Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 08:12:45 μμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί πολυπολιτισμού.  (Αναγνώστηκε 30424 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:17:22 μμ »

Αυτό το κατάλαβα. Το "και" δεν κατάλαβα. Εννοείς ότι τα παίρνουν και από όλους τους Γύφτους;

Παρεμπιπτόντως, ως Έλληνα πολίτη, περισσότερο με ενδιαφέρει, αν πάω βόλτα με την γκόμενα και έχω πρόβλημα ή όχι (στον Άγιο Παντελεήμονα, στον Ασπρόπυργο, στα Ζωνιανά). Τώρα ότι κάποιοι τρώνε από δω κι από κει... σιγά την είδηση... Από τους ρατσισμούς και τους φασισμούς φτάσαμε στο φαγοπότι.
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:26:56 μμ »

Τολμα να περασεις απ την ΝΑΤΟ (σουρεαλ) και να σταματησεις σε περιπτερο η σε καποιο καταστημα.... ολο και καποιος θα σε ψειρισει...πορτοφολι, κινητο, αν φορας τπτ χρυσα στο λαιμο, τσαντακι... ουτε σε σταση λεωφορειου δεν μπορεις να κατσεις φιλε μου  Κλάμα
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:32:23 μμ »

Και φυσικα τα παιρνουν και απ τους γυφτους! (ορισμενοι βεβαια  Κλείσιμο ματιού ) Βασικα 2 λογοι υπαρχουν...τους πιανουν τους βαζουν φυλακη, τους ταιζουν τσαμπα και διαμαρτυρονται οι ''μεγαλοι'' απο πανω οτι δεν εχουν λεφτα για σιτιση κλπ κλπ κλπ, οποτε πεφτει εντολη να τους αφησουν να αλωνιζουν. Η αστυνομια τους ξερει με τα μικρα τους ονοματα και δεν μπαινει στον κοπο να τους ξαναμαζεψει. Και ο δευτερος λογος ειναι οτι οι ιδιοι οι αστυνομικοι, αν πεσουν σε κανα περιεργο νταλαβερι εκει στα ''γυφτικα'' θα ειναι δυσκολα τα πραγματα...οποτε απλα δεν πατανε, η πολιτεια σφυριζει αδιαφορα και ολα τα κλεμμενα αυτοκινητα της αττικης σουλατσαρουν την νατο με 200... (Σας ειπα στην 6η σελιδα να το κοψουμε, αλλα δεν θελατε  Γλώσσα )
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:40:55 μμ »

Τολμα να περασεις απ την ΝΑΤΟ (σουρεαλ) και να σταματησεις σε περιπτερο η σε καποιο καταστημα.... ολο και καποιος θα σε ψειρισει...πορτοφολι, κινητο, αν φορας τπτ χρυσα στο λαιμο, τσαντακι... ουτε σε σταση λεωφορειου δεν μπορεις να κατσεις φιλε μου  Κλάμα
αρα ειχε δικιο ο αντρεας που ελεγε εξω απο την ΝΑΤΟ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:42:32 μμ »

Ότι υπάρχουν "άβατα" για το ελληνικό κράτος, το ξέρουμε.
Ότι είναι αδύνατο να συλληφθούν και να κρατηθούν όλοι οι παρανομούντες Γύφτοι... επίσης το καταλαβαίνει ο καθένας...

Πώς αυτά τα δύο εξηγούν ότι κάποιοι κρατικοί λειτουργοί τα παίρνουν από τους Γύφτους;

Και οπωσδήποτε, πώς σχετίζονται όλα αυτά με την προηγούμενη συζήτηση. Με τους ρατσισμούς, με τους φασισμούς, με τους φονταμενταλισμούς κλπ

(Αν θέλεις να αλλάξεις θέμα, αναφαίρετο δικαίωμά σου. Πες το μας όμως, για να μην σπάμε το κεφάλι μας άδικα.)

Λογικά γράφουμε σελίδες επί σελίδων, όταν χρειαζόμαστε μισή σελίδα για να καταλάβουμε την άποψη του καθενός.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:44:22 μμ »

γιατί είναι κακό να γράφουμε πολλές σελίδες; Δεν έχουμε όλοι χρήματα για βιβλίο κι αυτο το καλοκαίρι  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:59:34 μμ »

Να γινουμε δικαστες τρεντ... Στριφογύρισμα ματιών

ΥΓ
γιατι δεν πινουμε γαλα τον αυγουστο.?...''κοβει'' και χαλαει?
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:03:25 μμ »

Το γυφτακι που μου εκλεψε το ποδήλατο αν διαβαζει να μου το φερει πισω. Θυμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:23:01 μμ »

Τολμα να περασεις απ την ΝΑΤΟ (σουρεαλ) και να σταματησεις σε περιπτερο η σε καποιο καταστημα.... ολο και καποιος θα σε ψειρισει...πορτοφολι, κινητο, αν φορας τπτ χρυσα στο λαιμο, τσαντακι... ουτε σε σταση λεωφορειου δεν μπορεις να κατσεις φιλε μου  Κλάμα

ΑΣΧΕΤΟ. ΑΛΛΑΖΩ ΘΕΜΑ. ΤΟ ΓΡΑΦΩ.

Πάντως αυτή τη συζήτηση για το ψείρισμα... την ακούω από πολλούς και σε πολλές περιοχές. Είναι από τις ιστορίες που με κάνουν να αισθάνομαι ότι είμαι από άλλον πλανήτη.

Πορτοφόλι: Έχω αλλεργία στα πορτοφόλια. Θέλεις μια ώρα να βρεις τα ψιλά. Τα έχω όλα χύμα στην τσέπη μου. Άσε που αν χάσεις το πορτοφόλι (ή σου το κλέψουν) τα χάνεις όλα. Ταυτότητες, κάρτες, λεφτά...

Όταν έχει κόσμο γύρω μου (π.χ. λεωφορείο), προσπαθώ να έχω το χέρι στην τσέπη και να πιάνω τα λεφτά μου. Αν τυχόν έχω και πολλά λεφτά, βγάζω τη μπλούζα από το παντελόνι και την "ξαπλώνω" πάνω από τις τσέπες (για να μου βάλει κάποιος χέρι στην τσέπη, θα πρέπει να σηκώσει τη μπλούζα).

Κινητό: Το κινητό που έχω είναι τόσο χάλια που το περιφρονούν και οι Γύφτοι. Και να το ξεχάσω κάπου στον Ασπρόπυργο, κάποιος Γύφτος θα μου φωνάξει ότι το ξέχασα. Για αυτό και δεν το αλλάζω.

Κοσμήματα: Δεν αντέχουν πάνω μου ούτε εβδομάδα. Ατσάλινο ρολόι δεν βγάζει μήνα στο χέρι μου, θα το διαλύσω. (Είμαι "σκουντούφλης".) Οπότε πάμε παρακάτω.

Τσαντάκια: Δεν με βολεύουν, γιατί τα ξεχνάω συνέχεια εδώ κι εκεί.

Τσάντα γκόμενας: Π.χ. στο IKEA ή σε λεωφορείο. Της τη βγάζω από τον ώμο και τη "χουφτώνω" κανονικά. Τυλίγω την τσάντα, αν τυλίγεται και την κρατάω από το άνοιγμα μέσα στο χέρι μου. Φυσικά τυλιγω και το λουρί από πάνω.

Έτσι όπως κρατάνε τις τσάντες μερικές γυναίκες... δεν ξέρεις σε τι μπελά μπορεί να σε βάλουν... Παράδειγμα πραγματικό:

Εγώ στην Πατησίων πάνω σε μοτοσυκλέτα. Προσπαθω να περάσω ανάμεσα σε αυτοκίνητο και πεζοδρόμιο. Σουραύλω που περπατάει στην άκρη του πεζοδρομίου (στην ίδια κατεύθυνση με εμένα=με την πλάτη στα αυτοκίνητα) περιφέρει την τσάντα της πέρα-δώθε, με περίσσια χάρη. Την ώρα που περνάω ανάμεσα στο αυτοκίνητο και στο πεζοδρόμιο μου τη φέρνει στη μούρη!

Την άρχισα στις Χριστοπαναγίες και με άκουσε η μισή Αθήνα, αφενός γιατί θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο για όλους και αφετέρου... μην τυχόν και με περάσει κανένας ###### για τσαντάκια... Άκου τι μπορεί να πάθεις από χαζογκόμενα...

γιατι δεν πινουμε γαλα τον αυγουστο.?...''κοβει'' και χαλαει?

Είναι η νηστεία πριν τον Δεκαπενταύγουστο. Αντίχριστε!

(Φαντάσου να είσαι όλη μέρα στη θάλασσα με τα παιδιά και τα γειτονόπουλα και να γυρνάς να φας κουκιά νερόβραστα χωρίς λάδι. Στέναξαν τα σουβλατζήδικα και τα παγωτατζήδικα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 08:53:18 μμ από sac » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:35:33 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Θεϊκό  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:47:49 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  τουλαχιστον καλη η γκομενα?
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:48:33 μμ »

αν ήταν καλή θα της το έλεγε με τρόπο....
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:55:59 μμ »

αν ήταν καλή θα της το έλεγε με τρόπο....

Εσύ τα πιάνεις εύκολα.

-----------------------------------------------------------------------------------

Περιμένω ακόμα απάντηση από τον έλληνα για τον φασισμό και από το μπιφτέκι για τους Γύφτους. (Για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα.)
Παρακαλώ, συντομεύετε. Νυχτώσαμε... :big-smile-gia-na-min-parexigithei-kaneis-me-to-nyhtosame
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:12:06 μμ »

Δεν ξερω τιποτα, πηγαινε μια μερα εκει να δεις τι και πως.Τι θες να σου  απαντησω? ποιος τα παιρνει? Δεν θελω....
Και ασε τα δικα σου... ή η γκομενα ηταν 2,5 μετρα ή εσυ οδηγουσες ποδηλατο 5χρονου  ή το πεζοδρομιο ειχε υψος 1,5μετρο... Αλλιως το μονο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι μπηκες κατα λαθος στον πεζοδρομο της συγγρου και εκει οντως! οι ''κυριες'' κανουν την τσαντα ελικοπτερο  Γλώσσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:18:19 μμ »

Δεν ξερω τιποτα, πηγαινε μια μερα εκει να δεις τι και πως.Τι θες να σου  απαντησω? ποιος τα παιρνει? Δεν θελω....
Και ασε τα δικα σου... ή η γκομενα ηταν 2,5 μετρα ή εσυ οδηγουσες ποδηλατο 5χρονου  ή το πεζοδρομιο ειχε υψος 1,5μετρο... Αλλιως το μονο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι μπηκες κατα λαθος στον πεζοδρομο της συγγρου και εκει οντως! οι ''κυριες'' κανουν την τσαντα ελικοπτερο  Γλώσσα

Στο δεύτερο έχεις δίκιο. Στο τιμόνι χτύπησε. "Στη μούρη" είναι σχήμα λόγου.

Σε κάθε περίπτωση, γενικά μιλώντας, δεν δικαιολογείται να είναι η γκόμενα στο πεζοδρόμια και η τσάντα της πάνω από τον δρόμο. Ακόμα και τα χέρια μας τα προσέχουμε, μην "συναντηθούν" με κανέναν καθρέφτη... Περισσότερες λεπτομέρειες δεν μπορώ να σου πω, γιατί... εγώ μόνο την τσάντα είδα...

Συμπληρωματικά: Χερούκλες που απλώνονται για ταξί, ομπρέλες κλπ είναι συχνό φαινόμενο. Σε τέτοιες περιπτώσεις "παίζω βόλεϊ",  όποτε μπορώ. Δηλαδή τους ρίχνω σφαλιάρα.

Σε περίπτωση μαγκούρας που σηκώνεται για ταξί ή λεωφορείο, ανάλογα με τον κάτοχο. Αν δω ότι αντέχει, του τη ρίχνω.

Και το σχετικό ανέκδοτο. "Γιατί όταν οδηγούμε μοτοσυκλέτα στη βροχή φοράμε πάντα κράνος;" "Για να μην μας βγάλει κανένας το μάτι με την ομπρέλα."

Για το άλλο, ΟΚ, πάμε παρακάτω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 09:27:03 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences