Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 09:41:47 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί πολυπολιτισμού.  (Αναγνώστηκε 30151 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:54:02 μμ »

Ένα παράδειγμα, τα μνημόσυνα κλπ.

Στηρίζονται στο παρακάτω χωρίο του Παύλου που διαβάζεται ως "Απόστολος".

Παράθεση
Οὐ θέλομεν δὲ ὑμᾶς ἀγνοεῖν, ἀδελφοί, περὶ τῶν κεκοιμημένων, ἵνα μὴ λυπῆσθε καθὼς καὶ οἱ λοιποὶ οἱ μὴ ἔχοντες ἐλπίδα.
Εἲ γὰρ πιστεύομεν ὅτι Ἰησοῦς ἀπέθανε καὶ ἀνέστη, οὔτω καὶ ὁ Θεὸς τοὺς κοιμηθέντας διὰ τοῦ Ἰησοῦ ἄξει (θὰ φέρη) σὺν αὐτῷ.

Προφανώς, κάποια στιγμή προέκυψε η ερώτηση: Τι κάνουμε με τους πεθαμένους; Χμμμμ να ρωτήσουμε τον Παύλο. Και ο Παύλος τους είπε αυτό.


Όστις Χριστιανός ας συνεχίσει (για να δούμε και τι ξέρουν οι ευσεβείς χριστιανοί από θεωρία).

-----------------------------------------------------------------------
΄
Θα προσθέσω και ένα trollάρισμα: Οι Χριστιανοί μπορούν να ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων; Δύνανται Θεώ δουλεύειν και Μαμωνά;
νομίζω ότι οι στίχοι που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με τη συλλογή νομισμάτων η οποιονδήποτε αντικειμένων(δεν είμαι εκπρόσωπος των χριστιανών του φόρουμ ,ούτε θεολόγος).

Ε, ναι. Το τελευταίο είναι τελείως άσχετο από όλα τα άλλα.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 18, 2014, 06:32:24 μμ »

σακ ...το ευαγγελιο δεν το εγραψε μονο ο παυλος ,υπαρχουν οι επιστολες του πετρου,Α+Β οι επιστολες του ιωαννη 1,2,3, η επιστολή του αδελφοθεου ιακωβου,(αληθινος αδελφος του Χριστου),η αποκαλυψη, ολες οι επιστολες του παυλου σε διαφορες εκκλησιες ,καθως και οι πραξεις των αποστολων.
τωρα οοοολα αυτά απλα εξηγουν την διδασκαλεια του Ιησου,σε απολυτη αρμονια. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 18, 2014, 07:57:04 μμ »

Καλέ (sic), δεν είπα ότι μόνο ο Παύλος έγραψε, είπα ότι κυρίως ο Παύλος διαμόρφωσε.


------------------------------------------------------------------------

Άσχετο, αφορά άλλη συζήτηση:
@nestor34

Αν θυμάμαι καλά, κάποτε με είχες παρομοιάσει με τον Σωκράτη. Μάλλον προς Καρτέσιο το πάω Ολυμπιακός τελευταία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 09:04:48 μμ από sac » Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:58:36 μμ »

αν δεν υπήρχε ο Παύλος, δεν θα υπήρχε χριστιανισμός....πανούργος ο Ρωμαίος...
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:19:04 πμ »

αν δεν υπήρχε ο Παύλος, δεν θα υπήρχε χριστιανισμός....πανούργος ο Ρωμαίος...

Σε λίγο θα μας πεις οτι ο Παύλος έκαψε και τη Ρώμη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:14:14 πμ »

Παντως ουτε ο Νερωνας!!!(το αποδεικνυουν και οι ιστορικες πηγες λεγοντας,οτι εκεινη την χρονικη στιγμη ηταν περιοδεια στον κυριως Ελλαδικο χωρο).Μηπως οι Συγκλητικοι?για διαφορους λογους!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:49:06 πμ »

Παντως ουτε ο Νερωνας!!!(το αποδεικνυουν και οι ιστορικες πηγες λεγοντας,οτι εκεινη την χρονικη στιγμη ηταν περιοδεια στον κυριως Ελλαδικο χωρο).Μηπως οι Συγκλητικοι?για διαφορους λογους!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.

Οι συγκλητικοί του Παύλου;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 19, 2014, 12:55:03 μμ »

Φαντάζομαι ότι όλοι λίγο-πολύ έχετε διαβάσει τον "Τελευταίο Πειρασμό". Αν δεν το έχετε κάνει, να το κάνετε.

Σίγουρα ο Καζατζάκης αυτοσχεδιάζει και δεν ενδιαφέρεται για την ιστορική αλήθεια. Τον ενδιαφέρει η μελέτη των χαρακτήρων και αυτό μετράει.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 19, 2014, 07:28:40 μμ »

αν δεν υπήρχε ο Παύλος, δεν θα υπήρχε χριστιανισμός....πανούργος ο Ρωμαίος...
αυτό τωρα που το βασιζεις.?
ο παυλος ηταν ''εβραιος εξ εβραιων,κατα το γενος φαρισαίος,ζηλωτης ,διωκτης του χριστιανισμου'' (δικα του λογια) Πραξεις Αποστολων - Κεφάλαιο 23 - Στίχος 6
Επειδή κατάλαβε τότε ο Παύλος ότι το ένα μέρος είναι Σαδουκκαίοι και το άλλο Φαρισαίοι, έκραζε μέσα στο συνέδριο: «Άντρες αδελφοί, εγώ είμαι Φαρισαίος, γιος Φαρισαίων. για ελπίδα και ανάσταση νεκρών εγώ κρίνομαι».  
3 Πραξεις Αποστολων - Κεφάλαιο 26 - Στίχος 5
που με προγνωρίζουν από την αρχή – αν θέλουν, ας το μαρτυρούν – ότι κατά την ακριβέστατη αίρεση της δικής μας θρησκείας έζησα, Φαρισαίος.  
4 Προς Φιλιππησιους - Κεφάλαιο 3 - Στίχος 5
Με περιτομή την όγδοη ημέρα, κατάγομαι από το γένος Ισραήλ, από τη φυλή Βενιαμίν, Εβραίος από γονείς Εβραίους, κατά το νόμο Φαρισαίος,  
την υποικοοτητα την απεκτησε επιδη ετυχε να γεννηθεί σε ρωμα'ι'κη αποικια (ταρσο κιλικιας),αν και εκανε χρηση του ''προνομιου'' δεν δηλωσε ποτε ρωμαιος αλλα φαρισαίος από την φυλη βενιαμην
οσο για τον χριστιανισμο,σε πληροφορω ότι υπαρχουν κρατη και φυλλες που εγιναν χριστιανοι χωρις την διδασκαλεια του παυλου,οι αποστολοι πηγαν σε όλα τα εθνη ο Θωμας εφτασε μεχρι την ινδια (οπου πεθανε μαρτυρικα) ο παυλος μαλλον επεξηγησε την ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξυ παλαιας διαθηκης (που ηταν απταιστος γνωστης) και καινης,οι οποιες ουδε μια σχεση εχουν πλην των προφητειων για το προσωπο του Χριστου... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:04:02 μμ »

εγώ είπα ότι ήταν Ρωμαίος (είχε υπηκοότητα) την οποία την χρησιμοποίησε κάμποσες φορές για να μην τον σκοτώσουν τα αδέρφια του οι Φαρισαίοι, και να πάει στην Ρώμη να δικαστεί, και φυσικά να αθωωθεί πολλές φορές αφού ήταν γνωστές οι φιλίες του με 'δυνατούς' Ρωμαίους (Σένεκας). ένας άνθρωπος που σκότωνε στην αρχή οπαδούς του Ιησού, μετά είδε ένα όραμα που ούτε ο ίδιος δεν μπόρεσε να μας το περιγράψει, και αγάπησε τους χριστιανούς, κήρυξε, πάντα υπό την προστασία των Ρωμαίων, κατέληξε στην Ρώμη, αλληλογραφούσε με τον Σένεκα, στην πλάτη του Νέρων, που όταν έλειπε, πήρε φωτιά, και τον ειδοποίησαν την τέταρτη μέρα, της φωτιάς ( τον αυτοκράτορα παρακαλώ), κλπ κλπ

μπορεί όλα να είναι μπούρδες, δεν με νοιάζει και πολύ, έτσι και αλλιώς το 99% των κειμένων που έχουμε στα χέρια μας από αυτές τις εποχές είναι αλλοιωμένα και με άσχημο τρόπο....αλλά ότι ήταν Ρωμαίος, πως να το κάνουμε, το γράφουν όλες οι πηγές.

υγ επίσης μην συγκρίνουμε την Παλαιά Διαθήκη που είναι ένα πολύ δυνατό έργο, με τις ασυναρτησίες της Καινής.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:22:03 μμ »

φιλε δεν ξερω τις πηγες σου αν είναι από καποια ταινια ο παυλος ''καταδιωξε'' και εσυρε στην φυλακη αλλα δεν σκοτωσε,
 το οραμα το περιεγραψε γλαφυρότατα και με λεπτομεριες.
 και χρηση της ρωμαικης ταυτότητας εκανε μονο μια φορα.
το ότι κηρυξε με ρωμα'ι'κη ανοχη δεν το βλεπω πουθενα αφου στο τελος τον σκοτωσαν.
τωρα... ο σενεκας δεν αναφέρεται πουθενα στο ευαγγελιο,το οποιο για εμενα δεν είναι καθολου ασυναρτητο αλλα πολύ ωραιο και διδακτικο,ενα τελειο βιβλιο χωρις λαθη ,απολυτα σωστο και μια σωστη πυξιδα για καλη ζωη. Χαμόγελο
τωρα αυθαιρεσίες τυπου'' 99% των κειμενων είναι αλλοιωμενα'' δεν ξερω από που πηγαζουν αλλα πρεπει να σου πω ότι ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ πανεπιστημιακες ερευνες (μαζυ και αυτή του μπαουερ) δειχνουν ότι υπαρχει μια μικρη αποκλειση της ταξης του 3% μονο σε μερικα κειμενα.
αυτά για την αληθεια και μονο
,προσωπικα δεν ''τρωω'' ο,τι μου σερβιρουν ετοιμο,αλλα μου αρεσει να εξεταζω ,χωρις παροπιδες,ψαχνω να βρω αληθειες,με μελετες χρονων...
παντα φιλικα.
Κωστας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 08:31:26 μμ από HONEST » Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:42:58 μμ »

να είσαι καλά φίλε Κώστα, και εγώ μαζί σου στην αναζήτηση...

κουβεντούλα κάνουμε. εγώ ποτέ δεν τον συμπάθησα αυτόν τον τύπο. τα λόγια του Ιησού δείχνουν ένα επαναστάτη, τα λόγια του Παύλου μου κάνουν για ένα καπιταλιστή που με την υποταγή και την αγάπη του παραμυθιάζει τους φτωχούς να μην ζητούν στην γη, για να έχουν στον παράδεισο, και άστους πλούσιους να κονομάνε. οι επιστολές μεταξύ Παύλου -Σένεκα λένε ότι είναι φανταστικές από μετέπειτα χριστιανούς (Άγιος Αυγουστίνος). άσε που μου την έδινε πάντα η οργή του προς τους ειδωλολάτρες Έλληνες, για να μας φορέσει τον μονοθεισμό και τα παρελκόμενά του. τέλος πάντων έχει ψωμί το θέμα και εγώ πείνασα...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο άντε γιατί αρχίζει και η Αγγλία ( Λίβερπουλ), και ως οπαδός πρέπει να την δω. θα τα ξαναπούμε.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:15:31 μμ »


 
Παράθεση
να είσαι καλά φίλε Κώστα, και εγώ μαζί σου στην αναζήτηση...

κουβεντούλα κάνουμε. εγώ ποτέ δεν τον συμπάθησα αυτόν τον τύπο. τα λόγια του Ιησού δείχνουν ένα επαναστάτη
...και μαλιστα λεκτικο βομβιστη θα ελεγα,
Παράθεση
τα λόγια του Παύλου μου κάνουν για ένα καπιταλιστή που με την υποταγή και την αγάπη του παραμυθιάζει τους φτωχούς να μην ζητούν στην γη, για να έχουν στον παράδεισο, και άστους πλούσιους να κονομάνε.
με τι ωφελος για τον ιδιο αραγε.? πεθανε πάμπτωχος  Απορία
Παράθεση
οι επιστολές μεταξύ Παύλου -Σένεκα λένε ότι είναι φανταστικές από μετέπειτα χριστιανούς (Άγιος Αυγουστίνος). άσε που μου την έδινε πάντα η οργή του προς τους ειδωλολάτρες Έλληνες, για να μας φορέσει τον μονοθεισμό και τα παρελκόμενά του..
ετσι είναι οι επιστολες είναι εικονικες όπως και πολλα αλλα συγγράμματα,τωρα ο ανθρωπος δεν ειχε κατι εναντιων των αλλων θρησκειων και μαλιστα διδασκε ότι ''η αγαπη δεν φθονει'',όταν βρεθηκε στην αθηνα αναφερομενος στους βωμους των ειδωλων ειπε ''εθεωρουν τα ΣΕΒΑΣΜΑΤΑ ΣΑΣ".
Παράθεση
τέλος πάντων έχει ψωμί το θέμα και εγώ πείνασα...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο άντε γιατί αρχίζει και η Αγγλία ( Λίβερπουλ), και ως οπαδός πρέπει να την δω. θα τα ξαναπούμε.
παντα προθυμος ... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 20, 2014, 02:12:02 μμ »

Δεν βαρεθήκατε να γράφεται ακόμα;...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences