Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:58:27 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αλλο συλλεκτισμος αλλο επενδυση σε εμπορικα νομισματα  (Αναγνώστηκε 20892 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 30, 2015, 08:26:50 μμ »

αυτο που ειναι ανω ποταμων ειναι με τις 20 κορωνες Σουηδια η Λιρα ωχρια μπροστα της σε οτι αφορα της υπεραξιες...
Ποτε μου δεν καταφερα να κερδισω σε δημοπρασια καποια,την λατρευουν παθολογικα στη Σουηδια
Μερικα παραδειγματα
http://gamla.tradera.com/500-schilling-guld-1991-mozart-don-giovanni-polierte-platte-auktion_220211_232978382

http://www.tradera.com/item/220128/231304742/sverige-oscar-ii-1881-20-kronor

http://www.tradera.com/item/220128/232040392/20-kronor-guldmynt-1876-oscar-ii-sverige

http://www.tradera.com/item/220128/232040392/20-kronor-guldmynt-1876-oscar-ii-sverige

http://www.tradera.com/item/220128/231526880/sverige-oscar-ii-20-kronor-guldmynt-1874

Αρα δεν ειναι μονο η λιρα Αγγλιας που ωθει τους επιστημονες σε καταχρηστικες κινησεις ,ειναι ο νομος της αγορας και ζητησης τελικα....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 30, 2015, 08:49:26 μμ »

Αν ο καπιταλισμός δεν ήταν προσανατολισμένος στο κέρδος, ίσως ίσχυαν άλλα κριτήρια.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 30, 2015, 08:53:11 μμ »

συγγνωμη αλλα εμενα σαν ελληνα συλλεκτη τι με ενδιαφερει ενα νομισμα με τον εθνικο ηρωα της ουκρανιας η το ντονεσκ?
δλδ αν πω σε ενα σουηδο η ρωσο ελα φιλε εχω το κουντουριωτη η το οχι θα πει ουαου το θελω?
τα λουναρ κτλ που αναφερεις (προσωπικα  δεν ασχολουμαι) εχουν το κοινο τους απο διαφορες χωρες και για αυτο εχουν ξεφυγει και σε τιμες.
αν μπορουσα να βρω 20κρ σε τιμη λιρας εννοειται οτι θα επαιρνα τις 20κρ.αλλα στην ελλαδα δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.και απο το σαιτ που εβαλες να παρω, περα απο το ρισκο λογω γλωσσας κτλ υπαρχουν και εξτρα εξοδα με μετατροπες,οποτε μια η αλλη μας παει.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 30, 2015, 09:09:05 μμ »

Δυστυχως καταντια ΚΑΙ στο Ελληνικο συλλεκτισμο πλην των αλλων.
Κατά την γνωμη μου βασικη ευθυνη η κριση ,αλλα ένα μεγαλο μερος ευθύνης φερουν και οι εμποροι, κατι που δεν εχω ορεξη να αναλυσω......
Ετσι εγινε στροφη και από τον Ελληνα συλλεκτη στη< συλλογη> επενδυτικων....... που συνεισφερει και αυτή στην κατρακυλα των συλλεκτικων.
Αλλωστε φτωχη χωρα με δυνατες τιμες στα συλλκετικα ΔΕΝ γινεται.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 30, 2015, 09:17:55 μμ »

συγγνωμη αλλα εμενα σαν ελληνα συλλεκτη τι με ενδιαφερει ενα νομισμα με τον εθνικο ηρωα της ουκρανιας η το ντονεσκ?

Κάτσε, ρε φίλε, εγώ είχα μια γκόμενα που αποφοίτησε από το Λύκειο "Τάρας Σέφτσενκα". να μην έχω κι ένα νόμισμα με τον χριστιανό;
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 30, 2015, 09:21:00 μμ »

ετσι ναι  Άνεση εννοειται και να εχεις και 1 και 2.αλλα αν δεν εχεις σχεση με καποια χωρα εκτος και ειναι καποια θεματικη συλλογη η καποιο πανεμορφο νομισμα για πιο λογο να ασχοληθεις....γνωμη μου/
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 30, 2015, 09:21:26 μμ »

συγγνωμη αλλα εμενα σαν ελληνα συλλεκτη τι με ενδιαφερει ενα νομισμα με τον εθνικο ηρωα της ουκρανιας η το ντονεσκ?

Κάτσε, ρε φίλε, εγώ είχα μια γκόμενα που αποφοίτησε από το Λύκειο "Τάρας Σέφτσενκα". να μην έχω κι ένα νόμισμα με τον χριστιανό;

Σε αυτές τις περιπτώσεις κανουν συλλογη από βρακια όχι από νομισματα
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 30, 2015, 09:25:45 μμ »

Μεταξυ 10 Ελισαβετ και 10 Δανεζικα στην ιδια τιμη για επενδυση προτιμω τις Ελισαβετ.Ω ναι και ας χανω σε βαρος!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 30, 2015, 09:26:09 μμ »

Ρε παίδες , τι το κουράζετε ;
Λίρα Αγγλίας χρυσή.
Αυτήν ξέρουν , αυτήν εμπιστεύονται.
Ούτε τα κοκοράκια σε , αναλογικά , καλύτερες τιμές δεν προτομούνται , και είναι και όμορφα , και τα ελβετικά επίσης.
'Ισως Γάλλοι , Ελβετοί , Βέλγοι να μαζεύουν τα δικά τους 20ρικα Λ.Ν.Ε.
Οι έλληνες έχουν παραδοσιακή λιρολαγνεία.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 30, 2015, 09:29:07 μμ »

Ακριβως ετσι Μιχαλη.Και επειδη στις επενδυσεις δεν χωρανε συναισθηματισμοι και ρομαντισμοι και αφου η αγορα το ζητα τοτε λιρες και παλι λιρες. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 30, 2015, 09:29:18 μμ »

@STYLOROC
Μου απευθυνες το λγο και θα σου απαντησω.
Προσωπικα ποσως με ενδιαφερει τι αγοραζεις ,εγω εκανα μια παρατηρηση.
Και εγω αγοραζω απο Περθ μυντ εχω βρει τα ταληρα του Συντευ σε καλες τιμες κοιτα.Θεωρω πολυ πιο συλλεκτικο τετοιο νομισμα παρα τα κοινα μπουλιον,σιγα μην το ανταλλαξω.
http://www.tradera.com/item/220128/231526880/sverige-oscar-ii-20-kronor-guldmynt-1874
http://gamla.tradera.com/minnesmynt-27-e-olympiska-sommarspelen-i-sydney-2000-auktion_220206_233229740
http://gamla.tradera.com/minnesmynt-27-e-olympiska-sommarspelen-i-sydney-2000-auktion_220206_233228477
Και αλλα πολλα...
Να σου δειξω και μια Ολανδικη αντιλλες 25 γκουλντεν 1973 ου την πηρα 18 ευρω αφου δεν σε ενδιαφερει
Εγω μοιραζομαι τις πληροφοριες που εχω με σκοπο να αξιολογηθουν αναλογα και να μπορειτε οοσι εχετε τις δυνατοτητες να τις αξιολογησετε.
τελος παντων δεν εχω σκοπο να προμοβαρω κανενα σαιτ συγγνωμη κιολαs se οσους θιχτηκαν
Ειχα σκοπο να βαλω και φωτογρσφιες απο 12 3ρουβλα και 19χ10 χρυβεν μαλλον θα το εκλαβετε ως επιδειξη
Ειναι το τελευταιο ποστ που γραφω σε αυτο το σαιτ δημοσια.Θα ασχολουμαι με καμια ανταλλαγη και ισως συμμετεχω σε καμοια δημοπρασια,αλλα δεν ξαναγραφω κατι,το παρεξηγητε.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 30, 2015, 09:31:50 μμ »

Σε αυτές τις περιπτώσεις κανουν συλλογη από βρακια όχι από νομισματα

Εύστοχη η παρατήρησή σου, αλλά... έχω καταλήξει με μια συλλογή από πουκάμισα που είναι ακόμα στις συσκευασίες τους... (και κάτι πουλοβεράκια...)

Η πραγματικότητα είναι πιο πεζή από ότι ονειρευόμαστε. :-/
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 30, 2015, 09:32:27 μμ »

Δεν νομιζω να θιχτηκε κανενας.Συζητηση κανουμε και ανταλλασουμε αποψεις.Μην νευριαζεις.. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2015, 09:38:02 μμ »

Βρε filpolis  γιατί θίχτηκες ?Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα ποστ και δεν εχω καταλάβει.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 30, 2015, 09:38:11 μμ »

εσυ ξεκινησες το ποστ......σε ποιον να απευθυνομουν? Αναποφασιστικότητα
δε νομιζω να σε εθιξα σε κατι........ενα απλο παραδειγμα σου εδωσα...
το οχι το χρυσο η το ασημενιο πχ η το βολλευ αν παω να το πουλησω σε ενα κατοικο της βαλτικης θα μου το αναγνωρισει οτι εχει υπεραξια?
δε σου ειπα οτι προμοταρεις το σαιτ αλλα προσωπικα δε μπορω να το χρησιμοποιησω αυτο ανεφερα.
ηθελες να μας πεις οτι υπαρχουν ευκαιριες περα απο μπουλιον και λιρες αλλα προσπαθησα να σου εξηγησω (οπως το βλεπω εγω) οτι στην ελλαδα οπως και σε καθε χωρα υπαρχουν ιδιαιτεροτητες.τεσπα καλη συνεχεια.....μαλλον θα γραφω εριστικα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences