Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:32:10 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: ΧΡΥΣΌΣ ΑΡΙΣΤΟΤΈΛΗΣ
Αγόρασα απο την τράπεζα
Αγορασα τιμη εκδοσης
Αγορασα με καπελο απο  10- 30%
Αγορασα με καπελο απο 30-60%
Αγορασα με καπελο απο 60- 100%
Δεν το έχω αλλά πιστεύω ότι θα έχει ανοδικες τάσεις
Δεν το έχω αλλά θέλω να το αποκτήσω
Δεν ασχολούμε με αναμνηστικά .
Δεν με ενδιαφέρει αυτό το νόμισμα

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΧΡΥΣΑ ΤΤΕ 2013-2015  (Αναγνώστηκε 117404 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:37:44 μμ »

Παιδια θα σας κανω μια προταση αλλα ειναι λιγο δυσκολο να εφαρμοστει. Ολα που λετε μου ειναι αγνωστα οποτε δεν εχω καν εικονα ποια ειναι τα αναμνηστικα και ποσα τετοια εχουν εκδοθει. Μηπως να φτιαχνατε ψηφοφορια για το καθενα νομισμα ποσο το αγορασε ο καθενας σας.
Κποιοι ισως δεν θελουν να γραψουν για τους δικους τους λογους Με μια ψηφοφορια μιλατε σε αλλη βαση  Κλείσιμο ματιού.

Θα μπορουσε οι επιλογες να ειναι

1.Αγορασα απο τραπεζα
2.Αγορασα τιμη εκδοσης
3.Αγορασα με καπελο εως 50%
4.Αγορασα με καπελο απο 50-100%
5 αγορασα με καπελο πανω απο 100%

Μετα συνεχιζετε την συζητηση ωραια και καλα σε αυτο το θεμα παλι οπως τωρα  Σαρκασμός Πειτε αν ειναι εφικτο εσεις που γνωριζετε το αντικειμενο  Χαμόγελο

Εαν μπορει καποιος να το φτιαξει θα ηταν ακομα καλυτερα ,δεν χρειαζεται να απαντησει καποιος απλα να δωσει τ ψηφο εμπιστοσυνης Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
geo33
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 103


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:44:19 μμ »

Κανένας πλην του κυρίου Toni G δεν προτείνει τιμές.

Να πώ εγώ ποιές πιστεύω ότι είναι οι δίκαιες τιμές (εκτίμηση δική μου, από ebay.de , από αγοραπωλησίες που έχουν γίνει στο στέκι,από αγγελίες και δημοπρασίες στο στέκι, στο ίντερνετ που δεν κατέληξαν πουθενά):
2012 αβερωφ-βαλκανικοι 500-515€ χωρίς πολλές ματσαρισμένες πράξεις
2013 ιπποκρατης.             470-485€ με πτωτικές τάσεις
2014 αριστοτελης              680-720€ με σταθεροποιημένες τάσεις
2015 αρχιμηδης                 515-525€ με πτωτικές τάσεις

Οπότε η τελική τιμή που κάποιος μπορεί να αγοράσει αν έχει υπομονή μπορεί να είναι αυτές ή και χαμηλότερες αν περιμένει περί τους 6 μήνες, αλλά αν θέλει κάτι άμεσα μπορεί να πληρώσει και 50 ευρώ παραπάνω. Π.χ. για το 2014 όσοι θέλουν να αγοράσουν θα είναι ικανοποιημένοι με 680, αλλά αυτοί που θέλουν να πουλήσουν , μάλλον θα πουλούσαν με 770 άμεσα. Όποιος το θέλει πιο πολύ (να αγοράσει ή να πουλήσει) θα υπαναχωρήσει και στην τιμή.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 08:52:37 μμ »

Παντως ο Αβερωφ δεν ειχε εξαντληθει στην εκδοση του, θυμαμαι περσι(νομιζω) με ειδοποιησε φιλος οτι η τραπεζα ανοιξε παλι την διαθεση του ( μαζι με ενα αλλο χρυσο), αλλα παρολο που το θεωρω πολυ ωραιο νομισμα και με ωραιο θεμα δεν το παρηγγειλα, γιατι αν αρχισω να μαζευω ΚΑΙ αναμνηστικα, θα την χασω τελειως την μπαλλα.. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 09:23:40 μμ »

Ναι, μαζί με άλλα πολλά. Είχαν βγάλει και ανακοίνωση ότι θα διατίθενται μέχρι 31/12/2014. Για μετά ... αγνοώ!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 09:24:25 μμ »

Η δικη μου εκτιμηση για την περιοδο που διανυουμε για αγορα απο ΕΛΛΑΔΑ Χαμόγελο

2012 1) ΑΒΕΡΩΦ-ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ 500-550€   (-)
2013 2)ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ          450-500€   (ΜΕ ΑΝΟΔΟ ΤΟ ΠΟΛΥ 100€ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ)
2014 3)ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ         800-ΟΣΟ ΠΑΕΙ Σαρκασμός (ΜΕ ΑΝΟΔΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΝΤΟΣ-ΕΚΤΟΣ ΧΩΡΑΣ)***
2015 4)ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ         550-650€  (ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΟΔΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΥ ΧΡΥΣΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

Ολα τα παραπανω ειναι εκτιμηση δικη μου για την συγκεκριμενη περιοδο που διανυουμε και μονο για αγορα απο Ελλαδα.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 12:28:50 πμ »

Επειδή είδα για μια πώληση μου για έναν Αριστοτέλη στα 1450€ που τον είχα και ρωτήσατε πόσο πουλήθηκε. Ο χρήστης ήθελε να το αγοράσει εκτός του συστήματος για να γλιτώσει το 15% που έτσι και αλλιώς θα μου κράταγε το ebay, έτσι ακυρώσαμε την πώληση και τον αγόρασε στα 1250€

Επίσης όταν τον έδωσα εγώ, ο κύριος asougler1 (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο) που τώρα τον έχει στα 1070 , τον έδινε στα 2 χιλιάρικα . Ήμουν ο πιο φτηνός τότε , οπότε έφυγε το δικό μου κομμάτι .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2015, 12:37:48 πμ από Han » Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 01:08:58 πμ »

Όπως και με τα ασημένια, η δική μου εκτίμηση είναι ότι ο Ιπποκράτης λόγω ιατρικού ενδιαφέροντος και ο Αριστοτέλης λόγω παγκόσμιας αναγνωρισιμότητας, θα έχουν υψηλότερη τιμή από τα υπόλοιπα.

Στην παρούσα φάση του 2012 τα εκτιμώ λίγο πάνω από τα 500€, τον Ιπποκράτη στα 550€, τον Αριστοτέλη στα 850€+ και τον Αρχιμήδη στα 550€. Όσο για το χρυσό των παραολυμπιακών η εκτίμησή μου είναι στα 650€+.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 06:55:04 πμ »

Παιδια θα σας κανω μια προταση αλλα ειναι λιγο δυσκολο να εφαρμοστει. Ολα που λετε μου ειναι αγνωστα οποτε δεν εχω καν εικονα ποια ειναι τα αναμνηστικα και ποσα τετοια εχουν εκδοθει. Μηπως να φτιαχνατε ψηφοφορια για το καθενα νομισμα ποσο το αγορασε ο καθενας σας.
Κποιοι ισως δεν θελουν να γραψουν για τους δικους τους λογους Με μια ψηφοφορια μιλατε σε αλλη βαση  Κλείσιμο ματιού.

Θα μπορουσε οι επιλογες να ειναι

1.Αγορασα απο τραπεζα
2.Αγορασα τιμη εκδοσης
3.Αγορασα με καπελο εως 50%
4.Αγορασα με καπελο απο 50-100%
5 αγορασα με καπελο πανω απο 100%

Μετα συνεχιζετε την συζητηση ωραια και καλα σε αυτο το θεμα παλι οπως τωρα  Σαρκασμός Πειτε αν ειναι εφικτο εσεις που γνωριζετε το αντικειμενο  Χαμόγελο

Γινεται στο ιδιο θεμα να φτιαξουμε μια ψηφοφορια?ειναι πολυ σωστη σαν ιδεα.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 11:09:28 πμ »

 Σπύρο αφού άνοιξες το θέμα, έχεις την δυνατότητα κάτω δεξιά να προσθέσεις ψηφοφορία...
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 12:03:28 μμ »

Οκ Ανδρεα το ειδα..δεν εxω ξανακανει Σαρκασμός
το απογευματακι λογικα με την πρωτη ευκαιρια θα το φτιαξω.. Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2015, 12:44:54 μμ από splros_collec » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 01:09:04 μμ »

  Οι λεφταδες της συλλεκτικης κοινοτητας (που δεν θα ειχαν κανενα προβλημα να δωσουν και δυο και τρια χιλιαρικα και πολυ παραπανω  για ενα νομισμα) δεν τα αγγιζουν παιδια τα αναμνηστικα, ασχολουνται με κλασσικα συλλεκτικα κομματια (κυκλοφοριας η παλια πανσπανια "αναμνηστικα" ιστορικης σημασιας), οποτε τα συγχρονα αναμνηστικα απασχολουν την μικρομεσαια (οικονομικα) κατηγορια συλλεκτων, που ειναι και οι περισσοτεροι.
  Η και ανθρωπους που εχουν μεν καποια χρηματα, αλλα ειναι συνηθως καινουργιοι στον χωρο.

  Γιαυτο τον λογο, προσδοκιες για μεγαλη αυξηση των τιμων τους στο μελλον, νομιζω οτι δεν στεκουν, με δεδομενη την δυσχερη κατασταση που θα βρισκεται η χωρα για πολλα-πολλα  χρονια ακομα.
  Εαν ηταν οι παλιες εποχες, ο μεσαιος συλλεκτης θα μπορουσε να υποστηριξει τιμες και ενα και δυο χιλιαρικα για ενα συγχρονο αναμνηστικο χρυσο 8 γραμμαριων,λογω πολυ μικρου μινταζ, ακομα και με δεδομενο οτι οι εμποροι η οσοι στοκαραν προσβλεπουν μονο σε αυτον.
  Και καλα, στα ασημενια,θα  μπορει ισως να δωσει ενα και δυο κατοσταρικα μελλοντικα το κομματι,(οποτε η αυξηση τιμης απο την εκδοση μπορει να ειναι εντυπωσιακη ως ποσοστο, θεωρητικα παντα), αλλα στα χρυσα το βλεπω χλωμο.
 Και με δεδομενη την νεα πολιτικη της ΤΤΕ για συνεχεις εκδοσεις αναμνηστικων.
 Φυσικα ο καθενας οπου θελει δινει τα χρηματα του, αλλα υπεραξιες τρελλες πανω απο την τιμη εκδοσης (η οποια περιλαμβανει ηδη υπεραξια), για τοσο συχρονα κομματια, πριν πληρωθουν νομιζω οτι θα πρεπει να διπλοεξεταστουν.

 Γιατι εδω δεν ειναι λιριτσες η ουγκιες που αγοραζονται κατα κορον για διαφυλαξη εναντι των δυσκολων εποχων,ουτε κλασσικα συλλεκτικα κομματια που παντα βρισκουν αγοραστες, εδω εαν θες καποια στιγμη να πουλησεις ενα συγχρονο ελληνικο χρυσο 8 γρ. στα 8-10 κατοσταρικα και ψιλοβιαζεσαι, αντε να βρεις ευκολα Ελληνα αγοραστη προθυμο να στα δωσει....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2015, 01:27:52 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 01:28:26 μμ »

Εσύ, σήμερα, να πας να πιεις ένα-δύο τσιπουράκια, λόγω της ημέρας και άσε τους άλλους να λένε ό,τι λένε...
Πολύχρονος, Δημήτρη με υγεία και ό,τι επιθυμείς!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 01:30:15 μμ »

Merci, καθε χαρα και υγεια σε ολους σας και τις οικογενειες σας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 02:14:30 μμ »

 Οι λεφταδες της συλλεκτικης κοινοτητας (που δεν θα ειχαν κανενα προβλημα να δωσουν και δυο και τρια χιλιαρικα και πολυ παραπανω  για ενα νομισμα) δεν τα αγγιζουν παιδια τα αναμνηστικα, ασχολουνται με κλασσικα συλλεκτικα κομματια (κυκλοφοριας η παλια πανσπανια "αναμνηστικα" ιστορικης σημασιας), οποτε τα συγχρονα αναμνηστικα απασχολουν την μικρομεσαια (οικονομικα) κατηγορια συλλεκτων, που ειναι και οι περισσοτεροι.
  Η και ανθρωπους που εχουν μεν καποια χρηματα, αλλα ειναι συνηθως καινουργιοι στον χωρο.

  Γιαυτο τον λογο, προσδοκιες για μεγαλη αυξηση των τιμων τους στο μελλον, νομιζω οτι δεν στεκουν, με δεδομενη την δυσχερη κατασταση που θα βρισκεται η χωρα για πολλα-πολλα  χρονια ακομα.
  Εαν ηταν οι παλιες εποχες, ο μεσαιος συλλεκτης θα μπορουσε να υποστηριξει τιμες και ενα και δυο χιλιαρικα για ενα συγχρονο αναμνηστικο χρυσο 8 γραμμαριων,λογω πολυ μικρου μινταζ, ακομα και με δεδομενο οτι οι εμποροι η οσοι στοκαραν προσβλεπουν μονο σε αυτον.
  Και καλα, στα ασημενια,θα  μπορει ισως να δωσει ενα και δυο κατοσταρικα μελλοντικα το κομματι,(οποτε η αυξηση τιμης απο την εκδοση μπορει να ειναι εντυπωσιακη ως ποσοστο, θεωρητικα παντα), αλλα στα χρυσα το βλεπω χλωμο.
 Και με δεδομενη την νεα πολιτικη της ΤΤΕ για συνεχεις εκδοσεις αναμνηστικων.
 Φυσικα ο καθενας οπου θελει δινει τα χρηματα του, αλλα υπεραξιες τρελλες πανω απο την τιμη εκδοσης (η οποια περιλαμβανει ηδη υπεραξια), για τοσο συχρονα κομματια, πριν πληρωθουν νομιζω οτι θα πρεπει να διπλοεξεταστουν.

 Γιατι εδω δεν ειναι λιριτσες η ουγκιες που αγοραζονται κατα κορον για διαφυλαξη εναντι των δυσκολων εποχων,ουτε κλασσικα συλλεκτικα κομματια που παντα βρισκουν αγοραστες, εδω εαν θες καποια στιγμη να πουλησεις ενα συγχρονο ελληνικο χρυσο 8 γρ. στα 8-10 κατοσταρικα και ψιλοβιαζεσαι, αντε να βρεις ευκολα Ελληνα αγοραστη προθυμο να στα δωσει....

Φιλε εορταζομενε μαντης για να πω που θα κατασταλαξει στο μελλον η οποιαδηποτε υπεραξια για το Α-Β η Γ νομισμα δεν ειμαι.Προσδοκιες για υπεραξια δεν εχω και δεν με ενδιαφερει γιατι προσωπικα αυτη την συλλογη την κανω επειδη τα νομισματα ειναι ελληνικα οσο και γιατι μου αρεσει η δουλεια του αρχιχαρακτη μας και του επιτελειου του.Στα τελη του 2012 δεν ειχα ουτε ενα νομισμα και μεσα σε 1 χρονο περιπου καταφερα να συμπληρωσω ολα τα κενα με κεφι και μερακι.........πιστευω οτι με αυτο τον τροπο ικανοποιω το συλλεκτικο μου παθος τοσο ως προς την ομορφια των νομισματων(στα δικα μου ματια)οσο και ως προς την πληροτητα..........για τα υπολοιπα ελληνικα κυκλοφοριας ακομα τον Παυλο δεν εχω καταφερει να τον ολοκληρωσω λογω πολλων παραγοντων που δεν θα αναφερω γιατι δεν ειναι σχετικοι με το θεμα.Ανεφερες για λεφταδες που δεν ασχολουνται με αυτη την συλλογη.........με τα ματια μου εχω δει καμποσους απο αυτους να περιμενουν μαζι μου στην σειρα στην ΤΤΕ να παραλαβουν το νομισμα που τους αντιστοιχει....... τελος να πω οτι πραγματι ειναι δυσκολο να βρεις Ελληνα αγοραστη αν χρειαστει να πουλησεις καποιο απο αυτα τα νομισματα αλλα και απο την αλλη ισως για καποιους ειναι η ευκαιρια που πιθανα δεν θα ξαναβρουν να κανουν συλλογη με σαφως λιγοτερο κοστος απο οτι τα προηγουμενα χρονια
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 04:00:16 μμ »

Ωραια η καθε αποψη...και για να μην αφησω τον φιλο Τονυ με.τον παραπονο επειδη ξεχαστηκα εγω δεν εχω.κανενα απο αυτα αλλα στις τιμες που ανηρτησες τα αγοραζα αμεσα ευχαριστως! Το οτι εγω μπορει.να δινω.τοσα δεν σημαινει.οτι τοσα κανουν οπως δεν σημαινει οτι.κανουν 1300.πχ επειδη τα εδωσε ο.φιλος στο ebay (οπως επιβεβαιωσε και ο han).Γενικα δεν.διαφωνω στο.τωρινο πλαισιο.τιμων λου τεθηκε(geo33)απλα νομιζω παραησουν.υπερβολικος βαζοντας.μηδεν υπεραξια και απλη τιμη.εκδοσης μαλιστα σε μερικα εκοψες.και ενα 50αρι  Σαρκασμός παρουσιαζοντας τα σαν τιμες και η μηδενικη επιβεβαιωση αυτων των τεσσαρων τιμων εστω απο 1-2ατομα  τοσες μερες σε βγαζει.λαθος Χαμόγελο αλλα σε καθε περιπτωση σημασια εχει να γινεται.κουβεντα και να συζηταμε.οπως ειπε.και.ο λουκυ,για να μαθαινουμε ολοι κατι παραπανω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences