Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:13:39 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 76704 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:16:48 μμ »

Δημήτρη,

Το σκεπτικό μου είναι το εξής : Το 50ακι εξ ορισμού είναι σπανιο και ακριβό. Το πόσο δεν με απασχολει γιατι δεν ειναι των κυβικών μου. Ο συλλκετης που θα θελήσει να το αποκτήσει raw ή πιστοποιημενο, θα δωσει ενα τόσο σεβαστό ποσό , ώστε να θέλει και τα υπόλοιπα του Γεωργιου σε ακυκλοφορητα, είτε raw είτε πιστοποιημένα.

Για του λόγου το αληθές, όσοι εχουν 50ακι 68 και είναι γνωστό ποιοι τα εχουν , ολοι μα όλοι, λατρευουν τα ακυκλοφορητα νομίμσατα, τα λουστρατα κ.ο.κ. . Α Ρ Α θα θελήσουν και διφραγκο 83 κλπκλπκλπ.

Γιατί ειμαι μπερδεμενος? Νομίζω πως η σκεψη μου είναι συγκροτημενη .
Η σκέψη σου είναι πάντα συγκροτημένη αλλά η ουσία δεν είναι αυτό που λες.  Εγώ μιλάω για πληρότητα.  Ακόμα και οι Αμερικάνοι συλλέγουν τα πολύ δύσκολα σε ότι κατάσταση τα βρούνε.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:21:13 μμ »

Έχω να μάθω πολλά ακόμη, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ και εξελίσσομαι.
Δεν αναπαύομαι σ' αυτά που ήδη ξέρω.

Σε τέτοια νομίσματα μιλάει το χρήμα... ούτε οι κοπές, ούτε το συναίσθημα.
Δυσκολότατο και ακριβό το 50Λεπτο αλλά όπως και να το κάνουμε το 100 Δρχ, είναι φετίχ παγκοσμίως.
Μα εσύ είπες δυσκολότερο του 100ρικο.  Εγώ δεν μίλησα για χρήμα.  Μπορώ να σου πω ότι τα τελευταία 40 χρόνια μπορεί να έχουν σκάσει μύτη και τα 76 κατοστάρικα του 1876.  Η τιμή είναι άλλο θέμα συζήτησης.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:27:39 μμ »

Αυτό λέω και εγώ Δημήτρη μου. Για πληρότητα. Ο συλλκετης που θα επιθυμεί πληρότητα στη συλλογή του και δη στον Γεωργιο Α ειναι αδύνατον να του κοστίζει ο γεωργιος π.χ. 20.000 και να τα χει όλα xf , μαζί και το 50ακι.
Μπορεί να συμβεί , δε λέω , αλλά ειναι απίθανο. Ειναι απίθανο να τα μαζευει όλα σε vf kaι να σκασει πενταψηφιο για το 50ακι. Διοτι για να διαθεσει πενταψηφιο παει να πει οτι εχιε λεφτα, για αν εχει λεφτα αποκλειεται να μαζεύει vf , η λογική λεει ότι θα συλλεγει ακυκλοφορητα...αυτό λέω..
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:32:37 μμ »

Ναι αλλά μπορεί τα δύσκολα να τα έχει και AU ή UNC details κλπ.  Οι καλυτερες συλλογές έχουν τέτοια κομμάτια.  Δηλαδή του Ορφέα ή του Πιτίδη θα τους χάλαγε αυτό? :
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2014, 12:44:35 μμ από dpodaras » Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:34:44 μμ »

Μιλούσα με τον Πιτίδη ο οποίος έχει από τις καλύτερες συλλογές Ιονικών νομισμάτων στον κόσμο και μου είπε ότι ακυκλοφόρητο 30 λεπτο του 1857 δεν έχει!
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:36:06 μμ »

Κυριοι, επειδη τα κερματα δεν τα παρακολουθω ιδιαιτερως αλλα με ενδιαφερει πολυ η συζητηση θα ηθελα να μου απαντησετε κατι παρακαλω.
Το 50ρακι και το 100ρικο του Γεωργιου που συζητατε, βρισκονται σε καταστασεις κατω απο ακυκλοφορητα;
Εαν ναι, τοτε εκει γυρω στο vf, τι τιμες πιανουν; Εαν βεβαια βρισκονται, εσεις ξερετε, διοτι πολυ απλα μπορει και να μην βρισκονται σε τετοιες καταστασεις ευκολα..

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα,

Νικος
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:42:54 μμ »

Κυριοι, επειδη τα κερματα δεν τα παρακολουθω ιδιαιτερως αλλα με ενδιαφερει πολυ η συζητηση θα ηθελα να μου απαντησετε κατι παρακαλω.
Το 50ρακι και το 100ρικο του Γεωργιου που συζητατε, βρισκονται σε καταστασεις κατω απο ακυκλοφορητα;
Εαν ναι, τοτε εκει γυρω στο vf, τι τιμες πιανουν; Εαν βεβαια βρισκονται, εσεις ξερετε, διοτι πολυ απλα μπορει και να μην βρισκονται σε τετοιες καταστασεις ευκολα..

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα,

Νικος
Tα 50 αράκια τα γνωστά είναι αυτά που ανέβασα και δεν είναι από τα νομίσματα που βρίσκονται.  100 άρικα υπάρχουν σε τέτοιες καταστάσεις αλλά με τιμές πάνω από 15-20.000 ευρώ.
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:47:55 μμ »

Δημητρη και ποιες ειναι οι τιμες για τα 50λεπτα?
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:48:39 μμ »

Κυριοι, επειδη τα κερματα δεν τα παρακολουθω ιδιαιτερως αλλα με ενδιαφερει πολυ η συζητηση θα ηθελα να μου απαντησετε κατι παρακαλω.
Το 50ρακι και το 100ρικο του Γεωργιου που συζητατε, βρισκονται σε καταστασεις κατω απο ακυκλοφορητα;
Εαν ναι, τοτε εκει γυρω στο vf, τι τιμες πιανουν; Εαν βεβαια βρισκονται, εσεις ξερετε, διοτι πολυ απλα μπορει και να μην βρισκονται σε τετοιες καταστασεις ευκολα..

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα,

Νικος
Tα 50 αράκια τα γνωστά είναι αυτά που ανέβασα και δεν είναι από τα νομίσματα που βρίσκονται.  100 άρικα υπάρχουν σε τέτοιες καταστάσεις αλλά με τιμές πάνω από 15-20.000 ευρώ.

Μαλιστα, καταλαβα, σας ευχαριστω ξανα. Αρα, πληροτητα στον Γεωργιο σε αξιοπρεπεις εστω καταστασεις στους πολυ δυσκολους τυπους δεν επιτυγχανεται, εκτος εαν καποιος δωσει 15 χιλιαρικα για ενα αξιοπρεπες 100ρικο και κανει και το ανυπολογιστης αξιας βημα να αποκτησει ενα απο τα -μετρημενα στα δακτυλα- 50ρακια. Καλα τα λεω;
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:57:03 μμ »

Δημητρη και ποιες ειναι οι τιμες για τα 50λεπτα?

πριν απο καιρο ακουσα οτι ενα ειναι διαθεσιμο στα 40 χιλ
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 06, 2014, 01:08:41 μμ »

Δημητρη και ποιες ειναι οι τιμες για τα 50λεπτα?
Οι ιστορικές τιμές των νομισμάτων αυτών έχουν "παίξει" από 10.000 - 25.000.  Γενικώς όλα έσκασαν την τελευταία δεκαετία με την "αναχώρηση" κάποιων παλαιότερων συλλεκτών.  Τις προηγούμενες δεκαετίες ζήτημα να είχε εμφανιστεί σε 1-2 δημοπρασίες.  Επειδή ήταν σπάνιο, πολλοί το έβαζαν στο ίδιο καλάθι με το δοκίμιο και τα θεωρούσαν ίδιο νόμισμα.  Δεν είναι όμως.  Το δοκίμιο (με το "Ε") είναι απλώς ένα δοκίμιο όπως όλα τα άλλα το οποίο μάλιστα εμφανίζεται αρκετά πιο συχνά σε σχέση με το κυκλοφορίας.  Η αυξημένη τιμή του δοκιμίου αυτού, σε σχέση με άλλα δοκίμια, προκύπτει από την δυσκολία εύρεσης του κυκλοφορίας.  Είναι τόσο δύσκολο, το 50 λεπτο του 1868Α, που σχεδόν όλοι οι συλλέκτες το αφαιρούν από τα νομίσματα που πρέπει να κλείσουν. Θεωρούν ότι δεν θα το αποκτήσουν ποτέ.  Γι' αυτό όταν εμφανίζεται σε δημοπρασίες σχεδόν κανένας συλλέκτης δεν είναι σε θέση να το αποτιμήσει.  Το νόμισμα αυτό το αποτιμώ πολύ ψηλότερα από τις τιμές που έχει κλείσει στο παρελθόν και για τον λόγο αυτό φρόντισα να είμαι αγοραστής σε δύο από αυτά τα προηγούμενα χρόνια.  Ιστορικά, όλοι οι ελληνικοί τιμοκατάλογοι νομισμάτων το είχαν με παύλες σε όλες τις καταστάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2014, 01:19:56 μμ από dpodaras » Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 06, 2014, 02:36:34 μμ »

Όντως η λέξη 'δυσκολότερο' είναι σχετική... αλλά με τις δυνατότητες που υπάρχουν, προφανώς κάτι που έχει πενταπλάσια τιμή, από κάτι άλλο, είναι δυσκολότερο και ν' αποκτηθεί.

Όλοι θα ήθελαν να τα έχουν και τα 2 στη συλλογή τους, αυτοί όμως που μπορούν είναι λιγοστοί. Παρόλο που η προσφορά αυξήθηκε για τα 100 Δρχ, τα κομμάτια είναι συγκεκριμένα, και οι παγκόσμιοι μνηστήρες αυξάνουν. Έτσι και η ζήτηση για το 100 Δρχ 1876 συνεχώς αυξάνεται.

Ασχέτως που ρομαντικά, έχουμε ταυτίσει την σπανιότητα με το πόσα κόπηκαν ή ποιο θα ήθελε να έχει ο μέσος συλλέκτης. Αυτά τα νομίσματα δεν απευθύνονται στον μέσο συλλέκτη. Στα παγκοσμίου 'έλξης' νομίσματα, η ζήτηση δημιουργεί την 'σπανιότητα'.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 06, 2014, 03:22:46 μμ »

Όντως η λέξη 'δυσκολότερο' είναι σχετική... αλλά με τις δυνατότητες που υπάρχουν, προφανώς κάτι που έχει πενταπλάσια τιμή, από κάτι άλλο, είναι δυσκολότερο και ν' αποκτηθεί.

Όλοι θα ήθελαν να τα έχουν και τα 2 στη συλλογή τους, αυτοί όμως που μπορούν είναι λιγοστοί. Παρόλο που η προσφορά αυξήθηκε για τα 100 Δρχ, τα κομμάτια είναι συγκεκριμένα, και οι παγκόσμιοι μνηστήρες αυξάνουν. Έτσι και η ζήτηση για το 100 Δρχ 1876 συνεχώς αυξάνεται.

Ασχέτως που ρομαντικά, έχουμε ταυτίσει την σπανιότητα με το πόσα κόπηκαν ή ποιο θα ήθελε να έχει ο μέσος συλλέκτης. Αυτά τα νομίσματα δεν απευθύνονται στον μέσο συλλέκτη. Στα παγκοσμίου 'έλξης' νομίσματα, η ζήτηση δημιουργεί την 'σπανιότητα'.
Ξέρεις πολύ λίγα για να εκφέρεις τέτοιες απόψεις και η συζήτηση μαζί σου πάντα καταντάει κουκουρούκου.
Άντε γεια!
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 06, 2014, 03:48:01 μμ »

Ξέρεις πολύ λίγα για να εκφέρεις τέτοιες απόψεις και η συζήτηση μαζί σου πάντα καταντάει κουκουρούκου.
Άντε γεια!

Γελάω ακόμη με το σχόλιό σου. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Είδες, εγώ ο άσχετος, έχω και άποψη. Και ακόμη χειρότερα... τη λέω κιόλας.

Γεια σου Δημήτρη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 06, 2014, 03:57:22 μμ »

Δημητρη και ποιες ειναι οι τιμες για τα 50λεπτα?

πριν απο καιρο ακουσα οτι ενα ειναι διαθεσιμο στα 40 χιλ

Για πες μας λεπτομέρειες Λεωνίδα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences