Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:00:23 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 20 Δραχμαι Οθωνα 1833 NGC AU55 !!!  (Αναγνώστηκε 26665 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 25, 2014, 09:09:45 μμ »

Χρυσό 20δραχμο Οθωνα κοπής 1833 ,πιστοποιημενο απο NGC ως AU55 , ένα εξαιρετικό νόμισμα που ζωντανό στο χέρι μοιάζει να αδικείται από το νούμερο που έχει στο σλαμπ !!!


Θα το αγοραζατε στα 1200 ευρω Απορία

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 09:47:20 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:30:53 μμ »

πολλα τα λεφτά ρε συ. 1.200 ευρώ είναι αυτά. εκτός αν όλοι εδώ μέσα είναι χεσμένοι στο τάλιρο! εγώ δεν είμαι πάντως Χαμόγελο (με το "πολλά" δεν εννοούσα φυσικά ότι δεν ήταν σε καλή τιμή, για να μην παρεξηγηθω)
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:31:19 μμ »

Δεν υπάρχει χρήμα πλέον....Πάντως η τιμή ήταν πολύ καλή. Σε μερικά χρόνια θα κοιτάμε τις σημερινές τιμές και θα τις αναπολούμε....  Ίσως να φοβούνται και ορισμένη με τις ιστορίες αληθινές η μη για την πιστοποίηση και αρκετών πλαστών και να μη τολμούν να δώσουν τόσα χρήματα.  Δεν λέω οτι το συγκεκριμένο είναι πλαστό για να μην παρεξηγηθώ.
Καταγράφηκε
ΓιώργοςΠ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 115


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:36:55 μμ »

Αν τα είχα θα το χτύπαγα πραγματικά σου μιλάω !
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:43:43 μμ »

Παιδια δε με πειραζει που δεν εφυγε...ειλικρινα η τιμη που το ξεκινησα ειναι αρκετα πιο κατω απο οσο το ειχα αγορασει.

Αναπολω παντως καποιες συζητησεις που ειχαμε πριν καν δυο χρονια που "καποιοι" προσπαθουσαν να μας πεισουν να "επενδυσουμε" σε Ελληνικα νομισματα που θα εχουν παντα υπεραξια.......τρχες κατσαρες !!!
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:48:05 μμ »

το αλλο με τον τοτο το ξερεις;
εχει βγει πιο συντομο ανεκδοτο!
αγοραζετε σπανιοτητες με προβληματα! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:56:25 μμ »

Αντωνη καθε νομισμα εχει τον αγοραστη του, ισως απλως να μην πετυχες την καταλληλη στιγμη.
Θυμαμαι πριν απο αρκετο καιρο,ειχαν πεσει στο στεκι 2-3 σετ του royal mint με πεντολιρο,διλιρο,λιρα κλπ και αγοραστηκαν ολα κατευθειαν απο τους "συνηθεις υποπτους" Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Αμεσως μετα εβαλε καποιο παιδι ενα γαμαουα τετοιο σετ σε πολυ καλη τιμη και εμεινε απουλητο, απλως επειδη οι ενδιαφερομενοι ειχαν μολις αγορασει.
Για τα Ελληνικα νομισματα την απαισιοδοξη αποψη μου την εχω εκφρασει πολλες φορες.(λογω παρατεταμενης κρισης)
Υπαρχουν ομως καποιες διαχρονικες αξιες, που κατα την γνωμη μου αξιζει να εχει κανεις.
Φοινικας, 20αρικο 1833,(πρωτο ασημενιο δηλαδη και πρωτο χρυσο), καθως και ταληρα Οθωνα, λογω ενδιαφεροντος και εκτος Ελλαδος.
Θα φυγει το κοματι σου, υπομονη θελει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:59:51 μμ »

Διάβασα κάτι για τρίχες και δεν μπορούσα να μην σχολιάσω.
Εξ άλλου, τι το έχω το μούσι και το μουστάκι ;;
Δεν ξέρω αν ήταν κατσαρές, αυτά που έλεγαν τότε, αλλά σίγουρα ήταν τρίχες.

Το νόμισμα είναι πολύ καλό για την τιμή του... αλλά... Λεφτά υπάρχουν, μόνον που δεν τα έχει ο λαός πλέον, αλλά 10-15 οικογένειες... που τυγχάνει να έχουν συλλογές τέτοιες, που αυτό το νόμισμα είναι χρέπι ή για να παίζουν τα μικρά.

Άσε που έκανα και εκκαθάριση φορολογικής σήμερα, και μου ρχεται να καθαρίσω κανέναν στο γόνατο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:01:20 μμ »

σωστα γραφει ο δημητρης για τα παντα υπαρχουν αγοραστες.ποσο μαλλον για το εμπορικοτερο ελληνικο νομισμα.το 20αρικο του οθωνα.Απλως το στεκι μαλλον εχει μπουκωσει απο τις πολλες αγοροπωλησιες.Βλεπω και μια καμψη ειναι αληθεια τελευταια.Επισης εχουμε στεγνωσει και ολοι απο μετρητα.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:05:30 μμ »

Παιδια δε με πειραζει που δεν εφυγε...ειλικρινα η τιμη που το ξεκινησα ειναι αρκετα πιο κατω απο οσο το ειχα αγορασει.

Αναπολω παντως καποιες συζητησεις που ειχαμε πριν καν δυο χρονια που "καποιοι" προσπαθουσαν να μας πεισουν να "επενδυσουμε" σε Ελληνικα νομισματα που θα εχουν παντα υπεραξια.......τρχες κατσαρες !!!
Το οτι δεν πουληθηκε σημερα στο Στεκι δεν λεει τιποτα.  Τα Ελληνικα νομισματα δεν εφευγαν οποτε ηθελε ο πωλητης.  Με υπομονη θα φυγει σχετικα συντομα.  Η τιμη ειναι καλη.
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:07:38 μμ »

Παρολο που θα συμφωνησω μαζι σας εν μερη για την ελειψη cash , θα σας πω οτι χθες δεχθηκα προταση αρκετα 100αρικα παραπανω απο οσο ξεκινουσα τον Οθωνα για αυτην εδω ...
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=14495.msg195897#msg195897
και χωρις καν να την εχω βαλει για πωληση..
Γιαυτο ανεφερα την "απαξιωση" στα Ελληνικα νομισματα ...
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:25:24 μμ »

Αντώνη πριν απο 3 χρονια αγόρασα ενα αυ58 απο τον νεν, 1800 ευρω τότε γιατι είχα τα λεφτα στο PayPal Kai δεν ήθελα να τα κατέβασα , αρχικά νόμιζα οτι έκανα χαζομαρα , 3 μήνες μετά που το βαρέθηκα πουλήθηκε αυθημερόν στα 2200 . Ετσι ειναι αυτά φουσκώνουν και ξεφουσκωνουν , σίγουρα θα έρθει η ωρα που θα έχει παραπάνω απ όσο το πήρες απλά δεν ξέρουμε ποτε θα έρθει .

Πάντως δεν το βοηθάει και ο βαθμός του . Το 58αρι ειναι συλλέξιμο σε παραπεμπει κοντα στο μσ . και γιατι όλοι ξέρουμε πως δεν θα βρούμε μς σχετικά εύκολα και φθηνα . Το 55 σε παραπέμπει προς το Χφ , καθαρά απο ψυχολογικής πλευράς και τίποτα παραπάνω . Οπότε ο άλλος το σκέφτεται 2 φορές . Εγω προσωπικά εάν είχα κρατήσει τα ελληνικά μου πραγματικά θα το έπαιρνα ως δεύτερο σε αυτήν την ξεφτίλα τιμη .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:33:29 μμ »

Ειναι λογικο να υπαχει κατρακυλισμα των τιμων με τετοια κριση.
Ο Σαμαρας βλεπει φως στα τουνελ αλλα εμεις δεν βλεπουμε τον  πατο Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:54:59 μμ »

Αντώνη εμένα το νόμισμα μ'αρέσει πολύ και είναι ένα απ'αυτά που θα'θελα να αποκτήσω.
Αλλά η συγκυρία είναι κακή υπό την ευρεία και υπό τη στενή έννοια.

Υπό την ευρεία, επειδή, όπως είπαν και τα παιδιά, τα εισοδήματα είναι πολύ πεσμένα γενικά σε σχέση με το παρελθόν.

Υπό τη στενή έννοια, διότι εμένα προσωπικά τουλάχιστον μου βγήκε ο φόρος εισοδήματος και σε λίγες μέρες και ο φόρος ακίνητης περιουσίας και τα λεφτά είναι πολλά...!!!

Βγήκε και σέρβις για το αμάξι και προσεχώς και έξοδα για διακοπές, οπότε....καταλαβαίνεις...!!!!

ΚΑΚΟ (!) timing με άλλα λόγια...!!!
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:12:28 μμ »



Το AU55, ναι θα το έβλεπα 1200-1300,  AU58 1700-1800! Αλλα Αν δεν ανανεωθεί η βάση μην περιμένεις πολλά με τις τιμες στα χαμηλής κατάστασης.

Αξιοσημείωτο το οτι στις Διεθνείς δημοπρασίες κρατάει την τιμη του. Αυτο συμβαινει γιατί εμπίπτει στην κατηγορία 20φραγκων και το κυνηγάνε συλλέκτες αυτής της κατηγορίας.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2014, 11:30:30 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences