Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 12:49:37 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι λεει το μέλλον>  (Αναγνώστηκε 16096 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 07:19:11 μμ »

Αντρεα δεν μιλησα για μπρουκληδες,αλλα σε μια κοινωνια που οι περισοτεροι εχουν προβλημα διαβιωσης,οποιος τα φερνει βολτα και βαζει και κατι στην ακρη για ενα χομπι που δεν ειναι φτηνο τοτε ειναι σε αλλη κατασταση.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 08:04:56 μμ »

Καταρχήν τι σημαίνει "μπρουκληδες";  Σοβαρά δεν ξέρω.

Απάντηση στο ερωτημα του θέματος "Τι λεει το μέλλον;" ,   υπάρχει:
Κύρηξη γενικευμένης πτωχεύσεως του κράτους.
Το επιτόκιο του 3ετούς ομολόγου είναι στο 9,5%.
Απλά το έχουμε ακούσει τόσες πολλές φορές , που και life να δούμε τον πρωθυπουργό σε τηλεοπτικό διάγγελμα να κυρήσσει την πτώχευση , δέν θα το πιστεύουμε.
Θα νομίζουμε ότι μας κάνουν φάρσα από το ράδιο αρβύλα , το ελληνοφρένια ή από άλλη σατυρική εκπομπή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2014, 08:23:18 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 09:12:39 μμ »

http://www.slang.gr/lemma/show/mprouklis_903
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 09:25:45 μμ »

Α! Μάλιστα. Ευχαριστώ Μιχάλη.
Έχει και την ετυμολογία. Από το Βrooklyn  Χαμόγελο καλό  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 11:01:19 μμ »

   Ζούμε σε μια Δημοκρατική χώρα, η Δημοκρατία μας δεν είναι τέλεια και μειώνεται διαρκώς, παρόλα αυτά έχουμε ακόμα Δημοκρατία. Δημοκρατία με εκβιασμούς και διλλήματα, δημοκρατία πάντως ακόμα. Στην Δημοκρατία δεν υπάρχει απολυταρχισμός υπάρχει σύνθεση, συναίνεση, συμβιβασμός και σε κάθε περίπτωση ισχύει το μη χείρον, βέλτιστον. 
   Δυστυχώς αφήνουμε τα συναισθήματα προηγούμενων άσχημων εμπειριών να μας κατακλύζουν και να οδηγούμαστε σε  νέα λάθη. Δεν έχει σημασία τι έκανε ο καθένας στο  παρελθόν (ή η κάθε παράταξη) αλλά τι μπορεί να προσφέρει τη δεδομένη χρονική στιγμή (στο παρόν).
Εδώ θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι οπαδός κανενός. Ή μάλλον θα το πω διαφορετικά, είμαι Ολυμπιακός από τα 4 μου. Τότε δεν υπήρχαν φανέλες των ομάδων αλλά σακούλες s/m με στάμπες ομάδων. Μου πήραν οι δικοί μου μια σακούλα s/m και μου είπαν ότι είναι του Ολυμπιακού και γι`αυτό είμαι Ολυμπιακός. Δεν πάω πλέον στα γήπεδα γιατί όταν είμαι εκεί αισθάνομαι σαν πίθηκος, ανάμεσα σε άλλους πιθήκους που φωνάζουν βρίζουν και φτύνουν. Όταν παίζει ο ΟΣΦΠ με τον ΠΑΟ και κερδίζει ο ΠΑΟ δεν στεναχωριέμαι γιατί αναγνωρίζω πως έπαιξε καλύτερα. Ακριβώς έτσι αισθάνομαι για όλα τα πράγματα στην ζωή. Δεν έχω πρόβλημα να υποστηρίξω σήμερα το οποιοδήποτε κόμμα έχει την πιο σωστή άποψη σήμερα και το ακριβώς αντίθετό του, αύριο αν το αντίθετό του έχει την σωστή άποψη(κατά την κρίση μου) για το αύριο.
    Νεώτερος δεν έκανα συμβιβασμούς και κυνηγούσα το τέλειο, έλεγα πως αν είναι να ζεις φυλακισμένος καλύτερα να μην ζεις, να επαναστατείς και να κυνηγάς τα πιστεύω σου… Μεγαλώνοντας μου συνέβη αυτό που συμβαίνει στους περισσότερους ανθρώπους να συμβιβαστώ, τουλάχιστον εν μέρει.
Το γεγονός ότι ανήκουμε ακόμη στην Δύση, σε έναν πολιτισμένο και δημοκρατικό κόσμο είναι ένα κεκτημένο για τους περισσότερους από μας και  το οποίο αν το χάσουμε αύριο, το δύσκολο σήμερα θα φαντάζει σαν μια όμορφη ανάμνηση. Πολύ όμορφη ανάμνηση όμως.
   Αυτά τα χρόνια της κρίσης άκουσα αμέτρητους ανθρώπους να φωνάζουν ότι αδικούνται αλλά λίγους ως ελάχιστους να αντιδρούν και να κυνηγούν το δίκιο τους και τα όνειρά τους. Από αυτούς του λίγους ένα μικρό ποσοστό ανταμείφθηκε και οι υπόλοιποι πλέον περιφέρονται άσκοπα ως φαντάσματα, εξαθλιωμένοι από την αποτυχία που δοκίμαζουν στην ζωή τους…
   Αυτή τη στιγμή η κοινωνική συνοχή καταρρέει και η κοινωνία μας διχάζεται ανάμεσα σε αυτούς  που μπορούν να πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους και σε αυτούς που δεν μπορούν. Σε ανθρώπους που μπορούν να πάνε διακοπές το καλοκαίρι και σε αυτούς που δεν πάνε. Σε παιδιά που δουλεύουν 10 ώρες την μέρα για 300 ευρώ (και πολλές φορές με πίστωση) και σε άλλους που παίρνουν πολλαπλάσια.
Και τι με νοιάζει εμένα? θα πει κάποιος, εγώ είμαι εξασφαλισμένος! Αυτά τα παιδιά μπορεί να είναι τα παιδία, τα αδέλφια ή τα εγγόνια του όμως. Και όσο εξασφαλισμένος και να είναι κάποιος, δεν μπορεί να αισθάνεται  μέσα του καλά όταν έχει έστω μια μικρή  αντίληψη και επαφή με την κοινωνία γύρω του! Με την αγωνία, την ανησυχία, το άγχος …
   Ποιος ή μάλλον πόσοι έχουν τα cohones από εμάς που ανήκουμε στην πρώτη κατηγορία να βγει από τον προστατευμένο μικρόκοσμό του και να πει ότι δεν είναι δίκαιο αυτό.  Να ξεκινήσουμε απ`την αρχή και να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο, χωρίς όμως την εξασφάλιση της επιτυχίας. Με ανοιχτό το ενδεχόμενο το λαμπρό επιχείρημά μας να καταλήξει σε μια φλεγόμενη Πομπηία. Και να πούμε αν είναι να ζεις φυλακισμένος καλύτερα να μην ζεις, να επαναστατείς και να κυνηγάς τα πιστεύω σου…
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 11:18:23 μμ »

λίγους ως ελάχιστους να αντιδρούν και να κυνηγούν το δίκιο τους και τα όνειρά τους.
Ενδέχεται να μην τους άκουσες γιατί δεν φώναζαν. Δεν "πολεμούν" όλοι φωναχτά.

Από αυτούς του λίγους ένα μικρό ποσοστό ανταμείφθηκε
Εδώ θα το ήθελα κάπως πιο αναλυτικά.

Ποιος ή μάλλον πόσοι έχουν τα cohones από εμάς που ανήκουμε στην πρώτη κατηγορία να βγει από τον προστατευμένο μικρόκοσμό του και να πει ότι δεν είναι δίκαιο αυτό.
Συμφωνούμε ότι είναι άδικο. Πόσο πιο κατηγορηματικά να το πούμε;

Να ξεκινήσουμε απ`την αρχή και να προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο, χωρίς όμως την εξασφάλιση της επιτυχίας.
Χμμμ.... γιατί να ξεκινήσουμε από την αρχή και να μην συνεχίσουμε από εδώ που είμαστε.

Με ανοιχτό το ενδεχόμενο το λαμπρό επιχείρημά μας να καταλήξει σε μια φλεγόμενη Πομπηία.
Πρώτα κοιτάμε να μην χάσουμε το παιχνίδι διπλό και μετά κοιτάμε να το κερδίσουμε. Primum non nocere.

Και να πούμε αν είναι να ζεις φυλακισμένος καλύτερα να μην ζεις, να επαναστατείς και να κυνηγάς τα πιστεύω σου…
Γι' αυτό θα βάλω παραπομπή μετά το παιχνίδο (συγνώμη).
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 11:42:15 μμ »

α. Για να φυλάς το κοπάδι των 1,000 προβάτων σου αρκούν 10 σκυλιά. Οταν τα πρόβατα καταλάβουν ότι τους αντιστοιχεί ένας σκύλος για κάθε 100 από δαύτα, απλά τον γράφουν και πάνε όπου τους κάνει γούστο. Έτσι και οι περισσότεροι μας, φυλακισμένοι από το φόβο, δεν τολμούμε να κυνηγήσουμε αυτά που έχουμε ανάγκη. Έχω παραδείγματα ανθρώπων(ελάχιστα όμως)  που τόλμησαν να πάνε κόντρα στο γενικότερο κλίμα της εποχής, να ανοιχτούν, να επενδύσουν αντί να σφιχτούν κ ανταμείφθηκαν για αυτό.

 β. Όταν φτιάχνεις ένα μαντρότοιχο στραβό, χωρίς νήμα για να χαράζεις την ευθεία, όσο και να προσπαθήσεις να το φέρεις στην ευθεία δεν έρχεται. Αν το θες ίσιο, τον γκρεμίζεις και τον φτιάχνεις σωστό απ`την αρχή.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 11:45:59 μμ »

Μου αρέσει  ο sac τέλος ειναι όλο θεωρεία και απο ότι καταλαβαίνω και ψιλό βολεμένος σε κανένα γραφείο αραχτός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 11:59:47 μμ »

Μου αρέσει  ο sac τέλος ειναι όλο θεωρεία και απο ότι καταλαβαίνω και ψιλό βολεμένος σε κανένα γραφείο αραχτός

Αν είναι να κατεβάσουμε τη συζήτηση σε αυτό το επίπεδο, καλύτερα να πάμε για ύπνο.
Συνεχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 12:06:12 πμ »

Δεν κατεβάζω κανένα επίπεδο άπλα προσπαθώ να καταλάβω απο δω μέσα πόσοι πραγματικά έχουν αντισταθεί και πόσοι έχουν υψώσει το ανάστημα τους να που stop δεν πάει άλλο και να αφήσουμε τις θεωρίες  τις λύσεις του καναπέ και φτηνή απαντήσει ας κάνει κάποιος την αρχή 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 12:21:37 πμ »

Επειδή το υποσχέθηκα.
Ένας αριστερός ζει την επανάσταση στην καθημερινότητά του.
Βέβαια, πρέπει να εξηγήσει:
- στους πιτσιρικάδες ότι η επανάσταση δεν είναι απαραίτητο να καταστρέφει.
- στους περιθωριακούς ότι η επανάσταση δεν έχει νόημα έξω από την κοινωνία.
- στους σταλινικούς ότι βρισκόμαστε στον 21ο αιώνα.
- στους "αγανακτισμένους" ότι η επανάσταση δεν γίνεται με ραντεβού (π.χ. από Δευτέρα αρχίζω δίαιτα, από Τρίτη αρχίζω επανάσταση).
- στους αναρχοαυτόνομους, ακροδεξιούς και σε κάτι παιδάκια σαν τον εγγονό του Νάσιουτζικ να προσέχουν να μην σκίσουν κανένα καλσόν.

Γενικώς, λιγότερα συνθήματα και πιο πολλή δουλειά.

Από εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=9933.75
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 12:22:35 πμ »

Δεν κατεβάζω κανένα επίπεδο άπλα προσπαθώ να καταλάβω απο δω μέσα πόσοι πραγματικά έχουν αντισταθεί και πόσοι έχουν υψώσει το ανάστημα τους να που stop δεν πάει άλλο και να αφήσουμε τις θεωρίες  τις λύσεις του καναπέ και φτηνή απαντήσει ας κάνει κάποιος την αρχή

Αν περιμέναμε εσένα να κάνουμε την αρχή...

ΥΓ Συγνώμη, Ανδρέα, αλλά δεν έχει νόημα να γράφω σοβαρά εδώ μέσα. Μόνο για μλκίες μπορούμε να μιλάμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2014, 12:36:07 πμ από sac » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 12:48:49 πμ »

Ό,τι και να λέμε , το βιοτικό επίπεδο του ελληνικού λαού σαν συνολο , στα επόμενα χρόνια θα πέσει ακόμη περισσότερο μέχρι του σημείου όπου οι Έλληνες σαν συνολο , να ζουν με τόσα ακριβώς όσα παράγουν.
Αυτό είναι μία αμείλικτη πραγματικότητα.
Αυτό θα συμβεί είτε έχουμε δρχ είτε €. Στο τέλος στο ίδιο σημείο θα καταλήξουμε. Στην ίδια στάθμη βιοτικού επιπέδου. Με την διαφορά ότι με την δραχμή , όλο αυτό θα γίνει πολύ πιο γρήγορα. Με την ίδια κατάληξη παντα.
Ας το πάρουμε απόφαση για να μην είναι  τόσο ωδυνηρό , τουλάχιστον ψυχολογικά.
Ας πούμε στα παιδιά μας την αλήθεια για το μέλλον που έρχεται αφού πρώτα το χωνέψουμε και εμείς οι ίδιοι.
Και επιτέλους λίγη οικονομία εμείς οι Έλληνες. Και να το εμφυσήσουμε και στα παιδιά μας.
Οικονομία. Δεν μπορώ να βλέπω στα χέρια ανήληκων ή 20χρονων άνεργων  παιδιών κινητά αξίας τριών χρυσών λιρών.
Και μην μιλάτε (μιλάμε) για επανάσταση . Έχουμε ακόμα πάρα- πάρα πολύ λίπος για να κάψουμε.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 01:01:17 πμ »

...Και μην μιλάτε (μιλάμε) για επανάσταση . Έχουμε ακόμα πάρα- πάρα πολύ λίπος για να κάψουμε.
Η μέση ελληνική οικογένεια έχει να "κάψει" το 2ο , το 3ο αυτοκίνητο,
το παραθαλάσιο σπίτι που έχει για το καλοκαίρι ,
το ορεινό εξοχικό δίπλα στο χιονοδρομικό για το χειμώνα,
την μικρή ή μεγάλη αποταμίευση σε ρευστό ,
τα 4 λαπτοπ ανά οικογένεια, τα 8 κινητά ανά οικογένια , την μία τηλεόραση σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού
και πολλά ακόμα.
Και μιλάω μόνο για την μέση οικογένια. Και όχι δεν είμαι υπερβολικός. Έτσι μάθαμε να ζούμε.
 
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 02:46:13 πμ »

Άμα είναι έτσι η μέση Ελληνική οικογένεια, δυστυχώς εμείς σαν οικογένεια είμαστε στον πάτο.
Αυτό που περιέγραψες Μιχάλη είναι η μέση φραγκάτη οικογένεια.. Νομίζω .. Μπορεί να κάνω και λάθος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences