Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:58:06 πμ
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eκτιμηση μεγαλης συλλογης ΜΚΕ !!!  (Αναγνώστηκε 49340 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 11, 2017, 07:08:50 μμ »

Γραφω πρώτα και μετα λέω ας διαβάσω και τι έγραψε ο Δημήτρης,και για τα τέσσερα  που γράφεις αγαπητέ μου ταυτίζονται οι απόψεις μας Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 12, 2017, 11:47:24 πμ »

Πιστευω πως πρεπει να τσεκαρεις το μπλε 20λεπτο συνεχων αν ειναι σε πρασινο χαρτι γιατι απο οτι βλεπω υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη στο ασφραγιστο σε σχεση με το συνηθισμενο μπλε χαρτι. Και υποψιν πως η τιμη που δινει ο Hellas αφορα τιμη με σαρνιερα, ενω τα δικα σου ειναι χωρις (εξαιρω το 20λεπτο που εχει σαρνιερα και υποθετω οτι ειναι το μπλε σε πρασινο χαρτι). Βαλτο διπλα διπλα στο αλλο 20λεπτο που εχεις που ειναι το απλο για να δεις τη διαφορα αν υπαρχει.
Το επομενο βημα κατ εμε ειναι να ανατρεξεις σε παλιες δημοπρασιες του Καραμητσου και να βαλεις στην αναζητηση το καθενα , να ψαξεις δηλαδη τιμες κλεισιματος σε παρομοια κομματια ασφραγιστα. Σε οτιδηποτε βρισκεις και εχει σαρνιερα σιγουρα θα προσθεσεις ενα επιπλεον ποσοστο για αυτα που δεν εχουν σαρνιερα. Ισως ενα 30-50% υποθετω.
Το μονολεπτο επιμελημενο και το 20λεπτο καθαρισμενων ειναι δυνατα κομματια και επιφυλλασομαι για το 20λεπτο που σου ειπα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 12, 2017, 01:42:13 μμ »

Γράφει κατα λέξη ο HELLAS 16:



αρα η συζήτηση περι σαρνιέρας επι των ΜΚΕ χρήσιμη ως ένα σημείο,αλλά όχι και καθοριστική
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 12, 2017, 05:15:26 μμ »

Δημητρη καλησπερα . To 20 λεπτα συνεχων επειτα απο ερευνα που εκανα σημερα διαπιστωνω οτι πρεπει να ειναι το μπλε σε πρασινο χαρτι σε συγκριση με παρομοια κομματια απο τις δημοπρασιες του καραμητσου .
Οσο αφορα το θεμα τιμων καταλογου κλπ νομιζω οτι απο ενα επιπεδο και μετα σημαντικο ρολο παιζει ο παραγοντας σπανιοτητα σε σχεση παντα με τον αριθμο εμφανισεων που εχει κανει ενα δυσκολο και σπανιο κομματι ...
Σημερα θα σας βαλω ενα επιπλεον γραμματοσημο που εχει τα παραπανω δεδομενα !
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 12, 2017, 05:21:08 μμ »

βρηκα μανι μανι 2 περιπτωσεις
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=541&lot=267800

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=528&lot=417803

Η 2η περιπτωση ειναι χωρις σφαλματα, 350 συν προμηθεια με σαρνιερα
Πιστευω οτι χωρις σαρνιερα, ανεξαρτητα το τι λεει ο καταλογος, δινει ενα premium, τωρα για το μεγεθος ειναι αλλη ιστορια..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 12, 2017, 05:22:07 μμ »

νουμερο 40 στον hellas δικτυωτο χαρτι
10 λεπτα πορτοκαλι σε 4 αδα - ασφραγιστο με γομα - χωρις σαρνιερα - χωρις αριθμους ελεγχου  - σημανση s.f
Νομιζω οτι ειναι μοναδικο κομματι και παρα πολυ σπανιο .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2017, 05:30:38 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 13, 2017, 03:05:34 μμ »

νουμερο 40 στον hellas δικτυωτο χαρτι
10 λεπτα πορτοκαλι σε 4 αδα - ασφραγιστο με γομα - χωρις σαρνιερα - χωρις αριθμους ελεγχου  - σημανση s.f
Νομιζω οτι ειναι μοναδικο κομματι και παρα πολυ σπανιο .

Της 80-86 είναι η τετράδα των 10λ, και ας έχει δικτύωμα το χαρτί. Μερικά τραβήγματα αρκετών αξιών -μεταξύ αυτών και 10λ- της 80-86 είναι σε χαρτί που παρουσιάζει κάποιου είδους δικτύωμα.
Επίσης, η τετράδα 2λ που παρουσιάστηκε προηγουμένως ως προσωρινή επιμελημένη βεβαιότατα δεν είναι προσωρινή αλλά ανήκει -σχεδόν σίγουρα- στις συνεχείς εκδόσεις.
Δεν έχω τον χρόνο να κοιτάξω επισταμένως και τα υπόλοιπα κομμάτια!
Καταγράφηκε

HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 13, 2017, 06:22:36 μμ »

Kαλησπερα νικο μου και ευχαριστω για την βοηθεια σου .
Σχετικα με την τετραδα 10 λεπτα εγραψα αυτα ακριβως που μου ειπε πριν μερικους μηνες πολυ γνωστος εμπειρογνωμονας-εκτιμητης ελληνικου οικου φιλοτελισμου ο οποιος την εξετασε δια χειρος απο κοντα ...τωρα δεν εχω τις γνωσεις να το επιβεβαιωσω η οχι αλλα σιγουρα ο ανθρωπος που το ειδε θεωρειται απο τους κορυφαιους στο ειδος του.....
Παντως και εγω γενικα κρατω επιφυλαξεις για καποια κομματια μεχρι να ειμαι σιγουρος 100% για το τι προκειται
 Χαμόγελο
Θα προσπαθησω να ξαναβαλω σε καλυτερη αναλυση καποια απο αυτα ωστε να δουμε περιπου τι γινεται ...
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 13, 2017, 06:37:15 μμ »

Kαλησπερα νικο μου και ευχαριστω για την βοηθεια σου .
Σχετικα με την τετραδα 10 λεπτα εγραψα αυτα ακριβως που μου ειπε πριν μερικους μηνες πολυ γνωστος εμπειρογνωμονας-εκτιμητης ελληνικου οικου φιλοτελισμου ο οποιος την εξετασε δια χειρος απο κοντα ...τωρα δεν εχω τις γνωσεις να το επιβεβαιωσω η οχι αλλα σιγουρα ο ανθρωπος που το ειδε θεωρειται απο τους κορυφαιους στο ειδος του.....
Παντως και εγω γενικα κρατω επιφυλαξεις για καποια κομματια μεχρι να ειμαι σιγουρος 100% για το τι προκειται
 Χαμόγελο
Θα προσπαθησω να ξαναβαλω σε καλυτερη αναλυση καποια απο αυτα ωστε να δουμε περιπου τι γινεται ...

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να αναφέρεις το όνομα του εμπειρογνώμονα που είδε το κομμάτι και έδωσε την κατάταξη αυτή αλλά και να μου δώσεις το τηλέφωνο ή το email του, να βρούμε εναν τέλος πάντων τρόπο ώστε να επικοινωνήσουμε μαζί του.
Έχω και μια ακόμα απορία: Αφού τα κομμάτια όπως λες τα είδε και τα ταξινόμησε κορυφαίος εκτιμητής, τότε ποιος ο λόγος που συνεχίζουν να περιφέρονται τόσους μήνες τριγύρω και διαρκώς ζητάς γνώμες για αυτά, που θα είναι και ανώνυμες μάλιστα, όπως αυτές που ο καθένας μπορεί να γράψει στο διαδίκτυο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2017, 06:50:10 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:27:30 μμ »

Σαν επίλογος πλέον, του ενδιαφέρον τόπικ του harrisgreece,κατόπιν και επιθυμίας του ίδιου να μην συνεχίσει,παρουσιάζεται η ανάλυση της τελευταίας περίπτωσης που μας έθεσε σαν αίτηση αναγνώρισης /ταξινόμησης ο χρήστης.
Στην πολύ καλή και εμπεριστατωμένη εκτίμηση του helios θα παραθέσω δύο αναμφισβήτητα στοιχεία:

Μελέτη 1933,η ''βίβλος'' του ελλ.φιλοτελισμού¨


upload pictures

ακόμα στη περίπτωση που γινόταν το εντελώς παράδοξο ,να μη ίσχυε το περαπάνω και να υπήρχαν τέτοιες τετράδες εδώ η άλλη απάντηση,απο το βιβλίο του Κούνδουρου 2014,για τους  ΑΕ:


image hosting

και φωτο με μια απο τις δύο -τρεις τετράδες που υπάρχουν κατεγραμμένες:


photo upload

Συμπέρασμα
Ο helios έκανε την σωστη εκτίμηση,ο expert που είδε{?} την τετράδα έκανε λάθος,και λόγο του ότι αναφέρθηκε πως είναι απο κορυφαίο φιλ.οίκο πρέπει να αναφερθει το όνομά του γιατι ψωνίζουμε απο αυτον τον κορυφαίο οίκο πολλοί χρήστες-είμαι σίγουρος ότι ο φίλος harrigreece θα το κάνει στο τόπικ του ''φιλοτελικού καφενείου'' γιατι είναι δεδομένο πως είναι πολύ συγχυσμένος απο την τόσο άστοχη εκτίμηση του οίκου....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences