Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 03:00:30 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αγορά σήμερα (Σεπτέμβριος 2014)  (Αναγνώστηκε 26709 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 31, 2014, 07:51:48 πμ »

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!
Πραγματικά πολύ εκτενής και εύστοχη η ανάλυση του κου Κουντουρίδη, που αποτυπώνει τη γενικότερη τάση στις αγορές συλλεκτικών νομισμάτων, όπως τη βλέπει με την πολυετή εμπειρία του από συναλλαγές, που αφορούν σε όλη τη γκάμα των αγορών παγκοσμίως.
Νομίζω οτι αν στεκόμαστε στα παραδείγματα που ανέφερε και τα υπεραναλύουμε, βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσους.
Αυτή η στροφή στις (πιστοποιημένα) υψηλές καταστάσεις είναι αναμφισβήτητη, για τους λόγους που έχουν αναφερθεί.
Όσο για το αν είναι "φούσκα" ή θα συνεχίσουν την ανηφόρα, κάποιος είπε "κάνε με προφήτη να σε κάνω πλούσιο" και νομίζω είχε δίκιο...
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 31, 2014, 08:22:53 πμ »

Τα χαρακτηριστικα της καθε συλλογης καθοριζονται αποκλειστικα και μονο απο ενα παραγοντα...ποιος ειναι αυτος ο παραγοντας?μα φυσικα ο ιδιος ο συλλεκτης....δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θα πρεπει καποιος να αποκτησει νομισματα τα οποια δεν συμπαθει μονο και μονο για λογους πληροτητας ... κατεχω δυο Παυλους μια δραχμη 1833 και μια πενταρα 1895 και θα πρεπει καποιος να προσπαθησει πολυ για να με πεισει οτι δεν εχω συλλογη.........με ολο το σεβασμο και προς αυτους που εχουν πληρεις και μεγαλες συλλογες και προς αυτους που ειναι στο αντιθετο ακρο....
Συγγνώμη από όλους και κυρίως από το Γιώργο που επανέρχομαι στο εκτός θέματος κομμάτι. Μιχάλη, με συγχωρείς πολύ και με όλο το σεβασμό πραγματικά απέναντί σου, συλλέκτης δε χαρακτηρίζεται αυτός με τα 4 νομίσματα. Αν αποκτήσεις δηλαδή το ασημένιο 10ευρω για την Ελληνική Προεδρία και τίποτε άλλο, έγινες συλλέκτης σύγχρονων ελληνικών αναμνηστικών Απορία, δεν νομίζω. Τέλος πάντων, δε μπορούμε και να απαγορεύσουμε στον οποιονδήποτε να θεωρεί τον εαυτό του όπως θέλει Άνεση.
Aυτη η συζητηση εχει ενδιαφερον τελικα.....Νικο σεβαστη η αποψη σου αλλα δεν την ασπαζομαι........δεν γνωριζω τι ειδους και τι μεγεθους συλλογη εχεις αλλα προφανως απο τον τροπο γραφης σου καταλαβαινω οτι ειναι πληρης.....σου ευχομαι νασαι καλα και να την χαιρεσαι....εχω παραπανω απο 4 νομισματα στην συλλογη μου αν δεν λεγομαι συλλεκτης βρες μου εσυ σε παρακαλω το καταλληλο χαρακτηρισμο για να μην λεω και γω οτι ειμαι συλλεκτης και προσβαλλω και την εννοια της λεξης....με απολυτο σεβασμο στο προσωπο σου
Μιχάλη καλημέρα, πιθανότατα η συλλογή μου είναι ελλιπέστερη από τη δικιά μου, καθώς έχω πολλές ελλείψεις, όσο για καταστάσεις ας μην αναφερθώ καλύτερα... έχω αρκετό δρόμο δρόμο ακόμη. Μην το παίρνεις προσωπικά, προφανώς και είσαι συλλέκτης και μάλιστα συλλέκτης με άποψη. Η διαφωνία μου είναι ότι για να χαρακτηρισθεί κάποιος συλλέκτης, πρέπει να στοχεύει στη συλλογή κάποιου συνόλου αντικειμένων με πραγματική σχέση μεταξύ τους, να έχει συνέχεια, να έχει ή να τείνει στην πληρότητα και (για να βάλω και λίγο από τα μαθηματικά του Φάνη Κλείσιμο ματιού) να μπορεί ενδεχομένως να διαιρεθεί και σε υποσύνολα. Κατά τη γνώμη μου, ο συλλέκτης είναι αυτός που είναι σε διαρκή εγρήγορση για να βελτιώσει αυτό που έχει και συλλέγει. Και συνήθως, όταν πιάσει το τέλειο και το σύνολο, διαλέγει ένα άλλο αντικείμενο και βάζει νέους στόχους. Καμία έννοια της λέξης δεν προσβάλλεις. Άλλωστε ο καθένας έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί τις λέξεις όπως θέλει. Δε μπορεί όμως και αυτός που απέκτησε ή κληρονόμησε 1, 2, 5, 10 ή 100 αντικείμενα χωρίς σχέση, αλλά κυρίως χωρίς στόχο και ενδιαφέρον για να μάθει, να βελτιώσει και να εξελίξει αυτό που έχει, να επιβάλλει σε όλους τους υπόλοιπους που κάνουν τα παραπάνω ακόμη και με πολύ λιγότερα κομμάτια, να τον θεωρούν συλλέκτη. Για εμένα αυτός είναι κάτοχος και όχι συλλέκτης αντικειμένων. Επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι σε εσένα Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 31, 2014, 08:33:56 πμ »

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!
Πραγματικά πολύ εκτενής και εύστοχη η ανάλυση του κου Κουντουρίδη, που αποτυπώνει τη γενικότερη τάση στις αγορές συλλεκτικών νομισμάτων, όπως τη βλέπει με την πολυετή εμπειρία του από συναλλαγές, που αφορούν σε όλη τη γκάμα των αγορών παγκοσμίως.
Νομίζω οτι αν στεκόμαστε στα παραδείγματα που ανέφερε και τα υπεραναλύουμε, βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσους.
Αυτή η στροφή στις (πιστοποιημένα) υψηλές καταστάσεις είναι αναμφισβήτητη, για τους λόγους που έχουν αναφερθεί.
Όσο για το αν είναι "φούσκα" ή θα συνεχίσουν την ανηφόρα, κάποιος είπε "κάνε με προφήτη να σε κάνω πλούσιο" και νομίζω είχε δίκιο...
Καλημέρα και σε εσένα, το "καλό" με τα συλλεκτικά είδη, είναι ότι υπάρχει πεπερασμένος αριθμός. Αυτό, ευνοεί την άνοδο των τιμών, με διακυμάνσεις βέβαια, καθώς και την καθυστέρηση στο σκάσιμο(Κλείσιμο ματιού της φούσκας, εκτός βέβαια αν αλλάξουν ριζικά οι συνήθειες των ανθρώπων. Υπάρχουν και οι έκτακτες καταστάσεις, όταν ανακαλύπτονται μασούρια ή σακουλάκια... αλλά και πάλι αποκαθίσταται αργά ή γρήγορα η τάξη.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 31, 2014, 08:47:34 πμ »

Εξαιρετική ανάλυση, συμφωνώ στο 99%, με μοναδικό σημείο τα περί νομισματικής παιδείας.
Υπάρχει στροφή στα υψηλής κατάστασης νομίσματα, αλλά οι λόγοι που συμβάλλουν σ' αυτό, δε με βρίσκουν να συμφωνώ με τον Γιώργο.

Πιστεύω, αντίθετα με όσα αναφέρθηκαν, ότι αυτή η στροφή προκλήθηκε από τη μη γνώση και όχι από την αύξηση της νομισματικής παιδείας και την εύκολη πρόσβαση λόγω internet.
Συντριπτικά τα παραδείγματα αγοράς υψηλόβαθμων νομισμάτων σε 'κουτιά', χωρίς καν να ξέρει ο αγοραστής τι αγοράζει, πέρα από τον βαθμό. Και γι αυτό και οι 'νέες' αγορές έχουν εκτινάξει τις τιμές.

Αμέτρητοι οι συλλέκτες, που προσθέτουν 'κουτιά', μη ξέροντας τους λόγους για τους οποίους το νόμισμα πήρε αυτό το βαθμό. Και αμέτρητα τα RAW νομίσματα, υψηλότατων βαθμών, που μένουν απούλητα.
Εκατοντάδες τα παραδείγματα συλλεκτών, που δίνουν πολλά χρήματα για 'κουτιά', και μετά από 2-3 χρόνια ή απομακρύνονται από τη συλλογή ή 'σπάνε' μέρος της συλλογής τους.
Η τυποποίηση, έφερε ανακύκλωση των ιδίων υψηλόβαθμων νομισμάτων, ειδικά στους νέους συλλέκτες. Μέχρι που το νόμισμα καταλήγει στον έχοντα τη γνώση, και ο 'χορός' σταματά.

Χρειάζεται υπομονή και περισυλλογή, και όχι ένα από τα δύο μόνο. Τα 'καλά μάτια' στο χώρο παραμένουν λίγα. Αυτός που γνωρίζει το νόμισμα, δε χρειάζεται να αγοράζει κουτί, αλλά να πουλάει κουτί... και ο νοών νοείτω.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 31, 2014, 09:25:48 πμ »

Καλημερα σε όλους

Συμπληρωματικά να σας πω τα εξής για την δημοπρασια του Lissner:

Το οτι ήμουν στην αιθουσα σημαίνει οτι γνωριζω πράγματα που δεν γνωρίζει κάποιος που δεν ηταν. Γνωριζω καταρχάς ολα τα νομισματα.Και  τα 2180 τοσο λοτα ακόμα και αυτα που ηταν σε γκρουπ. Ξόδεψα δυο ημέρες για να τα δω προσεκτικά.  Ξέρω ποια ηταν over graded και ποια όχι. Ξέρω ποιοι ηταν στην αιθουσα και ποιος ηταν ο ρόλος τους στην διαμόρφωση των τιμών. Ξέρω ποιος πήρε τι, πως το πήρε και σε μερικές  περιπτώσεις ακόμα και γιατί το πήρε. Ξέρω τον συλλέκτη που πήρε το Κρητικό (μεταξύ άλλων δηλαδή γιατί πήρε αρκετά ο άνθρωπος) καθόταν πίσω μου και σχολιάσαμε μαζι τα κτυπήματα. Έζησα δια ζωσης όλη του την αγωνιώδη προσπάθεια, του μίλησα. Ξέρω οτι τρεις φορές κούνησε το κεφάλι του αποδοκιμαστικά στο συγκεκριμένο και τρεις φορές στο τσακ άλλαξε γνώμη ξανασηκώνοντας ενστικτωδώς  το χέρι του. Ξέρω την πίεση που του ασκήθηκε απο τον δημοπρατη (come on Mr....one more?... A cut bid perhaps...a chance of a lifetime....) και την πίεση όλων των βλεμάτων της αίθουσας επάνω του. Cut bid ηταν και το τελευταίο του και έτσι το κέρδισε 27.500!
Η σκηνή αυτη επαναλήφθηκε πολλές φορές με πολλά λοτα, αλλα με διαφορετικούς παίκτες ακόμα και με dealers. Ξέρω οτι μεγάλος νικητής σε πολλά  ηταν εκπροσωπος Χρηματιστηριακου Fund (σας λέει κατι αυτο;). Ξέρω πολυ καλα λοιπον οτι οι τιμες σε πολλά ειναι πλασματικές, Αμερικανικές τιμες, μια Wall Street νομισματων  που δεν  υπάρχει αλλου. Και αν προσέξατε είπα χαρακτηριστικά "αν αφαιρεθεί το σλαμπ δηλαδή ο βαθμός και το pedigree οι τιμες θα πέσουν 40-50%"! Παράδειγμα: το Κρητικό του Kuenker (Μάρτιος 2014) ηταν 64 (αυτο εχω γράψει στις σημειώσεις μου)! Έκλεισε €8000 (9500 με προμήθεια). Και αν μου πείτε βρε Γιώργο μηπως δεν ηταν 64; Ε λοιπον ουτε του Lissner ηταν 64!

Ξέρω επισης πολλα απο το παρασκήνιο. Μίλησα εντός και εκτός της αίθουσας με πολλούς dealers και συλλέκτες. Έφαγα με δυο απο τους δημοπρατες που ειναι φίλοι μου (Mark Louis Teller και Stephen Fenton) και ξέρω πράγματα.
Τρεις Ευρωπαίοι dealers ειμασταν στην αιθουσα. Κανεις δεν αγόρασε τιποτα εκτός απο εμενα και μόνο κατι λίγα που θεώρησα undergraded. Έφυγα σχηματίζοντας την εντύπωση οτι κανεις δεν είδε νομισματα αλλα σλαμπ. Και σ'αυτο συμφωνήσαμε και οι τρεις.

Οι τιμες για εμενα δεν ειναι πραγματικές αλλα one off διαμορφωμένες σε ειδικές marketing συνθήκες. Όχι σε ολα βεβαια, κάποια, αρκετά μαλιστα το άξιζαν για διάφορους λόγους. Οποιος εχει αντίθετη αποψη αλλα διαμορφωμένη ομως όχι απο μεσα και απο απο την αγορά (με ο,τι κόστος αυτο συνεπάγεται)  αλλα απο τον καναπέ του σπιτιού του ας την εχει. Και ας κάνει κριτική με χρήματα άλλων αν τον βολεύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2014, 12:16:36 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 31, 2014, 09:30:12 πμ »

Τώρα συμφωνώ στο 100% ... ο Γιώργος τα είπε με τον δικό του, μοναδικό τρόπο.

The devil is in the details...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 31, 2014, 10:04:48 πμ »

Σχετικα με αυτο που ειπωθηκε πριν...οτι το 2δρχ 1959 κλεινει πιο πολυ απο ενα vf του Οθωνα.
Οι τιμες υποτιθεται πως διαμορφωνονται με τη σπανιοτητα.
Καλα λετε για τα vf του Οθωνα, αν ομως ειναι περισσοτερα απο τα ms67 του Παυλου δε βλεπω το λογο να κλεινουν περισσοτερο.
Συγκρινουμε μηλα με μηλα και πορτοκαλια με πορτοκαλια και οχι αναμεικτα. Συγκρινουμε δηλαδη vf με vf και BU με BU.
Τωρα βεβαια αν καποιοι υπερεκτιμουν τη σπανιοτητα του 2δρχ 1959 σε ms65 και πανω ειναι αλλο θεμα. Εχω τη γνωμη ομως πως τα Οθωνικα αν παμε σε χαμηλες καταστασεις ειναι αφθονα σε ποσοτητες..ο Καραμητσος μονο βγαζει ενα σκασμο σε καθε δημοπρασια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 31, 2014, 10:29:02 πμ »

Καλημερα σε ολους, Γιωργο ( gkounto ) θα έλεγα οτι γενικά τα crown έχουν πάρει τον ανήφορο ( αυτό λες και εσυ βεβαια), π.χ. στην ίδια δημοπρασία του Kuenker πουλήθηκε raw ταλιρο 76 σίγουρα υψηλής κατάστασης στα 5000 ευρώ περίπου   Έκπληξη  Τώρα θα μου πεις αν ήταν σε slab ms 64 με wings approved θα είχε φθάσει 7000  Απορία
'Ισως και να έφθανε, αυτό που ήθελα να πω είναι ...............και τα raw έχουν ξεφύγει!
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 31, 2014, 10:43:38 πμ »

Καλημερα σε ολους, Γιωργο ( gkounto ) θα έλεγα οτι γενικά τα crown έχουν πάρει τον ανήφορο ( αυτό λες και εσυ βεβαια), π.χ. στην ίδια δημοπρασία του Kuenker πουλήθηκε raw ταλιρο 76 σίγουρα υψηλής κατάστασης στα 5000 ευρώ περίπου   Έκπληξη  Τώρα θα μου πεις αν ήταν σε slab ms 64 με wings approved θα είχε φθάσει 7000  Απορία
'Ισως και να έφθανε, αυτό που ήθελα να πω είναι ...............και τα raw έχουν ξεφύγει!

Έχεις δίκιο. Εγω ομως λέω και κατι αλλο. Αν πχ αυτο το ταλληρο του 76 έγραφε "NGC MS 64 Wings approved The R.Lissner Collection" και ηταν σε αυτη την δημοπρασια και είχε περιγραφτει με τον πολυ χαρισματικό αλλα συνάμα και marketing τροπο του Μ.L.Teller θα είχε πιάσει όχι 7000 αλλα 12000!

Αυτη ειναι η δύναμη της δημοπρασίας και του marketing. Φέρτο  τώρα στην "δευτερογενή" αγορά και βάλτο σε ενα πάγκο και ζητα αυτα τα λεφτά.   Ντροπή

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2014, 12:08:46 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:35:01 πμ »

@ GKollect  &  GKounto.
Ειδικά τα τελευταία που αναφέρατε είτε σαν απόψεις είτε σαν γεγονότα που πρέπει να αξιολογηθούν, προυποθέτουν (νομισματική) παιδεία...
Όσο επαφίενται στα "έτοιμα", και τα "σώβρακα" θα τους πάρουν οι επιτήδειοι.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:35:17 πμ »

Πιστεύω, αντίθετα με όσα αναφέρθηκαν, ότι αυτή η στροφή προκλήθηκε από τη μη γνώση και όχι από την αύξηση της νομισματικής παιδείας και την εύκολη πρόσβαση λόγω internet.
Συντριπτικά τα παραδείγματα αγοράς υψηλόβαθμων νομισμάτων σε 'κουτιά', χωρίς καν να ξέρει ο αγοραστής τι αγοράζει, πέρα από τον βαθμό. Και γι αυτό και οι 'νέες' αγορές έχουν εκτινάξει τις τιμές.

Αμέτρητοι οι συλλέκτες, που προσθέτουν 'κουτιά', μη ξέροντας τους λόγους για τους οποίους το νόμισμα πήρε αυτό το βαθμό. Και αμέτρητα τα RAW νομίσματα, υψηλότατων βαθμών, που μένουν απούλητα.
Εκατοντάδες τα παραδείγματα συλλεκτών, που δίνουν πολλά χρήματα για 'κουτιά', και μετά από 2-3 χρόνια ή απομακρύνονται από τη συλλογή ή 'σπάνε' μέρος της συλλογής τους.

Ακριβως. Και θα το παω και παρακατω. Σε αυτην την ταση πιστευω οφειλεται και το οτι οι νεοι απομακρυνονται απο την στοχοθετηση και την επιδιωξη σχετικης πληροτητας. Οταν δεν ξερεις κατι, οταν δεν ξερεις το συλλεκτικο θεμα στο συνολο του και στις ιστορικες του προεκτασεις, οταν δεν ξερεις να ταξινομεις, οταν δεν ξερεις να διακρινεις ποικιλιες, οταν κοινως εισαι ασχετος και επιμενεις απλως τα συλλεκτικα αντικειμενα να τα βλεπεις αυστηρα μεμονωμενα, απογυμνωμενα και μονο ως "αντικειμενα με καποια χρηματικη αξια", αποκομμενα πληρως απο την ιστορικη τους διασταση, οταν δεν γνωριζεις για τις ιδιαιτεροτητες τους και αγνοεις τον συλλεκτικο πλουτο που κρυβουν, σταματας να τα βλεπεις ως ενα ενιαιο ιστορικο (και συλλεκτικο) συνολο. Τοτε σταματαει να σε ενδιαφερει η πληροτητα, η καλυτερα, δεν αρχιζει ποτε να σε ενδιαφερει η πληροτητα. Το καθε αντικειμενο αποκταει τοτε μια διασταση καθαρα μονο υλιστικη, ξεκοβεται απο το συνολο του και το μονο που σε απασχολει τοτε ειναι η κατασταση του (αφου μονο μεχρι εκει μπορεις να φτασεις, αφου μονο μεχρι εκει ξερεις) ενω σταματαει η συνδεση του με τα γυρω του αντικειμενα που σκοπο ειχε τον σχηματισμο ενος συνολου και εν τελει την αρμονια που προσφερει ενα ολοκληρωμενο θεμα ως συνολο. Δεν υπαρχει σκοπος, τιποτα. Μονο η αναγκη δημιουργιας ... "καβατζας". Βαζω στοιχημα πως πολυς κοσμος δεν ξερει καν 5 πραγματα για τον Γεωργιο Α και την εποχη, επιμενει ομως να θελει να πιστευει πως συλλεγει τα νομισματα του... Θα μπορουσα να αναφερω χιλιαδες παραδειγματα... Συλλεκτικα αντικειμενα μεμονωμενα και κλεισμενα μεσα σε ντουλαπια, αποκομμενα απο την κατανοηση του ιστορικου τους περιβαλλοντος και το συνολο, για εμενα δεν λενε τιποτα. Οι δικες μου συλλογες ειναι απλως αφορμη για περαιτερω μελετη, κατανοηση των καιρων και ειδικα των συνθηκων κατω απο τις οποιες δημιουργηθηκαν τα συλλεκτικα αυτα αντικειμενα. Συλλογη χωρις βιβλιοθηκη απο πισω της εγω την θεωρω εξαρχης ελλειπη και προβληματικη. Ειδικα οταν μιλαμε για το χρημα (νομισματα/χαρτονομισματα) οπου απο την μελετη των αντικειμενων αυτων καποιος ανακαλυπτει και κατανοει περαν των χιλιων-δυο αλλων και την οικονομικη ιστορια της Ελλαδας! Τι να την κανω εγω μια συλλογη... "λιγο απο ολα" και χωρις ουσιαστικη γνωση απο πισω; Την θεωρω αχρηστη. Η συλλογη για εμενα πρεπει να συμβαλει στην κατανοηση της ιστοριας των καιρων αλλα και κυριως της ιστοριας που σχετιζεται με τα ιδια τα αντικειμενα. Συλλογη-αχταρμας λοιπον και "λιγο απο ολα" εμενα δεν μου προσφερει τιποτα απο ολα αυτα που εγω ζηταω απο την ενασχοληση μου με τα συλλεκτικα ειδη. Οσο μεγαλωνω και συνεχιζω να συλλεγω, τοσο αντιλαμβανομαι τελικως πως η αποκτηση του συλλεκτικου αντικειμενου απο μονη της δεν λεει και πολλα... Οσο ακριβο και σπανιο και αν ειναι το αντικειμενο. Ειναι και ολα αυτα τα γυρω απο το αντικειμενο που συμβαλουν στην δικη μου ικανοποιηση, εκτος απο την χαρα πως απεκτησα και κραταω στα χερια μου κατι που ηθελα πολυ, κατι σπανιο και ακριβο. Και τελικως, αντιλαμβανομαι πως ηθελα να εχω στην κατοχη μου το αντικειμενο ακριβως επειδη ειχα μεριμνησει χρονια πριν να μαθω πραγματα για αυτο και να εχω κατανοησει την σημασια του μεσα στο συνολο!
Αντικειμενα που δεν ξερω τιποτα για αυτα επι της ουσιας και αποκομμενα απο το συνολο τους μου ειναι πληρως αδιαφορα. Αυτος ειναι και ο λογος που τις συλλογες παντα θελω και επιλεγω να τις βλεπω ως ολοκληρωμενα θεματα με αρχη και τελος. Οι καταστασεις ειναι μια πολυ μικρη μονο παραμετρος των συλλεκτικων αντικειμενων που σχετιζεται περισσοτερο με την χρηματικη και μονο αξια τους. Φυσικα και οι καταστασεις με ενδιαφερουν παρα πολυ και παντα θελω το καλυτερο που μπορω να κανω για την συλλογη μου, με ενδιαφερουν ομως και πολλα αλλα τα οποια αντιλαμβανομαι πως οι περισσοτεροι νεοι συλλεκτες δυστυχως αγνοουν, εξισου σημαντικα, αν οχι σημαντικοτερα απο τις καταστασεις.
Κρινοντας καποιος απο το οτι οι περισσοτεροι φιλοι των νομισματων τελικως ασχολουνται ολημερις με τις καταστασεις και μονο, υποψιαζομαι πως θα μπορουσε τελικα ευκολα να κανει το λαθος και να πιστεψει πως τα μοντερνα (εννοω οχι αρχαια) νομισματα δυστυχως δεν ειναι ικανα σαν συλλεκτικο θεμα να μπορουν να προσφερουν τελικως τον βαθυ πλουτο γνωσης που αλλα συλλεκτικα θεματα κρυβουν και μπορουν να προσφερουν σε εναν συλλεκτη που θελει και ξερει να ψαχτει. Και αυτο θα ηταν σιγουρα ασχημο αλλα και αδικο για αυτους τους λιγους που ομως ξερουν και επιμενουν να στηνουν τις νομισματικες συλλογες τους γυρω απο την γνωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2014, 03:26:47 μμ από Helios » Καταγράφηκε

dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:47:22 πμ »

Άσχετο. αλλά κάντε και το σταυρό σας που οι νέοι ασχολούνται με το συλλεκτισμό, το ψάχνουν δεν το ψάχνουν, δεν έχει σημασία, τελικά. Πολλά που έχουμε σήμερα στα χέρια μας , δεν θα τα βλέπαμε ποτέ, έστω και αν διασώθηκαν από άσχετους ή ματαιόδοξους ανθρώπους ή στην τύχη ή από ρακοσυλλέκτες στα σκουπίδια.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:28:56 μμ »

Συντριπτικά τα παραδείγματα αγοράς υψηλόβαθμων νομισμάτων σε 'κουτιά', χωρίς καν να ξέρει ο αγοραστής τι αγοράζει, πέρα από τον βαθμό. Και γι αυτό και οι 'νέες' αγορές έχουν εκτινάξει τις τιμές.

Αμέτρητοι οι συλλέκτες, που προσθέτουν 'κουτιά', μη ξέροντας τους λόγους για τους οποίους το νόμισμα πήρε αυτό το βαθμό. Και αμέτρητα τα RAW νομίσματα, υψηλότατων βαθμών, που μένουν απούλητα.
.....
Αυτός που γνωρίζει το νόμισμα, δε χρειάζεται να αγοράζει κουτί, αλλά να πουλάει κουτί... και ο νοών νοείτω.

Ε, και δε χαίρεσαι;

Όσο επαφίενται στα "έτοιμα", και τα "σώβρακα" θα τους πάρουν οι επιτήδειοι.

Ε, και δε χαίρεσαι;



(Η συμβουλή της ημέρας)@Helios
Όπου βλέπεις να έχεις γράψει "θέλω" ή "πρέπει", σβήνε όλη την πρόταση. :-)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 31, 2014, 03:31:41 μμ »

Να προσθέσω και αυτό:

ε καλά μην τσακωθούμε τώρα και για νομίσματα των 25 ή των 150 χιλιάδων. όποιος δίνει λεφτά για τέτοια νομίσματα, δεν νομίζω να έχει και άγχος αν θα πέσει ή αν θα ανέβει η τιμή του. δηλαδή αν έχει δώσει 5-6 μύρια για συλλογή (που πάει να πει ότι έχει καμιά 100αριά σε τράπεζες, χρυσό ή οτιδήποτε άλλο), θα τον πειράξει πολύ αν πάνε στα 4 μύρια ή θα πετάξει από την χαρά του αν πάνε στα 10?

Όπως σωστά το θέτεις, αυτός που έχει 100 εκατομμύρια στην άκρη(!) μπορεί να δώσει 5-6 για το κέφι του (ως "συλλέκτης με άποψη"), αλλά θα δώσει και 10-20 ακόμα ως "επενδυτής με άποψη", για να αγοράσει νομίσματα από όλες τις κατηγορίες, έτσι ώστε, όποια κατηγορία/κατηγορίες και να ανέβει, αυτός να βγει κερδισμένος!
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 31, 2014, 07:07:57 μμ »

Να προσθέσω και αυτό:

ε καλά μην τσακωθούμε τώρα και για νομίσματα των 25 ή των 150 χιλιάδων. όποιος δίνει λεφτά για τέτοια νομίσματα, δεν νομίζω να έχει και άγχος αν θα πέσει ή αν θα ανέβει η τιμή του. δηλαδή αν έχει δώσει 5-6 μύρια για συλλογή (που πάει να πει ότι έχει καμιά 100αριά σε τράπεζες, χρυσό ή οτιδήποτε άλλο), θα τον πειράξει πολύ αν πάνε στα 4 μύρια ή θα πετάξει από την χαρά του αν πάνε στα 10?

Όπως σωστά το θέτεις, αυτός που έχει 100 εκατομμύρια στην άκρη(!) μπορεί να δώσει 5-6 για το κέφι του (ως "συλλέκτης με άποψη"), αλλά θα δώσει και 10-20 ακόμα ως "επενδυτής με άποψη", για να αγοράσει νομίσματα από όλες τις κατηγορίες, έτσι ώστε, όποια κατηγορία/κατηγορίες και να ανέβει, αυτός να βγει κερδισμένος!

Μπράβο splitάρισμα Sac !
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences