Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 09:16:55 πμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί πολυπολιτισμού.  (Αναγνώστηκε 30258 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:38:40 μμ »

Παράθεση
Όταν έχει κόσμο γύρω μου (π.χ. λεωφορείο), προσπαθώ να έχω το χέρι στην τσέπη και να πιάνω τα λεφτά μου. Αν τυχόν έχω και πολλά λεφτά, βγάζω τη μπλούζα από το παντελόνι και την "ξαπλώνω" πάνω από τις τσέπες (για να μου βάλει κάποιος χέρι στην τσέπη, θα πρέπει να σηκώσει τη μπλούζα).

δηλαδή τα παρτσακλα με τα κομενα μπλουζάκια που δειχνουν τον αφαλο ,μαλλον είναι ταπι και ψυχραιμα...!!! Σαρκασμός

Παράθεση
Είναι η νηστεία πριν τον Δεκαπενταύγουστο. Αντίχριστε!

(Φαντάσου να είσαι όλη μέρα στη θάλασσα με τα παιδιά και τα γειτονόπουλα και να γυρνάς να φας κουκιά νερόβραστα χωρίς λάδι. Στέναξαν τα σουβλατζήδικα και τα παγωτατζήδικα...)
αααα.!!!
ερωτηξη...(ασχετη)
αν το ευαγγελιο ΔΕΝ επιβαλει τις νηστιες,(το διαβασα) ποιος τις θεσπισε και γιατι..?
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:50:53 μμ »

Μαλλον τα υπολοιπα ζωα (αγελαδες, αρνακια κλπ) μηπως και γλιτωσουν απ τους κρεατοφαγους!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:51:26 μμ »

Αυτοι που πουλανε θαλασσινα μηπως  Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:53:46 πμ »


αν το ευαγγελιο ΔΕΝ επιβαλει τις νηστιες,(το διαβασα) ποιος τις θεσπισε και γιατι..?
[/quote]

Θα σου πω την δική μου εκδοχή που είναι βγαλμένη απο το μυαλό μου.
Κατα τα μεταβυζαντινά χρόνια, όταν ο χριστιανισμός φαινόταν οτι κυριάρχησε επι της γης, οι εκπρόσωποι του τελευταίου διαπίστωσαν οτι θα έπρεπε να τον πλαισιώσουν και με κάποιο σοβαρό υπόβαθρο, για να αντιμετωπίσουν και τις τελευταίες αντάρτικες επιθέσεις των εθνικών (κάτι αντίστοιχο θα χρειαστεί και ο σύριζα όταν γίνει κυβέρνηση). Οι σύμβουλοι, καλόγεροι και λοιποί παρατρεχάμενοι άνοιξαν τα κιτάπια τους και ψάχναν για υπόβαθρα. Το καλύτερο μέρος για να ψάξεις για τέτοια πράγματα ειναι τα ελληνικά μυστήρια. Αφού τα μελέτησαν ενδελεχώς, διαπίστωσαν οτι όλα εμπεριείχαν τη νηστεία ωσαν δοκιμασία σε διάφορες μορφές. Τους άρεσε σαν ιδέα, την απλοποίησαν και την καπηλεύτηκαν.
Ελπίζω να μην μας παρακολουθεί κανένας θεολόγος και φάω καμιά μήνυση, προτιμώ τον αφορισμό.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 18, 2014, 11:41:54 πμ »

Θα σου κάνω μήνυση εγώ... ούτε τα μεταβυζαντινά χρόνια συνέβη, ούτε υπήρχαν καλόγεροι ακόμα. :biiiiiigsmile

Η νηστεία υπάρχει στα Ευαγγέλια. Ο Χριστός νήστεψε 40 ημέρες στην έρημο. Και γενικότερα είναι πιο συχνή στην Εβραϊκή παράδοση, παρά στην "ευρωπαϊκή".

--------------------------------------------------------------

Πιάνω τη θεωρία από το κεφάλι και το θέμα πάει τελείως αλλού.

Η Χριστιανική θρησκεία, μας έλεγαν στο σχολείο, στηρίζεται.
1. Στην Αγία Γραφή (και όχι μόνο στα Ευαγγέλια).
2. Στην Ιερά Παράδοση (δηλαδή στη θεωρία που αναπτύχθηκε από τους θεολόγους και σε κάποιες συνήθειες που επικράτησαν).

Υπάρχουν πάρα πολλά κινήματα/αιρέσεις/όπως-θέλετε-πείτε-τα που δεν δέχονται την Ιερά Παράδοση και διατυμπανίζουν ότι δέχονται μόνο την Αγία Γραφή. Χιλιαστές, Πεντηκοστιανοί, Μορμόνοι κλπ κλπ κλπ κλπ και φτιάχνεις ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια.

Οι πρώτοι Χριστιανοί είχαν το εξής πρόβλημα. Εντάξει, να πιστέψουμε στον Χριστό, αλλά... πώς να το δείξουμε; Στα Ευαγγέλια δεν αναφέρεται σχεδόν τίποτα για "λατρεία" και τελετές. Ουσιαστικά ο Χριστός αναφέρει μόνο την "Κυριακή Προσευχή" (Πάτερ ημών...) Δεν είναι δυνατό όλη μέρα πρωί-μεσημέρι-βράδυ να λέμε και να ξαναλέμε "Πάτερ ημών..." Χρειάζεται λίγο ποικιλία.
Άρχισαν λοιπόν να σκαλίζουν τα Ευαγγέλια (και την υπόλοιπη Αγία Γραφή) για να βρουν ό,τι μπορούσαν. Για παράδειγμα, βρήκαν τον Μυστικό Δείπνο και με βάση αυτό έφτιαξαν τη Θεία Κοινωνία. Κοκ.

Ο πρώιμος (sic) Χριστιανισμός δια μορφώθηκε κυρίως από τον Παύλο και όχι από τον Χριστό. Με απλά λόγια, ο Παύλος έλεγε στον κόσμο να γίνουν Χριστιανοί, αλλά έπρεπε να τους πει και πώς να γίνουν Χριστιανοί. Αυτό το νόημα έχουν οι επιστολές του. Λέει στον κόσμο πώς γίνουν Χριστιανοί, γιατί δεν υπήρχαν άλλες "πληροφορίες". Και για αυτό ακριβώς διαβάζεται ο "Απόστολος" στις εκκλησίες μαζί με το Ευαγγέλιο, για να καταλάβει ο κόσμος γιατί πρεέπι να κάνει αυτό ή εκείνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 12:04:15 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 18, 2014, 12:01:12 μμ »

Ένα παράδειγμα, τα μνημόσυνα κλπ.

Στηρίζονται στο παρακάτω χωρίο του Παύλου που διαβάζεται ως "Απόστολος".

Παράθεση
Οὐ θέλομεν δὲ ὑμᾶς ἀγνοεῖν, ἀδελφοί, περὶ τῶν κεκοιμημένων, ἵνα μὴ λυπῆσθε καθὼς καὶ οἱ λοιποὶ οἱ μὴ ἔχοντες ἐλπίδα.
Εἲ γὰρ πιστεύομεν ὅτι Ἰησοῦς ἀπέθανε καὶ ἀνέστη, οὔτω καὶ ὁ Θεὸς τοὺς κοιμηθέντας διὰ τοῦ Ἰησοῦ ἄξει (θὰ φέρη) σὺν αὐτῷ.

Προφανώς, κάποια στιγμή προέκυψε η ερώτηση: Τι κάνουμε με τους πεθαμένους; Χμμμμ να ρωτήσουμε τον Παύλο. Και ο Παύλος τους είπε αυτό.


Όστις Χριστιανός ας συνεχίσει (για να δούμε και τι ξέρουν οι ευσεβείς χριστιανοί από θεωρία).

-------------------------------------------------------------------------------------

Θα προσθέσω και ένα trollάρισμα: Οι Χριστιανοί μπορούν να ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων; Δύνανται Θεώ δουλεύειν και Μαμωνά;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 06:00:52 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 18, 2014, 12:11:42 μμ »

Θα σου πω την δική μου εκδοχή που είναι βγαλμένη απο το μυαλό μου.
Κατα τα μεταβυζαντινά χρόνια, όταν ο χριστιανισμός φαινόταν οτι κυριάρχησε επι της γης, οι εκπρόσωποι του τελευταίου διαπίστωσαν οτι θα έπρεπε να τον πλαισιώσουν και με κάποιο σοβαρό υπόβαθρο, για να αντιμετωπίσουν και τις τελευταίες αντάρτικες επιθέσεις των εθνικών (κάτι αντίστοιχο θα χρειαστεί και ο σύριζα όταν γίνει κυβέρνηση). Οι σύμβουλοι, καλόγεροι και λοιποί παρατρεχάμενοι άνοιξαν τα κιτάπια τους και ψάχναν για υπόβαθρα. Το καλύτερο μέρος για να ψάξεις για τέτοια πράγματα ειναι τα ελληνικά μυστήρια. Αφού τα μελέτησαν ενδελεχώς, διαπίστωσαν οτι όλα εμπεριείχαν τη νηστεία ωσαν δοκιμασία σε διάφορες μορφές. Τους άρεσε σαν ιδέα, την απλοποίησαν και την καπηλεύτηκαν.
Ελπίζω να μην μας παρακολουθεί κανένας θεολόγος και φάω καμιά μήνυση, προτιμώ τον αφορισμό.

Αγαπητέ μου, αυτά που λες χοντρικά είναι σωστά. Τα λες όμως με έναν τρόπο αρνητικό και υποτιμητικό.

Για να μην γράφω σεντόνια, πάω κατευθείαν στο συμπέρασμα. Αν υποτιμάς τον "εχθρό" σου, δεν θα μπορέσεις να τον νικήσεις. Πρέπει να μάθεις να τον σέβεσαι, για να μπορέσεις να τον αντιμετωπίσεις.

(Και, μεταξύ άλλων, να μάθεις να βλέπεις τον κόσμο με τα δικά του μάτια, για να καταλάβεις πώς λειτουργεί.)
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 18, 2014, 12:53:46 μμ »


Αγαπητέ μου, αυτά που λες χοντρικά είναι σωστά. Τα λες όμως με έναν τρόπο αρνητικό και υποτιμητικό.

Για να μην γράφω σεντόνια, πάω κατευθείαν στο συμπέρασμα. Αν υποτιμάς τον "εχθρό" σου, δεν θα μπορέσεις να τον νικήσεις. Πρέπει να μάθεις να τον σέβεσαι, για να μπορέσεις να τον αντιμετωπίσεις.

(Και, μεταξύ άλλων, να μάθεις να βλέπεις τον κόσμο με τα δικά του μάτια, για να καταλάβεις πώς λειτουργεί.)
[/quote]

φίλε Σακ πιάνεις πουλιά στον αέρα!
Θα σου εκμυστηρευτώ οτι παλιότερα υπήρξα χριστιανός και μάλιστα φανατικός. Ευτυχώς, επέστρεψα στο δρόμο των θεών  Μεγάλο χαμόγελο .
Προτιμώ να πορεύομαι μοναχικά, ήσυχα και γραφικά αντι να αναλώνομαι σε ατέρμονες λογομαχίες δίχως αποτέλεσμα. Η μάχη μου πλέον είναι να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος με όπλο την φιλοσοφία.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 18, 2014, 12:59:49 μμ »

Ναι, ΟΚ. Τον "εχθρό" τον έβαλα σε εισαγωγικά.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:44:04 μμ »

λοιπον από οσα ξερω...νηστεια=νη-εσθειω=πληρης αποχη από τροφη...
στην χωρα μας εχει καθιερωθεί κατά ένα παραξενο τροπο μια ''αλαξοφαγια''...τρωμε 1 κιλο καλαμαράκια,1 κιλο χαλβα 1 λαγανα ,ελιες (όχι λαδι) Στριφογύρισμα ματιών εν ολιγοις 'τον αχλεωρα' και μετα λεμε ότι νηστεύουμε...
τελος περα από τις θεολογικες φρονήσεις του καθενος,εμεις οι χριστιανοι (μαθητες του Χριστου και όχι του οποιουδηποτε) διαβαζουμε...
-Προς Κορινθιους Α' - Κεφάλαιο 10 - Στίχος 25
Πᾶν τὸ ἐν μακέλλῳ πωλούμενον ἐσθίετε μηδὲν ἀνακρίνοντες διὰ τὴν συνείδησιν·
-Προς Κορινθιους Α' - Κεφάλαιο 10 - Στίχος 27
εἰ δέ τις καλεῖ ὑμᾶς τῶν ἀπίστων καὶ θέλετε πορεύεσθαι, πᾶν τὸ παρατιθέμενον ὑμῖν ἐσθίετε μηδὲν ἀνακρίνοντες διὰ τὴν συνείδησιν.
αυτά για τους χριστιανους....
τωρα το να συλλεγεις κατι που εχει ισως και συναισθηματικη αξια δεν σημαινει ότι το κανεις ειδωλο...ο χριστιανος δεν πρεπει να βαζει κατι πιο πανω από τον ''αρχηγο και ολοκληρωτη της πιστεως'' τον Ιησου Χριστο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 05:15:20 μμ από HONEST » Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:08:19 μμ »

Να σου πω την αμαρτία μου, είμαι 50 χρονών και... έναν χριστιανό έχω γνωρίσει που ήξερε από θεωρία. Μια θεολόγο που είχα στο Λύκειο, από την οποία κατάλαβα κι εγώ πέντε πράγματα.

Και υποτίθεται ότι ζούμε σε μια "χριστιανική" χώρα και αγαναχτούμε με τους αλλόθρησκους κλπ κλπ...

Όλοι οι υπόλοιποι είναι πιο άσχετοι κι από μένα που δηλώνω άθεος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 05:19:29 μμ από sac » Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:20:19 μμ »

και εγω δεν είμαι σχετικος αλλα ψαχνωμαι...
δεν θελω να είμαι κατι το οποιο ηταν οι γονεις μου,δεν με καλυπτει το ''ετσι τα βρηκαμε'',ημουν παντα αντιδραστικος γιαυτο διαβαζω το ευαγγελιο,(σε αντιθεση με τους αλλους που με δουλευουν...),για να κατασταλάξω στο ΤΙ θα πιστεψω ...
π.χ αν θες να λεγεσαι αριστερος θα πρεπει να διαβασεις την αναλογη ιδεολογια και να την ασπαστεις.
το ιδιο ισχυει και για όλα τα πολιτικα φρονήματα.
αν λοιπον θες να γινεις χριστιανος ,δεν θα γινεις επιδη γεννήθηκες σε χριστιανικο κρατος ουτε επιδη σε βουτηξαν στο νερο σαν βρεφος αλλα θα διαβασεις το ευαγγελιο να δεις αν συμφωνεις...
γνωμη μου...
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:25:18 μμ »

Προφανώς καλά κάνεις. Αν ψάχνεις, κάτι θα βρεις.

Αυτό που είπα για τη συλλογή δεν έχει σχέση με είδωλα. Ο Μαμωνάς είναι το χρήμα.

Ένα πρόβλημα με τη μελέτη του Ευαγγελίου είναι οι πολλοί συμβολισμοί που περιέχει, με αποτέλεσμα να σε μπερδεύει. Ο Μαμωνάς δεν θυμάμαι πώς εξηγείται. Πάντως είναι όνομα ανθρώπου ή πνεύματος... κύριο όνομα, τέλος πάντων.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:37:29 μμ »

μαμμωνας=δαιμονας,(σε γενικη εξηγηση) και ναι αναφέρεται στο χρημα το οποιο είναι αδικο,ο ενας εχει πεντε σπιτια και καθολου παιδια και ο άλλος εχει πεντε παιδια και είναι στο νοικι...αδικια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:49:05 μμ »

Ένα παράδειγμα, τα μνημόσυνα κλπ.

Στηρίζονται στο παρακάτω χωρίο του Παύλου που διαβάζεται ως "Απόστολος".

Παράθεση
Οὐ θέλομεν δὲ ὑμᾶς ἀγνοεῖν, ἀδελφοί, περὶ τῶν κεκοιμημένων, ἵνα μὴ λυπῆσθε καθὼς καὶ οἱ λοιποὶ οἱ μὴ ἔχοντες ἐλπίδα.
Εἲ γὰρ πιστεύομεν ὅτι Ἰησοῦς ἀπέθανε καὶ ἀνέστη, οὔτω καὶ ὁ Θεὸς τοὺς κοιμηθέντας διὰ τοῦ Ἰησοῦ ἄξει (θὰ φέρη) σὺν αὐτῷ.

Προφανώς, κάποια στιγμή προέκυψε η ερώτηση: Τι κάνουμε με τους πεθαμένους; Χμμμμ να ρωτήσουμε τον Παύλο. Και ο Παύλος τους είπε αυτό.


Όστις Χριστιανός ας συνεχίσει (για να δούμε και τι ξέρουν οι ευσεβείς χριστιανοί από θεωρία).


Θα προσθέσω και ένα trollάρισμα: Οι Χριστιανοί μπορούν να ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων; Δύνανται Θεώ δουλεύειν και Μαμωνά;
νομίζω ότι οι στίχοι που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με τη συλλογή νομισμάτων η οποιονδήποτε αντικειμένων(δεν είμαι εκπρόσωπος των χριστιανών του φόρουμ ,ούτε θεολόγος).
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences