Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 01:13:36 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί αξιολόγησης νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 40773 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 20, 2011, 12:20:22 μμ »

Δηλαδη αν εγω εχω διπλα, θα πρεπει να τα δωσω κατω απο την τιμη που πουλιεται στην αγορα?
Την τιμη της αγορας την καθοριζουν οι εκαστοτε δημοπρασιες, οχι μονο μια φυσικα, και η τιμη με την οποια πουλιεται το νομισμα στους εμπορους, συναρτησει δηλαδη και των 2 αυτων παραγοντων. Και πιστευω οτι ο πραγματικα καλος συλλεκτης ειναι αυτος που παρακολουθει συνεχως την αγορα, τις δημοπρασιες, ξερει ποσο τα δινουν οι εμποροι, και απο εκει και περα πραττει. Προσφορα - ζητηση.
Αν καποιος πουλησει κατω απο την τιμη αγορας και δε μιλαμε τωρα για 1-2 ευρω, αλλα για σημαντικα ποσα, τοτε αυτος ειναι θυμα. Δυστυχως ετσι ειναι η αληθεια.
Οσον αφορα τα σχολια περι του κυκλου του δικου μου και του δικου σου , απο τη στιγμη που ειμαι νοητικα χαμηλου επιπεδου δε μπορω να απαντησω, ειδικα απο τη στιγμη που δεχομαι αξιολογησης απο ηλιθιους. Σαν δηθεν συλλεκτης δε νομιζω να σε ενδιαφερει η γνωμη μου.
Οσον αφορα το 2λεπτο αρμοδιοι ειναι αλλοι να απαντησουν πιο ειδικοι απο εμενα, αλλα το μονο που θα πω ειναι οτι σε σπανια κομματια που υπαρχουν 2-3 στην αγορα μονο, περιμενεις να σου πει καποιος τιμη?


Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 20, 2011, 12:26:58 μμ »

Δηλαδη αν εγω εχω διπλα, θα πρεπει να τα δωσω κατω απο την τιμη που πουλιεται στην αγορα?
Την τιμη της αγορας την καθοριζουν οι εκαστοτε δημοπρασιες, οχι μονο μια φυσικα, και η τιμη με την οποια πουλιεται το νομισμα στους εμπορους, συναρτησει δηλαδη και των 2 αυτων παραγοντων. Και πιστευω οτι ο πραγματικα καλος συλλεκτης ειναι αυτος που παρακολουθει συνεχως την αγορα, τις δημοπρασιες, ξερει ποσο τα δινουν οι εμποροι, και απο εκει και περα πραττει. Προσφορα - ζητηση.
Αν καποιος πουλησει κατω απο την τιμη αγορας και δε μιλαμε τωρα για 1-2 ευρω, αλλα για σημαντικα ποσα, τοτε αυτος ειναι θυμα. Δυστυχως ετσι ειναι η αληθεια.
Οσον αφορα τα σχολια περι του κυκλου του δικου μου και του δικου σου , απο τη στιγμη που ειμαι νοητικα χαμηλου επιπεδου δε μπορω να απαντησω, ειδικα απο τη στιγμη που δεχομαι αξιολογησης απο ηλιθιους. Σαν δηθεν συλλεκτης δε νομιζω να σε ενδιαφερει η γνωμη μου.
Οσον αφορα το 2λεπτο αρμοδιοι ειναι αλλοι να απαντησουν πιο ειδικοι απο εμενα, αλλα το μονο που θα πω ειναι οτι σε σπανια κομματια που υπαρχουν 2-3 στην αγορα μονο, περιμενεις να σου πει καποιος τιμη?


Τη λέξη ανταλλαγή στα νομίσματα δεν την γνωρίζεις;  εάν όχι επίτρεψέ μου να σου την επισημάνω.

Το νοητικά χαμηλού επιπέδου, εσύ το ανέφερες κι όχι εγώ. Αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι πρόσβαλες με υβριστικό τρόπο κάτι που προφανώς ταιριάζει στο κύκλο σου και σε αυτό αναφέρθηκα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αναφέρεστε σε πράγματα που δεν έγραψα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 20, 2011, 12:33:18 μμ »

Αδερφε, τα γραπτα μενουν. Και για το νοητικο επιπεδο, και για τα 'υβριστικα' σχολια που εκανα.
Φαινεται οτι ο δικος σας κυκλος οταν σας τον θιγουν (και φυσικα με ΚΑΝΕΝΑΝ προσωπικο χαρακτηρισμο παρα μονο τις αποψεις του) γινεται ο κακος χαμος.
Τον δικο μου κυκλο ειμαι περιεργος να μαθω απο που τον ξερεις εσυ.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 20, 2011, 12:55:52 μμ »

Αδερφε, τα γραπτα μενουν. Και για το νοητικο επιπεδο, και για τα 'υβριστικα' σχολια που εκανα.
Φαινεται οτι ο δικος σας κυκλος οταν σας τον θιγουν (και φυσικα με ΚΑΝΕΝΑΝ προσωπικο χαρακτηρισμο παρα μονο τις αποψεις του) γινεται ο κακος χαμος.
Τον δικο μου κυκλο ειμαι περιεργος να μαθω απο που τον ξερεις εσυ.

Πραγματικά δεν έχω τη διάθεση να θίξω προσωπικά κανένα αν στο παράδειγμά μου για τη "γυναίκα"  (και ζητώντας συγγνώμη από το αντίθετο φύλο) θεώρησε κάποιος τον εαυτό του προσβεβλημένο. Εκεί χρησιμοποίησα τη λέξη "ανόητο" χωρίς να κάνω προσωπική επίθεση σε κανένα όπως εσύ ή ο epop.

Για να μη συνεχίσουμε σε επίπεδο που πιθανά να μη τιμά κανέναν, θα ήθελες να επιχειρηματολογίσεις υπέρ των πιστοποιημένων (slab) ή μη;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 20, 2011, 01:11:00 μμ »

Τοσα posts εχω πει τη γνωμη μου. Νομιζω οτι θα κουρασω αν τα επαναλαβω.
Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ομως ειναι το εξης.
Μολις αρχισε να γινεται γνωστο το ολο θεμα με τα slab, ο κ. Ωραιοπουλος, τον οποιο δε γνωριζω προσωπικα, (αλλα απο τη στιγμη που γραφει στο σαιτ της ΠΝΕ και μαλιστα με ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΕΝΑ αρθρα ειναι δημοσιο προσωπο και θα δεχτει κριτικη), ξαφνικα, απο το πουθενα που ειπε καποιος εδω, αρχισε ενα λιβελλο εναντιων οχι μονο των εταιρειων αλλα και αυτων που αγοραζουν πιστοποιημενα. Τα γραπτα υπαρχουν , αρκει να ανατρεξει καποιος στο σαιτ.
Οταν εγραψα τη γνωμη μου για την PMG και την εμπειρια μου με αυτη (και μαλιστα ΔΕΝ ελεγα τα καλυτερα λογια για καποια πραγματα), αμεσως ενας αλλος παλιος συλλεκτης απο το πουθενα και αυτος, ξεκινησε ενα επιθετικο επισης αρθρο ρωτωντας με για ποιο λογο πιστοποιησα κλπ ....
Οταν γινεται επισης μια συζητηση για νομισματα ιδιαιτερα Γεωργιου και Οθωνα, ξαφνικα παλι απο το πουθενα και μαλιστα off topic, πεταγονται διαφορες γνωμες για τις κακες εταιρειες παλι.
Ξανα τωρα ανοιγει ενας παλιος συλλεκτης (καλοπροαιρετο αυτο) ενα θεμα επιθετικου υφους για τις εταιρειες.
Μηπως ολο αυτο το θεμα ενοχλει? Αν δε σας ενοχλουσε γιατι να ασχολειστε με τις εταιρειες και τα ατομα που θελουν πιστοποιημενα? Τι καλυτερο να πειτε, εσεις τα δικα σας και εμεις τα δικα μας.
Εσεις ομως εκει....
Απο τη στιγμη λοιπον που εχετε θεμα, οταν καποιος πει κατι αντιθετο , αμεσως προσβαλλεστε και δε δεχεστε και καμια κριτικη απο πανω.
Ειναι ετσι ή οχι?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 20, 2011, 01:31:06 μμ »

Σίγουρα δεν είναι έτσι και να τα πάρουμε με τη σειρά.

Όσο αφορά άτομα σαν τον Ωραιόπουλο, τον Ορφέα και κάποιους άλλους, μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις. Έχουν τον σεβασμό όλων των συλλεκτών γιατί έχουν τη γνώση και την ανιδιοτελή αγάπη στο νόμισμα.

Όσο αφορά αυτούς που λες πολέμιους της πιστοποίησης. Αυτό που ενοχλεί τους παλιούς συλλέκτες είναι ότι ΠΟΛΛΟΙ και δεν εννοώ άτομα συλλέκτες (δες πως ξεκίνησα το topic) ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ τα νέα παιδιά στο νόμισμα παρουσιάζοντας τη πιστοποίηση σαν μέσο για "φούσκωμα" της τιμής.
Αυτό είναι όλο και μη ψάχνεις μίση και κακίες.

Να σου επαναλάβω ότι στην Αμερική όταν εκδίδουν ένα cent τυπώνουν δεκάδες εκατομμύρια. Οι έμποροι πρέπει να πεθάνουν; Βρήκαν λοιπόν τρόπο να δώσουν αξία σε αυτά τα νομίσματα σύμφωνα με την ακυκλοφόρητη κατάστασή τους.

Όσο αφορά τα υπόλοιπα νομίσματα 17ΧΧ και 18ΧΧ ο πληθυσμός ήταν λίγος, και τα νομίσματα λίγα. Σήμερα η Αμερική των περίπου 280εκ. δεν μπορεί να πλησιάσει τα παλιά νομίσματα και τους δόθηκε διέξοδος.

Το τελευταίο εφεύρημα των Αμερικανών το γνωρίζεις φαντάζομαι.Εμφανίστηκε νέα εταιρεία, η οποία πιστοποιεί -κρατήσου- τις πιστοποιήσεις της PCGS και της NGC κολλώντας ένα πράσινο στικεράκι επάνω στο κουτί. Έτσι πιστοποιεί εάν η εταιρεία πιστοποίησης έκανε καλά τη δουλειά της. Το κάνει αποκλειστικά μόνο πάνω στις πιστοποιήσεις αυτών των εταιρειών καθόσον αυτές έχουν ονόματα με αυτούς που τα πιστοποίησαν.
Τυχαίο;

Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 20, 2011, 01:51:11 μμ »

.......και να παραθέσω τη τελευταία πρόταση της Wikipedia όπου κάνει εκτενή αναφορά για τις εταιρείες αξιολόγησης στο ρίμα "Coin Grading"

"....The general public is even less likely to understand this explosion of grades and the subsequent valuations. Nevertheless, there are many good books and web sites that can assist in determining the approximate grade of coins."

και για την αντιγραφή...  http://en.wikipedia.org/wiki/Coin_grading 

...τελικά μεροληπτεί και η Wikipedia με τη τελευταία της αυτή πρόταση;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 20, 2011, 02:59:46 μμ »

Ας τελειωσει το θεμα εδω, τα συμπερασματα εχουν βγει. Εχω καθε δικαιωμα να κανω οτι θελω με τα δικα μου χρηματα, το ιδιο ισχιει και με τα δικα σου, δε θα επανελθω στο θεμα. Δεν ισχυριστηκα ποτε οτι οι εταιρειες πιστοποιησης δε κανουν λαθη, ουτε ειναι το Ευαγγελιο ουτε τιποτα. Ειναι μια επιλογη που αν θελει κανεις την κανει αν θελει οχι. Μην υποτιμας εκατομμυρια ανθρωπους που το κανουν, ο Βασιλης της Pcgs εχει στειλει 2000 νομισματα φετος εδω Ελλαδα. Εγω σεβομαι αυτους που μαζευουν χυμα τα νομισματα γιατι ειναι μια επιλογη τους, αλλωστε σε καποια κομματια και εγω το κανω. Αλλα μην απαξιωνεις την αλλη οψη του νομισματος. Και δες το και απο την αλλη πλευρα. Ασφαλεια, παρουσιαση, διατηρηση. Δεν ειναι αμελητεα αυτα για 20-25 ευρω.
Και κατι τελευταιο..η wikipedia εφοσον γνωριζω, δεν ειναι οτι πιο εγκυρο πολλες φορες. Τα αρθρα που γραφει ειναι απο πηγες και ανθρωπους που πολλες φορες δεν ειναι επιστημονες στο ειδος τους. Ας δειξει ο χρονος προς τα που παει το πραγμα και που οχι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 20, 2011, 03:34:44 μμ »

πραγματικα σε αυτο το σαιντ γραφει οποιος θελει,αρκει οι αποψεις του να ειναι απο εγκυρες πηγες.φιλε heretic77,μην καθεσαι και αρπαζεσαι με την γνωμη του καθενος,εσυ ακολουθα την πορεια σου, δεν ειναι αναγκη να σιμπιμπτουν οι γνωμες ολων μας,αυτο μας κανει και διαφερουμε απο τα αλλα ειδη,καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του.τωρα αν ειναι σωστες,εσυ θα φτιαξεις τον κοσμο?λες την γνωμη σου με επιχειρηματα,και ο καθενας με τις γνωσεις, και το μυαλο που διαθετει πρατει αναλογα,το ιδιο ισχυει και για τον αλλο φιλο μας,το να φθανουμε στα ακρα δεν ειναι σοβαρο,χαιρετω ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 21, 2011, 02:22:12 μμ »

Και παλι δεν απαντησες , απο ΠΟΙΟΝ θα αγορασεις σε καλη τιμη που ειναι κατω απο την τρεχουσα τιμη αγορας? Αρα ψαχνεις θυματα..

ποιες ειναι οι τρεχουσες τιμες? μπορεις να μας πεις να ξερουμε και εμεις που δεν μαθαμε τοσα χρονια? ειναι αυτες του ponterio του heritage του baldwin του kunker της ΠΝΕ η του ebay? αυτες που διαμορθονωνται ελευθερα η με κριφες ρεζερβες? μηπως ειναι αυτες των εμποροσυλλεκτων που αγοραζουν raw και πουλουν χ2 σε σενα και σε αλλους που θελουν το κερμα στο κουτι? επισης ποιος ειναι το κοροιδο και ποιος ο μαγκας! οι τιμες εχουν κατρακυλησει πολυ τελευταια μηπως οποιος πουλαει τωρα ειναι κοροιδο? τελικα μηπως τα νομισματα πρεπει να εχουν φιξ τιμες οση φτωχια και αν πεσει στην ελλαδα? δημητρα 800 δραχμη 1911 1500 δυδραχμο 1911 2000? μηπως αυτο ενωεις οταν μιλας για τιμες? δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα παιζεις το παιχνιδι των εμπορων και εμποροσυλλεκτων! αυτοι βολευονται με φιξ υψηλες τιμες για να μπορουν να πουλουν χωρις ρισκο την πραματια τους. ο πραγματικος συλλεκτης δεν στεναχωριεται οταν πεφτουν οι τιμες ουτε τον ενδιαφερει αν τα νομισματα που πληρωσε ακριβα αξιζουν λιγοτερο χαιρεται που θα εχει τη δυνατοτητα να παρει και αλλα νομισματα σε χαμηλες τιμες!  Κλείσιμο ματιού

δεν ξερω ποσα χρονια κανεις συλλογη αλλα εγω προλαβα και την προ ευρω εποχη που τα νομισματα ειχαν αλλες τιμες και η εποχη αυτη θα ξαναερθει αναγκαστικα γιατι οπως γραφει και αυτος που δεν πολυσυμπαθεις: ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΚΡΙΒΕς ΚΟΚΟΤΕΣ! και τα λεφτα πλεον σε ατνιθεση με τη δηλωση του προθυπουργου μας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!

φιλε εποπ πιθανον να πασχεις απο το συνδρομο της καταδιωξης πρεπει να το κοιταξεις! εκτος πια και αν ολοι οι κακοι αυτου του ματαιου κοσμου βρεθηκαν στο δρομο σου!   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 21, 2011, 02:58:31 μμ »

Μιλησα για τρεχουσες τιμες αγορας, αυτο νομιζω απανταει σε αυτο που λες περι φιξ τιμων. Δεν υπαρχει ποτε φιξ τιμη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 21, 2011, 05:09:20 μμ »

Διαβαζοντας το θέμα για τα πιστοποιημενα ,το μονο συμπερασμα που εβγαλα ειναι το οτι δεν βγαινει κανενα συμπερασμα υπερ ή κατα της πιστοποιησης.Δεν υπαρχει μια αληθεια για τη συλλογη νομισματων,όπως δεν υπαρχει μια αληθεια για τιποτε σε αυτη τη ζωη παρα μονο υποκειμενικοτητα.Ο καθε ενας απο εμας προσαρμοζει την αληθεια που εχει φτιαξει ή αποδεχτει και ακολουθως την προσαρμοζει στον εαυτο του,συμφωνα με τα πιστευω του και την ιδιαιτεροτητα του.

Καλη η πιστοποιηση αλλα εχει και τα μειονεκτηματα της,οπως και αντιστοιχα το να συλλεγεις raw νομισματα.Το θεμα εινα να γινουν κατανοητα και να γινει προσπαθει στη συνεχει να μειωθουν,οσο αυτο ειναι δυνατον,αν βεβαια ειναι.

Το χειροτερο,για μενα,ειναι να ακουγονται αποψεις και να παρουσιαζονται ως αξιωματα.Κανεις απο εμας,τουλαχιστον απο τους μετεχοντες σε αυτο το φορουμ δεν πρεπει να διεκδικουμε το αλαθητο του Παπα.Το ιδιο ισχυει,παλι συμφωνα με τη γνωμη μου,και για τους υπολοιπους συλλεκτες που δεν ειναι μελη εδω.Δηλαδη κοντολογις για ολους τους συλλεκτες.Απο τη στιγμη που θεωρησουμε οτι η αποψη μας πρεπει να γινει αξιωμα και οτι γνωριζουμε τα παντα,δυστυχως το χασαμε το παιχνιδι.
Καλο ειναι να εχουμε τα ματια και τα αυτια μας ανοιχτα και χωρις προκαταληψεις ωστε οταν ακουστει κατι που δεν το γνωριζουμε να το "ρουφηξουμε",αφου πρωτα αποδειχθει εκ των πραγματων ως σωστο.Και πιστεψτε με.Κανεις,μα κανεις, δε γνωριζει τα παντα.Αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
Εχω ακουσει"μεγαλους" συλλεκτες, οιονει παντογνωστες ,να λενε πραγματα που με αφησαν αναυδο.Αρνητικα,εννοειται.

Εχω τη γνωμη οτι η πιστοποιηση ηρθε για να μεινει.Το ποταμι δεν γυριζει πισω πια.Αυτο αν θελουμε το δεχομαστε,μαλλον ομως εθελοτυφλουμε αν νομιζουμε το αντιθετο.Πρεπει να παρουμε αποφαση,φιλε Θωμα, οτι θα ζησουμε σε ενα συλλεκτικο κοσμο που τα μη πιστοποιημενα νομισματα θα γινονται ολο και λιγοτερα.Τουλαχιστον οι υψηλες καταστασεις.Στο χερι μας ειναι να βρουμε τις ευκαιριες που υπαρχουν ακομη.Με ποιο τροπο;
Με πολυ ψαξιμο σε πηγες που θα ελπιζουμε οτι δεν εχουν γινει αντιληπτες απο αλλους ,απο φιλους που δε θα εχουν τη διαθεση να πουλησουν ενα νομισμα στη τιμη ενος πιστοποιημενου(ναι,υπαρχουν ακομα τετοιοι συλλεκτες.Θα τους αναζητησουμε πρωτιστως αναμεσα στους φιλους μας).Και οποιο αλλο τροπο βρει ο καθενας μας.

(Κουραστηκα και δε μου αρεσουν οι μονολογοι,θα συνεχισω αργοτερα...)

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:09:38 μμ »

φιλε κωστα εκει που το πηγαινες καλα,ξαφνικα ειπες για ποταμια κλπ.για δες στιην τελευταια δημοπρασια της πνε,κατι ακριβα πιστοποιημενα 62,63,65,ουτε καν κτυπηθηκαν και αλλα πιο φθηνα, απαξιωθηκαν τελειως.εγω θελω να πω ενα καλο νομισμα,( η απλο? η πιστοποιημενο),παντα θα εχει την αξια του.δωσε μου μια πενταρα του 1921 δοκιμιο,και ας μην ειναι πιστοποιημενη,να δεις τι θα γινει?λαικο προσκυνημα.αφηστε τον καθενα να επιλεγει μονος του τι θα συλλεγει.ολοι μας εχουμε πανω κατω,λογικη κριση,το να πεις τι συλλεγεις και γιατι? σε παραδεχομαι,αλλα να προδικαζεις τι θα γινει στο μελλον,πρεπει να εσαι ατομο με ειδικα χαρισματα?εγω ειπα τι μου αρεσει και δεν με ενδιαφερουν οι επιλογες του διπλανου μου,υπαρχουν χιλιαδες ειδη συλλογων με διαφορα αξιοπεριεργα εκθεματα,ειμασται αξιοι? εμειες να τους κρινουμε,επειδη εμεις συλλεγουμε, νομισματα,μεταλλια,χαρτονομισματα,κλπ δινοντας περιουσιες,ο καθενας σε μια ελευθερη κοινωνια, αγοραζει οτι του αρεσει,μπορω εγω να επιβαλω την γνωμη μου σε καποιον, με αλλες επιλογες?γιατι δεν κοιταμε την δικη μας πραγματικοτητα?σε χαιρετω,σου ευχομαι καλες επιτυχιες,και να χαιρεσαι τα νομισματα, της συλλογης που σου αρεσει,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:36:57 μμ »

Οι αληθειες βλεπω να συνεχιζωνται απο τον φιλο Κωστα τωρα!!
Θα επικεντρωθω σε ορισμενα σημεια απο ολα οσα αναφερε, πραγματι παρατηρω μερικους δυνατους παλιους συλλεκτες να λενε την αποψη τους αλλα οχι μονο να την λενε , αλλα να προσπαθουν να την επιβαλλουν!!
<αυτο ειπα , αυτο ειναι , τελιωσε , δεν σηκωνουν αντιλογο , νευριαζουν > πολυ κακο αυτο!!
Λεμε την αποψη μας , λεει ο ταδε την δικη του, λεει και ο τριτος ο τεταρτος την αποψη του και ο καθε αναγνωστης ακολουθει οτι νομιζει σωστο!!
Ενα αλλο σημειο που εκανε μια προβλεψη ειναι αυτη που ειπε οτι τα πολυ καλα νομισματα αργα η γρηγορα θα μπουν στα σλαμπ!! Πολυ σωστη προβλεψη και να συπληρωσω οτι στα νομισματα αυτα τα καλα και πιστοποιημενα θα τους πιανουν παντοτε τον Κ___  (δεν το λεω δεν το λεω) οι πωλητες!!
Αλλα απο την αλλη πλευρα θα υπαρχουν παντα αξιολογα νομισματα σε VF+XF καταστασεις τα οποια θα ειναι σε προσιτες τιμες για ολον τον κοσμο και αυτα θα ειναι παντοτε εκτος σλαμπ!!
Πανω σε αυτα τα νομισματα θα μαθουν τον συλλεκτισμο αρχικα γενειες και γενειες συλλεκτων!! Εκει θα κανουν τα πρωτα τους βηματα συλλεκτες και συλλεκτες!!
Αρκετα μονολογησα και εγω  Χαμόγελο αυριο παλι  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:55:41 μμ »

γιωργο μια απλη τεκμηριωμενη γνωμη,πιστευω ειναι το πιο φρονιμο,ατελειωτοι διαλογοι,για πραγματα που ο καθενας εχει σχηματισμενη αποψη ειναι τουλαχιστον βαρετα(δεν θελω να βαζω δευτερες σκεψεις στο μυαλο μου,γιατι θα πω πραγματα που δεν θελω).εμενα μου αρεσει αυτο,του χρηστου αυτο,κλπ, το να τσακωνομαστε, ειναι τουλαχιστον περιεργο?και καταντα επιβολη αποψης που συνφερει σιγουρα ωρισμενους?για να ωρυονται τοσο?το κλεινω εδω,αλλα την επομενη φορα,θα πω την γνωμη μου οχι για πιστοποιησεις,αλλα για συμφεροντα και καλα μεροκαματα.(δεν απειλω,απλα δεν μιλαω αρκετες μερες,ειδικα σε μερικους ειδημονες,που κοπτονται,για το συλλεκτικο ωφελος?)σε χαιρετω γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo