Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:47:19 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ σε φιλο. Πολλα Μεταλλια  (Αναγνώστηκε 13186 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 08:00:45 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Οπως κατάλαβες Νίκο μάλλον δεν αξίζουν ούτε τα 700 για τη συλλογή αλλά περι ορέξεως... Σαρκασμός
Οσο για τις κόπιες τι να πώ..δεν ήξερα για τον πολεμικό σταυρό, τώρα το διάβασα...
Η αλήθεια είναι πως απο το 2001 (ημερομηνία έκδοσης του βιβλίου του Στρατουδάκη) έχουν αλλάξει πολλά, τόσο στις τιμές όσο και στα αναφερόμενα κοπιαρισμένα μετάλλια.Μάλλον χρειάζεται κάποια ανανέωση σε αυτό τον τομέα.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 12:01:41 μμ »

Η αλήθεια είναι πως απο το 2001 (ημερομηνία έκδοσης του βιβλίου του Στρατουδάκη) έχουν αλλάξει πολλά, τόσο στις τιμές όσο και στα αναφερόμενα κοπιαρισμένα μετάλλια.Μάλλον χρειάζεται κάποια ανανέωση σε αυτό τον τομέα.

Ο κατάλογος του Στρατουδάκη είναι αδιαμφισβήτητα το βασικό εργαλείο, μαζί με κάποιες άλλες -ελάχιστες- πηγές και ό,τι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο. Όντως από το 2001 μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει αρκετά, πλην όμως υπάρχει μια πολύ καλή και λεπτομερής καταγραφή αυθεντικών μεταλλίων που λειτουργεί σα βάση. Από κει και πέρα είναι και στα χέρια μας να αρχίσουμε (και από εδώ μέσα) να κάνουμε μια δουλειά που θα μας βοηθήσει όλους και θα μας πάει και μπροστά.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 12:46:35 μμ »

Πάντως ρε συ Γιώργο στο wehrmachtawards πολύ καλή δουλειά έκανε το παλικάρι. Κρίμα που 3 χρόνια κανένας δεν απάντησε στο θέμα. Εγώ τώρα απάντησα τιμής ένεκεν. Δεν το είχα πάρει πρέφα. Γενικά στο εν λόγω φόρουμ ιδέα μου είναι ή είναι πιο ψυχρά τα πράγματα? Λίγο βαριά πεπόνια θα έλεγα?η ότι έχει σχέση με Ελλάδα δεν τους αρέσει
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 03:54:09 μμ »

Η αλήθεια είναι πως απο το 2001 (ημερομηνία έκδοσης του βιβλίου του Στρατουδάκη) έχουν αλλάξει πολλά, τόσο στις τιμές όσο και στα αναφερόμενα κοπιαρισμένα μετάλλια.Μάλλον χρειάζεται κάποια ανανέωση σε αυτό τον τομέα.

Ο κατάλογος του Στρατουδάκη είναι αδιαμφισβήτητα το βασικό εργαλείο, μαζί με κάποιες άλλες -ελάχιστες- πηγές και ό,τι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο. Όντως από το 2001 μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει αρκετά, πλην όμως υπάρχει μια πολύ καλή και λεπτομερής καταγραφή αυθεντικών μεταλλίων που λειτουργεί σα βάση. Από κει και πέρα είναι και στα χέρια μας να αρχίσουμε (και από εδώ μέσα) να κάνουμε μια δουλειά που θα μας βοηθήσει όλους και θα μας πάει και μπροστά.

Προτείνω να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό θέμα, όπου να να υπάρχει καταγραφή των πλαστών μεταλλίων και παρασήμων που βρίσκουμε. Να είναι μια βάση δεδομένων για πλαστά, ανάλογη με αυτήν των νομισμάτων. Από εδώ και στο εξής θα ενημερώνω για ό,τι πέφτει στην αντιληψή μου.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 09:18:36 μμ »

Πάντως ρε συ Γιώργο στο wehrmachtawards πολύ καλή δουλειά έκανε το παλικάρι. Κρίμα που 3 χρόνια κανένας δεν απάντησε στο θέμα. Εγώ τώρα απάντησα τιμής ένεκεν. Δεν το είχα πάρει πρέφα. Γενικά στο εν λόγω φόρουμ ιδέα μου είναι ή είναι πιο ψυχρά τα πράγματα? Λίγο βαριά πεπόνια θα έλεγα?η ότι έχει σχέση με Ελλάδα δεν τους αρέσει

Δεν είναι ψυχρά τα πράγματα, απλά ο κόσμος -ειδικά ο πιο έμπειρος- αποφεύγει να σχολιάσει με απλά "μπράβο", "πολύ καλή δουλειά" κτλ. ή όταν δε γνωρίζει κάτι, γιατί αν απαντούσαν σε κάθε τι αξιόλογο θα είχαν "τρελά σκορ" στα posts, πλην όμως αρκετά ανούσια. Είναι πιο "χορτασμένος" και πιο συγκρατημένος ο κόσμος. Κι εγώ είμαι ενεργό μέλος απ' το '08 (καθώς το παρακολουθούσα από το '05), αλλά δεν έχω φτάσει ακόμα ούτε τα 700 posts.

Για το τελευταίο που λες δεν έχω δει τέτοια αντιμετώπιση. Ό,τι έχω ανεβάσει από ελληνικά με καλή τεκμηρίωση είχε καλή ανταπόκριση, πλην όμως περιοριζόταν στα συγκρατημένα "πολύ καλό" ή "ενδιαφέρον" κάποιων μελών μόνο. Πληροφορίες δεν υπάρχουν, είναι αχαρτογράφητη περιοχή τα ελληνικά και για τους "έξω", οπότε απλά παρακολουθούν.

Βέβαια εγώ το είπα για τις παρωπίδες με τα παλιογερμανικά σας και το ξαναλέω, αλλά...  Μεγάλο χαμόγελο

Γενικά μεγάλη κουβέντα τα διεθνή φόρουμ, όπου τα πράγματα δεν είναι τόσο "αγνά" και περιορισμένα όσο εδώ, πάντως...

Προτείνω να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό θέμα, όπου να να υπάρχει καταγραφή των πλαστών μεταλλίων και παρασήμων που βρίσκουμε. Να είναι μια βάση δεδομένων για πλαστά, ανάλογη με αυτήν των νομισμάτων. Από εδώ και στο εξής θα ενημερώνω για ό,τι πέφτει στην αντιληψή μου.

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ, Κώστα και το έχουμε ανάγκη νομίζω. Κι εγώ θα ακολουθήσω, ανεβάζοντας ό,τι μπορώ, με προσπάθεια να επιμένω στις λεπτομέρειες.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 09:54:17 μμ »

Aυτο θελω και εγω να πω.περιοριζονται σε πολυ λιγα 'καλο'' ''πολυ καλο'' και αυτο ηταν.στο warelics πχ ειναι πιο φιλικοι.Ισως  μιλανε ανουσια και δεν ειναι τοσο ας πουμε σοβαροι οπως το awards αλλα τουλαχιστον δειχνουν ετσι πιο ενδιαφερον.Ετσι περνεις και εσυ θαρρος να βαλει κατι παραπανω.Αν βαζει πραγματα οπως ο Tim πχ στο awards και δεν του πει ουτε ενας εστω ενα ευχαριστω ε τοτε σιγα μην ξανα ανεβασει.Το ιδιο ισχυει για ολα τα φορουμ.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:17:13 μμ »

Aυτο θελω και εγω να πω.περιοριζονται σε πολυ λιγα 'καλο'' ''πολυ καλο'' και αυτο ηταν.στο warelics πχ ειναι πιο φιλικοι.Ισως  μιλανε ανουσια και δεν ειναι τοσο ας πουμε σοβαροι οπως το awards αλλα τουλαχιστον δειχνουν ετσι πιο ενδιαφερον.Ετσι περνεις και εσυ θαρρος να βαλει κατι παραπανω.Αν βαζει πραγματα οπως ο Tim πχ στο awards και δεν του πει ουτε ενας εστω ενα ευχαριστω ε τοτε σιγα μην ξανα ανεβασει.Το ιδιο ισχυει για ολα τα φορουμ.

Δίκιο έχεις. Είναι δίκοπο μαχαίρι αυτό και χρειάζεται μια καλή ισορροπία.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:45:08 μμ »

Ειναι οντως δικοπο μαχαιρι.Αλλα ποιος ο σκοπος ενος φορουμ αν  στην τελικη σιγα σιγα δεν γραφουν η λενε την αποψη τους τα μελη ευκολα..Στο awards ειμαι και εγω ενεργος απο το 2008 και με το ζορι εχω 500 ποστ. Στο ρελικς απο το 2009 και κοντευω τα 1000.μεγαλη διαφορα.Μου κανει κεφι να γραφω εκει.Αντε να πω καλα λογια και για το εδω φορουμ , ειμαι 2 μηνες εδω και εχω 160 ποστ.σε 6 μηνες θα εχω ξεπερασει και το awards .χαχαχα. Κατι λενε ομως ολα αυτα.Τουλαχιστον προσωπικα για μενα. Τωρα ποιο ειναι σε επιπεδο γνωσεων κτλ μπροστα ειναι αλλη ιστορια.Αν και πιστευω οτι το ρελικς ουτε σε αυτο παει πισω.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:30:38 πμ »

Καλημέρα.
Η ιδεά του Κώστα είναι πολύ καλή και σίγουρα θα βοηθήσει.
Δεν ξέρω πως μπορέι να γίνει σύμφωνα με την αρχιτεκτονική του φόρουμ.
Εαν πόστ που θα ανανεώνεται συνεχώς με αντίγραφα ή ανά κατηγορία/τύπους μεταλλίων?
Εγω πάντως έχω ένα υποψήφιο, Στρατιωτική Αξία 16-17 που μπορεί να τρώει και μπανάνες.. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 08:41:46 πμ »

η τσιτα ειναι???   Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 09:05:16 πμ »

Τι να πω...πάντως μακριά απο το ψυγείο προς το παρόν. Γλώσσα
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 10:45:49 πμ »

Χαχαχαχα χαχαχαχα
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 10:23:22 πμ »

Παιδιά ο tim έχει ένα καλό thread με ελληνικά μετάλλια. Δείτε το και δωστε του βοηθεια .http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=589436&page=3.  Έβαλα κάποια κ εγώ. Δεν έχω κ πολλά
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences