Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:45:57 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 20 Δραχμαι Οθωνα 1833 NGC AU55 !!!  (Αναγνώστηκε 26660 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:38:53 μμ »

και απαντω σε φιλο με παραδειγμα.....στην ΠΝΕ καμποσο καιρο πριν που ειχα παει φιλος εδινε πιστοποιημενους ακυκλοφορητους Παυλους ωραιοτατα κομματια με 18 -17-16 ευρω δεν θυμαμαι ακριβως...αντιδραση της αγορας
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:23:26 μμ »

και απαντω σε φιλο με παραδειγμα.....στην ΠΝΕ καμποσο καιρο πριν που ειχα παει φιλος εδινε πιστοποιημενους ακυκλοφορητους Παυλους ωραιοτατα κομματια με 18 -17-16 ευρω δεν θυμαμαι ακριβως...αντιδραση της αγορας

20 ητανε μιχαλη  Σαρκασμός αυτο δεν ηταν αντιδραση της αγορας , απλα αγορασα κατι ενα Α ποσο, το πουλησα προς Α+ το επιθυμητό κερδος. Περισσεψαν και 20 ρεταλια και ειπα να τα σκοτωσω για να μην τα κουβαλαω στον σακο μου ...το τραγικο ειναι οτι ειναι ακομα απουλητα ..... παυλακια ευκολα αλλα μσ65 και ανω .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:25:43 μμ »

Αα δεν σας ειπα , εσκασε μασουρακι 1957 50 λεπτα . Οποιος θελει διαλεγει στην κυριακη στην λεσχη με 140 ευρω Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:56:17 μμ »

και απαντω σε φιλο με παραδειγμα.....στην ΠΝΕ καμποσο καιρο πριν που ειχα παει φιλος εδινε πιστοποιημενους ακυκλοφορητους Παυλους ωραιοτατα κομματια με 18 -17-16 ευρω δεν θυμαμαι ακριβως...αντιδραση της αγορας

20 ητανε μιχαλη  Σαρκασμός αυτο δεν ηταν αντιδραση της αγορας , απλα αγορασα κατι ενα Α ποσο, το πουλησα προς Α+ το επιθυμητό κερδος. Περισσεψαν και 20 ρεταλια και ειπα να τα σκοτωσω για να μην τα κουβαλαω στον σακο μου ...το τραγικο ειναι οτι ειναι ακομα απουλητα ..... παυλακια ευκολα αλλα μσ65 και ανω .
Καλα πες το εσυ οπως θελεις....οποιος τα επαιρνε ολα μαζι ειχες πει κατω απο 20
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:15:26 μμ »

Αα δεν σας ειπα , εσκασε μασουρακι 1957 50 λεπτα . Οποιος θελει διαλεγει στην κυριακη στην λεσχη με 140 ευρω Σαρκασμός
ενα μονο εσκασε?
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:36:11 μμ »

Αα δεν σας ειπα , εσκασε μασουρακι 1957 50 λεπτα . Οποιος θελει διαλεγει στην κυριακη στην λεσχη με 140 ευρω Σαρκασμός
3 θελω Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:40:02 μμ »

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω αναρωτιέμαι αν υπάρχει άνθρωπος ο οποίος αγοράζει νομίσματα επειδή γουστάρει πραγματικά τη συλλογή του. Ασχολούμαι 15 χρόνια με το χόμπι και δεν έχω αγοράσει ποτέ νόμισμα σκεπτόμενος πόσα θα πάρω αν το πουλήσω. Μια φορά πούλησα ένα κομμάτι 4 φορές πάνω από την τιμή κτήσης (εν γνώση του αγοραστή) και δεν μιλιόμουν για 3 μέρες από την στενοχώρια μου που έδωσα το νόμισμα μου. Δεν λέω ότι πρέπει να είμαστε κορόιδα και να πετάμε τα λεφτά μας, αλλά όχι και να περιμένουμε στάνταρ υπεραξία. Εγώ βρίσκω ακόμα σημειώσεις με ημ/νία 2001 όπου έγραφα τα νομίσματα που μου έλειπαν και ποιος έμπορος έχει κάποια από αυτά, έχω κάνει πολλούς αξιόλογους φίλους και έχω περάσει ώρες ατελείωτες σε νομισματικές βόλτες, στο internet ή σε δημοπρασίες. Το πιο βασικό όμως είναι ότι με τα νομίσματα απασχολώ το μυαλό μου αυτά τα 15 χρόνια. Τώρα αν περιμένω μετά από όλα αυτά να κονομίσω κιόλας, κακό του κεφαλιού μου. Οι άνθρωποι βγάζουν χρήματα από τις δουλειές τους για να τα ξοδεύουν στα χόμπι τους. Συγγνώμη αν σας κούρασα...

Φίλε μου η γνώμη μου είναι ότι η πλειοψηφία αυτών που ασχολούνται με νομίσματα συλλεκτικά έχουν στο μυαλό τους τη ρήση:
"το τερπνόν μετά του ωφελίμου"!!!
Βεβαίως και κάνουμε το χόμπυ μας συνδυάζοντας ωστόσο πολλοί (όχι όλοι!) παράλληλα και την επενδυτική παράμετρο.
Τώρα βέβαια, η λέξη "επενδυτική" έχει διαφορετική ερμηνεία για τον καθέναν.
Άλλος περιμένει ότι θα βγάλει σημαντικό κέρδος από την πώληση του νομίσματος και άλλος (πιστεύω οι περισσότερο στο "στέκι"), δεν θέλει μεν να βγάλει κέρδος αλλά ελπίζει τουλάχιστον να μην χάσει χρήματα εάν και εφόσον έρθει κάποια στιγμή να πουλήσει και σε περίπτωση που χάσει, η απώλεια να είναι τουλάχιστον μικρή.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:53:43 μμ »

Παει, δεν θα κοιμηθω αποψε!!!  Μα πως την πατησα ετσι?Απορία  Κλάμα Κλάμα Δηλαδη τωρα θα μου μεινουν τα πανεμορφα BU νομιστα στο χερι Απορία  Δεν θα το αντεξω! Κλάμα Κλάμα Κλάμα Φιλί
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:56:07 μμ »

Δημήτρη μην πτοείσαι αδερφέ, φέρε την Κυριακή τις 2 δρχ που μου λείπουν απο τον Παύλο. ορίστε 2 BU σου έφυγαν , αβίαστα και αβασάνιστα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 27, 2014, 10:04:34 μμ »

Δημήτρη μην πτοείσαι αδερφέ, φέρε την Κυριακή τις 2 δρχ που μου λείπουν απο τον Παύλο. ορίστε 2 BU σου έφυγαν , αβίαστα και αβασάνιστα. Χαμόγελο
Ε οχι τα Παυλακια μου!  Ζητα απο τον φιλο μου τον Heretic.  Υπαρχουν αλλωστε εκατομμυρια τετοια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 27, 2014, 10:06:28 μμ »

Παει, δεν θα κοιμηθω αποψε!!!  Μα πως την πατησα ετσι?Απορία  Κλάμα Κλάμα Δηλαδη τωρα θα μου μεινουν τα πανεμορφα BU νομιστα στο χερι Απορία  Δεν θα το αντεξω! Κλάμα Κλάμα Κλάμα Φιλί

Μα συλλογη δεν κανεις?
Το να σου μεινουν στο χερι δεν ειναι το ζητουμενο??  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 28, 2014, 09:44:15 πμ »

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω αναρωτιέμαι αν υπάρχει άνθρωπος ο οποίος αγοράζει νομίσματα επειδή γουστάρει πραγματικά τη συλλογή του. Ασχολούμαι 15 χρόνια με το χόμπι και δεν έχω αγοράσει ποτέ νόμισμα σκεπτόμενος πόσα θα πάρω αν το πουλήσω. Μια φορά πούλησα ένα κομμάτι 4 φορές πάνω από την τιμή κτήσης (εν γνώση του αγοραστή) και δεν μιλιόμουν για 3 μέρες από την στενοχώρια μου που έδωσα το νόμισμα μου. Δεν λέω ότι πρέπει να είμαστε κορόιδα και να πετάμε τα λεφτά μας, αλλά όχι και να περιμένουμε στάνταρ υπεραξία. Εγώ βρίσκω ακόμα σημειώσεις με ημ/νία 2001 όπου έγραφα τα νομίσματα που μου έλειπαν και ποιος έμπορος έχει κάποια από αυτά, έχω κάνει πολλούς αξιόλογους φίλους και έχω περάσει ώρες ατελείωτες σε νομισματικές βόλτες, στο internet ή σε δημοπρασίες. Το πιο βασικό όμως είναι ότι με τα νομίσματα απασχολώ το μυαλό μου αυτά τα 15 χρόνια. Τώρα αν περιμένω μετά από όλα αυτά να κονομίσω κιόλας, κακό του κεφαλιού μου. Οι άνθρωποι βγάζουν χρήματα από τις δουλειές τους για να τα ξοδεύουν στα χόμπι τους. Συγγνώμη αν σας κούρασα...

Φίλε μου η γνώμη μου είναι ότι η πλειοψηφία αυτών που ασχολούνται με νομίσματα συλλεκτικά έχουν στο μυαλό τους τη ρήση:
"το τερπνόν μετά του ωφελίμου"!!!
Βεβαίως και κάνουμε το χόμπυ μας συνδυάζοντας ωστόσο πολλοί (όχι όλοι!) παράλληλα και την επενδυτική παράμετρο.
Τώρα βέβαια, η λέξη "επενδυτική" έχει διαφορετική ερμηνεία για τον καθέναν.
Άλλος περιμένει ότι θα βγάλει σημαντικό κέρδος από την πώληση του νομίσματος και άλλος (πιστεύω οι περισσότερο στο "στέκι"), δεν θέλει μεν να βγάλει κέρδος αλλά ελπίζει τουλάχιστον να μην χάσει χρήματα εάν και εφόσον έρθει κάποια στιγμή να πουλήσει και σε περίπτωση που χάσει, η απώλεια να είναι τουλάχιστον μικρή.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
+1
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 28, 2014, 09:48:26 πμ »

Παράθεση από: ellinas link=topic=15496.msg199276#msg199276 date=1403895377
[/quote
Καλα πες το εσυ οπως θελεις....οποιος τα επαιρνε ολα μαζι ειχες πει κατω απο 20

Ετσι είχα πει ναι , οποίος τα πάρει όλα μαζί 17 έκαστο . Εγω σου εξήγησαν το συμβάν ως έχει , κατάλαβε το εσυ τότε όπως νομίζεις  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 28, 2014, 09:50:00 πμ »

Για τα 50λεπτα 57 , πλάκα έκανα για τον φίλο heretic , δεν έχω κανένα μασουρι , ενα 64 αρι έχω όλο κι όλο  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 05, 2014, 09:27:11 μμ »

Μετακινησα και τροποποιησα λιγο τα πρωτα μνμ μου στο θεμα , για να μην επηρεαζει τις δημοπρασιες των αλλων μελων αλλα και να μεινει για μετα να το διαβαζουμε ...
 

Όπως σου έγραψα και παραπάνω Αντώνη, το νομιςμα κραταει την τιμη του καλύτερα στην διεθνή αγορά λόγω αυτών που ανέφερα. Στον Κuenker λοιπον έκλεισε ίδιο 55 €1200 (1400 με την προμήθεια)!

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences