Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:48:19 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Au vs Ag  (Αναγνώστηκε 17896 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 07:01:39 μμ »

Μα δεν μιλάμε για συλλεκτικά, αλλά για καθαρά bullion, ναι αν γίνει πόλεμος προτιμώ να έχω 2-3 μασούρια λίρες... Χαμόγελο
Και δεν παίρνουμε ακραία - καταστροφικά σενάρια...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 07:04:51 μμ »

Τι σημαινει Bullion?Απορία
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 07:14:22 μμ »

Τι σημαινει Bullion?Απορία
Ποιός σε είπε έτσι? Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός

Αντιγράφω από το site του Σεφεριάδη:

Τι σημαίνει ο όρος Bullion;

Ο όρος αναφέρεται σε μπάρες / ράβδους ή πλάκες καθώς και νομίσματα (bullion coins) αποδεκτά στις διεθνείς αγορές, που είναι κατασκευασμένα από κάποιο πολύτιμο μέταλλο και κυρίως από χρυσό και άργυρο. Η αξία μίας bullion μπάρας ή νομίσματος καθορίζεται από την αξία του πολύτιμου μετάλλου που περιέχει και είναι αντίστοιχη της καθαρότητας και του βάρους του. Ειδικά οι μπάρες / ράβδοι χρυσού και άργυρου αποτελούν συχνά αντικείμενο συναλλαγών στο χρηματιστήριο εμπορευμάτων.
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 07:34:01 μμ »

Καλησπέρα Μιχαλη. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 07:40:00 μμ »

Καλησπέρα Μιχαλη. Σαρκασμός
Καλησπέρα Γιάννη! Αυτά τα bullion να τα προσέχεις, είναι ελκυστικά τα άτιμα  Απορία
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 07:40:36 μμ »

το 2011 το ασημι εφευγε σαν τρελλο οταν ηταν στην ανοδο/δημοφιλες.
Απλως τα πριμιουμ ηταν πιο χαμηλα σαν ποσοστο παντα.Σχεδον τα μισα απο οτι σημερα.Οσο ανεβαινει η τιμη τα πριμιουμ πεφτουν.Αλλο ειναι τα 5 ευρω στα 20 και αλλο 5 ευρω στα 40.
Παντα σε μια ανοδο ολοι τρεχουμε να αγορασουμε ενω θα πρεπει να κανουμε το αντιθετο,να αγοραζουμε δηλαδη στην πτωση. Εχω αποδειξεις στο φακελο με τις αγορες που κρατω, με αγορασμενους αετους προς 38 ευρω το κομματι. Μαλιστα 2 tube με αετους του 2011 και 2012 τα εχω κρατημενα για να μου θυνμιζουν την μΜ###### μου.Το ασημι ειναι το πιο πχχχχχχο μεταλλο που υπαρχει
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:06:58 μμ »

Άρα όσοι ασχολουμαστε με το ασήμι, θα πρέπει να προσδοκούμε να επιστρέψει η "εποχη 2011"
(και να μείνει!) μεσα στα επομενα χρόνια.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:08:45 μμ »

Άρα όσοι ασχολουμαστε με το ασήμι, θα πρέπει να προσδοκούμε να επιστρέψει η "εποχη 2011"
(και να μείνει!) μεσα στα επομενα χρόνια.
+1
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:11:31 μμ »

Το ασήμι έχει βρε παιδιά χίλια δύο πλεονεκτήματα έχει ένα βασικό μειονέκτημα που αυτό είναι απαραίτητο σε μία κατάσταση  που  θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα είναι πάρα πολύ δύσκολο στην μεταφορά του και στη φύλαξη του έξι μασούρια  λίρες  είναι 300 και κάνουν με σημερινές τιμές 75.000 και μπορείς να τα βάλεις και στις τσέπες σου, 75.000 χιλιάδες σε αετούς με σημερινές τιμές πάντα είναι 4.410 νομίσματα  περίπου πρακτικά αδύνατο να τα μεταφέρεις και δεν αλλάζονται και σε τράπεζα ενώ οι λίρες αλλάζονται παντού από τα νησιά Κιριμπάτι έως την Νέα Υόρκη  
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:14:49 μμ »

Εσύ Ανάργυρε με τα λεγόμενα σου έχεις υποστεί πάνω απο 60 % κούρεμα της αποταμίευση σου 
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:16:57 μμ »

Όπως ειπε ο δημητρης ( haros ) αυτό είναι ένα πολύ σωστο σκεπτικο και πρεπει να υπαρχει σαν βαση για το εαν πρεπει να επενδύουμε σε χρυσο η ασημι ...και μιλω σχετικα με το ότι το κιτρινο μεταλλο είναι πιο ευκολοκινησιμο και αμεσο στην αγορα αλλα και στην πωληση ...λογω όμως της  αμεσης σχεσης του με την εκάστοτε παγκοσμια τιμη εμποριου !!!!!
Όμως ...υπαρχει συναμα και ο αντίλογος ...σκεφτείτε λοιπον ( πιθανα σεναρια που μπορει να μην γινουν ποτε ...αλλα ποτε μην λες ποτε ) ο χρυσος καποια στιγμη να παει στα 26.000 - 27.000 ευρω το κιλο και μια λιρα αντιστοιχα να εχει 200 ευρω ....εκει ερχομαστε λοιπον αντιμέτωποι στο ότι :
χρυσος = υψηλο κοστος αγορας + ρισκο σε ενδεχομενη πτωση τιμης μεταλλου...χασιμο
ασημι = χαμηλο κοστος αγορας + μικρο ρισκο σε ενδεχομενη πτωση τιμης ....μικρο εως μηδενικο χασιμο !!!
Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω όλα αυτά τα χρονια γιατι με το δεδομενο ότι ρισκάρω να παρω 1 αντικειμενο ( λιρα ) το οποιο ανεβοκατεβαινει εξαρτωμενο από τα χρηματιστηρια ανα τον κοσμο θα προτιμησω να παρω πολλα περισσοτερα ασημενια ( ποσοτητα ) που εχουν συναμα ισοποση αξια με το 1 ( λιρα ) και σαν * συλλεκτικη * αξια σιγουρα θα μου προσφερουν πολλα περισσοτερα εν καιρο .
Μια λιρα γεωργιου αρχες του 1900 εχει σημερα 250 ευρω ...ένα ταληρο κρητικης πολιτειας του 1901 σε καλη κατασταση σημερα εχει πολλαπλάσια αξια ....εάν λοιπον ο παππους μου το 1940 αντι να μαζεψει 100 λιρες ειχε βαλει στην ακρη 100 ταληρα ...τωρα θα ημουν ζαμπλουτος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ...εκει δικαιολογω και θεωρω στις σημερινες μας εποχές ασυμφορη και ακυρη την αγορα χρυσου ( ειδικα λιρων ) .
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:27:34 μμ »

ασημι = χαμηλο κοστος αγορας + μικρο ρισκο σε ενδεχομενη πτωση τιμης ....μικρο εως μηδενικο χασιμο !!!

Aναλόγως την ποσότητα.


Μια λιρα γεωργιου αρχες του 1900 εχει σημερα 250 ευρω ...ένα ταληρο κρητικης πολιτειας του 1901 σε καλη κατασταση σημερα εχει πολλαπλάσια αξια ....εάν λοιπον ο παππους μου το 1940 αντι να μαζεψει 100 λιρες ειχε βαλει στην ακρη 100 ταληρα ...τωρα θα ημουν ζαμπλουτος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ...εκει δικαιολογω και θεωρω στις σημερινες μας εποχές ασυμφορη και ακυρη την αγορα χρυσου ( ειδικα λιρων ) .

Εσύ θα ήσουν ζάμπλουτος, όχι όμως ο παππούς σου.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:22:58 μμ »

 Χαρη, αλλο τα συλλεκτικα, αλλο τα επενδυτικα νομισματα.

 Παιδια, οπως εγραψα παραπανω, προσωπικα ψιλομαζευω και απο τα δυο μεταλλα, γιαυτο δεν εχω λογο να υποστηριξω το ενα η το αλλο, εξαλλου συνηθως εχουν παραλληλη πορεια.
 Για το ratio τα ειπαμε, το εαν θα μεταβληθει δεν εξαρταται απο τις επιθυμιες των ασημαδων, αλλα απο αλλους παραγοντες που κανεις μας δεν τους ελεγχει.(και ξαναλεω οτι κανεις δεν μπορει να προβλεψει).

 Παντως θα επιμεινω στο θεμα της ευκολοκινησιμοτητας.
Σκεψου ας πουμε , ανθρωπος εισαι, να χρειαστει για μια εκτακτη αναγκη να ρευστοποιησεις 3 χιλιαρικα απο τα μεταλλα σου.
 Δωδεκα λιρες ειναι, με μια αγγελια στο φορουμ σε νορμαλ τιμη φευγουν σε μια μερα.(σε δυο-τρια ατομα, ισως και σε ενα)
Ακομα και στο φορουμ να μην εχεις προσβαση, μπορεις να τις πουλησεις σε απειρα μερη.
Το αντιστοιχο δεν ισχυει για 130 ασημενιες ουγγιες ομως.
Μπορεις ουσιαστικα ΜΟΝΟ στα φορουμ να τις πουλησεις, κατα πασα πιθανοτητα θα το κανεις σε εικοσι -τριαντα διαφορετικα ατομα και ποσο χρονο και ασχολια θα σου παρει, χωρις να χρειαστει να τις σκοτωσεις τελειως.
Ασε που τα ρημαδια τα ουγκατα τα ασημενια εαν δεν τα προσεχεις πατιναρουν και κανεις μπουλιονας δεν τα γουσταρει πατιναρισμενα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 07:49:32 πμ »

το 2011 το ασημι εφευγε σαν τρελλο οταν ηταν στην ανοδο/δημοφιλες.
Απλως τα πριμιουμ ηταν πιο χαμηλα σαν ποσοστο παντα.Σχεδον τα μισα απο οτι σημερα.Οσο ανεβαινει η τιμη τα πριμιουμ πεφτουν.Αλλο ειναι τα 5 ευρω στα 20 και αλλο 5 ευρω στα 40.
Παντα σε μια ανοδο ολοι τρεχουμε να αγορασουμε ενω θα πρεπει να κανουμε το αντιθετο,να αγοραζουμε δηλαδη στην πτωση. Εχω αποδειξεις στο φακελο με τις αγορες που κρατω, με αγορασμενους αετους προς 38 ευρω το κομματι. Μαλιστα 2 tube με αετους του 2011 και 2012 τα εχω κρατημενα για να μου θυνμιζουν την μΜ###### μου.Το ασημι ειναι το πιο πχχχχχχο μεταλλο που υπαρχει

Ανάργυρε καλημέρα, αν δεν σου κάνει κόπο πες μας την ακριβή ημερομηνία αγοράς και την τιμή αγοράς (χωρίς ταχυδρομικά) στο νόμισμα που αγοράστηκαν (ε/$) , για να δούμε το ακριβές premium...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με βάση την λογική του ratio, αν ήμουν στην θέση σου το 2011, με (32 εμφανώς υπερτιμημένο το ασήμι) θα αγόραζα χρυσό, που ήταν πάμφθηνος σε σχέση με το ασήμι, και σήμερα θα τον ξεφόρτωνα για να αγοράσω την διπλάσια ποσότητα ... Και άσε τις καθεαυτού τιμές , να κουρεύονται...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 07:54:29 πμ »

το 2011 το ασημι εφευγε σαν τρελλο οταν ηταν στην ανοδο/δημοφιλες.
Απλως τα πριμιουμ ηταν πιο χαμηλα σαν ποσοστο παντα.Σχεδον τα μισα απο οτι σημερα.Οσο ανεβαινει η τιμη τα πριμιουμ πεφτουν.Αλλο ειναι τα 5 ευρω στα 20 και αλλο 5 ευρω στα 40.
Παντα σε μια ανοδο ολοι τρεχουμε να αγορασουμε ενω θα πρεπει να κανουμε το αντιθετο,να αγοραζουμε δηλαδη στην πτωση. Εχω αποδειξεις στο φακελο με τις αγορες που κρατω, με αγορασμενους αετους προς 38 ευρω το κομματι. Μαλιστα 2 tube με αετους του 2011 και 2012 τα εχω κρατημενα για να μου θυνμιζουν την μΜ###### μου.Το ασημι ειναι το πιο πχχχχχχο μεταλλο που υπαρχει

Ανάργυρε καλημέρα, αν δεν σου κάνει κόπο πες μας την ακριβή ημερομηνία αγοράς και την τιμή αγοράς (χωρίς ταχυδρομικά) στο νόμισμα που αγοράστηκαν (ε/$) , για να δούμε το ακριβές premium...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με βάση την λογική του ratio, αν ήμουν στην θέση σου το 2011, με (32 εμφανώς υπερτιμημένο το ασήμι) θα αγόραζα χρυσό, που ήταν πάμφθηνος σε σχέση με το ασήμι, και σήμερα θα τον ξεφόρτωνα για να αγοράσω την διπλάσια ποσότητα ... Και άσε τις καθεαυτού τιμές , να κουρεύονται...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
+1 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences