Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:54:55 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αλλο συλλεκτισμος αλλο επενδυση σε εμπορικα νομισματα  (Αναγνώστηκε 20891 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« στις: Μάιος 30, 2015, 03:59:55 μμ »

Μου εχει κανει εντυπωση και χωρις να εχω σκοπο να θιξω η να εκφρασω αρνητικη γνωμη για τον συνολο των συλλεκτων αυτης εδω τη διαδικτυακης κοινοτητας,αλλα εχω παρατηρησει οτι το ενδιαφερον επικεντρωνεται σε χρυσες λιρες αγγλιας επι τι πληστον και καποια ελληνικα νομισματα.
Εχω κατα καιρους βαλει διαφορα ενδιαφεροντα νομισματα προς ανταλλαγη και κανενας δεν ενδιαφερθηκε.
Το ενδιαφερον του θεματος ειναι, οτι πολυ κουβεντα για το εμπορικο νομισμα της Λιρας Αγγλιας,χωρις να γινεται καποια αναφορα για τα χρυσα 20μαρκα η για τα σκανδιναβικα νομισματα που ειναι πολυ ομορφα και με συλλεκτικη υπεραξια.Εχω δανεζικα 20 κορωνες που τις αγοραζω στην τιμη αγγλικης Λιρας με 0,75 γραμμαριο περισσοτερο στο βαρος απο τι η Αγγλικη Λιρασε καθαρο χρυσο.θα συνεχιζω να αγοραζω απερισπαστος δανεζικα 20αρικα διοτι σττα δεκα 20ρικα μια λιρα δωρο...
Εντυπωση μου εκαναν και τα λαγονικα οι ασημακηδες.Το αρκουδακι της Αυστραλιας και τα λουναρ μεγαλυτερη αξια απο το ουκρανικο 10 χρυβεν αφιερωμενο στο 80 χρονια του Ντονετσκ ακριβως ενα χρονο πριν ξεσπασουν οι συγκορυσεις εκει!
Θα σχολιαζα με κριτικη  σκεψη,οτι αλλο ο συλλεκτισμος και αλλο η επενδυση σε εμπορικο νομισμα,ισως καποιοι πεφτετε θυματα αυτης της μοδας.Ταπεινα και ειλικρινα εκφερω την αποψη μου
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2015, 04:10:25 μμ »

Κάπως έτσι είναι, αλλά... τι να κάνουμε... :-)

Έτσι κι αλλιώς, στον καπιταλισμό οι "τάσεις" των αγορών διαμορφώνονται από τις (υποκειμενικές) ατομικές τάσεις του καθενός και όχι από την (αντικειμενική) "λογική". Αν ενδιαφέρονται πολλοί για κάποιο νόμισμα, τότε αποκτάει περισσότερη αξία, ρευστοποιείται πιο εύκολα κλπ κλπ. Είναι από τις "αντιφάσεις του καπιταλισμού" που περιέγραψαν οι Μαρξ και Ένιελς (ουχί Έγκελς ή Ένγκελς).

Επίσης ο Μαρξ περιέγραψε την "αλλοτρίωση" των προϊόντων.΄

(Τα μαρξιστικά τα γράφω μεταξύ σοβαρού και αστείου, για όποιον δεν το ΄πιασε.) :-)
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2015, 04:23:46 μμ »

Ο κάθε συλλέκτης (επενδυτής) στην συγκεκριμένη εποχή που ζούμε με την ανασφάλεια και την αβεβαιότητα που αισθάνεται για το αύριο και κατ΄επέκταση την εξασφάλιση των χρημάτων προσπαθεί  οι επιλογές που κάνει να έχουν για εμένα προσωπικά δύο χαρακτηρηστικά  πρώτον εξασφαλίσει των χρημάτων που επενδύει και δεύτερο άμεση   πρόσβαση σε μετρητά σε περίπτωση ανάγκης άρα λοιπόν νομίσματα που έχουν αρκετά μεγαλύτερη αξία λόγο σπανιότητας να έχουν απαξιωθεί λόγο της ανασφάλειας που αισθάνεται ο κάθε συλλέκτης για τους λόγους που αναφέρω τρανταχτώ παράδειγμα τα Ελληνικά νομίσματα           
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2015, 04:43:13 μμ »

Σωστό κι αυτό. Εφόσον ο καπιταλισμός αφενός είναι προσανατολισμένος στο κέρδος, ενώ συγχρόνως είναι "ασταθές" οικονομικό σύστημα και είναι στη φύση του να προκαλεί κάθε τόσο "κρίσεις", όπως έδειξαν οι Μαρξ και Ένιελς, οι άνθρωποι σε τέτοιες συνθήκες δεν λειτουργούν με λογικά-αντικειμενικά κριτήρια που σχετίζονται με τη φύση των αγαθών, αλλά με υποκειμενικά κρίτηρια που σχετίζονται, αντίστοιχα, με την επιδίωξη του ατομικού κέρδους και συγχρόνως κάτω από το καθεστώς του φόβου και της ανασφάλειας.

(Κάπως καλύτερα πρέπει να γραφτεί αυτό, αλλά... άλλη φορά...)
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2015, 04:43:54 μμ »

Επισης, αν δωσεις σε καποιον μια λιρα αγγλιας θα την παρει μια χαρα, αν του δωσεις ενα 20δραχμο οθωνα ή ενα δανεζικο θα σε κοιταει σα χανος... Πολλες φορες η επενδυση σημαινει και ευκολη ρευστοποιηση... ;-)
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2015, 04:46:37 μμ »

Γιώργο , όταν είμαι χαλαρός και ξεκούραστος απολαμβάνω πολύ τα σχόλια σου... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

 Φίλε filpolis , έχει γίνει πολλές φορές η σχετική κουβέντα, για τα επενδυτικά ή συλλεκτικά, όπως επίσης και για τα αρκουδάκια, φιδάκια, γουρουνάκια ή αλλά σοβαρότερα, ιστορικότερα, πολιτισμικότερα κ.λ.π.

Δεν έχω πολύ χρόνο στην διάθεση μου, αλλά το ρεζουμέ των συζητήσεων που έγιναν στο παρελθόν είναι ότι:

Α) H αναγνωρισιμότητα και η αποδοχή από ευρύτερες μάζες είναι καθοριστικός παράγοντας.

Β) Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, και έχει το δικαίωμα των επιλογών του και της γνώμης του, χωρίς όμως να απαξιώνει τις επιλογές των άλλων.(Δεν υποννοώ ότι υποννόησες κάτι τέτοιο)

Γ) Υπάρχει μια μεταστροφή στο επενδυτικό νόμισμα κυρίως λόγω της κρίσης.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2015, 05:00:36 μμ »

Μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, αν στο παρακάτω αντικαταστήσουμε τις λέξεις "εργασία, εργαζόμενος" με τις λέξεις "συλλογή, συλλέκτης", (σχεδόν) όλα ξεκαθαρίζουν.

Αλλοτρίωση
Παρότι η έννοια της αλλοτρίωσης δεν είναι άγνωστη (Ζαν Ζακ Ρουσσώ , Φρίντριχ Ένγκελς) , ο Μαρξ την εξετάζει μέσα από το πρίσμα της εργασhttp://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%BB_%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%BE

Πιο αναλυτικά:
http://www.rizospastis.gr/story.do?id=349075
http://www.pss.pspa.uoa.gr/fileadmin/pss.pspa.uoa.gr/uploads/events/Paroysiasi_-_Allotriosi.pdf

https://www.google.gr/search?q=%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%BE+%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:el:IE-SearchBox&ie=&oe=&gfe_rd=cr&ei=Hc5pVZjSNJHW-gad4oHwDw&gws_rd=ssl


Έτσι είναι ο καπιταλισμός και... όποιος πιστεύει ότι μπορεί να τον αλλάξει (ή να τον αντικαταστήσει), θα μας ενδίεφερε να τον ακούσουμε....
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2015, 05:04:23 μμ »

... Εχω δανεζικα 20 κορωνες που τις αγοραζω στην τιμη αγγλικης Λιρας ...

Βρίσκεις χρυσό 20 δανέζικες κορώνες στην τιμή της αγγλικής χρυσής λίρας ;
Πού ;
Μιλάμε για το χρυσό νόμισμα 8,96 γρ  0.900 χρυσό με τον Cristian ΙΧ , τον πατέρα του Γεωργίου του Ά των Ελλήνων ; Για το ίδιο μιλάμε ;
Κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά αυτά ;
Εννοώ όχι στο διαδυκτιο , αλλά από κοντά.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2015, 05:05:53 μμ »

Σωστα ορθα και σεβαστα αυτα που λετε.
Δεν μπορει ομως  για παραδειγμα αυτο που αγορασα προσφατα σε τιμη λιρα αγγλιας να θεωρηται υποδιεστερο της,εμπορικο το μεν και το δε σε 50000 καμματια τα 500 σιλινγκ αλλα και με 0.65 γραμμαρια βαρυτερο.Με κουτια και πιστοποιητικα
http://gamla.tradera.com/500-schilling-guld-1991-mozart-don-giovanni-polierte-platte-auktion_220211_232978382
Τις τιμες τις αγορας της οριζει η κοινη λογικη.Δεν ειναι δυνατον ενα βαρυτερο νομισμα σε χρυσο με λιγοτερο τιραζ να ειναι φτηνοτερο απο μια εμπορικη λιρα.Η κοινη λογικη λεει οτι πουλειεται λιγο ακριβοτερα διοτι ειναι βαρυτερο σε χρυσο.Αυτο προσπαθω να εξηγησω εφοσον επενδυεις σε χρυσο αρα εμπορικη λιρα Αγγλιας μπορεις να το κανεις με απειρα αλλα νομισματα και να εχεις κερδος σε απολυτες τιμεςς βαρους.Και καποιος ημισυλλεκτικοτητας.

Υπαρχουν απειρα νομισματα εκει εξω που μπορει να επεδυσει καποιος καλυτερα απο λιρες Αγγλιας διοτι εχουν την ιδια τιμη αλλα ειναι βαρυτερα
that is my point of view...
@Μιχαληε 80
Τα δανεζικα τα βρισκεις φτηνα σε δημοπρασιες στο παραπανω site εχω αγορασει 20 κορωνες Δανιας φτηνοτερα απο λιρες αγγλιας κατα καιρους
Τρανταχτο παραδειγμα τα 500 Σιλλινγκ που αγορασα,κοιτα το site που παραθεσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2015, 05:07:28 μμ »

Επίσης, διαβάζω πολύ συχνά "παλιούς" συλλέκτες που αγωνιούν για το γεγονός ότι ο κόσμος στρέφεται σε "εμπορικά" νομίσματα και αγνοεί τα "κλασσικά" νομίσματα. Αγωνία που υπονοεί την απαξίωση των συλλογών τους, αλλά και των κόπων μιας (συλλεκτικής) ζωής, καθώς οι "νέοι" στρέφονται στα "εύκολα" νομίσματα, στα "κουτιά" κλπ κλπ...

Προφανώς έχουν μείνει σε "προκαπιταλιστικές" εποχές... :-)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2015, 05:11:38 μμ »

Δεν μπορει ομως  για παραδειγμα αυτο που αγορασα προσφατα σε τιμη λιρα αγγλιας να θεωρηται υποδιεστερο της,εμπορικο το μεν και το δε σε 50000 καμματια τα 500 σιλινγκ αλλα και με 0.65 γραμμαρια βαρυτερο.Με κουτια και πιστοποιητικα

Όσο και να επιμένουν κάποιοι ότι "η εσωτερική αξία του χρυσού... κάνει και ράνει", λογικά, και αυτός υφίσταται την αλλοτρίωση που υφίστανται όλα τα προίόντα-εμπορεύματα (όπως την περιέγραψε ο Μαρξ).

Επισης, αν δωσεις σε καποιον μια λιρα αγγλιας θα την παρει μια χαρα, αν του δωσεις ενα 20δραχμο οθωνα ή ενα δανεζικο θα σε κοιταει σα χανος... Πολλες φορες η επενδυση σημαινει και ευκολη ρευστοποιηση... ;-)
Σύμφωνα με τον σύντροφο, αυτό που έχει αξία δεν είναι ο χρυσός, αλλά... η λίρα. :-)
(Πώς και γιατί συμβαίνει αυτό... στην ΚΟΒα της γειτονιάς σας για μελέτη...)



Ωχ, Μπαναϊα μου! "Ο εφαρμοσμένος Μαρξισμός στις επενδύσεις κεφαλαίου." Τι άλλο θα γράψουμε ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2015, 05:56:13 μμ από sac » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 30, 2015, 05:41:40 μμ »

Οι 20 κορωνες Δανιας ειναι ενα πανεμορφο νομισμα με απιστευτο θυρεο.Τα τελευταια χρονια ομως παρολο που ειμαι παρα πολυ σβουρας ΜΟΝΟ ενα εχω συναντησει.Αρα για επενδυση στα συγκεκριμενα νομισματα δεν τιθεται λογος.

Τωρα μια χρυση λιρα στην Ελλαδα την πουλας με ενα στανταρ premium το οποιο το Δανεζικο δεν εχει.Εξου και η ιδια τιμη παρολο που το δανεζικο ριχνει τις σοβερειν σε βαρος.

Οταν επενδυεις σε χρυσο ΠΡΕΠΕΙ παντα να σκεφτεσαι σαν να χρειαστεις να ρευστοποιησεις την αλλη μερα...και να υπαρχουν γυρω σου οι απαιτουμενοι αγοραστες και συνεχιστες της επενδυσης σου.

Υ.Γ Ειχα ενα Δανεζικο καραακυκλοφορητο και το μετανιωσα που το εδωσα σε μια παλιοσκουληκαντερα απο εδω μεσα.Δεν θα τον πετυχω πουθενα;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 30, 2015, 06:02:12 μμ »

Οι 20 κορωνες Δανιας ειναι ενα πανεμορφο νομισμα με απιστευτο θυρεο.Τα τελευταια χρονια ομως παρολο που ειμαι παρα πολυ σβουρας ΜΟΝΟ ενα εχω συναντησει.Αρα για επενδυση στα συγκεκριμενα νομισματα δεν τιθεται λογος.

Τωρα μια χρυση λιρα στην Ελλαδα την πουλας με ενα στανταρ premium το οποιο το Δανεζικο δεν εχει.Εξου και η ιδια τιμη παρολο που το δανεζικο ριχνει τις σοβερειν σε βαρος.

Οταν επενδυεις σε χρυσο ΠΡΕΠΕΙ παντα να σκεφτεσαι σαν να χρειαστεις να ρευστοποιησεις την αλλη μερα...και να υπαρχουν γυρω σου οι απαιτουμενοι αγοραστες και συνεχιστες της επενδυσης σου.

Υ.Γ Ειχα ενα Δανεζικο καραακυκλοφορητο και το μετανιωσα που το εδωσα σε μια παλιοσκουληκαντερα απο εδω μεσα.Δεν θα τον πετυχω πουθενα;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Zευγάρωσε Ιωάννη με ένα άλλο υψηλό ms, το premium που έχει πρός τα πάνω είναι αρκετά θα έλεγα ικανοποιητικό να με ακούς παλιοσκουληκαντέρα.
Εάν βρείς και άλλα εγώ είμαι εδώ. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός 
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 30, 2015, 06:07:26 μμ »

Να την η παλιοσκουληκαντερα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Δεν θα σε πετυχω πουθενα θα σου πω εγω!! Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 30, 2015, 08:26:04 μμ »

Δεν ξερω, προσπαθω να καταλαβω την ουσια του θεματος που σηκωσες, αλλα αδυνατω.
Τι ακριβως σε ενοχλησε.?
Το οτι προτιμαται απο οσους μενουν Ελλαδα η χρυση λιρα απο αλλα χρυσα bullion οπως αυτο που μαζευεις εσυ?
Το οτι καποιοι προτιμουν τα συγχρονα ημισυλλεκτικα απο τα "κλασσικα" συλλεκτικα?
Φιλε μου ο καθενας οτι θελει μαζευει και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να προσπαθει κανεις  να βαλει κανενα στο "ισιο" συλλεκτικα δρομο..
Γιατι τετοιος δεν υπαρχει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences