Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:10:32 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αγορά σήμερα (Σεπτέμβριος 2014)  (Αναγνώστηκε 26718 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 29, 2014, 03:31:47 μμ »

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες τον gkounto......θα διαφωνούσα όμως στην εκτίμηση τιμής για μια πιστοποιημένη δραχμή 68 ms 63. Κατά την γνώμη μου κάνει περίπου στα 500 ευρώ (εξαρτάται απο το νόμισμα βέβαια).
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:15:12 μμ »



Αντιθετα, ο μεσος συλλεκτης του σημερα επικεντρωνεται μονο στις καταστασεις και τελικως αποκταει μαλλον μονο τα ευκολα νομισματα/χαρτονομισματα/γραμματοσημα (σε υψηλοτατες καταστασεις) αδιαφορωντας ομως πληρως για τις σπανιοτητες, αφου αυτες δεν εχει την δυνατοτητα να τις αποκτησει υψηλοβαθμες.


Συλλογες-σκορποχωρι που απαρτιζονται απο κοινα και μονο συλλεκτικα, οσο υψηλης καταστασης και αν ειναι αυτα, εμενα με αφηνουν πληρως αδιαφορο.




Εδω τα ειπες ολα.

Ναι έτσι είναι.  Βλέπεις δίφραγκα του 1959 να κλείνουν στις τιμές που κλείνουν μισές του 1842 "Χάγερ" σε VF!

Ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:33:44 μμ »



Αντιθετα, ο μεσος συλλεκτης του σημερα επικεντρωνεται μονο στις καταστασεις και τελικως αποκταει μαλλον μονο τα ευκολα νομισματα/χαρτονομισματα/γραμματοσημα (σε υψηλοτατες καταστασεις) αδιαφορωντας ομως πληρως για τις σπανιοτητες, αφου αυτες δεν εχει την δυνατοτητα να τις αποκτησει υψηλοβαθμες.


Συλλογες-σκορποχωρι που απαρτιζονται απο κοινα και μονο συλλεκτικα, οσο υψηλης καταστασης και αν ειναι αυτα, εμενα με αφηνουν πληρως αδιαφορο.




Εδω τα ειπες ολα.

Ναι έτσι είναι.  Βλέπεις δίφραγκα του 1959 να κλείνουν στις τιμές που κλείνουν μισές του 1842 "Χάγερ" σε VF!

Ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο!

Γιατί τόσο προκατάληψη??
Δλδ Συλλέκτης που κάνει μια συγκεκριμμένη ονομαστική αξία (type set) και ανάλογα με τον Όβολο του τι έχει Απορία Απορία Συλλογή σκορποχώρι?? ΔΙΑΦΩΝΩ κύριοι (Με φιλικό το ύφος) , αυτό γίνεται μόνο στη χώρα μας. Υπάρχουν παγκοσμίως συλλέκτες που κάνουν type set, World Coins (Crowns, Talers, Gold Coins, only Dollars…..και άλλα πολλά). Γιατί , πρέπει Συλλέκτης ή Συλλογή να θεωρείται πάντα αυτός που ακολουθεί την παλιά σχολή της πληρότητας??? Δλδ τα type sets από διάφορες χώρες στερούνται ενδιαφέροντος, θέματος , Ιστορίας??
Έχω δει αρκετά blog συλλεκτών με τις συλλογές τους , ancients & world coins , εεεε έχω πάθει πλάκα καταρχάς με τις γνώσεις τους και το πάθος τους………ΟΛΟΙ αυτοί έχουν συλλογές σκορποχώρι Απορία Δλδ πάλι εδώ εμείς είμαστε πιο "προχώ" από αυτούς.
Κύριοι , μου αρέσει να συλλέγω ότι με ευχαριστεί ψυχικά και ανάλογα με τη φόδρα μου, ίσα ίσα στην πολύχρονη διαδρομή του Συλλέκτη υπάρχει αναδιοργάνωση, αλλαγή πλεύσης κτλ, ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ από τον ίδιο και 'οχι γιατί έτσι πρέπει.
Και πάλι , φιλικά κατέθεσα την άποψη μου στο πολύ ενδιαφέρον θέμα του φίλου μου Γιώργου.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:41:00 μμ »

Παράδειγμα-Απορία : Είμαι Συλλέκτης και έχω αδύναμη αγοραστική δύναμη, τρελαίνομαι όμως μόνο με τον Όθωνα …..γιατί αυτό Γουστάρω αυτό μου αρέσει αυτό με ευχαριστεί ψυχικά……..Κάνω λοιπόν μόνο και λέω μόνο…….Ένα set σε au-ms της σειράς του 1833 (χωρίς φυσικά 1833 Τάληρο Αθηνών)…………….ΔΕν έχω συλλογή?Απορία ΔΕν είμαι Συλλέκτης??? Δεν έχω τάξη σε αυτό που έχω επικεντρωθεί (Λεπτόν έως 20ρικο χρυσό) Απορία Δεν έχει αρχή κ τέλος το setακι, ταπεινό κ ωραίο όμως???
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:46:56 μμ »

  Το χομπυ ειναι, εξ ορισμου, κατι απο το οποιο αντλει κανεις ευχαριστηση.
  Εαν καποιον τον ικανοποιουν και τον γεμιζουν μονο νομισματα σε υψηλες καταστασεις , μαλλον καλα κανει και αδιαφορει για τα σπανια πλην χαμηλοβαθμα, για τον απλο λογο οτι εαν τα επαιρνε δεν θα τα γουσταρε και δεν θα εβλεπε την ωρα να τα ξεφορτωθει..
  Εαν καποιον τον ικανοποιει η πληροτητα, αλλα δεν εχει αρκετα βαθια τσεπη, προφανως και θα παρει τα δυσκολα κομματια σε χαμηλες καταστασεις, η με προβληματα κλπ.
  Ολοι φυσικα θα θελαμε πληρεις συλλογες με υψηλοβαθμα νομισματα, αλλα ειναι και θεμα τσεπης.. Κλείσιμο ματιού
  Αν καποιος φτιαχνεται μονο με crown size ασημενια, προφανως δεν θα αγορασει μικρα χαλκινα, οσο σπανια και να ειναι, θα παει σε type set συλλογη, απο ολο τον κοσμο.
  Δηλαδη ο καθενας οπως αισθανεται πιο ομορφα με την συλλογη που φτιαχνει θα πραξει, αναλογα και με την τσεπη του.
 Αν τωρα μιλησουμε για το ποιο ειναι καλυτερο απο  επενδυτικη σκοπια, μελλοντικη αξια κλπ, μπαινουμε σε αλλες ατραπους, για τις οποιες κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος, μονο υποθεσεις μπορει να κανει.
 Πολυ μεστο report, μπραβο gkounto, καιρο ειχα να διαβαζω τοσο ενδιαφερον θεμα στο στεκι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:47:18 μμ »

Παναγιωτη, οι συλλογες που αναφερεις φυσικα υφιστανται, καθως εχουν μια ομοιογενεια ειτε θεματικη, ειτε καποιας περιοδου, ειτε μεγεθους (πχ ταληρο).

Τα παιδια πιο πανω θελουν να πουν οτι ο κοσμος που ασχολειται με ελληνικο νομισμα δεν προσπαθει να κλεισει ενοτητες, αλλα κοιταζει να αγορασει οτιδηποτε ακυκλοφορητο σε υψηλο βαθμο και αδιαφορει για σπανιοτητες μεσαιων καταστασεων.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:54:14 μμ »

Παναγιωτη, οι συλλογες που αναφερεις φυσικα υφιστανται, καθως εχουν μια ομοιογενεια ειτε θεματικη, ειτε καποιας περιοδου, ειτε μεγεθους (πχ ταληρο).

Τα παιδια πιο πανω θελουν να πουν οτι ο κοσμος που ασχολειται με ελληνικο νομισμα δεν προσπαθει να κλεισει ενοτητες, αλλα κοιταζει να αγορασει οτιδηποτε ακυκλοφορητο σε υψηλο βαθμο και αδιαφορει για σπανιοτητες μεσαιων καταστασεων.
Ναι ίσως δεν έδωσα την δέουσα προσοχή…………..Τελοσπάντων , ο τρόπος συλλογής πρέπει να έχει και μια συνεχή ροή σε αυτό που κάνουμε. (φυσικά σε au, ms, και όποια κατάσταση ανάλογα της σπανιότητας )
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 29, 2014, 08:59:14 μμ »

Γιατί τόσο προκατάληψη??
Δλδ Συλλέκτης που κάνει μια συγκεκριμμένη ονομαστική αξία (type set) και ανάλογα με τον Όβολο του τι έχει Απορία Απορία Συλλογή σκορποχώρι?? ΔΙΑΦΩΝΩ κύριοι (Με φιλικό το ύφος) , αυτό γίνεται μόνο στη χώρα μας. Υπάρχουν παγκοσμίως συλλέκτες που κάνουν type set, World Coins (Crowns, Talers, Gold Coins, only Dollars…..και άλλα πολλά). Γιατί , πρέπει Συλλέκτης ή Συλλογή να θεωρείται πάντα αυτός που ακολουθεί την παλιά σχολή της πληρότητας??? Δλδ τα type sets από διάφορες χώρες στερούνται ενδιαφέροντος, θέματος , Ιστορίας??

Αν τα έλεγα εγώ... θα με περνούσαν "γενεές δεκατέσερις"...

Επίσης... άλλο πού πάει η αγορά (που το περιγράφει πολύ ωραία ο συνονόματος Κουντουρίδης), άλλο πού
θέλει
ο καθένας να πάει η αγορά...

Και, όπως λέει και κάποιος φίλος μου (δεν τον ξέρετε): "Και οι φτωχομπινέδες συλλέκτες, συλλέκτες είναι".

------------------------------------------

Ναι ίσως δεν έδωσα την δέουσα προσοχή…………..Τελοσπάντων , ο τρόπος συλλογής πρέπει να έχει και μια συνεχή ροή σε αυτό που κάνουμε. (φυσικά σε au, ms, και όποια κατάσταση ανάλογα της σπανιότητας )

Ο συνονόματος Κουντουρίδης δεν αναφέρθηκε ειδικά στο ελληνικό νόμισμα, κάποιοι όμως γύρισαν το θέμα εκεί που τους ενδιέφερε.

(Παραθέτω το δικό σου ποστ, για να αποφύγω τις παρεξηγήσεις.)

ΥΓ. Αυτή τη φορά, συμφωνώ κατά λέξη με τον haros.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 09:22:06 μμ από sac » Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 29, 2014, 10:56:44 μμ »

Τα χαρακτηριστικά μίας συλλογής είναι το θέμα, η πληρότητα και η ομοιομορφία. Σαφώς και το βαλάντιο του καθενός παίζει ρόλο, όμως δε μπορεί να χαρακτηρισθεί συλλογή, η κατοχή δύο Παύλων, μίας δραχμής 1833 και μιάς πεντάρας 1895 σε MS65 (να μην παρεξηγηθώ δεν έχω τίποτε με τα νομίσματα), αλλά παράλληλα η αδιαφορία για την απόκτηση ενός σπανίου νομίσματος του Όθωνα επειδή είναι μόλις XF.
Όσο για τη διακύμανση των τιμών ειδικά στα ελληνικά, θα ήταν περίεργο σε μία ρηχή αγορά να μην υπήρχαν έντονες διακυμάνσεις.
ΥΓ. @sac - εκφράσου ελεύθερα, δε σε περνάει κανένας γενεές δεκατέσσερις!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:21:44 πμ »

Τα χαρακτηριστικα της καθε συλλογης καθοριζονται αποκλειστικα και μονο απο ενα παραγοντα...ποιος ειναι αυτος ο παραγοντας?μα φυσικα ο ιδιος ο συλλεκτης....δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θα πρεπει καποιος να αποκτησει νομισματα τα οποια δεν συμπαθει μονο και μονο για λογους πληροτητας.Κανεις δεν μπορει να ορισει -χαρακτηρισει τι ειναι συλλογη και τι οχι γιατι αυτο οριζεται απο τα προσωπικα γουστα του καθε συλλεκτη...οτι αρεσει στον καθενα και οτι αντεχει η τσεπη του ειναι η συλλογη η ατομικη του καθενος μας.Δηλαδη αν συλλεγω λιρες και μου λειπουν καμμια 50αρια κομματια που δεν μπορω να αποκτησω τι παει να πει οτι δεν εχω συλλογη?αν εκτος απο λιρες συλλεγω και ελληνικα και βαλκανικα και silver eagle και ευρω τι παει να πει οτι δεν εχω συλλογη επειδη δεν υπαρχει ομοιομορφια...ο καθενας να ορισει μονος του με τα δικα του κριτηρια τι εστι συλλογη αλλα να μη γινονται γενικευσεις και προπαντων μη προσπαθουμε να βαλουμε σε καλουπια ολη την συλλεκτικη κοινοτητα......κατεχω δυο Παυλους μια δραχμη 1833 και μια πενταρα 1895 και θα πρεπει καποιος να προσπαθησει πολυ για να με πεισει οτι δεν εχω συλλογη.........με ολο το σεβασμο και προς αυτους που εχουν πληρεις και μεγαλες συλλογες και προς αυτους που ειναι στο αντιθετο ακρο....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:49:08 πμ »

δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θα πρεπει καποιος να αποκτησει νομισματα αντικείμενα τα οποια δεν συμπαθει μονο και μονο για λογους πληροτητας...

Πήρα το θάροος να αντικαταστήσω μια λέξη (και μια δεύτερη με αποσιωπητικά).

--------------------------------------------------

Μια που η συζήτηση πήρε (και πάλι) άλλον δρόμο, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι μια συλλογή μπορεί να έχει κάποια δευτερεύοντα χαρακτηριστικά, όπως χρηματική αξία, πληρότητα, εξειδίκευση, βάθος κλπ, αλλά... θα πρόσθετα και έκταση (για να ευλογήσω τα γένια μου).

Σίγουρα είναι "πολύ σημαντικό" να έχεις τα τάληρα του Όθωνα σε πολύ ψηλές καταστάσεις, αλλά... και κάποιος που έχει 10.000 ή 20.000 κομμάτια από "κάτι"... κάτσε καλά...
(Έστω κι αν από τα 10.000 κομμάτια μόνο τα 50 ή 100 έχουν... μια κάποια χρηματική/εμπορική/μεταπωλητική αξία...)

ΥΓ. Το βάθος αναφέρεται στις ποικιλίες, ας πούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2014, 12:58:18 πμ από sac » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 30, 2014, 06:24:06 πμ »

Η πληροτητα ειναι παντα το ζητουμενο σε μια συλλογη.  Απο εκει και περα ο καθε συλλεκτης κανει τους συμβιβασμους του.
Καταγράφηκε

Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 30, 2014, 07:53:10 πμ »

Το γυρίσαμε πάλι αλλού.

Γράφτηκε ένα άρθρο από GKOUNTO αποτυπώνοντας τη σημερινή κατάσταση και τάση στα νομίσματα.

Έχουμε χιλιογράψει ότι ο καθένας συλλέγει αυτό που θέλει.

Εγώ προσωπικά από αυτό το άρθρο (λαμβάνοντας υπόψη τη παγκόσμια οικονομική κρίση αλλά και την Ελληνική) θα προτιμούσα να τοποθετηθούμε εάν αυτή η τάση είναι μόνιμη, άρα απαξιώνονται τα χαμηλής αξίας νομίσματα ή είναι ευκαιρία να τα αγοράσουμε τώρα και για επενδυτικούς λόγους.

(πχ) Ερώτημα: Η μείωση των χαμηλών αξιών νομισμάτων σε χαμηλότερα επίπεδα τιμών είναι εξαιτίας αλλαγής ενδιαφέροντος προς τα ακριβά ή η προσφορά τους λόγω της κρίσης μειώνει τις τιμές?

Δική μου άποψη η τάση αυτή έχει δημιουργηθεί κυρίως από τους κατέχοντες το μαύρο χρήμα και η κατάσταση αυτή στο νόμισμα θα διαρκεί όσο και η κρίση.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:59:08 πμ »

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες τον gkounto......θα διαφωνούσα όμως στην εκτίμηση τιμής για μια πιστοποιημένη δραχμή 68 ms 63. Κατά την γνώμη μου κάνει περίπου στα 500 ευρώ (εξαρτάται απο το νόμισμα βέβαια).
+100 Αν ο Γιώργος έχει δραχμές 1868 MS63 στα €300 ας ανεβάσει στο Στέκι να αγοράσει ο λαός  Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 30, 2014, 09:09:44 πμ »

Οπως Σωστα Αναφερει ο Νικος παλι Ξεφυγαμε απο το Ομορφο και Επιμελημενο Αρθρο του Αγαπητου Γιωργου Κουντουριδη!!!Συλλεκτης για Εμενα ειναι Αυτος που Συλλεγει οτι τον Ευχαριστει!!!ανεξαρτητος θεματος,οικονομικης Αξιας,κλπ.Αρκει να μην του Πασαρουν Καθρεφτακια για Ιθαγενεις!!!επειδη Πρεπει?η λογω Μοδας?(οι Γνωστοι-Αγνωστοι του Χωρου).Επισης οι Συλλογες δεν Γινονται μονο Απο Εχοντες!!!Νομιζω οτι Ολοι Εχουν Δικαιωμα στον Συλλεκτισμο!!!Αρκει να Γνωριζουν Τι Συλλεγουν,και Γιατι?Χαιρετω την Παρεα!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences