Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 04:54:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 20 Δραχμαι Οθωνα 1833 NGC AU55 !!!  (Αναγνώστηκε 26661 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 27, 2014, 03:28:07 μμ »

Άσε με τώρα.  Τρέχω στους πάγκους του Θησείου να προλάβω να πουλήσω πριν πλακώσουν οι υπόλοιποι το πρωί.   Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Ότι πάρω!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Πω, πω, πως την πάτησα έτσι! Κλάμα  Δεν είδατε τι έπαθε ο Αντώνης με το 20 δραχμο του 1833 και ο Καραμήτσος στην τελευταία δημοπρασία!!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 27, 2014, 03:31:23 μμ »

Άσε με τώρα.  Τρέχω στους πάγκους του Θησείου να προλάβω να πουλήσω πριν πλακώσουν οι υπόλοιποι το πρωί.   Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Ότι πάρω!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Πω, πω, πως την πάτησα έτσι! Κλάμα  Δεν είδατε τι έπαθε ο Αντώνης με το 20 δραχμο του 1833 και ο Καραμήτσος στην τελευταία δημοπρασία!!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Καλό βόλι. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Υ.Γ. Μην φοβάσαι στο εξωτερικό υπάρχουν ακόμα 2,5 Ελλάδες δεν θα είσαι και μόνος σου.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Και πολύ περισσότεροι Ελληνες Συλλέκτες. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 27, 2014, 03:40:30 μμ »

Oi τιμες εχουν κανει βουτα αλλα και το εν λογο ειναι παρεξηγημενο νομισμα και οχι αδικως.
Αν η εταιριες ΔΕΝ  ειχαν πιστοποιησει τα ανευ μισχου τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα για το εικοσαρικακι μας.
Δεν ειναι τυχαιο οτι οι γνωστες αποφευγουν την αγορα ακομα και των πιστοποιημενων ανευ μισχου, ωστε να εχουν στην κατοχη τους ενα απο τα πρωτα 758  σιγουρα κομματια.
Τα υπολοιπα περι αφραγκιων και εξωφρενικων τιμων κατα το παρελθον ειναι γνωστα.
Οπως ειπε και αλλος φιλος τα συλλεκτικα ειναι παντελως αχρηστα. Την αξια τους που ειναι πλασματικη την επιφερει η αγορα τους .
 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 27, 2014, 04:36:17 μμ »

Οποιος την κανει για Αουστραλια να μην χαθει , να μας στελνει κανα αυστραλεζικο χρυσο που πολυ τα γουσταρω.
Καλα το ριξατε στην πλακα μεν, αλλα οι τιμες θα συνεχισουν τον κατηφορο δε.
Κωστα, πρωτα πεφτουν τα φτηνα-χρεπια, μετα πεφτουν και τα ακριβα-καλα, αυτο ειναι νομοτελεια και οχι μονο στα νομισματα.
Τωρα ο Ποδαρας κανει πλακα, θα τα πουμε ομως σε μερικους μηνες που θα εχουν παει και τα υψηλης καταστασης και τα σπανια..
Χαρος-Κασανδρα, ουχαχαχαχα...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 27, 2014, 04:40:27 μμ »

Κατα τη γνωμη μου η αγορα δε θα ναι ποτε η ιδια....απο εδω και περα θα ακολουθει φθινουσα πορεια.
Ο λογος? Το ιντερνετ!
Παλιοτερα που δεν υπηρχε διαδυκτιο, κανεις εκτος απο τους insiders, δεν ηξερε την αγορα. Την αγορα την ηξεραν 100 ατομα στη λεσχη, αντε και 10-20 ατομα μεγαλλοσυλεκτες ανα τον κοσμο. Ο υπολοιπος κοσμος, η μαριδα, αγοραζανε και ειχανε παντελη αγνοια για την αγορα. Τα 100 αυτα ατομα φροντιζανε να συντηρουνε το μυθο περι σπανιων κομματιων, καποιοι το προχωρουσανε ακομα παραπερα και λεγανε αγοραστε αποκλειστικα σε υψηλες καταστασεις, ωστε παντα να μπορειτε να παρετε τα λεφτα σας πισω. Τσιμπησανε λοιπον ολοι. Οταν μαλιστα απεσυρθει η δραχμη τοτε οι συλλεκτες εγιναν ακομα περισσοτεροι με τη διαδοση του ιντερνετ. Αρχισαν να λειτουργουν σαιτ δημοπρασιων τα οποια τωρα πια εχουν κλεισει ή υπολειτουργουν, αρχισαν τα ιντερνετικα μαγαζια, τα φορουμ κλπ.
Καποια στιγμη μπηκε και το φρουτο των εταιρειων πιστοποιησης, κατι που οι insiders φυσικα το εκμεταλλευτηκαν στο επακρο, εφοσον γνωριζανε τα στοκ των ελληνικων νομισματων , και τα πρωτα 2-3 χρονια δημιουργηθηκαν νεες 'σπανιοτητες', σε υψηλα ms νομισματων τα οποια υπηρχαν σε χιλιαδες ποσοτητες (πχ δραχμη 1910). Εβλεπε λοιπον καποιος 5 ms65 και νομιζε οτι αγοραζε ποιος ξερει τι.
Βεβαια, αρχιζανε σιγα σιγα να σκανε οι πρωτες παρτιδες και πλεον με την κριση αρχισαν να βγαινουν ακομα πιο πολλα στη φορα. Πλεον το ιντερνετ, απο εκει που ηταν οπλο στα χερια των παλιων, πλεον εγινε μεσο ωστε οι πιο νεοι πλεον να ΞΕΡΟΥΝ πια οτι το ελληνικο νομισμα (και γραμματοσημο) ειναι ενα συλλεκτικο ειδος με παρα πολυ μεγαλα στοκ (αναλογικα με την ζητηση φυσικα). Απο εδω και περα που η γνωση πια υπαρχει, οι τιμες που βλεπαμε τη δεκαετια του 00 πλεον δε θα ελθουν ποτε πισω. Επιτελους τα ελληνικα συλλεκτικα κατ εμε πρεπει να προσαρμοστουν, δε γινεται σε εποχες που ο μισθος ειναι το πολυ 600 ευρω, να κανει ενα νομισμα του Γεωργιου οσο ο μισθος. Πιστευω σιγα σιγα η αγορα θα εξορθολογιστει και σιγα σιγα οι νεεοι συλλεκτες θα μπορουν πια να κανουν αξιοπρεπεστατες συλλογες με λιγα λεφτα.
Οσο για το νεο φρουτο, σπανιοτητες σε χαμηλες καταστασεις.....αυτες οι 'σπανιοτητες' κατα ποσο σιγουρο ειναι οτι ειναι οντως ετσι? Μαλλον για νεο ξεφορτωμα μου μυριζει η ολη υποθεση.
Για μενα τα ελληνικα συλλεκτικα ειναι τελειωμενη ιστορια . Ηταν μια βρωμικη κατασταση την οποια την σκηνοθετησε εντεχνα ενα κυκλωμα το οποιο τωρα βεβαια χαιρεται τα λεφτα των κοροιδων. Και μην αρχισετε παλι οτι γκρινιαζω και τετοιες χαζομαρες. Οταν η αληθεια ειναι σκληρη, θα την παρουσιασουμε ως σκληρη. Απο εκει και περα γνωμη μου ειναι, μπορει να πεσω και εξω, και σε 30 χρονια να παρουσιαστουν 30.000 νεοι συλλεκτες και τα υπαρχοντα στοκ να μη φτανουν. Ισως τοτε αυτοι που αγορασαν με 150 ευρω το 5δρχ 1930 μς65 να παρουν τα λεφτα τους πισω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:27:40 μμ »

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω αναρωτιέμαι αν υπάρχει άνθρωπος ο οποίος αγοράζει νομίσματα επειδή γουστάρει πραγματικά τη συλλογή του. Ασχολούμαι 15 χρόνια με το χόμπι και δεν έχω αγοράσει ποτέ νόμισμα σκεπτόμενος πόσα θα πάρω αν το πουλήσω. Μια φορά πούλησα ένα κομμάτι 4 φορές πάνω από την τιμή κτήσης (εν γνώση του αγοραστή) και δεν μιλιόμουν για 3 μέρες από την στενοχώρια μου που έδωσα το νόμισμα μου. Δεν λέω ότι πρέπει να είμαστε κορόιδα και να πετάμε τα λεφτά μας, αλλά όχι και να περιμένουμε στάνταρ υπεραξία. Εγώ βρίσκω ακόμα σημειώσεις με ημ/νία 2001 όπου έγραφα τα νομίσματα που μου έλειπαν και ποιος έμπορος έχει κάποια από αυτά, έχω κάνει πολλούς αξιόλογους φίλους και έχω περάσει ώρες ατελείωτες σε νομισματικές βόλτες, στο internet ή σε δημοπρασίες. Το πιο βασικό όμως είναι ότι με τα νομίσματα απασχολώ το μυαλό μου αυτά τα 15 χρόνια. Τώρα αν περιμένω μετά από όλα αυτά να κονομίσω κιόλας, κακό του κεφαλιού μου. Οι άνθρωποι βγάζουν χρήματα από τις δουλειές τους για να τα ξοδεύουν στα χόμπι τους. Συγγνώμη αν σας κούρασα...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:37:55 μμ »

Φιλε μου, σε καθε κουβεντα για τιμες, ολο και καποιος βρισκεται να γραψει οτι ολοι οι αλλοι ,εκτος απο αυτον, υπολογιζουν μονο το χρημα που κανει η συλλογη τους, θελουν να κονομησουν κλπ.
Η πραγματικοτητα ειναι πολυσυνθετη και σε διαβεβαιω οτι δεν υπαρχει συλλεκτης που να μην γουσταρει αυτο που κανει, αλλιως απλα δεν θα το εκανε.
Οσοι μπαινουν στο χομπυ για κερδοσκοπικους καθαρα λογους, μετα απο λιγο καιρο τα παρατανε.
Ολοι οι υπολοιποι πουλανε, αγοραζουν, ανταλλασουν και φυσικα τους ενδιαφερουν οι τιμες, γιατι οι συλλογες γινονται με χρημα και ολα γυρω απο αυτο γυριζουν..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:41:01 μμ »

Ρε παιδιά το χτίσαμε το θέμα.................τη κλάψα είναι αυτή δεν μπορώ να καταλάβω..........νομίσματα παίρνεις με 1€ και με 1000€ ο καθείς ανάλογα με την τσέπη του συλλέγει ότι του αρέσει,γουστάρει και δύναται.
Τι μας έπιασε τώρα και μοιρολογούμε , όλα τα παραπάνω γνωστά..............Άιντε προχωράμε, βάλτε κανά νόμισμα να δούμε-σχολιάσουμε


Υ.Γ : και στον Καραμίτσο ΑΠΟΥΛΗΤΟ ΕΜΕΙΝΕ ,το 20ρικο 1833 PCGS MS62 ΜΕΤΆ όμως κατέληξε σε έμπορο , μετά στο Ebay και μετά βρέθηκε και ο νέος κάτοχος. Γνωστά όλα πως πάνε οι πωλήσεις και οι τιμές ,έχουν ειπωθεί πολλάκις εδώ μέσα.
Καταγράφηκε

fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:45:17 μμ »

Κατα τη γνωμη μου η αγορα δε θα ναι ποτε η ιδια....απο εδω και περα θα ακολουθει φθινουσα πορεια.
Ο λογος? Το ιντερνετ!
Παλιοτερα που δεν υπηρχε διαδυκτιο, κανεις εκτος απο τους insiders, δεν ηξερε την αγορα. Την αγορα την ηξεραν 100 ατομα στη λεσχη, αντε και 10-20 ατομα μεγαλλοσυλεκτες ανα τον κοσμο. Ο υπολοιπος κοσμος, η μαριδα, αγοραζανε και ειχανε παντελη αγνοια για την αγορα. Τα 100 αυτα ατομα φροντιζανε να συντηρουνε το μυθο περι σπανιων κομματιων, καποιοι το προχωρουσανε ακομα παραπερα και λεγανε αγοραστε αποκλειστικα σε υψηλες καταστασεις, ωστε παντα να μπορειτε να παρετε τα λεφτα σας πισω. Τσιμπησανε λοιπον ολοι. Οταν μαλιστα απεσυρθει η δραχμη τοτε οι συλλεκτες εγιναν ακομα περισσοτεροι με τη διαδοση του ιντερνετ. Αρχισαν να λειτουργουν σαιτ δημοπρασιων τα οποια τωρα πια εχουν κλεισει ή υπολειτουργουν, αρχισαν τα ιντερνετικα μαγαζια, τα φορουμ κλπ.
Καποια στιγμη μπηκε και το φρουτο των εταιρειων πιστοποιησης, κατι που οι insiders φυσικα το εκμεταλλευτηκαν στο επακρο, εφοσον γνωριζανε τα στοκ των ελληνικων νομισματων , και τα πρωτα 2-3 χρονια δημιουργηθηκαν νεες 'σπανιοτητες', σε υψηλα ms νομισματων τα οποια υπηρχαν σε χιλιαδες ποσοτητες (πχ δραχμη 1910). Εβλεπε λοιπον καποιος 5 ms65 και νομιζε οτι αγοραζε ποιος ξερει τι.
Βεβαια, αρχιζανε σιγα σιγα να σκανε οι πρωτες παρτιδες και πλεον με την κριση αρχισαν να βγαινουν ακομα πιο πολλα στη φορα. Πλεον το ιντερνετ, απο εκει που ηταν οπλο στα χερια των παλιων, πλεον εγινε μεσο ωστε οι πιο νεοι πλεον να ΞΕΡΟΥΝ πια οτι το ελληνικο νομισμα (και γραμματοσημο) ειναι ενα συλλεκτικο ειδος με παρα πολυ μεγαλα στοκ (αναλογικα με την ζητηση φυσικα). Απο εδω και περα που η γνωση πια υπαρχει, οι τιμες που βλεπαμε τη δεκαετια του 00 πλεον δε θα ελθουν ποτε πισω. Επιτελους τα ελληνικα συλλεκτικα κατ εμε πρεπει να προσαρμοστουν, δε γινεται σε εποχες που ο μισθος ειναι το πολυ 600 ευρω, να κανει ενα νομισμα του Γεωργιου οσο ο μισθος. Πιστευω σιγα σιγα η αγορα θα εξορθολογιστει και σιγα σιγα οι νεεοι συλλεκτες θα μπορουν πια να κανουν αξιοπρεπεστατες συλλογες με λιγα λεφτα.
Οσο για το νεο φρουτο, σπανιοτητες σε χαμηλες καταστασεις.....αυτες οι 'σπανιοτητες' κατα ποσο σιγουρο ειναι οτι ειναι οντως ετσι? Μαλλον για νεο ξεφορτωμα μου μυριζει η ολη υποθεση.
Για μενα τα ελληνικα συλλεκτικα ειναι τελειωμενη ιστορια . Ηταν μια βρωμικη κατασταση την οποια την σκηνοθετησε εντεχνα ενα κυκλωμα το οποιο τωρα βεβαια χαιρεται τα λεφτα των κοροιδων. Και μην αρχισετε παλι οτι γκρινιαζω και τετοιες χαζομαρες. Οταν η αληθεια ειναι σκληρη, θα την παρουσιασουμε ως σκληρη. Απο εκει και περα γνωμη μου ειναι, μπορει να πεσω και εξω, και σε 30 χρονια να παρουσιαστουν 30.000 νεοι συλλεκτες και τα υπαρχοντα στοκ να μη φτανουν. Ισως τοτε αυτοι που αγορασαν με 150 ευρω το 5δρχ 1930 μς65 να παρουν τα λεφτα τους πισω.



+++++++++++++
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:48:18 μμ »

Μπλεξατε σε σπειρα με σπουργιτια  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:54:27 μμ »

δυστυχως η ευτυχως για καποιους ολα καποια στιγμη ερχοντε στα ισα τους.
Απο το χρηματιστηριο μεχρι τα νομισματα.
η αγορα μιλαει απο μονη της,ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ετσι ειναι το πραγματα.
η εποχη που εχτιζε καποιος σπιτια πουλωντας νομισματα μου φαινεται τελειωσε!!τωρα πλεον και ο τελευταιος συλλεκτης εχει προσβαση στην αγορα αλλα το κυριοτερο εχει γνωση για τις τιμες!!
μακαρι να φτιαξει η οικονομια μας,μεχρι τοτε τα ιδια θα λεμε!!
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:41:04 μμ »

Κατα τη γνωμη μου η αγορα δε θα ναι ποτε η ιδια....απο εδω και περα θα ακολουθει φθινουσα πορεια.
Ο λογος? Το ιντερνετ!
Παλιοτερα που δεν υπηρχε διαδυκτιο, κανεις εκτος απο τους insiders, δεν ηξερε την αγορα. Την αγορα την ηξεραν 100 ατομα στη λεσχη, αντε και 10-20 ατομα μεγαλλοσυλεκτες ανα τον κοσμο. Ο υπολοιπος κοσμος, η μαριδα, αγοραζανε και ειχανε παντελη αγνοια για την αγορα. Τα 100 αυτα ατομα φροντιζανε να συντηρουνε το μυθο περι σπανιων κομματιων, καποιοι το προχωρουσανε ακομα παραπερα και λεγανε αγοραστε αποκλειστικα σε υψηλες καταστασεις, ωστε παντα να μπορειτε να παρετε τα λεφτα σας πισω. Τσιμπησανε λοιπον ολοι. Οταν μαλιστα απεσυρθει η δραχμη τοτε οι συλλεκτες εγιναν ακομα περισσοτεροι με τη διαδοση του ιντερνετ. Αρχισαν να λειτουργουν σαιτ δημοπρασιων τα οποια τωρα πια εχουν κλεισει ή υπολειτουργουν, αρχισαν τα ιντερνετικα μαγαζια, τα φορουμ κλπ.
Καποια στιγμη μπηκε και το φρουτο των εταιρειων πιστοποιησης, κατι που οι insiders φυσικα το εκμεταλλευτηκαν στο επακρο, εφοσον γνωριζανε τα στοκ των ελληνικων νομισματων , και τα πρωτα 2-3 χρονια δημιουργηθηκαν νεες 'σπανιοτητες', σε υψηλα ms νομισματων τα οποια υπηρχαν σε χιλιαδες ποσοτητες (πχ δραχμη 1910). Εβλεπε λοιπον καποιος 5 ms65 και νομιζε οτι αγοραζε ποιος ξερει τι.
Βεβαια, αρχιζανε σιγα σιγα να σκανε οι πρωτες παρτιδες και πλεον με την κριση αρχισαν να βγαινουν ακομα πιο πολλα στη φορα. Πλεον το ιντερνετ, απο εκει που ηταν οπλο στα χερια των παλιων, πλεον εγινε μεσο ωστε οι πιο νεοι πλεον να ΞΕΡΟΥΝ πια οτι το ελληνικο νομισμα (και γραμματοσημο) ειναι ενα συλλεκτικο ειδος με παρα πολυ μεγαλα στοκ (αναλογικα με την ζητηση φυσικα). Απο εδω και περα που η γνωση πια υπαρχει, οι τιμες που βλεπαμε τη δεκαετια του 00 πλεον δε θα ελθουν ποτε πισω. Επιτελους τα ελληνικα συλλεκτικα κατ εμε πρεπει να προσαρμοστουν, δε γινεται σε εποχες που ο μισθος ειναι το πολυ 600 ευρω, να κανει ενα νομισμα του Γεωργιου οσο ο μισθος. Πιστευω σιγα σιγα η αγορα θα εξορθολογιστει και σιγα σιγα οι νεεοι συλλεκτες θα μπορουν πια να κανουν αξιοπρεπεστατες συλλογες με λιγα λεφτα.
Οσο για το νεο φρουτο, σπανιοτητες σε χαμηλες καταστασεις.....αυτες οι 'σπανιοτητες' κατα ποσο σιγουρο ειναι οτι ειναι οντως ετσι? Μαλλον για νεο ξεφορτωμα μου μυριζει η ολη υποθεση.
Για μενα τα ελληνικα συλλεκτικα ειναι τελειωμενη ιστορια . Ηταν μια βρωμικη κατασταση την οποια την σκηνοθετησε εντεχνα ενα κυκλωμα το οποιο τωρα βεβαια χαιρεται τα λεφτα των κοροιδων. Και μην αρχισετε παλι οτι γκρινιαζω και τετοιες χαζομαρες. Οταν η αληθεια ειναι σκληρη, θα την παρουσιασουμε ως σκληρη. Απο εκει και περα γνωμη μου ειναι, μπορει να πεσω και εξω, και σε 30 χρονια να παρουσιαστουν 30.000 νεοι συλλεκτες και τα υπαρχοντα στοκ να μη φτανουν. Ισως τοτε αυτοι που αγορασαν με 150 ευρω το 5δρχ 1930 μς65 να παρουν τα λεφτα τους πισω.

Ευγε φανη συγχαρητηρια.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:55:23 μμ »

Κατα τη γνωμη μου η αγορα δε θα ναι ποτε η ιδια....απο εδω και περα θα ακολουθει φθινουσα πορεια.
Ο λογος? Το ιντερνετ!
Παλιοτερα που δεν υπηρχε διαδυκτιο, κανεις εκτος απο τους insiders, δεν ηξερε την αγορα. Την αγορα την ηξεραν 100 ατομα στη λεσχη, αντε και 10-20 ατομα μεγαλλοσυλεκτες ανα τον κοσμο. Ο υπολοιπος κοσμος, η μαριδα, αγοραζανε και ειχανε παντελη αγνοια για την αγορα. Τα 100 αυτα ατομα φροντιζανε να συντηρουνε το μυθο περι σπανιων κομματιων, καποιοι το προχωρουσανε ακομα παραπερα και λεγανε αγοραστε αποκλειστικα σε υψηλες καταστασεις, ωστε παντα να μπορειτε να παρετε τα λεφτα σας πισω. Τσιμπησανε λοιπον ολοι. Οταν μαλιστα απεσυρθει η δραχμη τοτε οι συλλεκτες εγιναν ακομα περισσοτεροι με τη διαδοση του ιντερνετ. Αρχισαν να λειτουργουν σαιτ δημοπρασιων τα οποια τωρα πια εχουν κλεισει ή υπολειτουργουν, αρχισαν τα ιντερνετικα μαγαζια, τα φορουμ κλπ.
Καποια στιγμη μπηκε και το φρουτο των εταιρειων πιστοποιησης, κατι που οι insiders φυσικα το εκμεταλλευτηκαν στο επακρο, εφοσον γνωριζανε τα στοκ των ελληνικων νομισματων , και τα πρωτα 2-3 χρονια δημιουργηθηκαν νεες 'σπανιοτητες', σε υψηλα ms νομισματων τα οποια υπηρχαν σε χιλιαδες ποσοτητες (πχ δραχμη 1910). Εβλεπε λοιπον καποιος 5 ms65 και νομιζε οτι αγοραζε ποιος ξερει τι.
Βεβαια, αρχιζανε σιγα σιγα να σκανε οι πρωτες παρτιδες και πλεον με την κριση αρχισαν να βγαινουν ακομα πιο πολλα στη φορα. Πλεον το ιντερνετ, απο εκει που ηταν οπλο στα χερια των παλιων, πλεον εγινε μεσο ωστε οι πιο νεοι πλεον να ΞΕΡΟΥΝ πια οτι το ελληνικο νομισμα (και γραμματοσημο) ειναι ενα συλλεκτικο ειδος με παρα πολυ μεγαλα στοκ (αναλογικα με την ζητηση φυσικα). Απο εδω και περα που η γνωση πια υπαρχει, οι τιμες που βλεπαμε τη δεκαετια του 00 πλεον δε θα ελθουν ποτε πισω. Επιτελους τα ελληνικα συλλεκτικα κατ εμε πρεπει να προσαρμοστουν, δε γινεται σε εποχες που ο μισθος ειναι το πολυ 600 ευρω, να κανει ενα νομισμα του Γεωργιου οσο ο μισθος. Πιστευω σιγα σιγα η αγορα θα εξορθολογιστει και σιγα σιγα οι νεεοι συλλεκτες θα μπορουν πια να κανουν αξιοπρεπεστατες συλλογες με λιγα λεφτα.
Οσο για το νεο φρουτο, σπανιοτητες σε χαμηλες καταστασεις.....αυτες οι 'σπανιοτητες' κατα ποσο σιγουρο ειναι οτι ειναι οντως ετσι? Μαλλον για νεο ξεφορτωμα μου μυριζει η ολη υποθεση.
Για μενα τα ελληνικα συλλεκτικα ειναι τελειωμενη ιστορια . Ηταν μια βρωμικη κατασταση την οποια την σκηνοθετησε εντεχνα ενα κυκλωμα το οποιο τωρα βεβαια χαιρεται τα λεφτα των κοροιδων. Και μην αρχισετε παλι οτι γκρινιαζω και τετοιες χαζομαρες. Οταν η αληθεια ειναι σκληρη, θα την παρουσιασουμε ως σκληρη. Απο εκει και περα γνωμη μου ειναι, μπορει να πεσω και εξω, και σε 30 χρονια να παρουσιαστουν 30.000 νεοι συλλεκτες και τα υπαρχοντα στοκ να μη φτανουν. Ισως τοτε αυτοι που αγορασαν με 150 ευρω το 5δρχ 1930 μς65 να παρουν τα λεφτα τους πισω.


 Κλείσιμο ματιού

Τωρα βεβαια οποιος θελει να διακυρηττει οτι δεν τον ενδιαφερει διολου η τιμη κτησης ειτε γιατι ειναι ρομαντικος ειτε γιατι  εχει λεφτα για πεταμα αυτο ειναι αλλο θεμα .........
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:59:35 μμ »

Φιλε μου, σε καθε κουβεντα για τιμες, ολο και καποιος βρισκεται να γραψει οτι ολοι οι αλλοι ,εκτος απο αυτον, υπολογιζουν μονο το χρημα που κανει η συλλογη τους, θελουν να κονομησουν κλπ.
Η πραγματικοτητα ειναι πολυσυνθετη και σε διαβεβαιω οτι δεν υπαρχει συλλεκτης που να μην γουσταρει αυτο που κανει, αλλιως απλα δεν θα το εκανε.
Οσοι μπαινουν στο χομπυ για κερδοσκοπικους καθαρα λογους, μετα απο λιγο καιρο τα παρατανε.
Ολοι οι υπολοιποι πουλανε, αγοραζουν, ανταλλασουν και φυσικα τους ενδιαφερουν οι τιμες, γιατι οι συλλογες γινονται με χρημα και ολα γυρω απο αυτο γυριζουν..


Σωστός ο παίχτης.
Για την Αουστραλια μίλα με το Ποδάρα εγώ φοβάμαι τα καγκουρώ. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:29:30 μμ »

Ρε παιδιά το χτίσαμε το θέμα.................τη κλάψα είναι αυτή δεν μπορώ να καταλάβω..........νομίσματα παίρνεις με 1€ και με 1000€ ο καθείς ανάλογα με την τσέπη του συλλέγει ότι του αρέσει,γουστάρει και δύναται.
Τι μας έπιασε τώρα και μοιρολογούμε , όλα τα παραπάνω γνωστά..............Άιντε προχωράμε, βάλτε κανά νόμισμα να δούμε-σχολιάσουμε


Υ.Γ : και στον Καραμίτσο ΑΠΟΥΛΗΤΟ ΕΜΕΙΝΕ ,το 20ρικο 1833 PCGS MS62 ΜΕΤΆ όμως κατέληξε σε έμπορο , μετά στο Ebay και μετά βρέθηκε και ο νέος κάτοχος. Γνωστά όλα πως πάνε οι πωλήσεις και οι τιμές ,έχουν ειπωθεί πολλάκις εδώ μέσα.
Mα εκει ειναι το θεμα Πανο οτι αλλος πηρε το νομισμα με 1 και αλλος το ιδιο νομισμα με 1000...βεβαιως και οτι δυναται ο καθενας αλλα το θεμα ειναι αλλου δεν μιλαμε ποιος εχει την δυνατοτητα να παει για τα σοβαρα και δυσκολα κομματια αλλα για τα απλα απλουστατα θαλεγα που σερβιρονταν και σερβιρονται ακομη ως σπανιοτητες...υπαρχουν και συλλεκτες ξερεις που οταν κανουν αναβαθμιση δεν μπορουν να κρατησουν και τα παλαιοτερα νομισματα και πρεπει να τα πουλησουν  εεεε εκει ειναι προβλημα....σημερα πηρα κατι με 10 αυριο παω να το δωσω και πιανει 5 και αγοραζω με 5 και μεθαυριο οταν παει για πουληση πιανει 2...πιστευω οτι ο κοσμος ωριμασε πια και θα ωριμασει ακομη περισσοτερο και θα καταλαβει οτι ο καιρος της φουσκας περασε και οτι εστω και με μικροποσα 30-50-80 ευρω σε σταθερη ομως βαση παλι χαμενος θα ειναι ....τελος οι αγορες οταν κατασταλαξει το θεμα και ξερουμε που παμε τοτε σιγα σιγα και οσο μπορει ο καθενας ξαναρχιζουμε εκτος αν η αγορα αντιδρασει πιο γρηγορα απο τις σκεψεις μας και ριξει τις τιμες εκει που πρεπει
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences