Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:11:02 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Au vs Ag  (Αναγνώστηκε 17771 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 12:08:55 μμ »

αρχές του 2009 προσπαθούσα να αγοράσω ασήμι αξίας 5.000 ευρώ σε οποιαδήποτε μορφή. Οι προβλέψεις δεν ήταν καλές γιατί αποσύρονταν τα φιλμ, λόγο των ψηφιακών μηχανών κι έτσι θα μειωνόταν η ζήτηση. Αφού πήγα σε 2 εργαστήρια αργυροχρυσοχοϊας, κατέληξα στην τράπεζα Πειραιώς η οποία ήταν η μόνη που εμπορευόταν μέταλλα (όπως μου είπαν). Τελικά προσπαθούσαν να μου πουλήσουν αέρα κοπανιστό (άυλους τίτλους ή κάτι τέτοιο). Τελικά πήρα μετοχές της Μαρφίν κι ευτυχώς έχασα μόνο τα μισά λεφτά μου.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν στράφηκα στον χρυσό, ίσως προέρχομαι απο την ίδια εξωπλανητική γωνιά με το ασημάκι  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 12:18:56 μμ »

Λιριτζηδες,ασημιτζηδες,μπουλιοναδες(ακου μπουλιοναδες?),και λοιποι συγγενείς. Άνεση
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 03:06:51 μμ »

το 2011 το ασημι εφευγε σαν τρελλο οταν ηταν στην ανοδο/δημοφιλες.
Απλως τα πριμιουμ ηταν πιο χαμηλα σαν ποσοστο παντα.Σχεδον τα μισα απο οτι σημερα.Οσο ανεβαινει η τιμη τα πριμιουμ πεφτουν.Αλλο ειναι τα 5 ευρω στα 20 και αλλο 5 ευρω στα 40.
Παντα σε μια ανοδο ολοι τρεχουμε να αγορασουμε ενω θα πρεπει να κανουμε το αντιθετο,να αγοραζουμε δηλαδη στην πτωση. Εχω αποδειξεις στο φακελο με τις αγορες που κρατω, με αγορασμενους αετους προς 38 ευρω το κομματι. Μαλιστα 2 tube με αετους του 2011 και 2012 τα εχω κρατημενα για να μου θυνμιζουν την μΜ###### μου.Το ασημι ειναι το πιο πχχχχχχο μεταλλο που υπαρχει

Ανάργυρε καλημέρα, αν δεν σου κάνει κόπο πες μας την ακριβή ημερομηνία αγοράς και την τιμή αγοράς (χωρίς ταχυδρομικά) στο νόμισμα που αγοράστηκαν (ε/$) , για να δούμε το ακριβές premium...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με βάση την λογική του ratio, αν ήμουν στην θέση σου το 2011, με (32 εμφανώς υπερτιμημένο το ασήμι) θα αγόραζα χρυσό, που ήταν πάμφθηνος σε σχέση με το ασήμι, και σήμερα θα τον ξεφόρτωνα για να αγοράσω την διπλάσια ποσότητα ... Και άσε τις καθεαυτού τιμές , να κουρεύονται...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

 Άυτο ευκολα το λες,(αγορα στην πτωση, πωληση στην ανοδο) δυσκολα ομως οταν ερχεται η ωρα το κανεις και θα πρεπει να εχεις και το καταλληλο timing..
Και οχι μονο στα μεταλλα, αλλα σε ολες τις διαπραγματευσιμες αξιες και εμπορευματα.
Και οχι μονο για λογους ψυχολογικους (κοντρα στο ρευμα), αλλα επειδη κανεις δεν μπορει να ξερει που θα σταματησει η πτωση η η ανοδος ενος εμπορευματος η αξιας.

 Εκ των υστερων βεβαια ολοι λενε "θα εκανα τοτε το εξης",το θεμα ειναι τι κανει κανεις τωρα.
 Οποιος αγοραζε π.χ. ασημι επειδη επεφτε μετα το 2011, εξακολουθει να ειναι χαμενος, ασχετα εαν αγοραζε στην πτωση.
 Ακομα και τωρα, εκει που εχει πεσει, μπορει να αγοραζει και να βγει χαμενος στο μελλον.
 Μπορει ομως να κανει ενα μπραφ πανω και να βγει μαγκας.
 Μπορει να αντικατασταθει με ενα νεο υλικο σε μια βιομηχανικη χρηση και να φαει και αλλη βουτια η τιμη του.
 Μπορει ομως να χρησιμοποιηθει σε μια νεα εφαρμογη και να αυξηθει η ζητηση.
 
 Για το premium ειναι οπως το λεει ο Αναργυρος, δεν εχει να κανει με ισοτιμιες νομισματων κλπ., κλασσικα οταν ανεβαινει η τιμη του μεταλλου το premium % για τα bullion ειναι μικρο, οταν πεφτει η τιμη, ανεβαινει.
 Ποσοστιαια παντα, σε σχεση με την τιμη.Σε απολυτους αριθμους ειναι περιπου σταθερο.
 Και ειναι περιπου σταθερο σε απολυτους αριθμους, γιατι αντιπροσωπευει το κοστος παραγωγης ( πλην αγορας του μεταλλου)-διακινησης-διαφημισης κλπ που δεν εχει σχεση με την χρηματιστηριακη τιμη του μεταλλου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 03:24:23 μμ »

 Και φυσικα μιλουμε παντα για το premium υπο νορμαλ συνθηκες.
 Tωρα π.χ. με τα καπιταλ κοντρολς που ειχε γινει δυσκολη η εισαγωγη λιρων απο το εξωτερικο, στο στεκι και αλλου εσπευσαν ολοι να πουλουν λιρες με μεγαλυτερο premium απο προηγουμενως που οι εισαγωγες ηταν ελευθερες.
 Στις δε ασημενιες ουγκιες, εδω  οι τιμες που ζητουνται δεν εχουν σχεση με την διεθνη τιμη.
(τωρα θα μου πεις οτι τις ειχαν αγορασει ακριβοτερα, αλλα αυτο δεν αφορα τον αγοραστη).
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 03:35:54 μμ »

Και φυσικα μιλουμε παντα για το premium υπο νορμαλ συνθηκες.
 Tωρα π.χ. με τα καπιταλ κοντρολς που ειχε γινει δυσκολη η εισαγωγη λιρων απο το εξωτερικο, στο στεκι και αλλου εσπευσαν ολοι να πουλουν λιρες με μεγαλυτερο premium απο προηγουμενως που οι εισαγωγες ηταν ελευθερες.
 Στις δε ασημενιες ουγκιες, εδω  οι τιμες που ζητουνται δεν εχουν σχεση με την διεθνη τιμη.
(τωρα θα μου πεις οτι τις ειχαν αγορασει ακριβοτερα, αλλα αυτο δεν αφορα τον αγοραστη).
Απο όσο έχω παρακολουθήσει στα site που πουλάνε λίρες,οι τιμές είναι ίδιες και σίγουρα υψηλότερες μαζί με τα μεταφορικά,απο ότι στην Ελλάδα γενικά,ειδικά στο Στέκι.
Αν κάνω λάθος,διορθώστε με.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 03:43:46 μμ »

αν μιλαμε για νορμαλ συνθηκες αλλα εντελως νορμαλ ,τοτε η επενδυση σε ασημι μακροχρονια θα εχει κερδοφορια ,παντα μιλαμε νορμαλ τα αποθεματα λογω ζητησης περιοριζονται στο ασημι τα οποια ειναι περιπου στα ιδια με τον χρυσο,βεβαια τωρα ανακυκλωνονται (ευτυχως)μεγαλες ποσοτητες αλλα αν υποθεσουμε οτι ασημι και χρυσος σε αποθεμα ειναι το ιδιο τοτε φυσιολογικα αυτο που θα τελειωσει πρωτο ειναι το ασημι
υ.γ χρηματα να υπαρχουν και τα 2 εχουν τα θετικα τους,εμενα δεν με χαλαει κανενα απο τα 2 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 03:52:47 μμ »

Και φυσικα μιλουμε παντα για το premium υπο νορμαλ συνθηκες.
 Tωρα π.χ. με τα καπιταλ κοντρολς που ειχε γινει δυσκολη η εισαγωγη λιρων απο το εξωτερικο, στο στεκι και αλλου εσπευσαν ολοι να πουλουν λιρες με μεγαλυτερο premium απο προηγουμενως που οι εισαγωγες ηταν ελευθερες.
 Στις δε ασημενιες ουγκιες, εδω  οι τιμες που ζητουνται δεν εχουν σχεση με την διεθνη τιμη.
(τωρα θα μου πεις οτι τις ειχαν αγορασει ακριβοτερα, αλλα αυτο δεν αφορα τον αγοραστη).
Απο όσο έχω παρακολουθήσει στα site που πουλάνε λίρες,οι τιμές είναι ίδιες και σίγουρα υψηλότερες μαζί με τα μεταφορικά,απο ότι στην Ελλάδα γενικά,ειδικά στο Στέκι.
Αν κάνω λάθος,διορθώστε με.
Δεν ειναι ετσι.
Πριν τα καπιταλ κοντρολς, συνεφερε να αγορασεις λιρες απο το στεκι για λιγα κομματια, ομως για καπως περισσοτερα (οπου τα μεταφορικα διαμοιραζονται και επιβαρυνουν λιγοτερο ανα τεμαχιο), συνεφερε να τις παραγγειλεις απο σαιτ του εξωτερικου,(αρκει βεβαια να ειχες εντοπισει ποια), σου ερχονταν φτηνοτερα, παρα τα μεταφορικα και τα εξοδα εμβασματος.
Και μαλιστα bu κομματια, της τρεχουσας χρονιας καθε φορα, μολις εβγαιναν.
Με τα καπιταλ κοντρολς εγινε ουσιαστικα αδυνατο να παραγγειλεις λιρες απο σαιτ του εξωτερικου, οποτε εμεινε η ντοπια αγορα να παιζει μπαλλα μονη της και τα premium ανεβηκαν χαρακτηριστικα.
Και ειδικα με την μεγαλη ζητηση λιρων απο την επαρχια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:08:35 πμ »



 Άυτο ευκολα το λες,(αγορα στην πτωση, πωληση στην ανοδο) δυσκολα ομως οταν ερχεται η ωρα το κανεις και θα πρεπει να εχεις και το καταλληλο timing..
Και οχι μονο στα μεταλλα, αλλα σε ολες τις διαπραγματευσιμες αξιες και εμπορευματα.
Και οχι μονο για λογους ψυχολογικους (κοντρα στο ρευμα), αλλα επειδη κανεις δεν μπορει να ξερει που θα σταματησει η πτωση η η ανοδος ενος εμπορευματος η αξιας.

[/quote]

Ναι εύκολα το λες, έτσι είναι... Αλλά σου δίνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα , αυτήν η αρχή και σου αυξάνει τις πιθανότητες. Γιατί δεν στοχεύεις μόνο στην αύξηση της τιμής, αλλά σου δίνει και ένα μέτρο σύγκρισης έναντι του άλλου.
Καταγράφηκε
Golddigger
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 48



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 02:55:42 μμ »

Προσωπικα ειμαι κατα του ασημιου για επενδυτικους λογους για τα εξης:

Α) Η ισοτιμια που ονειρευεται καθε ενας που εχει ασημι δεν θα γινει ποτε διοτι, ακομα και στην Λατινικη Νοσμιματικη Ενωση που αναλογια ηταν 1:15,5 αποτυχε γιατι προφανως κρινοντας απο το αποτελεσμα δεν
ηταν σωστη, ασχετα αν η ενωση αποτυχε για πολλους λογους. Ενας λογος ηταν ο εξης: οι Γερμανοι πηγαιναν στην ενωση εδιναν τα ασημια τους (που τα ειχε και ο καθε πικραμενος) και τα ανταλαζαν με χρυσο.
Αποσπασμα απο wikipedia

https://en.wikipedia.org/wiki/Latin_Monetary_Union


German traders, in particular, were known to bring silver to LMU countries, have it minted into coinage then exchanged those for gold coins at the discounted exchange rate. These destabilizing tactics eventually forced the LMU to convert to a pure gold standard for its currency (in 1878).


B)Οταν αγοραζεις ασημι πληρωνεις ΦΟΡΟ 20-23% ανολογα την χωρα που το αγοραζεις, οποτε λογικα στο αγοραζουν πισω οι σαραφηδες σε εξευτελιστικη τιμη. Ο χρυσος σχεδον πουθενα στον κοσμο δεν εχει φορο.

Γ)Τα μεταλλα ως επενδυση ειμαι μονο για καιροσκοπισμο, δεν παραγουν αλλο πλουτο και χρησιμευουν κυριως για αποθησαυρισμο. Οποτε λογο ογκου που καταλαμβανουν καλυτερα να εχεις χρυσο.

Δ)Το ασημι που χανεται στην βιομηχανια και ειναι δυσκολο να ανακτηθει....αν οντως ξεμεινουμε απο ασημι,
τοτε θα χρησιμοποιησουμε το χρυσο στα αντιστοιχα βιομηχανικα πεδια. Επειδη ανηκουν στην ιδια ομαδα μεταλλων χρυσος και ασημι εχουν πολλες κοινες ιδιοτητες(οχι ολες). Σ αυτην την περιπτωση ο χρυσος θα ανεβει περισσοτερο
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:01:00 μμ »

το καλυτερο για εμενα ειναι να κατεχεις και τα δυο μεταλλα και να αγοραζεις στην πτωση και οχι στην ανοδο.Αυτη τη στιγμη ο χρυσος καπως κρατιετε αλλα το ασημι εχει πεσει αρκετα και επομενως αυτη την στιγμη ειναι καλη εποχη για να στοκαρει καποιος παντα απο το περισευμα του.Το δευτερο που θελω να επισημανω ειναι οτι το ασημι χρησιμοποιειτε ευρεως στην ιατρικη και στα μηχανηματα λογω των αντιμικροβιακων του ιδιοτητων και αυτο απο μονο του το κανει αρκετα πολυτιμο.Το οτι υπαρχει συνεχη πτωση οφειλετε αποκλειστικα και μονο σε μεθοδους χειραγωγησης των μεγαλων εταιρειων που το χρησιμοποιουν αλλα και η χειραγωγηση εχει και τα ορια της.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences