Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:20:40 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Au vs Ag  (Αναγνώστηκε 17774 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:58:53 πμ »

Πολύ καλημέρα σε όλους!
 
 Επειδή έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, θα σας πρήξω λίγο, αλλά αν ακολουθήσετε την σκέψη μου μέχρι τέλους θα δείτε ότι είναι πολύ απλή.

 Με αφορμή συζητήσεις που έχουν γίνει στο παρελθόν αλλά και αρκετές ενστάσεις  - προβληματισμούς που έχω διαπιστώσει από φίλους εδώ μέσα , θα ήθελα να εξηγήσω τον τρόπο που βλέπω μια συγκεκριμένη επενδυτική πρακτική πάνω στα πολύτιμα μέταλλα. Και για να ξεκαθαρίσω, και να μην παρεξηγηθώ (από τους αγνούς και ρομαντικούς συλλέκτες) ένα μέρος της προσωπικής συλλογής μου είναι bullion καθώς δεν μου δίνει αυτό, την συγκίνηση και πληρότητα που μου δίνουν τα συλλεκτικά και ιστορικά κομμάτια. (Το λέω για αυτούς που θα πουν ότι, μιλάμε πλέον για χαρτοφυλάκια και όχι για συλλογές)

 Με την παγκόσμια οικονομική κρίση που μας ταλανίζει αδιάκοπα την τελευταία οκταετία (ίσως την τελευταία εξαετία αισθητά στην χώρα μας) αρκετοί αποφάσισαν ένα μέρος των οικονομιών τους να το τοποθετήσουν σε πολύτιμα μέταλλα και κυρίως σε χρυσό. Και αυτός ήταν και ένας λόγος που ασχολήθηκαν αργότερα και με τα συλλεκτικά ή και το αντίστροφο. (Ότι αρκετοί συλλέκτες μετέτρεψαν ένα μέρος της συλλογής τους, σε επενδυτικά νομίσματα.)
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:59:27 πμ »

 Στην συλλογική συνείδηση της ανθρωπότητας έχει περάσει ως δεδομένη ή αποθησαυριστική αξία του χρυσού. Για τον χρυσό άλλωστε έχουν γίνει οι περισσότεροι πόλεμοι  και έχουν χαθεί αμέτρητες ζωές με απίστευτες φρικαλεότητες , στην παγκόσμια ιστορία.

 Τα πολύτιμα μέταλλα δεν είναι μόνο το ασήμι και ο χρυσός, αλλά και ο χαλκός, η πλατίνα και το παλλάδιο. Τα οποία έχουν όλα το ενδιαφέρον τους, αλλά εγώ θα περιοριστώ μόνο στα δύο βασικά , τον χρυσό και το ασήμι. Τα οποία χρησιμοποιήθηκαν ως χρήμα για την εσωτερική αξία που περιέχουν, δεδομένων των ιδιοτήτων τους και της σπανιότητάς τους. Απαντώνται  στην φύση σε αναλογία 1 προς 9,5 και η προέλευσή τους είναι εξωγήινη καθώς ό σχηματισμός των στοιχείων απαιτεί τέτοιες δυνάμεις που υπάρχουν μόνο μέσα στους πυρήνες των Άστρων. Στην Γη αυτά που υπάρχουν προήλθαν  από μετεωρίτες που πέσανε πριν δισεκατομμύρια χρόνια και αφού αναμίχθηκαν στο μάγμα , έχουν δημιουργηθεί επιφανειακές φλέβες κοιτασμάτων, η οποίες έχουν εξορυχτεί σε ποσοστό 80-90% .
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:59:58 πμ »

Ο συνολικός χρυσός που έχει εξορυχτεί είναι ένας κύβος διαστάσεων 20 μέτρων όποιος θα αυξάνεται για μερικές δεκαετές ακόμη με ρυθμό λίγων εκατοστών το χρόνο. Καθώς τα εύκολα κοιτάσματα έχουν εξαντληθεί και αυτός που απομένει έχει όλο και μεγαλύτερο κόστος εξόρυξης.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το ασήμι, έχει εξορυχτεί συνολικά δεκαπλάσια ποσότητα αλλά υπάρχουν 2 σημαντικές διαφορές .

Η πρώτη είναι ότι ένα μεγάλο μέρος της ετήσιας  εξόρυξης ασημιού είναι ως υποπροϊόν άλλων εξορύξεων, κυρίως χαλκού. (Που αυτό σημαίνει ότι αν πέσει η ζήτηση(τιμή) για  χαλκό παράγεται σημαντικά λιγότερο ασήμι με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η τιμή)  Και είμαστε σε μια τέτοια περίοδο.

Και η δεύτερη είναι ότι ενώ το σύνολο του χρυσού που έχει εξορυχτεί είναι κατά 99% διαθέσιμος σε μορφή μπαρών , νομισμάτων και κοσμημάτων, το μεγαλύτερο μέρος του ασημιού που έχει εξορυχτεί δεν υπάρχει. Έχει καταναλωθεί για μια πληθώρα βιομηχανικών εφαρμογών και δεν θα υπάρξει διαθέσιμος ποτέ ξανά.

Από την αρχαιότητα μέχρι και τις αρχές του 20ου αιώνα η αναλογία της τιμής μεταξύ Au και Ag ήταν από το 1:8 μέχρι το 1:16 με τις μέσες τιμές επικρατέστερες, δηλαδή 1/10 και 1/12.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 12:00:54 μμ »

Το 1971 οι  Η.Π.Α., αντιμέτωπες με αυξανόμενες πιέσεις της παγκόσμιας ζήτησης για το χρυσό ,  ο Ρίτσαρντ Νίξον , ο τότε πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών ανέστειλε μονομερώς το σύστημα του Bretton Woods , ακυρώνοντας την άμεση μετατρεψιμότητα του δολαρίου σε χρυσό .

Από την στιγμή όμως που το νομισματικό σύστημα που έχουμε σήμερα δεν έχει αντίκρισμα σε μέταλλό δεν μπορούμε να κάνουμε ασφαλείς συγκρίσεις με δεδομένα παλαιότερα του 1971. Μπορούμε όμως να δούμε τα δεδομένα από το 1971 και μετά στην αναλογία ( ratio) μεταξύ χρυσού και αργύρου.
Να εξηγήσω τι σημαίνει το ratio για τους μη μυημένους. Είναι το πόσες ουγγιές ασημιού αντιστοιχούν σε μια ουγγιά χρυσού. Σήμερα 76.

ΓΡΑΦΗΜΑ ΕΝΑ (1971-2015)


Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 12:02:22 μμ »

 Βλέπουμε την αναλογία τιμών να ξεκινάει από το 32 και να καταλήγει στο 76 σήμερα.  Με ελάχιστη τιμή το 1980 το 12, με την χειραγώγηση που έκαναν οι Hunt brothers (έφτασαν την τιμή από τα 6$ στα 49$ μέσα σε λιγότερο από έναν χρόνο. Και σε προσαρμοσμένες σημερινές  τιμές  πληθωρισμού, στα 147$ την ουγγιά!)
Μέγιστη τιμή λίγο πάνω από 100, γύρω στο 1990 εποχή που χαρακτηρίστηκε ως η early 1990s recession.
 To ενδιαφέρον που φαίνεται εδώ, είναι ότι στις περιόδους ύφεσης η βιομηχανική παραγωγή μειώνεται, με αποτέλεσμα να πέφτει η τιμή του αργύρου σε σχέση με τον χρυσό λόγω των βιομηχανικών εφαρμογών του.
 Από το 1998 και μετά το ratio κινείται σε ένα κανάλι μεταξύ του 32 και του 84, με συνεχείς  μεγάλες κινήσεις…
 Τα τελευταία 45 χρόνια η τιμή έχει ξεπεράσει το 75 μόλις 5 φορές (τώρα είναι η Πέμπτη) και όλες για μικρό διάστημα πλην του 1990.
Η μέση τιμή είναι κοντά στο 50 , και νομίζω ότι μια λογική τιμή είναι το 55...

Θα μου πείτε και τι μας νοιάζουν βρε αδερφέ όλες αυτές οι λεπτομέρειες ?
Απλά θέλω να δείξω για ποιον λόγο πιστεύω ότι η τιμή του αργύρου είναι φθηνή…
Παρόλο που το premium της αγοράς ασημένιων νομισμάτων σε σχέση με τα χρυσά είναι μεγαλύτερο.

ΓΡΑΦΗΜΑ ΔΥΟ (2011-2015)

Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 12:03:02 μμ »

Εδώ βλέπουμε το ratio στο 32 το 2011 που το η ουγγιά άγγιξε τα 47$ και έκτοτε η τιμή του ασημιού πέφτει σταθερά…

Και ένα παράδειγμα…

Αν κάποιος αγοράσει σήμερα με τιμές αγοράς ασημένιους και χρυσούς αετούς τι θα συμβεί μετά από λίγα χρόνια, αν το ratio πάει στο πενήντα?

Σήμερα οι τιμές είναι : 1014e το 1oz Au και 13,40ε το Ag , δηλαδή το ratio είναι 76.
Για να προσθέσουμε στο παράδειγμα και ρεαλιστικές τιμές ευρωπαίων μπουλιονάδων. Το ασημένιο της ουγγιάς έχει 16,86 (δηλαδή 26% premium) και ο 0,25 oz χρυσός έχει 275 (δηλαδή 8,5% premium).
Αν αγοράσει ο Γείτονας σήμερα μια χρυσή ουγγιά δηλαδή 4 νομίσματα του ,25, θα πληρώσει 1.100 ευρώ.
Αν αγοράσει ο Ξάδερφος ασημένια με 1.100 ευρώ θα πάρει 65,2 ασημένιους αετούς.
Αν το ratio αλλάξει μετά από μια πενταετία και πάει στο 50, τι θα έχει γίνει?

Ας υποθέσουμε ότι η τιμή του χρυσού έχει διπλασιαστεί το 2020 και είναι στα 2028ε/οζ. Ο γείτονας θα είναι χαρούμενος ότι έκανε μια καλή επιλογή και κατάφερε όχι μονό να διακρατήσει αλλά και να διπλασιάσει την αγοραστική αξία της επένδυσής του. Αφού το κάθε τεταρτάκι θα αξίζει  550ε( μαζί με το premium).

Αν το ratio όμως είναι 50, τότε η τιμή του Ag θα είναι 40,56 ε, και ο silver eagle με premium 26% θα είχε 51,10ευρώ . Αν τώρα ο ξάδερφος πουλήσει τα 65,2 αετόπουλα θα πάρει  3332 ευρώ, με τα οποία μπορεί να αγοράσει 6,06 τεταρτάκια.
Δηλαδή θα είναι 51.5% πιο χαρούμενος από τον Γείτονα!
Και αυτό βέβαια ανεξάρτητα από το πόσο θα ανέβει ή πέσει η τιμή του χρυσού, αρκεί η σχέση χρυσού ασημιού να φτάσει στο πενήντα…

Ουφ!
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 12:14:10 μμ »

 Και βέβαια αν κάποιος θέλει να σχολιάσει, να διαφωνήσει ή να με διορθώσει...Να το κάνει πολύ ελεύθερα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 12:26:34 μμ »

Πολλά συγχαρητήρια φιλε Lucky_look για το θέμα, πολύ ενδιαφέρον.
Και η δικη μου αποψη, οσο το εχω ψάξει, καταλήγει σε παραπλήσια αναλυση
με τη δική σου και συμφωνω οτι η σημερινη διαφορά τιμής ασημιου και χρυσου
ειναι πολυ μεγαλη (μεγαλο ratio).

Θα γραψω και αυτο που διαφωνω με την προσεγγιση σου και ειναι οτι θεωρεις
δεδομενο πως σε περιπτωση αυξηση της τιμης του ασημιου το premium ποσοστιαια
θα παραμείνει το ίδιο (στο 26% οπως αναφέρεις). Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι
θα πεφτει το premium των ασημενιων bullions οσο ανεβαίνει το ασημι.
Το εκτιμω αυτο γιατι θεωρω πως ειναι λογικό να υπάρχει ενα 5ευρω premium
ανα νόμισμα για να καλυπτουν κόστη που σχετιζονται με την δημιουργια του
ιδιου του νομισματος, την συσκευασια, την διανομη, συν και καποιο κερδος.
Με τη σημερινη τιμη του ασημιου, το 5ευρω αυτο που περιεγραψα ανεβαζει
σημαντικα (26%) την τιμη του τελικου προιοντος (Bullion). Αν ανεβει η τιμη
του ασημιου με διατήρηση του 26% τοτε σημαινει οτι εχουμε κυριως κερδη (υπεραξιες)
που δυσκολα δικαιολογουνται στα bullions, αρα πιστευω οτι δεν θα συμβει αυτο.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 01:16:09 μμ »

 To πρέμιουμ δεν είναι σταθερό. Συμφωνώ ότι μπορεί να είναι χαμηλότερο, αλλά όχι οπωσδήποτε. Σκέψου ότι σε άνοδο των τιμών (ειδικά σε bull) αυξάνεται κατακόρυφα και η ζήτηση, με αποτέλεσμα να αυξάνεται δυσθεώρητα το premium. Ενδεικτικά έβαλα, το ίδιο για ευκολία στην σύγκριση... Ακόμη και αν είναι πολύ μικρότερο όμως, η κεντρική ιδέα, παραμένει ίδια.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 02:06:09 μμ »

Η γνωστη ιστορια με το ratio, επιχειρημα των απανταχου ασημαδων. Σαρκασμός Σαρκασμός
Υποψιν οτι στην Αμερικη υπαρχουν φανατικοι ασημαδες που ουτε που αγγιζουν τον χρυσο,μαζευοντας ασημι με τα τσουβαλια.
Η αποψη μου ειναι οτι δεν μπορεις να προβλεψεις τα μελλουμενα με βασει το παρελθον, ουτε στις χρηματαγορες, ουτε στις αγορες εμπορευματων, ουτε στα πολυτιμα μεταλλα.
Φυσικα χιλιαδες αναλυτες (της τεχνικης αναλυσης κυριων και οχι των θεμελιωδων μεγεθων) διαφωνουν, αλλα αυτη ειναι η δουλεια τους.
Εγω εχω βρει μια απλη λυση.
Μαζευω και τα δυο... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 02:47:50 μμ »

 Προφήτης δεν προσπαθώ να γίνω, μακάρι να μουνα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός! Ούτε τεχνική ανάλυση κάνω...Απλά βλέπω αυτό το πάνω κάτω, και αναφέρω κάποια γενικά στοιχεία. Προσεκτικά δεν ανέφερα οικονομικά στοιχεία, προβλέψεις, καταστροφικά σενάρια κ.λ.π.. Αυτό που γνωρίζω είναι το ratio είναι υψηλό και ότι η τιμή του Χαλκού έχει πέσει δραματικά, με αποτέλεσμά να κλείνουν πολλά ορυχεία σύντομα...
 Και αν και μου κλείνει το μάτι ο Au που και που, προσπαθώ να κρατώ το συναίσθημα απ`έξω, τακτική που μου έχει αποδώσει κάθε φορά που ακολούθησα... Άνεση

 Και συμφωνώ, ότι το παρελθόν δεν επαναλαμβάνεται κάθε φορά στο μέλλον, αλλά θεωρώ αρκετά πιθανότερο να επαναληφθεί από το να μην επαναληφθεί....
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 03:09:03 μμ »

Lucky_louk σε ενδιαφέρουν μονο τα ασημένια νομίσματα και απέχεις πλήρως απο τα χρυσά;
(Μου δώθηκε αυτη η εντυπωση στο τελευταίο σου μηνυμα και ειπα να ρωτησω...)
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 03:14:12 μμ »

 Αυτήν η κουβέντα αφορά επενδυτικά νομίσματα, όχι συλλεκτικά. Και ναι το αναφέρω παραπάνω, αν και λιγουρεύομαι κατά περιόδους κάποια κιτρινάκια, σπανίως υποκύπτω. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 03:36:16 μμ »

Πιστεύω ότι στα επόμενα χρόνια οι τιμές των εμπορευμάτων θα ανεβαίνουν συνεχώς βάση των δεδομένων που ισχύουν μέχρι τώρα
Το πιο εμπόρευμα θα δώσει την μεγαλύτερη υπεραξία είναι δύσκολο να προβλεφθεί.
Σίγουρα οι παραπάνω αναλύσεις βοηθούν να εξάγεις κάποια συμπεράσματα βασιζόμενος όμως πάντοτε σε γραφήματα και στοιχεία του παρελθόντος.
Υπάρχουν όμως μεταβλητές που δεν μπορούν να προβλεφθούν και αυτό από μόνο του δημιουργεί μεγάλη πιθανότητα τα πράγματα να έρθουν τελείως διαφορετικά από ότι τα περιμένουμε......
Σκεφτείτε τι θα γινόταν σε περίπτωση μιας καταστροφής ή άλλου μεγάλου γεγονότος?Απορία?
Μπορεί τότε να μην έχει αξία ο χρυσός αλλά το νερό και τα τρόφιμα.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 03:58:23 μμ »

Ανδρεα πολύ σωστες οι σκεψεις σου και θα συμφωνησω στο τελευταιο παράδειγμα που μας εδωσες με τον ξαδερφο και τον γειτονα  Χαμόγελο .....
Καποιες φορες εχω κανει και εγω παρομοιες συζητήσεις με φιλους συλλεκτες και κατεληξα περιπου στα ιδια συμπερασματα με την απλη κοινη λογικη .
Παράδειγμα πολύ με ρωτησαν πχ γιατι δεν ασχολουμαι με τα χρυσα συλλεκτικα η επενδυτικα και δινω βαση μονο στα ασημενια ...θεωρω λοιπον πρωτον ότι το ασημακι είναι σαφεστατα αρκετα φθηνοτερο ( μπορει καποιος ακομα και με 5-10 ευρω που εχει στην τσεπη του να αγορασει κατι ) και δευτερον γιατι εάν μακροχρονια η τμηματικα το δω επενδυτικα συγουρα αξιζει να παιρνω ασημι !!!!!
Σημερα λοιπον αγοραζω μια λιρα στα 250 ευρω και ταυτόχρονα παιρνω και 40 κομματια 30 δραχμα 1964 ( με 6 ευρω το καθενα ..) που κανουν συνολο 240 ευρω .....αρα πρωτον εχω και ρεστα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Δευτερον ....μετα από 1 χρονο ( παράδειγμα ) αποφασίζω να πουλησω την μια λιρα η οποια λογω αύξησης της τιμης του χρυσου εχει παει 20 ευρω παραπανω ( 270 ευρω ) ενώ λεω να δωσω και τα 40 ομορφα και γυαλιστερα σε χαρτονακια 30αρια μου στα 7 - 8 το ένα χαλαρα μιας και είναι ακυκλοφόρητα και εχουν επιπλέον καποια σχετικη υπεραξια ......
Αρα παιρνω πισω για ένα τεμαχιο λιρα 270 ( στο οποιο δεν μπορω να παρω παραπανω τιμη λογω σχετικότητας με την τιμη χρυσου ) ενώ για τα ασημακια μου παιρνω από 280 - 320 ευρω ...ευκολα και πιο γρηγορα όλα μαζι η μεμονωμένα και τα αγοραζει με ευχαριστηση η θεια μου που της αρεσουν ( λεμε τωρα ) τα ελληνικα και ντοπια προιοντα  Σαρκασμός
Τελος η θεια με ευχαριστει ....με κερναει και κανενα γλυκακι και ποτακι που μεγαλωσε την ομορφη συλλογη της - επενδυση και για να με ικανοποιησει παραπανω ....μου κανει και προξενειο με την κορη της γειτόνισσας  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο .
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences