Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:17:10 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: ΧΡΥΣΌΣ ΑΡΙΣΤΟΤΈΛΗΣ
Αγόρασα απο την τράπεζα
Αγορασα τιμη εκδοσης
Αγορασα με καπελο απο  10- 30%
Αγορασα με καπελο απο 30-60%
Αγορασα με καπελο απο 60- 100%
Δεν το έχω αλλά πιστεύω ότι θα έχει ανοδικες τάσεις
Δεν το έχω αλλά θέλω να το αποκτήσω
Δεν ασχολούμε με αναμνηστικά .
Δεν με ενδιαφέρει αυτό το νόμισμα

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΧΡΥΣΑ ΤΤΕ 2013-2015  (Αναγνώστηκε 117422 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 04:30:55 μμ »

Ωραια η καθε αποψη...και για να μην αφησω τον φιλο Τονυ με.τον παραπονο επειδη ξεχαστηκα εγω δεν εχω.κανενα απο αυτα αλλα στις τιμες που ανηρτησες τα αγοραζα αμεσα ευχαριστως! Το οτι εγω μπορει.να δινω.τοσα δεν σημαινει.οτι τοσα κανουν οπως δεν σημαινει οτι.κανουν 1300.πχ επειδη τα εδωσε ο.φιλος στο ebay (οπως επιβεβαιωσε και ο han).Γενικα δεν.διαφωνω στο.τωρινο πλαισιο.τιμων λου τεθηκε(geo33)απλα νομιζω παραησουν.υπερβολικος βαζοντας.μηδεν υπεραξια και απλη τιμη.εκδοσης μαλιστα σε μερικα εκοψες.και ενα 50αρι  Σαρκασμός παρουσιαζοντας τα σαν τιμες και η μηδενικη επιβεβαιωση αυτων των τεσσαρων τιμων εστω απο 1-2ατομα  τοσες μερες σε βγαζει.λαθος Χαμόγελο αλλα σε καθε περιπτωση σημασια εχει να γινεται.κουβεντα και να συζηταμε.οπως ειπε.και.ο λουκυ,για να μαθαινουμε ολοι κατι παραπανω Χαμόγελο
τωρα μου κανες την μούρη κρέας  ;Dφιλε απιμπι Σαρκασμός
Με κρίνεις και μου λες οτι εκανα λαθος επειδη έγραψα απλα  την γνώμη μου ?
Θα σε συμβουλεύα πριν βγάλεις οποιαδήποτε συμπεράσματα απλα να αγοραζεις πρωτα ενα  Κλείσιμο ματιού
Μετα βγαλε τα συμπεράσματα σου και γραψε μας την αποψη σου .
Μετα ομως  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 04:58:35 μμ »

Λεω οτι η γνωμη σου ηταν λαθος (κατ εμε) οχι οτι εκανες λαθος που.ειπες τη γνωμη σου!φυσικα θα αγορασω στις τιμες αυτες αλλα.οπως βλεπεις δεν πουλαει κανενας ρε.φιλε!
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 05:02:45 μμ »

Λεω οτι η γνωμη σου ηταν λαθος (κατ εμε) οχι οτι εκανες λαθος που.ειπες τη γνωμη σου!φυσικα θα αγορασω στις τιμες αυτες αλλα.οπως βλεπεις δεν πουλαει κανενας ρε.φιλε!
και,ξαναλέω χωρις καμια παρεξήγηση οτι δεν εισαι σε θέση αν μου λες οτι ειμαι λαθος  Κλείσιμο ματιού
Εχω παρει ολα της ΤΤΕ 3 και καποιες φορές 4 το καθένα προϊόν .
Το συμπέρασμα το,έβγαλα μετα τις αγορες αυτες .
Δοκίμασε να τα πάρεις πρωτα και,μετα γραψε μας την γνώμη σου  Κλείσιμο ματιού
Καλη δύναμη φιλε απιμπι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 06:56:35 μμ »

έφτιαξα μια ψηφοφορία μόνο για τον αριστοτέλη γιατί σε αυτό το νόμισμα υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον κατά την γνωμή μου .όσοι πιστοί προσέλθετε
 Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:05:50 μμ »

Οχι ότι έχει πολύ σημασία αλλά, το "δεν ασχολουμαι με αναμνηστικά" είναι λίγο άτοπο.
Οποιος δεν ασχολείται δεν ψηφίζει και αν ψηφίσει σημαίνει ότι ασχολείται οπότε είναι και λίγο οξύμωρο Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 08:17:38 μμ από DIMIS707 » Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:32:28 μμ »

Οχι ότι έχει πολύ σημασία αλλά, το "δεν ασχολουμαι με αναμνηστικά" είναι λίγο άτοπο.
Οποιος δεν ασχολείται δεν ψηφίζει και αν ψηφίσει σημαίνει ότι ασχολείται οπότε είναι και λίγο οξύμωρο Χαμόγελο

Κατ΄επέκταση και προωθώντας τον ανωτέρω συλλογισμό το ίδιο ισχύει και για την επιλογή "Δεν με ενδιαφέρει αυτό το νόμισμα" αφού είναι το σπανιότερο αναμνηστικό και άρα όποιος ασχολείται με τα αναμνηστικά δεν μπόρει να το θεωρεί παρά ως την κορωνίδα τους και άρα να επιθυμεί να το εντάξει στη συλλογή του
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 05:40:31 μμ »

Για να τα ξαναδούμε ωρε παλικαρια  :)βγάλατε κανενα πόρισμα για τις τιμες ?Για πετε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 20, 2016, 08:52:56 πμ »

Καλημέρα στους φίλους .
Για πείτε ρε παληκάρια καμιά τιμή για το "Αβέρωφ" ? Μου χει κολλήσει τελευταία .
Στο μυαλό μου έχω τα 450 ως fair τιμή .......Είμαι Σωστός ?
Αριστοτέλης ?
Αρχιμήδης ?
100€ Θεσσαλονίκης ?
Παραολυμπιάδα 2011 ?
δεν έχω ομολογώ πείρα στα € της ΤΤΕ και τώρα τελευταία προσπαθώ να ενταχθώ στην κατηγορία αυτή .
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 20, 2016, 10:47:27 πμ »

Καλημέρα στους φίλους .
Για πείτε ρε παληκάρια καμιά τιμή για το "Αβέρωφ" ? Μου χει κολλήσει τελευταία .
Στο μυαλό μου έχω τα 450 ως fair τιμή .......Είμαι Σωστός ?
Αριστοτέλης ?
Αρχιμήδης ?
100€ Θεσσαλονίκης ?
Παραολυμπιάδα 2011 ?
δεν έχω ομολογώ πείρα στα € της ΤΤΕ και τώρα τελευταία προσπαθώ να ενταχθώ στην κατηγορία αυτή .
Φιλε Πανο καλημερα.Καλη επιτυχια στα νεα σου ενδιαφεροντα.
Το χρυσο της Παραολυμπιαδας 2011 βγηκε σε 1000 κομματια με τιμη εκδοσης 450 ευρω.
Τα χρυσα 100 χρονια απο απελευθερωση Θεσσαλονικης και 100 χρονια απο Βαλκανικους πολεμους του 2012 βγηκαν σε 1500 κομματια καθε θεμα με τιμες εκδοσης 500 ευρω.
Εδω να προσθεσω οτι με εγγραφο της η ΤΤΕ γνωστοποιησε οτι μετα απο την ληξη της ημερομηνιας που ειχε ορισθει για οσους ηθελαν να προμηθευτουν τα νομισματα οτι ειχε μεινει απο αυτα σε στοκ οδηγηθηκαν σε οριστικη αποσυρση(δεν γνωριζω αν τα ελιωσαν η καπου τα φυλανε).
Το χρυσο Αριστοτελης 2014 βγηκε σε 600 κομματια με τιμη εκδοσης 450 ευρω.
Τελος το χρυσο Αρχιμηδης 2015 βγηκε σε 750 κομματια με τιμη 450 ευρω
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 20, 2016, 10:58:06 πμ »

Ευχαριστώ Μιχάλη . Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 20, 2016, 01:47:53 μμ »

Δεν είχα δει το θέμα.Τώρα διαβάζοντάς το βλέπω πολλές και αντικρουόμενες απόψεις. Καταρχήν ας ξεκινήσω λοιπόν διαφορετικά λίγο το θέμα. Ποιος από εσάς θα πουλούσε κάτω από την τιμή έκδοσης της ΤτΕ; (εκτός αν είναι ξένος έμπορος που τα παίρνει χωρίς ΦΠΑ και μέχρι να τα πουλήσει στα γρήγορα, και με κέρδος φυσικά, έστω και μικρό-μια μικρή αρπαχτή δηλαδή...)
Εγώ που τα πήρα από την ΤτΕ όπως και πολλοί άλλοι τα πήραμε για μας (για τους λόγους που είπε ο Μιχάλης ο Ellinas).Τώρα αν κάποιος θέλει να τα σκοτώσει πρόβλημά του.Αλλά ας αναφέρω συγκεκριμένα αρχίζοντας από το 2011.
Του 2011 - 1000 κομμάτια - τιμή έκδοσης 450 ευρώ:
Σταθερό με άνοδο σε βάθος χρόνου λόγω ίσως του διεθνούς θέματός του.

Του 2012 - 100 χρόνια  απελευθέρωση Θεσσαλονίκης -1500 κομμάτια -500 ευρώ.
Του 2012 - 100 χρόνια από Βαλκανικούς πολέμους  - 1500 κομμάτια  500 ευρώ.
Η ποσότητα που δεν πουλήθηκε για τα του 2012 αποσύρθηκε από την ΤτΕ...

Δύο πανέμορφα για μένα νομίσματα, με μεγάλο ενδιαφέρον για όλους τους Έλληνες πιστεύω... λόγω επετείου και θεματολογίας, που δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν "σκουπίστηκαν" από τους Έλληνες συλλέκτες.Ο λόγος ήταν πιστεύω ότι ήταν η κρίση που βρίσκονταν τότε στο "φόρτε "του, καθώς και η τιμή των 500 ευρώ που ξέφευγε.

Του  2014 χρυσό Αριστοτέλης - 600 κομμάτια - 450 ευρώ:
Το χρυσό νόμισμα με το μικρότερο τιράζ κοπής στην ελληνική νομισματική ιστορία.Η τιμή του όσο βαίνει ο χρόνος θα αυξάνεται σταθερά.Όποιος το πήρε από την ΤτΕ ή από έμπορο Γερμανό είναι σίγουρα στους κερδισμένος και χρηματικά (σε κάποια νομίσματα ως 1ο κριτήριο δεν είναι αυτό για μένα τουλάχιστον αλλά και για κάθε σωστά Έλληνα σκεπτόμενο συλλέκτη)

Τέλος το χρυσό Αρχιμήδης 2015 - 750 κομμάτια - 450 ευρώ:
Είναι νόμισμα που θα κρατήσει την αξία του και θα ανέβει λόγω και της θεματολογίας του.

Όλα αυτά θα ισχύσουν ακόμα περισσότερο όταν κάποια αποθέματα (κυρίως των Γερμανών εμπόρων θα εξανεμιστούν).Επίσης με την βελτίωση της κρίσης.
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 20, 2016, 02:11:00 μμ »

Δεν είχα δει το θέμα.Τώρα διαβάζοντάς το βλέπω πολλές και αντικρουόμενες απόψεις. Καταρχήν ας ξεκινήσω λοιπόν διαφορετικά λίγο το θέμα. Ποιος από εσάς θα πουλούσε κάτω από την τιμή έκδοσης της ΤτΕ; (εκτός αν είναι ξένος έμπορος που τα παίρνει χωρίς ΦΠΑ και μέχρι να τα πουλήσει στα γρήγορα, και με κέρδος φυσικά, έστω και μικρό-μια μικρή αρπαχτή δηλαδή...)
Εγώ που τα πήρα από την ΤτΕ όπως και πολλοί άλλοι τα πήραμε για μας (για τους λόγους που είπε ο Μιχάλης ο Ellinas).Τώρα αν κάποιος θέλει να τα σκοτώσει πρόβλημά του.Αλλά ας αναφέρω συγκεκριμένα αρχίζοντας από το 2011.
Του 2011 - 1000 κομμάτια - τιμή έκδοσης 450 ευρώ:
Σταθερό με άνοδο σε βάθος χρόνου λόγω ίσως του διεθνούς θέματός του.

Του 2012 - 100 χρόνια  απελευθέρωση Θεσσαλονίκης -1500 κομμάτια -500 ευρώ.
Του 2012 - 100 χρόνια από Βαλκανικούς πολέμους  - 1500 κομμάτια  500 ευρώ.
Η ποσότητα που δεν πουλήθηκε για τα του 2012 αποσύρθηκε από την ΤτΕ...

Δύο πανέμορφα για μένα νομίσματα, με μεγάλο ενδιαφέρον για όλους τους Έλληνες πιστεύω... λόγω επετείου και θεματολογίας, που δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν "σκουπίστηκαν" από τους Έλληνες συλλέκτες.Ο λόγος ήταν πιστεύω ότι ήταν η κρίση που βρίσκονταν τότε στο "φόρτε "του, καθώς και η τιμή των 500 ευρώ που ξέφευγε.

Του  2014 χρυσό Αριστοτέλης - 600 κομμάτια - 450 ευρώ:
Το χρυσό νόμισμα με το μικρότερο τιράζ κοπής στην ελληνική νομισματική ιστορία.Η τιμή του όσο βαίνει ο χρόνος θα αυξάνεται σταθερά.Όποιος το πήρε από την ΤτΕ ή από έμπορο Γερμανό είναι σίγουρα στους κερδισμένος και χρηματικά (σε κάποια νομίσματα ως 1ο κριτήριο δεν είναι αυτό για μένα τουλάχιστον αλλά και για κάθε σωστά Έλληνα σκεπτόμενο συλλέκτη)

Τέλος το χρυσό Αρχιμήδης 2015 - 750 κομμάτια - 450 ευρώ:
Είναι νόμισμα που θα κρατήσει την αξία του και θα ανέβει λόγω και της θεματολογίας του.

Όλα αυτά θα ισχύσουν ακόμα περισσότερο όταν κάποια αποθέματα (κυρίως των Γερμανών εμπόρων θα εξανεμιστούν).Επίσης με την βελτίωση της κρίσης.

Μπάμπη μιας και κάνουμε κουβέντα άκου και αντίλογο απο κάποιον που έκοψε τα αναμνηστικά.

Για του 2011 θεωρώ πως κάνεις λάθος. Θεωρώ πως πέφτει. Έχουν γίνει πολλές προσπάθειες πώλησης και στο στέκι και απο ότι θυμάμαι την τελευταία φορά έπιασε κάτι ψιλά πάνω απο τιμή έκδοσης. Ενω το 1ο καιρό έπαιζε στα 7-8 κατοστάρικα.

Για του 2012 θεωρώ τεράστιο το τιραζ των 1500τμχ για χρυσά(2 κιόλας σε σετ) και κυρίως τέρμα αναξιόπιστη την ΤΤΕ που τα απέσυρε. Πριν 1-2 χρόνια ξανα έβγαλε προς διάθεση παλιότερες εκδόσεις ευρώ και κυρίως θυμάσαι τι έγινε με του 2003. Που ήταν δήθεν μόνο για υπαλλήλους και στελέχη, πιάσανε τεράστιες τιμές, πολλοί τα χρυσοπληρώσανε και τελικά τα βγάλανε χρόνια μετά προς το κοινό και είναι ακόμα αδιάθετα και φεύγουν κάτω απο τιμές τραπέζης.

Ο Αριστοτέλης επίσης δεν έπιασε τρελή τιμή όπως πολλοί πίστευαν(και γω μέσα) αλλά είναι λίγα τα κομμάτια και ακόμα κρατάει. Μέχρι φυσικά να αποφασίσει η ΤΤΕ να βγάλει ένα χρυσό με 500 ή να βγάζει κάθε χρόνο 2 χρυσά απο 500-600 τεμάχια. Οπότε θα γίνουν και αυτά σούπα, όπως και τα αργυρά που άρχισε να ξεφτίζει και εκεί το πράγμα.

Για του 2015 δεν έχω άποψη έπαψα να ασχολούμαι.

Τέλος πιστεύω πως οι έμποροι έχουν ακόμα αρκετό απόθεμα και δεν θα εξανεμιστεί σύντομα μα κυρίως πιστεύω πως η κρίση διαρκώς βαθαίνει και θα αναγκαστούν και πολλοί συλλέκτες να τα πουλήσουν αφού δεν θα τους παίρνει πλεον οικονομικά να κρατούν τόσα λεφτά(ειδικά για αναμνηστικά). Και αφού θα τα πουλήσουν απο ανάγκη και η τιμή δεν θα είναι τρελή.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 20, 2016, 02:54:11 μμ »

Καλημέρα στους φίλους .
Για πείτε ρε παληκάρια καμιά τιμή για το "Αβέρωφ" ? Μου χει κολλήσει τελευταία .
Στο μυαλό μου έχω τα 450 ως fair τιμή .......Είμαι Σωστός ?
Αριστοτέλης ?
Αρχιμήδης ?
100€ Θεσσαλονίκης ?
Παραολυμπιάδα 2011 ?
δεν έχω ομολογώ πείρα στα € της ΤΤΕ και τώρα τελευταία προσπαθώ να ενταχθώ στην κατηγορία αυτή .
Παναγιωτη  καλησπερα
2012 Αβερωφ και Θες/κη τα βρισκεις άνετα 450€
Αριστοτελης θεωρω περιπου στα 700€
Αρχιμηδης τιμη έκδοσης 450€
Special σημερα λιγο πανω απο την τιμη έκδοσης
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 20, 2016, 04:47:11 μμ »

Κάτσε να βάλω μία ζήτηση Στριφογύρισμα ματιών!
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 20, 2016, 04:49:28 μμ »

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο. Σταμάτησα επίσης τα αναμνηστικά το 2015. Έχω κρατήσει μερικά στη συλλογή μου που μου αρέσουν, άλλα έδωσα σε συλλέκτες στη Κύπρο, και κάποια στιγμή θα ανεβάσω αυτά που δεν θέλω να κρατήσω στο στεκι. Μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιους.

Με την ευκαιρία, θα βγει φέτος τρίπτυχο-blister; Αυτά μαζι με τα αντίστοιχα κυπριακα τα συλλέγω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences