικαίωμα του να μήν παρουσιάσει τα pm του σε κοινή θέα και για τον τρόπο που του ζητήθηκε να το κάνει.Αν θυμάμαι καλά απο εκεί ξεκίνησαν όλα.Εννοείται οτι η συμπεριφορά του στο τέλος ήταν απαράδεκτη και ξέφυγε τελείως.
Σε μία πολιτισμένη συζήτηση πρέπει να ακούμε τον συνομιλητή  μας ,να παραθέτουμε τα επιχειρήματά μας και ας αφήσουμε τα μέλη να κρίνουν.Και να είσαι σίγουρος οτι κρίνουν,απλώς δεν μιλάνε πολλές φορές

Την επόμενη φορά που κάποιος χωρίς πραγματικό ενδιαφέρον για ΜΚΕ ζητήσει όχι απλά μια γενική γνώμη αλλά αξιολόγηση κομμάτι προς κομμάτι για να κάνει αναρτήσεις στο ebay, θα ήταν σωστό να τον στείλουμε σε κάποιο επαγγελματία για να αποφύγουμε όλες αυτές τις εξαιρετικά δυσάρεστες καταστάσεις.

Εγώ δεν συμφωνώ με τον τρόπο που γίνονται οι εκτιμήσεις-κατατάξεις ο LHH ξέρει το έχουμε συζητήσει κατ ιδίαν.Συμφωνώ μαζί σου.
Και εκτός απο ΜΚΕ υπάρχουν και άλλα κλασικά γραμματόσημα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #292 στις: Ιούνιος 15, 2017, 12:16:05 μμ »

Νομίζω πως σιγά σιγά ψυρίζουμε τη μαϊμου που λέει και η λαϊκή ρήση.

1000 σενάρια μπορούμε να βγάλουμε και μεταξύ μας λίγη σημασία έχουν, το καλό είναι οτι βγήκε ένα τοπικ με κατατάξεις και αν το δει κάποιος παίρνει μια πρώτη μυρωδιά απο τις κατατάξεις ΜΚΕ.

Το να είναι κάποιος άσχετος με το αντικείμενο δεν είναι κακό αρκεί να έχει διάθεση να δει και 2 πράγματα και το ένα απο τα 2 πράγματα και το πιο σημαντικό στα γραμματόσημα είναι οτι πρέπει να ακούς. Το γραμματόσημο απο ένα σημείο και μετά  είναι ένα δαιδαλώδες χομπυ γι αυτό είναι και το πιο μακροσκελές, μακροχρόνιο κλπ σε σχέση με τα νομίσματα ας πούμε.

Στο γραμματόσημα ακόμα και μια λάθος γνώμη να ακουσεις αμα την κρατήσεις κάπου στο μυαλό σου θα έρθει η σειρά της να δεις μόνος σου αν ευσταθεί ή όχι.


Τώρα στο πως και γιατί βγήκε η συλλογή, αυτή είναι η κατάληξη μιας συλλογής κάποια στιγμή να βγαίνει σε αναζήτηση για νέους κατόχους. Εκεί που ξεχειλίσε το ποτήρι νομίζω, είναι οτι παίρνεις τις γνώμες σου κάνεις μια χαρά την δουλειά σου (και καλά κάνεις) και στο τέλος επειδή δε σου αρέσει μια γνώμη αρχίζεις τις κατηγορίες. Στην τελική δεν σου αρέσει και μια γνώμη, τη βάζεις στην άκρη και πας παρακάτω.

Όπως είπα και με έναν φίλο που συζητούσαμε σχετικά, αυτό που δεν μ αρεσει εμένα είναι οτι κάτι τέτοια σκηνικά μας ξενερώνουν απο το να γράφουμε. Στην τελική ένα κοινό χομπυ μας συνδέει λέμε και 2 πράγματάκια να γράψουμε, να σχολιάσουμε.. αλλιώς τι να κάνουμε να κοιτάμε τα γραμματόσημα και να τα λέμε με τους τοίχους?  Σαρκασμός

Ένα φρέντο εσπρέσο σκέτο παρακαλώ! γιατί μου τελείωσε ο πρώτος και θα αρχίσω να πίνω του Πάνου πάλι  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #293 στις: Ιούνιος 15, 2017, 12:19:40 μμ »

Όπως είπα και με έναν φίλο που συζητούσαμε σχετικά, αυτό που δεν μ αρεσει εμένα είναι οτι κάτι τέτοια σκηνικά μας ξενερώνουν απο το να γράφουμε. Στην τελική ένα κοινό χομπυ μας συνδέει λέμε και 2 πράγματάκια να γράψουμε, να σχολιάσουμε.. αλλιώς τι να κάνουμε να κοιτάμε τα γραμματόσημα και να τα λέμε με τους τοίχους?  Σαρκασμός

Ένα φρέντο εσπρέσο σκέτο παρακαλώ! γιατί μου τελείωσε ο πρώτος και θα αρχίσω να πίνω του Πάνου πάλι  Σαρκασμός Σαρκασμός

Πόσο δίκιο έχεις!
Και για μένα σκέτο παρακαλώ!
Valeroi βλέπω οτι και σε αυτό ταιριάζουμε Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #294 στις: Ιούνιος 15, 2017, 12:25:37 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #295 στις: Ιούνιος 15, 2017, 12:30:26 μμ »

Με τη συλλογή Harry ξεχάσαμε και τις ψηφοφορίες.
http://www.posteurop.org/europa2017

Ψήφισα Ισλανδία! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #296 στις: Ιούνιος 15, 2017, 01:52:11 μμ »

Με τη συλλογή Harry ξεχάσαμε και τις ψηφοφορίες.
http://www.posteurop.org/europa2017

Ψήφισα Ισλανδία! Μεγάλο χαμόγελο


Μαρέσει που ψηφίσαμε τις χώρες που δεν έχουν κάστρα εγώ ψήφισα την Γροιλανδία έτσι για το μυθολογικό του πράγματος  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #297 στις: Ιούνιος 15, 2017, 08:36:33 μμ »

Βέλγικο έξυπνο
Πολωνικό εντυπωσιακό
Αυστριακό θα το ψήφιζα γιατι και ωραιο είναι και έχω πάει εκει
αλλά
Μεθώνη  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #298 στις: Ιούνιος 16, 2017, 09:11:19 πμ »

Αγαπητοί φίλοι,

Μετά από σκέψη και αρκετές συζητήσεις το τελευταίο διάστημα νομίζω πως και εγώ κατέληξα τελικά σε κάποια πράγματα.
Δηλώνω από το "φιλοτελικό καφενείο" μας, δημόσια, σε όλους τους χρήστες του forum με τους οποίους έχω μέχρι τώρα ανταλλάξει πληροφορίες για τις ΜΚΕ στο forum, παλιούς και νέους, πως δεν σκοπεύω να δημοσιεύσω ξανά οποιαδήποτε γνώμη/σχόλια σε αιτήσεις που θα γίνουν σε forum για κατατάξεις γραμ/μων ΜΚΕ καθώς και σε οποιαδήποτε άλλη παρόμοια αίτηση που θα γίνει σε οποιοδήποτε forum και θα ζητάει εκτίμηση οικονομικής αξίας οποιουδήποτε συλλεκτικού αντικειμένου.
Η απόφαση αυτή είναι πια οριστική και αμετάκλητη, αποτέλεσμα σκέψης και επεξεργασίας δεδομένων για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ο χρόνος τον οποίο στο παρελθόν συνήθιζα να διαθέτω αφειδώς εδώ μονάχα για να βοηθώ αρκετές φορές τελείως άγνωστους και με άγνωστα σε εμένα κίνητρα ανθρώπους δεν περισσεύει πια και πρέπει στο εξής να διατίθεται σωστότερα και με καλύτερη στρατηγική, σε πράγματα που πραγματικά αξίζουν. Οι στόχοι, οι φιλοδοξίες και οι προτεραιότητες μας εξάλλου δεν μένουν ποτέ σταθερές αλλά διαρκώς μεγαλώνουν και αλλάζουν και αυτό εξελίσσει όσους ενδιαφέρονται για την εξέλιξη τους, πηγαίνοντας τους παρακάτω.

Τα κοινωνικά δίκτυα, forum κλπ έχουμε συζητήσει και μεταξύ μας πολλές φορές και γνωρίζουμε πως είναι εκ φύσεως προβληματικά και -κυρίως λόγω της ανωνυμίας που επικρατεί σε αυτά- δυστυχως δεν επιτρέπουν να τα παίρνει και πολύ στα σοβαρά κάποιος, ενώ η πολύ ενεργή συμμετοχή σε αυτά μπορεί να γίνει ακόμα και αιτία προβλημάτων. Ήταν κάτι που πάντα γνώριζα (γνωρίζαμε) αλλά, μέσα στον ενθουσιασμό μου (μας) και την λαχτάρα να μοιραστώ (μοιραστούμε) και να προσφέρω (προσφέρουμε) πράγματα, έκανα (κάναμε) πως δεν έβλεπα (βλέπαμε).
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #299 στις: Ιούνιος 16, 2017, 09:12:35 πμ »

Το γεγονός πως δεν θα δημοσιεύω αναλύσεις για τις ΜΚΕ εδώ στο forum σημαίνει αυτόματα πως ο ρυθμός των αναρτήσεων μου στο forum αυτό συνολικά θα "φρενάρει" αρκετά, ενδέχεται δε κάποια στιγμή να σταματήσει και σχεδόν τελείως, αφού εξαρχής η διάθεση μου να βοηθήσω στις ΜΚΕ ήταν ο -μάλλον κυριότερος αν όχι ο μοναδικός- λόγος για τον οποίο αποφάσισα να γραφτώ και να συμμετάσχω στο forum αυτό. Ας μην παραξενευτούν λοιπόν οι φίλοι μου από την μη δυναμική στο εξής παρουσία μου εδώ, αφού, μη συμμετέχοντας πλέον σε συζητήσεις επί των ΜΚΕ, δεν θα έχω και πολλά άλλα να γράφω, παρά μονάχα ελάχιστα και μάλλον πολύ περιστασιακά.
Οι λίρες, οι Παύλοι και οι τηλεκάρτες δεν με ενδιαφέρουν οπότε ελάχιστα είναι πλέον αυτά που μπορώ να κάνω εδώ.  Μεγάλο χαμόγελο

Θα παρακολουθώ σποραδικά και όσο ο χρόνος και η διάθεση το επιτρέπουν τις περιπετειώδεις απόπειρες κατάταξης ΜΚΕ εδώ και τους συχνά κωμικοτραγικούς διαλόγους ως θεατής και μόνο, όπως και πολλοί άλλοι έξυπνα επιλέγουν να κάνουν, αποφεύγοντας την ενεργή συμμετοχή σε μέσα που λειτουργούν υπό το καθεστώς ανωνυμίας. Δεν σκοπεύω να επεμβαίνω ούτε στα αρκετά λάθη τα οποία συχνά γράφονται εδώ και τα οποία βοηθούσα -δημόσια ή με pm- να διορθώνονται το τελευταίο διάστημα, ας φροντίζουν πλέον για αυτά αποκλειστικά εκείνοι που πους αφορούν.

Εύχομαι στους λιγοστούς εκλεκτούς φίλους και σοβαρούς συλλέκτες που εγώ γνώρισα εδώ καλή τύχη, καλές αναζητήσεις και μονάχα επιτυχίες! Ξέρουν ποιοί είναι, ξέρουν που μπορούν να με βρουν, ξέρουν που μπορούν να διαβάζουν τις δημοσιεύσεις μου, σοβαρά και υπεύθυνα, σε συζητήσεις με ονοματεπώνυμα όπου ο καθένας φέρει ευθύνη για τα γραφόμενα του.
Θα συνεχίσουν να είναι πάντα ευπρόσδεκτοι για οτιδήποτε χρειαστούν και που μπορεί να περνάει από το χέρι μου.

Με φιλοτελικούς χαιρετισμούς,

Νίκος Καρνιαουτάκης

Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences