Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:07:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κασετίνα proof 1993  (Αναγνώστηκε 32158 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:57:56 μμ »

Μα εννοείτε ότι υπάρχουν συνεννοήσεις!  Οι δημοπρασίες αυτές είναι στημένες για να αγοράζουμε φθηνά εμείς οι έξυπνοι Αθηναίοι και να τα πουλάμε ακριβά σε εσάς τους χαζούς επαρχιώτες!!!  Χαζοί είμαστε? Που ζεις? Σαρκασμός

Δημήτρη να σαι καλά, σ'ευχαριστώ για την ειρωνεία.
Σε τελική ανάλυση, εσύ ο ίδιος είπες ότι γνωρίζεις πολλά... αλλά δεν μιλάς.

Ξέρεις πολύ λίγα για να εκφέρεις τέτοιες απόψεις και η συζήτηση μαζί σου πάντα καταντάει κουκουρούκου.
Άντε γεια!

Γελάω ακόμη με το σχόλιό σου. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Είδες, εγώ ο άσχετος, έχω και άποψη. Και ακόμη χειρότερα... τη λέω κιόλας.

Γεια σου Δημήτρη.
Πες μου για κάποια συνεννόηση που έχει πέσει στην αντίληψή σου στις δημοπρασίες της ΠΝΕ?
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:03:50 μμ »

Πες μου για κάποια συνεννόηση που έχει πέσει στην αντίληψή σου στις δημοπρασίες της ΠΝΕ?

Καλά... που ζείτε ;;

Αντε γεια !
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:07:28 μμ »

Δημητρη ...δεν υπαρχει τιποτα παρανομο..οπως και μενα αν μου πει ενας φιλος .."ρε συ θελω αυτο..μη το χτυπαμε μαζι"...ΔΕΝ ειναι κακο ..και παρανομο ..επιληψιμο
Απλα οι τιμες ΔΕΝ ειναι ενδεικτικες...και ΔΕΝ μπορουν να τα αποκτησουν σε αυτες τις τιμες ..το 99% των συλλεκτων....ΟΛΑ καλα..ετσι ειναι η φαση..και εδω...ΔΕΝ κλαινε οπως λεω σε ενα φιλαρακι
Αλλιως αν εχεις στειλε μου τα τρια πρωτα λοτ(και οχι μονο ..αλλα για να μην μακρυγορουμε)..
ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΧΕΙς...ΣΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΤΙΜΕς...(οχι στα λογια..τα θελω 12 φορες..κι ας τα χω.)
Υγ..δεν ειναι αιχμη...ουτε εξυπναδα...αλλα μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις οτι ο μεσος  νους..οτι δηλαδη
"ολα καλα μεσα στους υπαρχοντες δομημενους κανονες -καταστασεις"..no problem..ο καθενας ας κανει το κουμαντο του.
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=127&CategoryId=113

Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:08:32 μμ »

Πες μου για κάποια συνεννόηση που έχει πέσει στην αντίληψή σου στις δημοπρασίες της ΠΝΕ?

Καλά... που ζείτε ;;

Αντε γεια !
Είδες που κάνεις υποθέσεις χωρίς να ξέρεις? Εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια!
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:09:38 μμ »

Δημητρη ...δεν υπαρχει τιποτα παρανομο..οπως και μενα αν μου πει ενας φιλος .."ρε συ θελω αυτο..μη το χτυπαμε μαζι"...ΔΕΝ ειναι κακο ..και παρανομο ..επιληψιμο
Απλα οι τιμες ΔΕΝ ειναι ενδεικτικες...και ΔΕΝ μπορουν να τα αποκτησουν σε αυτες τις τιμες ..το 99% των συλλεκτων....ΟΛΑ καλα..ετσι ειναι η φαση..και εδω...ΔΕΝ κλαινε οπως λεω σε ενα φιλαρακι
Αλλιως αν εχεις στειλε μου τα τρια πρωτα λοτ(και οχι μονο ..αλλα για να μην μακρυγορουμε)..
ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΧΕΙς...ΣΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΤΙΜΕς...(οχι στα λογια..τα θελω 12 φορες..κι ας τα χω.)
Υγ..δεν ειναι αιχμη...ουτε εξυπναδα...αλλα μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις οτι ο μεσος  νους..οτι δηλαδη
"ολα καλα μεσα στους υπαρχοντες δομημενους κανονες -καταστασεις"..no problem..ο καθενας ας κανει το κουμαντο του.
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=127&CategoryId=113



Όχι, παράνομο δεν είναι αλλά όχι να δημιουργούμε σενάρια από την φαντασία μας!
Καταγράφηκε

oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:14:12 μμ »

Προσωπικα θεωρω σημαντικη την συμβολη της Π.Ν.Ε..και εσενα προσωπικα σε διαφορα θεματα.
Δεν υπαρχουν σεναρια στο μυαλο ..
Οτι απλα ..υπαρχει καλυτερη προσβαση τιμων -καταστασεων σε μελη που ειναι στην Αθηνα...ειναι επομενο και λογικο..και καθολου μεμπτο..απλα ετσι ειναι
Καλη συνεχεια στην προσπαθεια
Γιωργος
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:14:53 μμ »

H κριτική eίναι πολύ ύκολη eιδικά όταν eισαι eξω απο το χορό. Κώστα , όλοι απο τα μeλη του ΔΣ τη ΠΝe eιναι ή eπιχιρηματίeσ ή υψηλόβαθμα στeλeχη. Νομίζeι ότι υπαρχeι η πολυτeλeια για δημοπρασίeσ eκτόσ αθηνων κλπ?

Οποιοσ μπορeι και eχeι χρόνο για full time job στην πνe ασ βάλeι , eγω θα τον ψηφίσω.

Κώστα , παιρνeισ μη μeμπτά γeγονότα και eτσι όπωσ eκφράζeσαι το κανeισ να φαίνeται μeμπτό. Μe όλο το σeβασμό . eδω συννeνοήσeσ γίνονται στο στeκι και στον heritage, στο 0 και στο 100 δηλαδή, δe θα γινονται στην πνe. Γινονται , και καλά κανουν!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:22:39 μμ »

o k. Ζαχαρίασ eιναι ασφαλώσ eκτόσ συναγωνισμού!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:28:29 μμ »

Δημητρη ...δεν υπαρχει τιποτα παρανομο..οπως και μενα αν μου πει ενας φιλος .."ρε συ θελω αυτο..μη το χτυπαμε μαζι"...ΔΕΝ ειναι κακο ..και παρανομο ..επιληψιμο
Απλα οι τιμες ΔΕΝ ειναι ενδεικτικες...και ΔΕΝ μπορουν να τα αποκτησουν σε αυτες τις τιμες ..το 99% των συλλεκτων....ΟΛΑ καλα..ετσι ειναι η φαση..και εδω...ΔΕΝ κλαινε οπως λεω σε ενα φιλαρακι
Αλλιως αν εχεις στειλε μου τα τρια πρωτα λοτ(και οχι μονο ..αλλα για να μην μακρυγορουμε)..
ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΧΕΙς...ΣΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΤΙΜΕς...(οχι στα λογια..τα θελω 12 φορες..κι ας τα χω.)
Υγ..δεν ειναι αιχμη...ουτε εξυπναδα...αλλα μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις οτι ο μεσος  νους..οτι δηλαδη
"ολα καλα μεσα στους υπαρχοντες δομημενους κανονες -καταστασεις"..no problem..ο καθενας ας κανει το κουμαντο του.
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=127&CategoryId=113


Η δραχμή του 68 από τύχη έμεινε σαυτη την τιμή.Αυτός που την πήρε ηταν  τυχερός και κοιμήθηκε ο Θεός
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:32:09 μμ »

Δημητρη ...δεν υπαρχει τιποτα παρανομο..οπως και μενα αν μου πει ενας φιλος .."ρε συ θελω αυτο..μη το χτυπαμε μαζι"...ΔΕΝ ειναι κακο ..και παρανομο ..επιληψιμο
Απλα οι τιμες ΔΕΝ ειναι ενδεικτικες...και ΔΕΝ μπορουν να τα αποκτησουν σε αυτες τις τιμες ..το 99% των συλλεκτων....ΟΛΑ καλα..ετσι ειναι η φαση..και εδω...ΔΕΝ κλαινε οπως λεω σε ενα φιλαρακι
Αλλιως αν εχεις στειλε μου τα τρια πρωτα λοτ(και οχι μονο ..αλλα για να μην μακρυγορουμε)..
ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΧΕΙς...ΣΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΤΙΜΕς...(οχι στα λογια..τα θελω 12 φορες..κι ας τα χω.)
Υγ..δεν ειναι αιχμη...ουτε εξυπναδα...αλλα μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις οτι ο μεσος  νους..οτι δηλαδη
"ολα καλα μεσα στους υπαρχοντες δομημενους κανονες -καταστασεις"..no problem..ο καθενας ας κανει το κουμαντο του.
http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=127&CategoryId=113


Η δραχμή του 68 από τύχη έμεινε σαυτη την τιμή.Αυτός που την πήρε ηταν  τυχερός και κοιμήθηκε ο Θεός

Γιατί στον Καραμήτσο δεν φεύγουν σε τέτοιες τιμές?
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:34:12 μμ »

H κριτική eίναι πολύ ύκολη eιδικά όταν eισαι eξω απο το χορό. Κώστα , όλοι απο τα μeλη του ΔΣ τη ΠΝe eιναι ή eπιχιρηματίeσ ή υψηλόβαθμα στeλeχη. Νομίζeι ότι υπαρχeι η πολυτeλeια για δημοπρασίeσ eκτόσ αθηνων κλπ?

Οποιοσ μπορeι και eχeι χρόνο για full time job στην πνe ασ βάλeι , eγω θα τον ψηφίσω.

Κώστα , παιρνeισ μη μeμπτά γeγονότα και eτσι όπωσ eκφράζeσαι το κανeισ να φαίνeται μeμπτό. Μe όλο το σeβασμό . eδω συννeνοήσeσ γίνονται στο στeκι και στον heritage, στο 0 και στο 100 δηλαδή, δe θα γινονται στην πνe. Γινονται , και καλά κανουν!!
Τι έγινε με το πληκτρολόγιο; Πόσο καιρό θα σε ανεχόμαστε ακόμη; Ακόμη κλαις το χρηματιστήριο;  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:48:09 μμ »

Παιδια ολα καλα ..οπως γραφω και παραπανω.. Κλείσιμο ματιού
Αλλα αν τυχει και πετυχω.. να ειμαι παρων σε καμια δημοπρασια..με τετοιες τιμες...θα ναυλωσω καραβι να τα κουβαλησω κατω Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός..και αν πανε να χτυπησουν...θα τους ναρκωσω εγω Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:53:25 μμ »

Δημήτρη, Φάνη... Η συζήτηση δεν είναι αυτή, ο τίτλος παρέμεινε από την πώληση και δεν άλλαξε.
Η συζήτησή μας είναι, αν οι τιμές των δημοπρασιών της ΠΝΕ, είναι ενδεικτικές.

Τα σχόλια που έκανα, περί δημοπρασιών της ΠΝΕ, έχουν να κάνουν με το ότι οι τιμές που κλείνουν εκεί δεν είναι ενδεικτικές. Αναφέρθηκε πιο πάνω κι από άλλους ότι είναι 'κλειστές' δημοπρασίες σε πολλούς (διότι απευθύνονται σε μέλη) και ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα σε πολλά μέλη να παρίστανται.



Κώστα, μόλις γύρισα απο ένα μπάνιο στη θάλασσα και με έκπληξη μου βλέπω το θέμα ναχει φουντώσει. Να ξεκαθαρίσω κι εγώ οτι προσωπική μου άποψη ειναι οτι στα αμιγως συλλεκτικά και μη άμεσα διαθεσιμα αντικείμενα δεν υπάρχουν ενδεικτικές τιμές. Όσο για το ημπευ, κάποτε έβρισκες διαμάντια, σήμερα εχει 95% σκουπίδια, η μεγάλη πλειοψηφία με ΒΙΝ αλλά κι εκεί εχει λίγες εξαιρέσεις ακομα. Η ΠΝΕ επίσης υποφέρει σε σχέση με δημοπρασίες επι εποχής δραχμής αλλά τι να κάνουμε;

Φεύγοντας απο την ΠΝΕ, θαθελα να κάνω ένα σχόλιο για να δείξω οτι κάποια αντικείμενα δεν μπαίνουν σε καλούπια, ακομα όπως κι ο τύπος, που εχει τιμές διατίμησης, η εφαρμοσμένης διατίμησης απο τους ανταγωνιστές, που αν δεν τους σεβαστείς φαληριζεις απ'το τρίτο τεύχος.

Υπήρχε κάποτε ένα περιοδικό στην Αγγλία, το όνομα του μου διαφεύγει τώρα, που κυκλοφορούσε σε άτακτα χρονικά διαστήματα και με εξωφρενικές τιμές, απο 50 λίρες κι επάνω. Το παρακολουθούσα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον χωρίς όμως να το αγοράζω: το περιοδικό είχε σε κάθε τεύχος του ένα μικρό σε διαστάσεις αλλά χειροποίητο έργο τέχνης απο γνωστούς και ανερχόμενους νέους καλλιτέχνες, σε πολύ αριθμημένα τεμάχια, οπότε φαντάζεται κανείς τα προβλήματα διανομής, τα προβλήματα που είχε ο εκδότης με τους καλλιτέχνες που δεν τηρούσαν τις ημερομηνίες κι ακομα και τη μη δυνατότητα συνδρομής, αφού ο ίδιος ο εκδότης δεν ήξερε πόσο θα στοίχιζε το επόμενο. Τα σημεία πώλησης ελάχιστα.

Εγώ τότε, εμένα μεταξύ Λονδίνου και Αθήνας και πάντα πήγαινα σ'ενα κοντινό "περίπτερο" που είχε τη δυνατότητα να αγοράζει ελάχιστα τεύχη απο την κάθε νέα έκδοση. Τα κοιτούσα, χωρίς τη δυνατότητα να το ξεφυλλίζω αφού ήταν σε πλαστικό που προστάτευε το έργο τέχνης, αλλά δεν αποφάσιζα ν´αγορασω κάποιο. Μέχρι που μια μέρα, βλέπω το καινούριο τεύχος, μ´ενα έργο, λες και ήταν ειδική παραγγελία για την τότε σύντροφο μου και νυν μητέρα της κόρης μας, και το οποίο πουλιόταν στις 300 λίρες! Σε δευτερόλεπτα και βάσει ενστινκτου αποφασίζω να το αγοράσω πριν χάσω τη δυνατότητα, μια που το σημείο πώλησης ήταν σε περιοχή με πολλούς πιθανούς αγοραστές, μεταξύ των οποίων και ψώνια, το Νοτινγκ Χιλλ και σε λίγα λεπτά που επέστρεψα στο σπίτι διέκρινα τη χαρά της συντρόφου μου, χαρά πολλαπλάσια απο οποιοδήποτε δώρο και να μου είχαν κάνει εμένα. Το ενστινκτο μου δεν μ´ειχε διαψευσει. Το περιοδικό έκλεισε λίγο αργότερα, αναμενόμενο και ίσως και καλύτερα αφού έκλεισε στην ακμή του.

Αναφέρω αυτό το παράδειγμα, μόνο και μόνο για να εξηγήσω γιατί η φράση "γνωρίζω το εμπόριο" δεν εχει εφαρμογή στα συλλεκτικά, οποια κι αν ειναι αυτά. Καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 22, 2014, 03:05:44 μμ »

Δημήτρη, όσο πεζό και αν ακούγεται, αξίζει σήμερα τίποτα (χρηματικά εννοώ) αυτό που είχες πληρώσει τότε £300;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 22, 2014, 04:13:15 μμ »

Σας το είπα από την αρχή... μόνο συζήτηση επιστημονικής φαντασίας μπορούμε να κάνουμε, αν θέλουμε να αναλύσουμε τον αγγελικά πλασμένο κόσμο των συλλεκτών.

Κολλάτε όλοι στο νόμιμο...
Δε με νοιάζει αν είναι νόμιμο ή παράνομο... με νοιάζει αν είναι ηθικό.

Ναι, είμαι έξω απ' το χορό... διότι δεν είναι στις επιλογές μου να χορέψω. Όσοι επέλεξαν οικειοθελώς να χορέψουν, πρέπει να αντέχουν στην κριτική και να αναλαμβάνουν τις όποιες ευθύνες. Και το κυριότερο, να προσπαθούν περισσότερο απ' ότι οι υπόλοιποι, για την βελτίωση και την πρόοδο. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Όσο για τα άτομα (έναν-έναν), υπάρχει σεβασμός και καμία μομφή ή ψόγος... Το ξεκαθαρίζω... η κριτική έχει να κάνει με τη θέση.

Κριτικάρω, όλα όσα κατά τη γνώμη μου, θεωρώ λάθος ή χρίζουν κάποια βελτίωσης. Παράλληλα λέω και κάποιες προτάσεις, για τρόπους που ίσως βοηθήσουν και προάγουν το έργο της ΠΝΕ. Αυτή η κριτική, θα έπρεπε να είναι το ζητούμενο από τους ιθύνοντες και όχι το 'χάιδεμα των αυτιών'. Οι κόλακες της αυλής, δεν έχουν σκοπό την αλλαγή, διότι η στασιμότητα είναι η εξασφάλιση του μέλλοντός τους.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences