Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:00:53 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί αξιολόγησης νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 40905 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 19, 2011, 07:15:40 μμ »

Εγω προσωπικα φιλε μου ειμαι ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗΣ...και γουσταρω να βλεπω τα λουστρατα κερματα μου μεσα σε αμερικανικα κουτακια...συλλεγω απο το 1987 κερματα...και κουτακια με κερματα απο το 2003...αν μενεις αθηνα ελα να πιουμε καφε και να δουμε νομισματα...

φιλικα, ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 19, 2011, 07:35:03 μμ »

Αγαπητοι φιλοι η σηζητηση αυτη για μενα μεχρι τωρα δεν εχει κατι το μεπτο!!
Το νεο μελος Νικος ειπε τις αποψεις του!!
Προσωπικα καποιες με βρισκουν σύμφωνο καποιες αλλες οχι!!
Το οτι ειναι νεος στο σαιτ δεν σημαινει τιποτα, το καθε μελος ειχει την δικη του φωνη την δικη του δυναμη να φωναζει οπως θελει τα πιστευω του!!
Σας εχω πει πολλες φορες να διαβαζουμε προσεκτικα τα οσα λεει καποιος ειτε μεγαλος ειναι ειτε μικρος και να τα βαζουμε στο πισω μερος του μυαλου μας!! Ισως μια μερα τα χρειαστουμε!!
Φιλε Δημητρη-heretic77 οπως ο Νικος- ukobke λεει δυναμικα το τι πιστευει ετσι και εσυ με τα δικα σου επιχειρηματα μπορεις να υποστηριζεις τις θεσεις σου!!
Αυτο που δεν χρειαζετε ειναι επιθεσεις και υβρεις σε προσωπικο ή γενικο επιπεδο!!
Προσωπικα ελειπα ολη την ημερα (εχω και οικογενεια και θελει την βολτα της) αλλα για μικρα διαστηματα μπηκα μεσα και διαβαζα τι λεγατε , τα τελευταια τα διαβασα τωρα απο το σπιτι και γιαυτο και απαντω τωρα με καθυστερηση.
Αποψη μου μεχρι τωρα ειναι να ακουτε ο ενας τις θεσεις του αλλου με πολυ προσοχη , να απαντατε ομορφα , αλλα και να κοιταζωμαστε στον καθρεπτη κανωντας και μια αυτοκριτικη!!
Δεν λεω οτι συμφωνω σε ολα , αλλα σημερα ακουστικαν και καποιες μεγαλες αληθειες πιστευω, καλο ειναι να τα ακουμε ολα και να προσαρμοζωμαστε αναλογα των περιστασεων!!
Ο καθε μεγαλος συλλεκτης (σε ηλικια) εχει και αυτος κατι να μας πει , ειτε τον λενε Νικο , ειτε Αλεξη , ειτε Ζαχαρια!!
Εγω τις τελευταιες μερες διαβασα στο φορουμ του Δημητρη οτι σε μια αποστολη στην pcgs στο Παρισσι σταλθηκαν 600 Ελληνικα νομισματα!! Μα 600 επι 25 ευρω την καθε πιστοποιηση μας κανουν 15,000 ευρω!!
Με 15 χιλιαρικα αλλος φτιαχνει ολοκληρη συλλογη!!
Προς θεου δεν ειμαι εγω αυτος που θα σας υποδειξει πως θα διαχειριζεστε την συλλογη σας ή τα λεφτα σας  και αυτα τα λεει ενας με εκατονταδες σλαμπ στα χερια του , απλα η συλλεκτικη παιδεια που αναφερα πριν εχει να μας δωσει γνωση , γνωση να ξεχωριζουμε μονοι μας τα καλα νομισματα , τα σπανια κομματια και αυτα που θα πρεπει στην τελικη να σλαμπαρει καποιος ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΜΕΝΑ!!
Βλεπω να στελνουν για σλαμπαρισμα νομισματα που ακυκλοφορητα κανουν ενα ευρω!!
Ενα ευρω το νομισμα 25 ευρω το σλαμπ που το βαζεις μεσα!! Αυτο το βλεπω παραλογο!!
Συνεχιστε λοιπον οπως θελετε να λετε τις αποψεις σας απλα σεβωμενοι και τον συνομηλιτη σας!!
Φιλικα Γιωργος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 19, 2011, 07:58:30 μμ »

Θεωρω οτι απο τα ελληνικα πιστοποιουνται τα δυσκολα του παυλου ,ελλην.δημοκρατια και ολα αυτα εφοσον ειναι αυστηρα ακυκλοφορητα ...απο γεωργιο και κατω απο αου και οθωνα απο εχf...πολυ σωστα ειπε ο γιωργος δρχ του 1973 -1980 και κατι αλλα ειναι πεταμενα λεφτα...εφοσον μπορεις νατα εχεις σε μασουρια.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 19, 2011, 08:37:52 μμ »

συλλεκτης ειναι αυτος που αγαπα την συλλογη ,και ειδικα το νομισμα,συλεκτης ειναι, και αυτος που συλλεγει απιστοποιητα,οπως και αυτος που συλλεγει πιστοποιημενα.αρκει αυτο που κανει, να το κανει με γνωμονα την αγαπη του σε αυτο που λεμε νομισμα,απο το πιο ακριβο σπανιο, μεχρι το πιο κοινο,το παθος αποκτησης ειναι το ιδιο.σκοπος ειναι να υπαρχει ευγενικη αμιλλα ,και οχι αβασανιστοι αφορισμοι,μερικων ειδικα, που μονος σκοπος τους ειναι το κερδος.δεν θιγω ειλικρινα κανεναν ο καθενας πρατει συμφωνα με την συνειδηση του,τα υπολοιπα εινα λογια του αερα,δεν υπαρχει σοβαρος συλλεκτης με κριτηριο την οικονομικη του ανεση και μονο και μονο, για επιδειξη πλουτου,( ιδιον κλασικου νεοελληνα,ξερεις τι εχω εγω?),και ανιδεος επειδη ειναι νεος, η δεν εχει την οικονομικη επιφανεια να αγοραζει σπανιοτητες.ειναι πολλοι,που προτιμουν να αγορασουν,λιωματα τρυπια,πειραγμενα, κλπ μονο και μονο για να λενε οτι το εχουν, ασχετα αν δεν βλεπεται.νομισμα ειναι αυτο που μας επιτρεπει τολαχιστον,να το χαιρομασται που το εχουμε στην συλλογη μας ,σκετο η πιστοποιημενο.τωρα ενα λιωμα δεν βρισκω λογους να το εχω στην συλλογη μου,γιατι θελω να το βλεπω και να το χαιρομαι.αλλιως ας μην το αποκτησω ποτε.οταν ειδα στην δημοπρασια τιμες για κοπιες,πειραγμενα,τρυπια κλπ,ντραπηκα που ειμαι μελος.αλλο να εχεις ενα τρυπιο,για να το βλεπεις μεχρι να αποκτησεις το  πραγματικα συλλεκτικο,και αλλο να δινεις χρηματα,για να το αποκτησεις,και να λες οτι το εχω.παλια νομισματα που ειχαν υποστει επεμβασεις,δεν γινονταν δεκτα,απο τον συλλεκτικο κοσμο,πουλησα 8 ρεαλια χρυσο μαδριτης,σαν χρυσο,γιατι ειχε μεινει λιγο μεταλλο απο αφαιρεση του κρικου,κοιταξτε ποσο στοιχιζει σημερα?κλεινω,ο καθενας πρατει οπως νομιζει,αναφερα απλως τι σημαινει για μενα νομισμα,γιαννηςτ.υγ.οτι γραφω το γραφω γιατι αγαπω,οχι ενα κοματι ευγενους μεταλλου,αλλα εν κομματι καλλιτεχνικης και ιστορικης σημασιας,και παντα καλοπροαιρετα.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 19, 2011, 09:13:13 μμ »

Μια χαρά τα λες Γιάννη. Ναύαρχε, δεν νομίζω ότι είσαι νεκροθάφτης. Νεκροθάφτη απεκάλεσα τις εταιρείες, και τα slab φέρετρα (κατ΄αντιγραφή που ασπάζομαι).
Οι δύο κύριες εταιρείες απέκτησαν φήμη όταν άρχισαν να δημοσιεύουν τις δήθεν καλύτερες συλλογές ονομαστικά. Αυτό για να ικανοποιήσουν τα βίτσια στα Αμερικανάκια. Οι άλλες εταιρείες που δεν βγάζουν΄λίστες, είναι δευτεροτρίτες.
Η ICG η μόνη εταιρεία που έχει επιστημονικό προσωπικό, δεν χαίρει πρωταρχικής  εκτίμησης. Βλέπεις ασχολείται με τα Αρχαία και το κυριότερο δεν έχει ονομαστικές λίστες.
Μιλήστε με σοβαρούς Αμερικανούς συλλέκτες και βρείτε μου έστω και έναν που να τα slabάρει.

Οι Γερμανοί (αλήθεια ποιος αμφισβητεί την κρίση τους?) γιατί δεν ασχολούνται με τις ...πιστοποιήσεις? Οι Άγγλοι, οι Ελβετοί, Αυστριακοί,κλπ κλπ.

Φυσικά είναι δικαίωμα το κάθε ένα το τι θα κάνει τα νομίσματά του. Σε αυτό που κάθετα διαφωνώ είναι ότι το αναγραφόμενο είναι σωστό και πρέπει ο άλλος να το αποδεχτεί. (Δυστυχώς εκεί είναι οι δήθεν υπεραξίες)

Απλά μια ερώτηση σε ειδικούς και μή. το ΜS 60/61/62/63 (MINT STATE/ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟΥ/ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ) τι σχέση έχει με ένα νόμισμα ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ?
Και μια ερώτηση που πραγματικά θα ήθελα απάντηση από συλλέκτες που μαζεύουν πιστοποιημένα. Θα εμπιστεύονταν την αγορά ενός 50ρικου Χρυσού 1876 να είναι στο κουτί και να μη το εξετάσουν?

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 19, 2011, 09:45:01 μμ »

ειναι ενας βαθμος που προσδιδει σε ενα νομισμα μεγαλυτερο κυρος,δηλαδη τα υψηλα σημεια ενος ακυκλοφορητου,οπως το μουστακι,το φρυδι,δηλαδη τα σημεια που ειναι πιο κοντα στο πιασιμο του νομισματος να ειναι τελειως αθικτα.ενα δεκαδραχμο αθηναικο του 480 πχ,βρεθηκε αυστηρα ακυκλοφορητο,70 που λεμε,απο μια ποικιλια που εχει τρια γνωστα σε ολον τον κοσμο, τα αλλα δυο ειναι σε μουσεια.ξεκινησε η τιμη του σε δημοπρασια,800.000$.δεν ξερω τελικα ποσο εφτασε,αλλα αυτο το εξετασαν αρχαιολογοι,ανθρακας14,και ολα τα τελευταιας τεχνικης οργανα.θελω να πω με αυτο οτι οι εταιρειες σιγουρα οταν σλαμπαρουν καθημερινα δεκαδες νομισματα,κοινα η σπανια,σιγουρα θα υπαρχει περιθωριο λαθους.το δεκαδραχμο,το εξεταζαν ολοκληρη ομαδα για ημερες,απο εκει και περα,τα συμπερασματα δικα σας.το αναφερει, ο παγκοσμιου βεληνεκους οικος heritage,για την εγκυροτητα των γραπτων μου.σιγουρα η μοδα των αμερικανων εξαπλωνεται παντου,ηδη οι κινεζοι,και αλλοι γνωστοι ενδιαφερομενοι αρχιζουν δειλα δειλα τα πρωτα βηματα,και αλιμονο σε αυτους που δεν αναγνωριζουν τα γνησια πιστοποιημενα.αλλος πονοκεφαλος,και ας μην αρχισουν μερικοι, οτι πιστοποιημενα ψευτικα,δεν υπαρχουν.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 19, 2011, 09:46:24 μμ »

Νομιζω οτι τωρα η κουβεντα μπηκε σε ποιο σωστες βασεις.
Θελω να κανω τις εξης παρατηρησεις στο post του ukobke.
Πρωτα απ ολα δεν υπαρχει 'καλη' τιμη. Υπαρχει η τρεχουσα τιμη αγορας. Η τρεχουσα τιμη αγορας ειναι τιμη που ειναι μεταβαλλομενη. Για παραδειγμα, πριν λιγα χρονια οι τιμες ηταν σαφως πιο υψηλες με τις τωρινες. Αρα, ΔΕΝ υπαρχει στα συλλεκτικα 'καλη' τιμη με την εννοια να παρω τα χρηματα μου πισω, αλλα υπαρχει τοποθετηση χρηματων με μικροτερο η μεγαλυτερο ρισκο αναλογα τη χρονικη συγκυρια. Φυσικα καποια λαμογια και επιτηδειοι οταν εξαπατουν ανιδεους και παιρνουν το νομισμα τους σε εξευτελιστικη τιμη, αυτο ειναι ΑΝΕΝΤΙΜΗ πρακτικη και κανονικα πρεπει να ναι καταδικαστεα απο ολους τους συλλεκτες. Και φυσικα καποιος που παρακολουθει τις δημοπρασιες καθημερινα και εχει καλυτερη γνωση της αγορας πλεονεκτει σε σχεση με καποιον που εχει ελλιπη γνωση, αρα μπορει να επιτυχει και καλυτερη τιμη κτησης για τη συλλογη του.
Αυτος επισης που ΔΕΝ ασχολειται με εμπορους, αλλα και αυτος που απαξιωνει τους συλλεκτες των slab, ειδικα αυτη την περιοδο ειμαι πολυ περιεργος απο που αγοραζει νομισματα.
Παμε στις εταιρειες..Σιγουρα υπαρχουν λαθη, δε ξερω κατα ποσο ειναι σκοπιμα η οχι. Ομως παντα βλεπει κανεις το συνολο. Και πιστευω οτι σε μεγαλο ποσοστο η πιστοποιηση ειναι ακριβης. Στη δικη μου συλλογη υπαρχει εμφανης η διαφορα μεταξυ 63 και 65. Βεβαια για 1 μοναδα πανω κατω σιγουρα εκει μπορει να υπαρχουν αποκλισεις. Ομως δε μπορει εταιρειες με brand name παγκοσμιως και να ερχεται ο καθενας εδω και να αμφισβητει ετσι ακριτα. Καταρχην, ποιος μου λεει εμενα οτι δεν ειναι Ελληνες οι graders. Επειτα, τοσα χρονια που πιστοποιουν νομισματα δε γινεται να μην εχουν γνωση. Η ιδια η αγορα θα τους ειχε εκτοπισει. Η πιστοποιηση ειναι παγκοσμια πρακτικη πια.
Δεν εχετε σκεφτει απο την αλλη για ποιο λογο αυτα τα 600 νομισματα καθε φορα στελνονται? Ποιες ειναι οι αιτιες? Μηπως ειναι η ανεξελεγκτη αγορα παλιοτερα ? Λεει ο χρηστης για τα 60-61-62 αν ειναι ακυκλοφορητα. Θελώ να μου απαντησει με το χερι στην καρδια. Αν ερχοταν ποτε ενας λιγοτερο εμπειρος συλλεκτης και του ζητουσε ενα ακυκλοφορητο νομισμα πχ εναν Παυλο 2 δρχ 1959, θα του πουλουσε το λαμπερο ακυκλοφορητο? (65-67)? Η θα του πουλουσε ενα ταπεινο 60-63 η πολυ περισσοτερο ενα 58?
Κακα τα ψεμματα, η παλια πρακτικη με τους εμπορους απετυχε. Γεμισαμε μικροαπατεωνες, που εκμεταλευονται κοσμο, αρα απο εκει προηλθε και η αναγκη για τις εταιρειες. Γιατι ο νεος συλλεκτης βρισκει ενα καταφυγιο. Και μη μου πειτε οτι δημιουργουνε πλουτο κλπ κλπ γιατι στην προτερα κατασταση τα πραγματα ηταν εντελως ανεξελέγκτα. Τουλαχιστον τωρα υπαρχουν καποια μετρα συγκρισης, με τα λαθη που γινονται βεβαια, αλλα τιποτα δεν ειναι αγνο σε αυτο τον κοσμο.
Και οσον αφορα την τελευταια ερωτηση, εχω επιστρεψει νομισματα που δε μου αρεσαν και ειχανε βαθμο μεγαλο στο σλαμπ, και για τοσο ακριβα νομισματα σαν αυτο που ειπες σιγουρα η πιστοποιηση δεν αρκει. Ομως για τη συντριπτικη πλέιοψηφια των νομισματων και συλλεκτων νομιζω οτι η πιστοποιηση ειναι μια χρησιμη πρακτικη και τουλαχιστον ενα καλο πρωτο βημα για να εμβαθυνουν περισσοτερο τις γνωσεις για το νομισμα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 19, 2011, 09:49:31 μμ »

Και μια μικρη διορθωση...ΔΕ λεω οτι ΟΛΟΙ οι εμποροι ειναι απατεωνες, προς αποφυγη παρεξηγησεων. Αλλα ειδικα καποιοι σε κατι παλαιοπωλεια, σε κατι παγκους, κατι μοναστηρακια και πολλοι 'εμπειροι' συλλεκτες εχουν πολλα ραμματα για τη γουνα τους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 19, 2011, 11:00:38 μμ »

παντως φρονιμο ειναι στις μερες μας, να μην ειμαστε απολυτοι,καλυτερα λιγο ψαξιμο παραπανω ,και μελετη,παρα να τα ακουμπαμε στον οποιοδηποτε.ζουμε σε μια κοινωνια που ολοι ξερουμε οτι, δεν ειναι αγγελικα πλασμενη.το να εριζουμε μεταξυ μας,δεν υπαρχει λογος,ειμαστε μια παρεα,καθε γνωμη σεβαστη,αρκει ομως να μην στηριζεται σε μονολεκτικες απαντησεις,και χαρακτηρισμους,που στην ουσια εκθετουν εμας, που τους γραφουμε.χαιρετω ολην την παρεα,καλη εβδομαδα και νεα αποκτηματα σε ολους,γιαννηςτ. peace not work!καλα που θα ηταν,αλλα ξυπναω 5.5 το πρωι.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 19, 2011, 11:04:14 μμ »

Το ποταμι στα συλλεκτικα εχει ξεκινησει και δεν γυριζει πισω.Οποιος το καταλαβε το καταλαβε.Και ας γραφει ο καθε μπαρμπας οτι θελει.Αυτοι εχουν μπει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.Τους εχουν προσπερασει οι εξελιξεις γι αυτο αλλωστε και αντιδρουν.

Και εγω σου λεω μοδα ειναι θα περασει! ειδιακα με αυτα που γινονται τελευται αμα δεις καμια μερα να σπανε τα σλαμπ ομαδικα μην σου φανει καθολου παραξενο!
επισης μαθε οτι καποιες αξιες ειναι διαχρονικες και δε θα μπουν ποτε στο χρονοντουλαπο, επισης καλο ειναι να ακους τους ανθρωπους που δεν ακολουθουν το κοπαδι αυτους που εχουν αλλη αποψη, θα δειδαχτεις πολλα πραγματα και εσυ και ολοι σας!

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 20, 2011, 01:51:08 πμ »

Το ποταμι στα συλλεκτικα εχει ξεκινησει και δεν γυριζει πισω.Οποιος το καταλαβε το καταλαβε.Και ας γραφει ο καθε μπαρμπας οτι θελει.Αυτοι εχουν μπει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.Τους εχουν προσπερασει οι εξελιξεις γι αυτο αλλωστε και αντιδρουν.

Και εγω σου λεω μοδα ειναι θα περασει! ειδιακα με αυτα που γινονται τελευται αμα δεις καμια μερα να σπανε τα σλαμπ ομαδικα μην σου φανει καθολου παραξενο!
επισης μαθε οτι καποιες αξιες ειναι διαχρονικες και δε θα μπουν ποτε στο χρονοντουλαπο, επισης καλο ειναι να ακους τους ανθρωπους που δεν ακολουθουν το κοπαδι αυτους που εχουν αλλη αποψη, θα δειδαχτεις πολλα πραγματα και εσυ και ολοι σας!


ευχαριστω δεν θα παρω.
Κανενας δεν νοιαζεται περισσοτερο για το συμφερον μου απο τον ιδιο μου τον εαυτο.Αυτο ειναι κατι που το εχω μαθει πληρωνοντας ακριβα διδακτρα.Ολοι μα ολοι εχουν ιδιοτελη κινητρα οταν θελουν να σου δειξουν το καλο σου.Ο νοων νοειτω ποιον συμφερει να μεινει ο κοσμος με τα ματια κλειστα ετσι  ωστε να μπορει να αγοραζει νομισματα προβληματικα.
Εγω τα λιγα που εχω μαθει τα χω μαθει μονος μου και κανενας δεν μου χει δειξει τιποτα.Αρα δεν χρωσταω σε κανενα.Οσο για τους μπαρμπαδες τους ''παλιους'' αυτοι ειναι ιστορια και μαλιστα κακη και καταστροφικη αφου εχουν χαλασει του κοσμου τα νομισματα καθαριζοντας τα.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 20, 2011, 08:22:36 πμ »

Φυσικά και υπάρχουν παλιότεροι συλλέκτες από μένα. Για αυτούς που δεν γνωρίζουν, να πούμε και μερικά στοιχεία.
Η HERITAGE  της οποίας είμαι το παλιότερο μέλος από την Ελλάδα, ξεκίνησε από διάσπαση από τη BOWERS &  MERINA.  Η HERITAGE  είναι ουσιαστικά η PCGS, και το ανάποδο. Εταιρείας όπως η STACKS είναι πιο αξιόπιστες και με μεγαλύτερη παράδοση. Πριν μια εικοσαετία είχα πάρει τέσσερα νομίσματα πιστοποιημένα. Όλα τα ίδια, 20δραχμα του 1884. MS61, MS 62(2), MS63. Φυσικά δεν είχαν καμμιά σχέση με ακυκλοφόρητα...
Απλά οι εταιρείες αυτές ακολουθούν τη λογική των Αμερικάνικων νομισμάτων που δεν έχουν καμιά σχέση με τα Ελληνικά.

Πάμε τώρα στη "καλή τιμή". ΠΟΤΕ δεν θα θεωρήσω καλή τιμή την τρέχουσα τιμή της αγοράς. (Αλήθεια για ποια αγορά συζητάμε;). Καλή τιμη είναι αυτή που είναι κάτω από τη τρέχουσα, και αντέχει στα κάτω της αγοράς. Γνωρίζετε ΟΛΟΙ ότι ευκαιρίες υπάρχουν, και ΟΛΟΙ έχετε βρεί μια καλή τιμή σε πολλά νομίσματα.
Ο έμπορος θα σας σεβαστεί, και δεν θα φουσκώσει τις τιμές εάν σας γνωρίζει ως γνώστες. Ξέρετε πολύ καλά ότι οι τιμές τους διαμορφώνονται ανάλογα με τον πελάτη. Κάνω λάθος? Προσωπικά έχω πολλές εμπειρίες στο συγκεκριμένο θέμα.

Σχετικά με το ερώτημα για να απαντήσω "με το χέρι στη καδιά". Ποτέ και το εννοώ ΠΟΤΕ δεν θα έδινα σε νέο συλλέκτη ή σε παλιό συλλέκτη, νόμισμα υποβαθμισμένο και να του πω ότι είναι ...αστέρι. Δεν θα το έκανα και ούτε το έχω κάνει.

Αλλά και κάτι άλλο. Ας μη θεωρήσουμε έμπορους αυτούς τους φτοχοδιάβολους με τα παγκάκια και με τα "καλά νομίσματα" στην απόκρυφη τσέπη. Το θύμα περιμένουν και ότι τους κάτσει. Πραγματικά δεν τα έχω μαζί τους. Όλοι πληρώσαμε για να μάθουμε, και ίσως ακόμη να πληρώνουμε. Το τελευταίο σλόγκαν των πραγματικών Εμπόρων για να συγκρατήσουν την αξιοπρέπειά τους που χάνεται, όλοι το ξέρετε. "Δεν είναι δικό μου το νόμισμα, είναι ενός συλλέκτη και θέλει τόσα...."

....όμως δεν αντέχω και θα το πω. Εάν ένα νόμισμα έχει γραντζουνιές σαφώς δεν είναι ακυκλοφόρητο. Φανταστείτε όμως ένα πραγματικά ακυκλοφόρητο νόμισμα μέσα σε κουτάκι και αντί να βλέπεις το "αριστούργημα", να βλέπεις τις γραντζουνιές από το κουτάκι...

Μέμφομαι τα κουτάκια (slabs) όχι επειδή δεν τα γνωρίζω. Ο λόγος είναι ότι τα γνωρίζω πολύ καλά, και ίσως περισσότερο από τον καθένα. Ελάχιστοι φίλοι μου το γνωρίζουν και μόνο ένας τα έχει δει, και σας το αναφέρω. Κατέχω την πιο αξιόλογη συλλογή σε Proof DCAM Memorial Cents παγκόσμια. Είναι πιστοποιημένη  δεν την έχω κάνει listed, αλλά είναι για σεντσάκια. Τα Ελληνικά νομίσματα δεν είναι για φέρετρα παιδιά...     
΄
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 20, 2011, 08:45:15 πμ »

καλημερα αγαπητε φιλε ... Νικο το προβλημα που δημιουργηθηκε στην συζητηση που ξεκινησε με το δικο σου ποστ δεν εχει να κανει με την ουσια τον οσων μας λες ( τα οποια βρισκω προσωπικα αρκετα ενδιαφεροντα ) αλλα με το υφος που χρησιμοποιησες ξεκινωντας την κουβεντα ... πλεον η ελλαδα του 2011 με τα τεραστια προβληματα που αντιμετωπιζουν οι πολιτες της  δεν αντεχει υφος και στυλ του τυπου - ακουστε εμενα εγω που ξερω τι λεω γιατι οι υπολοιποι ολοι ειστε ( .... ) βαλε οποια λεξη θελεις εσυ ... στα πρωτα σου ποστ αυτο που επικρατησε ηταν ενα καθαρα αλαζονικο στυλ ... και αυτο σε εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει και για αυτο σου απαντησα ... σε καθε περιπτωση να περνας καλα ... Χαμόγελο φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 20, 2011, 10:15:06 πμ »

Και παλι δεν απαντησες , απο ΠΟΙΟΝ θα αγορασεις σε καλη τιμη που ειναι κατω απο την τρεχουσα τιμη αγορας? Αρα ψαχνεις θυματα..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 20, 2011, 12:10:38 μμ »

Και παλι δεν απαντησες , απο ΠΟΙΟΝ θα αγορασεις σε καλη τιμη που ειναι κατω απο την τρεχουσα τιμη αγορας? Αρα ψαχνεις θυματα..

Από εσένα εφόσον έχεις διπλά για να ανταλλάξεις. Και τη τρέχουσα τιμή ποιος την καθορίζει αγαπητέ;
Το συμπέρασμά σου όμως ότι ψάχνω θύματα χωρίς να με γνωρίζεις αν όχι προσβλητικό, το θεωρώ ιδιαίτερου επίπεδου που μάλλον γνωρίζεις καλά στο κύκλο σου και εκεί σίγουρα διαφέρουμε.

Δεν έκανα επίθεση σε κανέναν αλλά δέχομαι αναίτια προσωπική επίθεση.

Το ύφος μου δεν νομίζω ότι ενόχλησε, αλλά οι αλήθειες που παρουσίασα...

Σε ένα άλλο topic διάβασα για το 2λεπτο του 1836. Είδα και φωτό του. Έγινε συζήτηση για την "πρασινίλα" του και καλώς του είπαν να μη το πειράξει. Επιπλέον διάβασα "τι βαθμολογία θα πιάσει".
Στα σαράντα χρόνια που συλλέγω νομίσματα μόνο τρία έχω δει και ήταν μάλιστα όλα σε παρόμοιες καταστάσεις.

Πραγματικά για ένα τέτοιο νόμισμα που ελάχιστα υπάρχουν στις ημέρες μας έχει σημασία η βαθμολογία του?
Έχει σημασία τι θα πεί η Χ εταιρεία για το νόμισμα αυτό? Εδώ διαφωνούμε.

Αγαπητέ heretic77 για αυτό το δίλεπτο του ΄36 πες μου τη τιμή αγοράς... αναμένω. Αυτό που σου διαφεύγει είναι ότι σε μια πράξη επιτευχθείσας αγοραπωλησίας, και οι δυο αισθάνονται ικανοποίηση. Κανείς δεν είναι θύμα.

Αυτό όμως που ανέφερα είναι ότι στο συλλεκτισμό -που σωστά αναφέρθηκε ότι πάνω απ όλα πρέπει να υπάρχει αγάπη για το νόμισμα-, πρέπει να βρίσκουμε τιμές που σε περίπτωση ΑΝΑΓΚΗΣ να μπορούμε να πάρουμε άμεσα τα χρήματά μας πίσω. Έχω γνωρίσει πάρα πολλούς που έχουν την άνεση του show-off. Εγώ ούτε την έχω αλλά και πάντα σεβόμουν και σέβομαι το συλλέκτη. Εννοώ φυσικά το πραγματικό συλλέκτη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences