Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:50:29 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ σε φιλο. Πολλα Μεταλλια  (Αναγνώστηκε 13196 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 05:36:40 μμ »

σε τετοιες τημες επερνα τα μεταλλια για τη συλλογη μου
ολα με κορδελες και σχεδον ολα  στα κουτια τους, το1 και το 17 με -

περιπου 500 ολα μαζι

1000 ευρω πιανουν μονο , αν το 5 και το 14 ειναι του ναυτικου
πολύ καλές τιμές φίλε μου. Τόσο έπρεπε να κάνουνε. Δυστυχώς ξέρουμε ότι κάποια κάποιοι τα πουλάνε πιο ακριβά. Πρέπει να είναι στα αλήθεια φίλος σου ο πωλητής όχι γνωστός απλά για να τα πάρεις τόσο. Το 1 πχ το έχω πετύχει στα 70 ευρώ περίπου. Στα 50 γνήσιο το είχα αγοράσει χτες.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 05:54:26 μμ »

Οι τιμές στα ελληνικά militaria έχουν ανέβει τα τελευταία χρόνια, παρά την οικονομική κατάσταση. Σε αυτό έπαιξαν ρόλο διάφορα.

Εγώ θα έλεγα ότι 1000 ευρώ (ή ένα παραπλήσιο ποσό τέλος πάντων) μπορούν να δώσουν στον φίλο σου ένα ίσως, αλλά σπάνιο και πολύ πιο ενδιαφέρον αντικείμενο με λίγο ψάξιμο. Ή έστω κάτι όχι τόσο σπάνιο, αλλά πιο περιζήτητο, σαν κάποια από τα παλιογερμανικά που συνεχίζετε να μαζεύετε ορισμένοι...  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:40:41 μμ »

Όυου με τα γερμανικά σας.χαχαχαχα. καλά για τα γερμανικά ένα λαχείο πχ των 10000 να κερδίσεις το έχεις ξοδέψει σε μια μέρα χαλαρά κ στην τελική λίγα θα έχεις πάρει. Με το ίδιο ποσό μην σου πω τα πήρες όλα τα ελληνικά. Και πάλι θα αργήσει να τα βρεις
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:01:12 μμ »

Παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ.Αυριο θα γινει η συναλλαγη με τον φιλο.Πετυχε καλη εκπτωση.Ζητησε να δειτε τις φωτο αυτε που ειναι κοντινες και ειναι τα καλυτερα κομματια.Για πειτε.γνησιοτητα κτλ.





















Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 11:20:12 πμ »

Εντάξει είναι από θέμα γνησιότητας. Τιποτε από τα ελληνικά μετάλλια του παραπάνω πίνακα δεν έχει κοπιαριστεί για τον απλούστατο λόγο ότι είναι πολύ κοινά και δεν υπάρχει κέρδος για τους επίδοξους πλαστογράφους.

Τώρα που βλέπω από πιο κοντά τον Αργυρό Ιππότη, ούτε 100 ευρώ δεν αξίζει γιατί τα σμάλτα του είναι πολύ ταλαιπωρημένα.

Μια γενναία έκπτωση, νομίζω, ότι θα ήταν της τάξης του 25%, αν κι εγω ούτε σε αυτήν την τιμή θα τ' αγόραζα. Όπως και να' χει, χαίρομαι που μπαίνει στη συλλογή μεταλλίων νέο αίμα αυτούς τους χαλεπούς καιρούς.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:00:12 μμ »

Στα 700 ευρώ θα ήταν καλά?αν τα καταφέρει τόση έκπτωση
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:58:15 μμ »

Τιποτε από τα ελληνικά μετάλλια του παραπάνω πίνακα δεν έχει κοπιαριστεί για τον απλούστατο λόγο ότι είναι πολύ κοινά και δεν υπάρχει κέρδος για τους επίδοξους πλαστογράφους.


Νομίζω ότι δεν είμαστε τόσο "ασφαλείς". Μια τουλάχιστον χυτή κόπια του Πολεμικού Σταυρού 1916-17, της ποικιλίας του Huguenin έχει εντοπιστεί ήδη από το 2012, μικρότερη σε διαστάσεις, ελαφρύτερη και με εμφανώς κατώτερης ποιότητας λεπτομέρειες, χαρακτηριστικό γνώρισμα των χυτών αντιγράφων.

Ένα σχετικό link εδώ: http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=597521&highlight=Greek+Medals

Και άλλα μετάλλια, όπως το Διασυμμαχικό του Α' ΠΠ έχουν κοπιαριστεί.

Πολλές κόπιες μεταλλίων χρηματικής αξίας 20 ή 30 ευρώ κυκλοφορούν στην αγορά. Το κέρδος έρχεται από την πώληση πολλών κομματιών, σε ανεξάντλητες ποσότητες, καθώς ο πλαστογράφος δε χρειάζεται να ψάξει για αυθεντικά κομμάτια. Η χαμηλή τιμή δρα επίσης καθησυχαστικά για τον αγοραστή.

Τώρα που βλέπω από πιο κοντά τον Αργυρό Ιππότη, ούτε 100 ευρώ δεν αξίζει γιατί τα σμάλτα του είναι πολύ ταλαιπωρημένα.


Όντως είναι σε κακή κατάσταση τα σμάλτα του, κάτι που δε φαινόταν στις πρώτες φωτογραφίες. Ελπίζω να μη βιάστηκε ο φίλος σου. Δεν είδαμε ούτε τα Αναμνηστικά 40-41 και 41-45 στον οπισθότυπο...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:42:40 μμ »

Πολύ καλή η παρατήρησή σου, Γιώργο. Ξέχασα αυτή την κόπια στο Wehrmacht Awards. Πάντως τόσα χρόνια που κάνω ποικιλίες δεν έχω πέσει πάνω της. Τα πλαστά στο διασυμμαχικό είναι πιο πολλά, ιδίως στις δύσκολες ποικιλίες, πλαστά υπάρχουν και σε άλλα, όπως μινιατούρες, στα αριστεία του αγώνα,των εθελοντων κλπ, τα οποία δεν είναι όμως στον πίνακα του φίλου.

Οι φίλοι που αρχίζουν πρέπει να ρωτούν παλιούς συλλέκτες ή εμπόρους της εμπιστοσύνης τους που έιναι σε θέση να ξεχωρίζουν τις χυτές κόπιες από τα γνήσια και γενικά να καταλαβαίνουν πως είναι ένα χυτό αντικείμενο.Π.χ ότι είναι πορώδες, κακότεχνο, μικρότερο στο μέγεθος από το αυθεντικό.

Ας βάλει ο ενδιαφερόμενος και τα ανμνηστικά του 1940-41 και 41-45 στον οπισθότυπο μήπως και παρ' ελπίδα βρεθεί καμμια σπανιότητα κι εδώ είμαστε για επανεκτίμηση.

Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:13:32 μμ »

Ποιοι είστε στο wehrmachtawards?
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:14:35 μμ »

Για νέες φωτό δεν ξέρω παιδιά. Δεν έχω ενημέρωση. Μήπως κ έγινε ή συμφωνία.
Καταγράφηκε
georgio falaniotty
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:42:08 μμ »

700 ευρω??? μεμονομενα τα βρησκεις φτηνοτερα, σε καλητερη κατασταση(Αργυρός Ιππότης του Τάγματος του Σωτήρος δεν κανει για συλλογη μαυτα τα σμαλτα)
και οταν θα αποφασησεις τελικα τι μαζευεις(ελληνικα η ξενα), δε θα παρεις τα ξενα
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:44:24 μμ »

Ποιοι είστε στο wehrmachtawards?

Είμαι χρόνια ως kkostas74, αλλά δε γράφω. Αγοράζω...

700 ευρω??? μεμονομενα τα βρησκεις φτηνοτερα, σε καλητερη κατασταση(Αργυρός Ιππότης του Τάγματος του Σωτήρος δεν κανει για συλλογη μαυτα τα σμαλτα)
και οταν θα αποφασησεις τελικα τι μαζευεις(ελληνικα η ξενα), δε θα παρεις τα ξενα

Συμφωνώ με τον φίλο.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:45:54 μμ »

Θα του το πω.πάντως εγώ είμαι γενικά της ιστορίας. Έχω αντικείμενα γερμανικά αγγλικά ρωσικά κ φυσικά ελληνικά. Αν βρεθεί στο δρόμο μου πχ σερβικά κτλ πάλι αν μου αρέσουν δεν θα πω όχι
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2015, 07:04:21 μμ από zark4 » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 07:16:10 μμ »

Ποιοι είστε στο wehrmachtawards?

stray_dog, έχουμε "βρεθεί" σε κοινά θέματα κατά καιρούς!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 08:26:56 μμ »

Ω ναι Γιώργο. Χαχα. Κατάλαβες ποιος είμαι. Έχω σχεδόν ίδιο όνομα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences