Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 11:20:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 103965 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 05, 2017, 05:16:07 μμ »

Λοιπόν υπάρχει ενας μάγκας εδώ στο στέκι που αγοράζει φακέλους απο το ebay και τους ανεβάζει για πώληση στον Καραμήτσο και Athens Auction στη 4 πλάσια τιμή .. Τον παραδέχομαι και του εύχομαι τα καλύτερα .
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #271 στις: Ιούνιος 05, 2017, 08:36:28 μμ »

Μα φίλε μου midili λογικό είναι στο ebay πουλάνε υπήκοοι χωρών του εξωτερικού χωρις την γνώση του αντικειμένου  που έχουν στην κατοχή τους.

Παίρνω συλλογή πολλων κρατών το 2005.Μέσα έχει πρώτη σειρα Λιχτενστάιν 1911 ,τρεις αξίες,και άλλα τρία με τις ίδιες παραστάσεις  και τους ίδιους χρωματισμούς,αλλά σε ένα πιο σκούρο χαρτί.Αν δεν διαβάσω τα ψιλα γράμματα του καταλόγου,που σε πολλές περιπτώσεις παγκόσμιων καταλόγων είναι σαν τον χρυσό οδηγό σε μέγεθος,δεν τα γράφουν όλα,είναι απλά περιληπτικά,και σκεφτώ  πως απο την στιγμή που την'εχω διπλή ας πουλήσω την μία απο τις δύο,κοιτάω τιμή και την πουλάω στο ebay.....
...μόνο που η κανονική σειρά έχει κάπου 80ε και στο πιο σκούρο χαρτί 800ε.αν λοιπον βάλω την ακριβή στην τιμή της κανονικής ε,τότε δεν θα βρεθει κάποιος γνώστης να την αγοράσει και να γίνει αυτο που περιγράφεις ?

Κάπως έτσι μας περιέγραψε προ μηνός και ο φίλος heraldic 40 ,σε αγορά του απο το bay....
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #272 στις: Ιούνιος 13, 2017, 06:51:17 πμ »

Χρειάζεται κάποια προσοχή το παρακάτω, για να μην μπερδευτεί με τα 40λεπτα...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 13, 2017, 11:41:57 πμ »

Κρίμα που δεν έχουμε ένα τοπικ αναφοράς στα τοπία 1927 και έτσι έβαλες αυτο το καταπληκτικό γραμμ.εδώ...
Συμπληρωματικά στις σκέψεις γιάυτο το σπάνιο κομμάτι,οι μπλε και κόκκινη γραμμές πρέπει λογικά να λειτουργούσαν και σαν ακύρωση,σκεπτόμενοι ότι το μακρινό 1927 ή και τέλη 1926 στο Λονδίνο ,που ήταν η έδρα της εκτυπωτικής εταιρίας,δεν υπήρχαν τα σύγχρονα μηχανήματα καταστροφής.Οπωσδήποτε υπήρχε η καύση,αλλα για άμεσο αποτέλεσμα ακύρωσης έχω την γνώμη ότι μαλλον λειτουργούσαν έτσι.
Θυμάμαι και στη έκθεση για τα 150χρ.στο Ζάππειο,στα πολλά μοναδικά εκθέματα,απο το αρχειο των Ελτά ,υπήρχαν τέτοιες περιπτώσεις,ακυκλοφόρητα δοκίμια γραμμ.με διάφορες ακυρώσεις.

Γραφοντας σκέφτηκα και ένα τοπικ για τα specimen,διαχρονικά στα ελλ.γραμμ.αλλά απο την άλλη δεν έχω και υλικό να ανεβάσω,πλην μια σειράς 1972....
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 13, 2017, 02:45:19 μμ »

Κρίμα που δεν έχουμε ένα τοπικ αναφοράς στα τοπία 1927 και έτσι έβαλες αυτο το καταπληκτικό γραμμ.εδώ...

Στην τρίτη σελίδα του topic αυτού (καφενείου) είχες δείξει το αντίτυπο της συλλογής Νταή.

Συμπληρωματικά στις σκέψεις γιάυτο το σπάνιο κομμάτι,οι μπλε και κόκκινη γραμμές πρέπει λογικά να λειτουργούσαν και σαν ακύρωση,σκεπτόμενοι ότι το μακρινό 1927 ή και τέλη 1926 στο Λονδίνο ,που ήταν η έδρα της εκτυπωτικής εταιρίας,δεν υπήρχαν τα σύγχρονα μηχανήματα καταστροφής.Οπωσδήποτε υπήρχε η καύση,αλλα για άμεσο αποτέλεσμα ακύρωσης έχω την γνώμη ότι μαλλον λειτουργούσαν έτσι.
Θυμάμαι και στη έκθεση για τα 150χρ.στο Ζάππειο,στα πολλά μοναδικά εκθέματα,απο το αρχειο των Ελτά ,υπήρχαν τέτοιες περιπτώσεις,ακυκλοφόρητα δοκίμια γραμμ.με διάφορες ακυρώσεις.

Έχω γράψει τα βασικά στο blog, εδώ:

https://xartomoutro.wordpress.com/2017/06/13/%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%af%ce%bb%ce%b5%cf%80%cf%84%ce%bf-%cf%84%cf%89%ce%bd-%cf%84%ce%bf%cf%80%ce%af%cf%89%ce%bd-%cf%84%ce%bf%cf%85-1927/
Καταγράφηκε

HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 13, 2017, 09:52:24 μμ »

Και τι εγινε που εχεις ενα blog και βαζεις αναρτησεις ? ....αφου δεν ησουν ποτε καλοπροαιρετος και πολλοι φιλοι συλλεκτες καταλαβαν οτι κινεισαι υπογειως και προσπαθεις να μας κανεις τον * παντογνωστη * αμφισβητωντας μεγαλυτερους και εμπειροτερους σου !
Δεν μας τα λες καλα τον τελευταιο καιρο...καλυτερα να μαθεις να σεβεσαι τους συνομιλητες σου και να μην κοροιδευεις τους υπολοιπους που δεν γνωριζουν .
Θα κανεις καλο και σε εμας ..αλλα και σε εσενα !
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 13, 2017, 10:22:08 μμ »

Χάρυ συγνώμη φιλοτελικό καφενείο είναι ο τίτλος του τοπικ δεν είναι ''καφενείο ο τσακωμένος φιλοτελιστής'' Στριφογύρισμα ματιών

heretic,valeroi,trifonas,salonico,εγώ,midili και ασφαλώς ο helios,όλοι αυτοι λίγο ή πολύ γράψανε με καλη διάθεση στο τόπικ σου και βεβαίως και εσύ με ευγενέστατο τρόπο συναναστρεφόσουν μαζί μας.Μη χαλάς την οποια ωραία ανάμνηση γράφοντας δημόσια πράγματα που άνετα μπορεις να τα εκφράσεις με pm.

Και ναι καλώς κακώς ο helios είναι γνώστης μεγάλου μέρους των μυστικών της ΜΚΕ  τι να κάνουμε τώρα?
Και το θέμα που ανάδειξε με την εκτίμηση για το επιμαχο κομμάτι είναι εμπεριστατωμένο 100%,δεν πρόλαβα να γράψω και εγώ την γνώμη μου,κάτι τέτοιο θα σου έγραφα και εγώ για την τετράδα,ίσως όχι με κατηγορηματικό τρόπο,απο κει και πέρα στο να ζητήσει δημοσίως την δημοσίευση του ονόματος του εκτιμήτή σου δεν βλέπω κάτι το μεμπτο,όχι τίποτα άλλο να τον ξέρουμε κιόλας...δεν είναι πάνω απο τέσσερις στην Αθήνα...
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #277 στις: Ιούνιος 14, 2017, 05:33:00 πμ »

Παιδιά και οι κοκορομαχίες στο στέκι έχουν τον ενδιαφέρον τους , μόνο αγαπούλες θα ήταν βαρετές .
Ο τρόπος που εξίσταται ο  Harris δεν είναι λανθασμένος , όμως και εγω προσωπικά όπως γραφεί ο Helios δεν έχω καταλάβει τι προσπαθείς να κάνεις με αυτήν την συλλογή και γιατί την ξανανεβάζεις στο στέκι?  Μου δίνεις την εντύπωση σαν να προσπαθείς με το ζόρι να την αναβαθμίσεις οικονομικά , να λύσεις το ψυχολογικό σου για να ξεκινήσεις να την πουλάς π.χ σε κανένα ebay. Εγώ προσωπικά εκδήλωσα ενδιαφέρον να αγοράσω κάποια κομμάτια αλλά ποτέ δε μου απάντησες στα μηνύματα  μου, δηλαδή δε βγαίνει άκρη .
Από εκει και πέρα θα επέλθει ηρεμία και θα χαρούμε να σε έχουμε στο στέκι και να συζητάμε μαζί σου για λεπτομέρειες στην ωραία συλλογή σου και όχι για οικονομικά, γιατί αυτό έχει κουράσει .
Τα υπόλοιπα ας τα αναλάβει ο πυροσβέστης διαχειριστής μας ..  Σαρκασμός

Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #278 στις: Ιούνιος 14, 2017, 07:12:55 πμ »

Παιδιά, καλημέρα (ελπίζω...) και ηρεμία αμφοτέρωθεν. Δύσκολο πράγμα βέβαια... Όλοι έχουμε μάτια και βλέπουμε τόσο τα γραμ/μα όσο και τις συμπεριφορές.

Είναι αστείο, όποια αμφιβολία και αν εγείρει, να ζητάμε από ένα μέλος ωσεί ανακριτές να καταθέσει τηλέφωνα και email ή να δημοσιεύσει προσωπικά μηνύματα, όλοι έχουμε ή είχαμε στο γραμματοκιβώτιο σημεία και τέρατα...

HARRYGREECE γράφεις "αφου δεν ησουν ποτε καλοπροαιρετος και πολλοι φιλοι συλλεκτες καταλαβαν οτι κινεισαι υπογειως και προσπαθεις να μας κανεις τον * παντογνωστη *καλυτερα να μαθεις να σεβεσαι τους συνομιλητες σου και να μην κοροιδευεις τους υπολοιπους που δεν γνωριζουν". Αυτό είναι πολύ σημαντική καταγγελία. Θα πρέπει ή να την αναιρέσεις ή να την τεκμηριώσεις με συγκεκριμένα δεδομένα, ώστε να διδαχθούμε όλοι πώς φτάνει μια κατάσταση σε αυτά τα άκρα και να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα πρωτού συμφιλιωθείτε σαν ώριμοι άντρες και οι δυό σας και συνεχίσετε την πορεία σας στο φόρουμ.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #279 στις: Ιούνιος 14, 2017, 07:34:55 πμ »

 Χαμόγελο

Προσωπικά δεν αισθάνομαι θιγμένος ούτε τίποτα τέτοιο, οπότε απο την πλευρά μου δεν υπαρχει πρόβλημα.
Η παρουσία, η προσφορά και η πορεία όλων μας στο διαδίκτυο, στις παρέες και στον ευρύτερο χώρο είναι πράγματα γνωστά. Όλοι μας, με τα καλά μας και τα στραβά μας, πάνω-κάτω γνωριζόμαστε. Πάνω κάτω, ακόμα και το τι συλλέκτης είναι ο καθένας και το πως βλέπει τα πράγματα είναι και αυτά πράγματα γνωστά και διαφαίνονται εύκολα.  Χαμόγελο

Καιρό τώρα ο HARRISGREECE προσπαθεί να πάρει γνώμες, κατατάξεις, κλπ απο το τοπικ του και στην συνέχεια προχωράει στην πώληση κομματάκι-κομματάκι στο ebay των κομματιών της συλλογής του.
Δεν είναι κάτι κακό αυτό αυτό, έχει όμως κουράσει, όχι μονάχα εμένα, αλλά και άλλους που τώρα σιωπούν, ενώ στα pm γράφουν ενοχλημένοι. Έχουμε φαει 7 μηνες να βλέπουμε τα ιδια και τα ίδια. Κομμάτια που κατατάσσονται ξαναβγαίνουν για κουβέντα μετα απο κάποιο διάστημα. Για ποιον λόγο άραγε; για να πετύχουμε καλύτερη ζαριά φαντάζομαι. Ένα κομμάτι όμως δεν αλλάζει μήνες μετά. Η κατάταξη είναι μια, αυτή που είναι, και παραμένει αυτή που είναι. Άδικα χάνει τον καιρό του και σπαταλάει και τον δικό μας.
Είναι φανερό πως ο HARRISGREECE δεν εχει σχέση με το αντικείμενο και πως προσπαθεί απλώς να παρει πληροφορίες, να κανει την δουλεια του πουλώντας και μετά...αντε γειά!
Τον εχουμε ολοι βοηθήσει αρκετά, αν και ειναι ολοφανερο πως ο HARRISGREECE δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το αντικείμενο παρά μονάχα για να πουλήσει, υπενθυμίζω πως στην αρχη του τοπικ του εκεινου ήμουν απο τους σχετικά πρώτους που τον βοηθησα με μακροσκελέστατα μηνύματα.
Ομως, το να μας γράφει πως "γνωστος expert είδε την τετράδα και την κατέταξε ως δικτυωτού χαρτιού" ξεπερνά τα όρια και ειναι κατι που ξεχειλίζει το ποτήρι και δεν γίνεται αποδεκτό.
Του ζήτησα λοιπόν το όνομα του expert, ωστε να μαθουμε ποιος expert εκανε την απαράδεκτα λανθασμένη αυτη κατάταξη, αν και από την αρχή ήξερα πως κάτι τέτοιο δεν έγινε. Προσωπικά με ενδιέφερε πολύ να μάθω διότι έχοντας κάποιους γνωστούς στον χώρο θα κατάφερνα σίγουρα να βγάλω άκρη για το "τι" και τα "πως". Θα μπορούσε, αν οχι δημόσια, να μου γραψει σε pm το όνομα εκείνου που δήθεν είδε -όπως υποστήριξε- την τετράδα. Ένας expert δεν έχει ανάγκη να κρυφτεί, κάνει την κατάταξη του και την υποστηρίζει, και μάλιστα με ονοματεπώνυμο, ειδάλλως δεν είναι expert! O HARRISGREECE προτίμησε να μην αναφέρει το όνομα και αυτονόητα, θεώρησα πως, πολυ απλά, για τους δικούς του λόγους, μας είχε γράψει κάτι αναληθές.
Ο εκνευρισμός του εχθές το βράδυ, τα επιθετικά μηνύματα που έγραφε-έσβηνε και όλο το παρασκήνιο που συζητήθηκε μέχρι αργά με την παρέα, νομίζω πως έδωσαν ξεκάθαρη εικόνα.

Προσωπικά τέτοια σκηνικά έχω ζήσει άπειρα και σε ξένο νομισματικό φορουμ το οποίο διαχειριζόμουν για χρόνια και τα γνωρίζω καλά. Το καλύτερο με παρόμοιες καταστάσεις είναι να μην ασχολείσαι καθόλου.  Χαμόγελο Κάποιες όμως φορές, όταν νιώθεις πως ο άλλος σε κοροιδεύει ευθέως, εκεί νομίζω επαναστατείς.

Σχετικά με την εν λόγω τετράδα 10λ, εμμένω κάθετα στην κατάταξη μου για 1880-1886.
Αστειότητες περί "τετράδας δικτυωτού χαρτιού χωρις ΑΕ" κλπ ας ειπωθούν αλλού, όχι εδώ.

Νίκος Καρνιαουτάκης
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2017, 08:34:02 πμ από Helios » Καταγράφηκε

heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #280 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:17:29 πμ »

Χαμόγελο

Προσωπικά δεν αισθάνομαι θιγμένος ούτε τίποτα τέτοιο, οπότε απο την πλευρά μου δεν υπαρχει πρόβλημα.
Η παρουσία, η προσφορά και η πορεία όλων μας στο διαδίκτυο, στις παρέες και στον ευρύτερο χώρο είναι πράγματα γνωστά. Όλοι μας, με τα καλά μας και τα στραβά μας, πάνω-κάτω γνωριζόμαστε. Πάνω κάτω, ακόμα και το τι συλλέκτης είναι ο καθένας και το πως βλέπει τα πράγματα είναι και αυτά πράγματα γνωστά και διαφαίνονται εύκολα.  Χαμόγελο

Καιρό τώρα ο HARRISGREECE προσπαθεί να πάρει γνώμες, κατατάξεις, κλπ απο το τοπικ του και στην συνέχεια προχωράει στην πώληση κομματάκι-κομματάκι στο ebay των κομματιών της συλλογής του.
Δεν είναι κάτι κακό αυτό αυτό, έχει όμως κουράσει, όχι μονάχα εμένα, αλλά και άλλους που τώρα σιωπούν, ενώ στα pm γράφουν ενοχλημένοι. Έχουμε φαει 7 μηνες να βλέπουμε τα ιδια και τα ίδια. Κομμάτια που κατατάσσονται ξαναβγαίνουν για κουβέντα μετα απο κάποιο διάστημα. Για ποιον λόγο άραγε; για να πετύχουμε καλύτερη ζαριά φαντάζομαι. Ένα κομμάτι όμως δεν αλλάζει μήνες μετά. Η κατάταξη είναι μια, αυτή που είναι, και παραμένει αυτή που είναι. Άδικα χάνει τον καιρό του και σπαταλάει και τον δικό μας.
Είναι φανερό πως ο HARRISGREECE δεν εχει σχέση με το αντικείμενο και πως προσπαθεί απλώς να παρει πληροφορίες, να κανει την δουλεια του πουλώντας και μετά...αντε γειά!
Τον εχουμε ολοι βοηθήσει αρκετά, αν και ειναι ολοφανερο πως ο HARRISGREECE δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το αντικείμενο παρά μονάχα για να πουλήσει, υπενθυμίζω πως στην αρχη του τοπικ του εκεινου ήμουν απο τους σχετικά πρώτους που τον βοηθησα με μακροσκελέστατα μηνύματα.
Ομως, το να μας γράφει πως "γνωστος expert είδε την τετράδα και την κατέταξε ως δικτυωτού χαρτιού" ξεπερνά τα όρια και ειναι κατι που ξεχειλίζει το ποτήρι και δεν γίνεται αποδεκτό.
Του ζήτησα λοιπόν το όνομα του expert, ωστε να μαθουμε ποιος expert εκανε την απαράδεκτα λανθασμένη αυτη κατάταξη, αν και από την αρχή ήξερα πως κάτι τέτοιο δεν έγινε. Προσωπικά με ενδιέφερε πολύ να μάθω διότι έχοντας κάποιους γνωστούς στον χώρο θα κατάφερνα σίγουρα να βγάλω άκρη για το "τι" και τα "πως". Θα μπορούσε, αν οχι δημόσια, να μου γραψει σε pm το όνομα εκείνου που δήθεν είδε -όπως υποστήριξε- την τετράδα. Ένας expert δεν έχει ανάγκη να κρυφτεί, κάνει την κατάταξη του και την υποστηρίζει, και μάλιστα με ονοματεπώνυμο, ειδάλλως δεν είναι expert! O HARRISGREECE προτίμησε να μην αναφέρει το όνομα και αυτονόητα, θεώρησα πως, πολυ απλά, για τους δικούς του λόγους, μας είχε γράψει κάτι αναληθές.
Ο εκνευρισμός του εχθές το βράδυ, τα επιθετικά μηνύματα που έγραφε-έσβηνε και όλο το παρασκήνιο που συζητήθηκε μέχρι αργά με την παρέα, νομίζω πως έδωσαν ξεκάθαρη εικόνα.

Προσωπικά τέτοια σκηνικά έχω ζήσει άπειρα και σε ξένο νομισματικό φορουμ το οποίο διαχειριζόμουν για χρόνια και τα γνωρίζω καλά. Το καλύτερο με παρόμοιες καταστάσεις είναι να μην ασχολείσαι καθόλου.  Χαμόγελο Κάποιες όμως φορές, όταν νιώθεις πως ο άλλος σε κοροιδεύει ευθέως, εκεί νομίζω επαναστατείς.

Σχετικά με την εν λόγω τετράδα 10λ, εμμένω κάθετα στην κατάταξη μου για 1880-1886.
Αστειότητες περί "τετράδας δικτυωτού χαρτιού χωρις ΑΕ" κλπ ας ειπωθούν αλλού, όχι εδώ.

Νίκος Καρνιαουτάκης
 

Αψογος!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #281 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:30:58 πμ »

Ο φιλος Χαρης μπορει να παρει ενα κοινο δεκαλεπτο 80-86 και να το βαλει διπλα διπλα στην τετραδα, και να συγκρινει την αποχρωση του χαρτιου, το 80-86 εχει το κλασικο κρεμ χαρτι ενω τα δικτυωτα εχουν μια αποχρωση ελαφρως προς το μπλε, εν πασει περιπτωσει θα φανει η διαφορα, ειδικα αν βαλεις και μια φωτο διπλα διπλα. Θα ελεγα να βαλεις και μια πιο καλη φωτο της τετραδας, πιο κοντινη και ας εστιαζει μονο σε ενα γραμματοσημο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #282 στις: Ιούνιος 14, 2017, 09:59:11 πμ »

Η γνώση είναι δύναμη HARRISGREECE και καλό είναι να την εκτιμάμε όταν την λαμβάνουμε (και να την φιλτράρουμε) και να μην θιγόμαστε αν δεν ξέρουμε κάτι.

Το γνωστό τόπικ το παρακολουθώ απο τον πρώτο καιρό πιο πολύ για να μάθω και εγώ πράγματα για τις ΜΚΕ που δεν έχω "περπατίσει" τόσο. Δεν είναι σωστή η συμπεριφορά νομίζω και στον Hellios (Νίκο) και στους λοιπούς που σου έχουν γράψει τόσα και τόσα για ένα θέμα, που όπως είπες και εσύ στην αρχή δεν το ξέρεις, τα παιδιά σε βοηθήσανε και σε κατεύθυναν και μάλιστα δωρεάν, αυτοί δεν είχαν κανένα κέρδος.

Οι εμπειρογνώμονες στα γραμματόσημα είναι συγκεκριμένοι και μεταξύ μας γνωστοί, εδώ δεν έχουμε ngc κλπ. εκτιμήσεις δεν κάνει κανένας οίκος και μάλιστα χωρίς να έχουν κάτι να λαμβάνουν απο ένα ακριβό κομμάτι.

Δεν θεωρώ πως είναι κακό αυτό που ζητάει ο Νίκος, οι εμπειρογνώμονες κάνουν ονομαστικά μια εκτίμηση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2017, 10:15:36 πμ από Valeroi » Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #283 στις: Ιούνιος 14, 2017, 10:55:01 πμ »

Λόγω ότι δεν πρόλαβα σήμερα το πρωί να κάνω μια ενέργεια που θα αποκαταστήσει τα πράγματα στο 100%,θα το πράξω το βραδάκι.
Γι'αυτο τον λόγο η ενέργεια αυτή θα γίνεςι στο κλειδωμένο τόπικ του Χάρυ,το οποίο πλέον θα παραμείνει έτσι,μόνο που επειδή έχει μέσα πολλές καλές πληροφορίες και υλικό θα αποκατασταθει απο τα σχόλια που καλώς-κακώς έγιναν και πιστεύω δεν θα εχουν λόγω πλέον παραμονής στη δημόσια θέαση και έτσι θα έχουμε ένα ακόμα τόπικ γνώσης πάνω στο ανυπέρβλητο πεδίο των ΜΚΕ.
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #284 στις: Ιούνιος 14, 2017, 08:16:46 μμ »

Μέχρι στιγμής δεν είχα γράψει κάτι γιατί με τον Χάρι έχουμε τσακωθεί καιρό για όλα αυτά τα θέματα με την περίφημη συλλογή που πήρε και απασχολεί τους πάντες μπας και μπορέσει και κάνει τα 2 χιλιάρικα 12  Μεγάλο χαμόγελο
Δεν πήρα θέση ακόμα και όταν σώνει και καλά ήθελε να πει ότι ένα τύπου 1 Γαλλικό γραμματόσημο είναι το διάσημο Prussian Blue και ακόμα και όταν του είπα έλα να σου δείξω από το σπίτι που έχω τα σχετικά να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν είναι αυτό ουδέποτε ήρθε γιατί είμαι απατεώνας και εγώ μάλλον και θέλω να του φάω τα γραμματόσημα τσάμπα ! (Αυτό μου το έχει πει στο τηλέφωνο)
Άλλα επειδή το θέμα έχει πάρει διαστάσεις θα έλεγα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον κάνετε άλλο πλέον μάγκα νομίζω. Τον έφερα μέχρι και στο μοναστηράκι και του γνώρισα 2 εξαιρετικούς εξπερτ πάνω στις κεφαλές και πάλι ότι πήγαν να του τα φάνε τσάμπα λέει.
Ο άνθρωπος έχει θέμα μεγάλο με την κοινωνία πλέον τι να πω !
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences