Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 07:45:25 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί αξιολόγησης νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 40768 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 21, 2011, 10:18:43 μμ »

Γιάννη, το γεγονός ότι η πιστοποιηση έχει πια εδραιωθει στη συνειδηση του έλληνα συλλέκτη,ειναι μια πραγματικοτητα την οποία δεν μπορουμε να αρνηθούμε,ανεξαρτητα με το αν συμφωνουμε ή οχι με το slab.
Γι'αυτό και η ουσια αυτων που εγραψα προηγουμενως ειναι το ότι πρεπει να εχουμε τα ματια μας και τα αυτια μας ανοιχτα και να αφουγκραζομαστε τους καιρους και τις αλλαγες που φερνουν. Ειναι εντελως ασχετη η προσωπικη αποψη που ο καθενας απο εμας εχει .Το σημαντικο ειναι η συνολικη πορεια που εχει παρει το θεμα.Εξαλλου αν με γνωριζες και ηξερες τι ειδους συλλεκτης ειμαι,τι συλλεγω και εν τελει ποια ειναι η αποψη μου για την πιστοποιηση και τι πρακτικη επιδραση ειχε η αποψη μου αυτη στην αλλαγη εδιαφεροντων μου σχετικα με το νομισμα,τοτε,ισως ,να βαρυνε η γνωμη μου περισσοτερο.

Σε μεγαλο βαθμο, το προβλημα δεν εχει να κανει με το αν ενα νομισμα ειναι μεσα ή οχι σε ενα κουτι,αλλα στην υπερβολικη τιμη που αυτα κοστολογουνται και το οποιο σχετιζεται αμεσα με την οικονομικη κατασταση του μεσου συλλεκτη,με την υπερπροσφορα νομισματων,την απαξιωση των καταστασεων κατω του εξαιρετικου κλπ.Γι΄αυτο τα νομισματα που ανεφερες,δηλαδη τα MS 62,63,64 δεν πουληθηκαν.Θα συνεβαινε το αντιθετο αν αυτα δεν ηταν σε κουτι και ειχαν τις ιδιες τιμες;Σαφως οχι.Αν.ομως, ειχαν χαμηλοτερη τιμη θα πουλιόντουσαν,να εισαι σιγουρος.Πιο ευκολα αν ηταν σε κουτι,πιο δυσκολα αν οχι.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2011, 11:28:42 μμ από Κώστας Κ. » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 22, 2011, 07:28:41 πμ »

κωστα μου εχεις δικιο, αλλα τοσες μερες αναλωνομασται και μερικες φορες ξεπερναμε τα ορια,για ενα θεμα,που  πρατει ο καθενας οπως θελει ο ιδιος.δεν μου αρεσει μερικοι (δεν ξερω τους λογους?οσων η γνωμη ειναι  διαφορετικη να εξαπολυουν λιβελλους,σιγουρα οι πιστοποιησεις εχουν μπει στην ζωη μας το ξερουμε ολοι,πρεπει να παμε ολοι να τα πιστοποιησουμε,για να ειμαστε in,εγω δεν εχω κατακρινει κανεναν,και ας μαζευει, οτι του κατεβει του καθε συλλεκτη.γιατι,πρεπει να ακουω τοσες μερες? τις σοφιστειες των υποτιθετε οψιμων νομισματολογων,ας λεει ο καθε συλλεκτης την γνωμη του, και ας αφησει τους αλλους να χανουν,δεν εγινα συλλεκτης για να γινω πλουσιος, ουτε να εμπορευθω την αγνοια των νεων συλλεκτων,μερικοι καταλαβαινουν τι εννοω?ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν εχω τιποτα μαζι σου,αλλα με κατι δημοκρατικους,με αποψεις χιτλερικες.οποιος δεν κανει αυτο χανει, ενω  σε οτι λεω εγω κερδιζει.-σε χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓ. ο διαλογος ειναι να λες την γνωμη σου,οχι να την επιβαλεις.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:10:08 πμ »

"Γιάννης τρώει - Γιάννης πίνει"..... (Δεν έχει σχέση με το Γιάννηςτ όμως).

Γίασσηςτ τώρα στο παρακάτω, απευθύνομαι σε εσένα.
Γιάννη απ΄ ότι κατάλαβα πρέπει να έχεις αξιόλογα νομίσματα και είσαι χρόνια συλλέκτης. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι ο καθένας μπορεί να διαθέτει τα χρήματά του όπως θέλει, και δεν νομίζω ότι κάποιος είπε το αντίθετο.
Συμφωνώ και ασπάζομαι ότι ο καθένας έχει το διακαίωμα να φυλάει / διατηρεί τη συλλογή του όπως και όπου θέλει.
Επειδή πολλοί θεωρούν ότι αντιμάχονται οι απόψεις (ενώ πρέπει να αντιληφθούν ότι αντιπαραβάλλονται), θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση και περιμένω απάντηση "από καρδιάς".

Κάνω σε εσένα την ερώτηση γιατί "φαίνεται" ότι έχεις αξιόλογη συλλογή και με ελάχιστα κενά.

Εάν σου έφερνε οποιοσδήποτε ένα 5λεπτο του 1836 σε κατάσταση από AU (εάν έχει λογική έννοια η λέξη) και πάνω. Σίγουρα το νόμισμα αυτό, ότι ευκαιρία σε τιμή να είναι, σίγουρα η τιμή του θα είναι υψηλή.
Ας υποθέσουμε ότι το νόμισμα αυτό είναι πιστοποιημένο από τη καλύτερη εταιρεία.

Εσύ θα το αποδεχόσουν όπως είναι χωρίς να το εξετάσεις; Κι όταν λέω να το εξετάσεις εννοώ να το σπάσεις και να δεις περιφέρειες, οδόντωση, χτυπήματα, τυχόν κολλήματα, επιδιορθώσεις κλπ.

Θα εκτιμούσα την απάντησή σου όποια κι είναι.

Απλά πρέπει να αντιληφθούμε ότι το να είσαι υπέρ μιας λογικής δεν σημαίνει ότι είσαι εναντίον άλλης.

Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω εισπράξει 100%. Μετά από μερικές μέρες περιήγησης το μόνο που κατάλαβα είναι ότι μια ομάδα συλλεκτών θεωρεί ότι το "slab" έχει μπει στο συλλεκτισμό εκ των "ων ουκ άνευ", μάλιστα υποστηρίζοντάς το με αυτό τον απόλυτο τρόπο, ενώ η άποψη αυτή, ελάχιστα εμφανίζεται στους συλλέκτες γενικότερα. Μάλιστα η οποιαδήποτε έγερση διαφορετικής άποψης είναι "πολέμια και απόλυτη".

Ακόμη και ο "ξενιστής" του είδους στην Ελλάδα δεν το πιστεύει, γιατί ο σκοπός αλλότριος.

Φυσικά η απάντησή σου θα ήταν ενδιαφέρουσα και όχι υποχρεωτική (για να μη κατηγορηθώ από άλλους ΄"καταπιεστικός" κλπ κλπ)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 22, 2011, 03:37:39 μμ »

σιγουρα,οταν ,πρωτα ο θεος μου επεφτε αυτο το νομισμα,ασφαλως θα εσπαγα το κουτι,και ας ηταν bu,μονο και μονο για να πιασω απο την περιφερεια με τα δυο μου δακτυλα το νομισμα να το δω καλα, με την λουπα,γιατι ενα ονειρο ετων,θα γινοταν πραγματικοτητα.προσφερω ενα αρκετα σοβαρο ποσο,να το βρω εστω και f-vf,ποσο μαλιστα σχεδον ακυκλοφοτητο.θα καθομουν να σκεφτω τι θα πει ο καθε ενας,που ειτε με την πειθω,ειτε με την ντε φακτο αποψη,νεου σβορωνου,ψηνει τους νεους συλλεκτες,να πιστοποιουν οτιδηποτε,για μαλλον προφανεις λογους!!!λεω,προφανεις,πες μου ενα 20λεπτο(1926)-65,ποσα χρηματα εχει?25 ευρω,η του κωνσταντινου τα ευκολα και του παυλου, που εχω μασουρια τραπεζης?δεν με ενδιαφερει τι τους αρεσει και παλι σε καθε συλλεκτη,ουτε τους κατηγορω,το εννοω.θελουν να τα σλαμπαρουν, θελουν να παρουν πιστοποητικα, απο νομισματολογους διεθνους εμβελειας,ας το κανουν.επιλογη τους, και ας δεκαπλασιασουν,σε10-20 χρονια,τα χρηματα τους.ας χαιδευουν εν τω μεταξυ, κουτακια,που στο βαθος εχουν το αντικειμενο που συλλεγουν,δηλαδη αν ερθει σε μενα καποιος με την εν λογω πενταρα,θα του πω,φιλε πηγαινε πιστοποιησε την, και μετα ελα να την αγορασω?οποιος καταλαβει τι εννοω,θα καταλαβει την σημασια,της πιστοποιησης.ειναι ενας τροπος,μερικοι εμποροι,να ανεβαζουν αξιες,και αυτο συνεπαγεται απο την αγνοια των νεων,συλλεκτων. τοσα χρονια πως ξεχωριζαμε ενα καλο,πολυ καλο,ακυκλοφορητοκλπ?τωρα πρεπει να πληρωσεις.και δεν εισαι και σιγουρος,για τυχον ρεπαρε.αν ειχα τα νομισματα μου σλανμπαρισμενα,θα χανομουνα μεσα σε κουτια,εδω με τα αλπουμ χανομαι,κουραστηκα και δεν ξανασχολουμε,αλλωστε το ποταμι δεν γυριζει πισω,με αγωνιστικους χαιρετισμους,γιαννηςτ,δελαπατριδης,ουφ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 22, 2011, 04:04:48 μμ »

σιγουρα ενα proof, η ενα BU,θα το πιστοποιουσα,γιατι αυτες οι καταστασεις,επηρεαζονται,απο τις διαφορες συνθηκες,οσο για τα υπολοιπα,αν δεν κανω εμποριο, η δεν εχω αλλους,λογους(ισως υπαρχουν με αυτα τα νουμερα,η, με τις εμπορικες εταιριες πιστοποιησης),δεν ειναι φιλοσυλλεκτικα ιδρυματα,συναλλαγες επι αμοιβη κανουνκλπ.και τα χαρτονακια αν εισαι επιμελης,η και οι καψουλες ακομα καλυτερα,κανουν την δουλεια τους.το ομορφο νομισμα ειναι ομορφο,και αξιζει σιγουρα αυτος που ξερει, θα το πληρωσει.συνεχισα για να κλεισω την αποψη μου,για τις πιστοποιησεις,ολα τα νομισματα εχουν δυο οψεις,το ξερουμε καλα,τωρα ο καθενας μας ας διαλεξει την πιο ομορφη,χαιρετω,ολην την παρεα,αν νομιζει καποιος οτι εθιχθη,καθε απαντηση στις αποψεις μου δεκτη,ενα απλο μελος τη ιστοσελιδα μας,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 22, 2011, 04:56:20 μμ »

Επειδη παρακατω αναφερθηκα οτι μια σπανιοτητα ειτε ειναι μεσα σε σλαμπ ειτε εξω απο σλαμπ θα πιασει τα ιδια λεφτα λεω να επεμβω και εδω!!
Καταρχην μιλατε για το νουμερο ενα σπανιο χαλκινο του Οθωνα αλλα και ολων των Ελληνικων νομισματων!!
Ειναι δυνατον να το δειτε σε δημοπρασια ειτε σα σλαμπ ειτε ανευ σλαμπ και να μην γινει της κακομοιρας??
Υποθετικα ηταν μεσα σε σλαμπ , υπαρχει κανενας λογος να το σπασετε για να το περιεργαστητε??
Να δειτε αν εχει κανενα κολλημα στην περιφερεια και τους εχει ξεφυγει στην εταιρια και δεν το ειδαν να το γραψουν!!
Ας εχει κολλημα βρε παιδια!! Ας μην το ειδαν!! Αν ειναι και απο τα παλια σλαμπ δεν προκειτε ποτε κανενας να το δει και θα ζουν ολοι με την εντυπωση της τελειας πενταρας!!
Αν το ειχα πιστοποιημενο δεν θα εσπαγα το σλαμπ για να το πιασω στα χερια μου!!
Θα μου εφτανε και θα μου περισευε πως κραταω το νουμερο ενα καταζητουμενο  χαλκινο στα χερια μου και ας υπαρχει αναμεσα σε μενα και αυτο ενα πλαστικο περιβλημα!!
Αποψη μου ειναι οτι ειναι πιστοποιημενο να μην ανοιγετε!!

Υ.Γ Σιγα μην μου κανει δωρο στα γενελθεια μου ο Μιμμης το 1/2 του 55 και να το σπασω!!
Μιμμη μεσα στο φερετρο θα το εχω οσο ζω!! Μην ανησυχεις οτι θα βγει απο εκει μεσα ποτε!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 22, 2011, 05:04:04 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο τελικα το πας απο εδω το πας απο εκει ( εχω και κατι αψιλιες τελευταια )   Σαρκασμός  θα μου το φας  Σαρκασμός  καλα να περνας φιλε γιωργο εσυ και ολη η παρεα !!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 22, 2011, 05:37:38 μμ »

Κατα τη γνωμη μου,τα δυο κυριοτερα προβληματα που εμφανιστηκαν με την ελευση των slab ειναι:
α)Η υποκειμενικοτητα,τελικα,στην βαθμολογηση των νομισματων.
   Ειναι γνωστο οτι υπαρχει η πιθανοτητα ενα νομισμα να βαθμολογηθει ψηλοτερα ή χαμηλοτερα αναλογα με την εταιρεια πιστοποιησης  και αναλογα με τους πιστοποιητες ασχετα αν ανηκουν στην ιδια εταιτεια ή οχι.
Αυτη η ελλειψη σταθερης βαθμολογησης των νομισματων εχει γινει,οπως ηταν φυσικο, αντικειμενο εκμεταλευσης απο τους επιτησειους του χωρου.Τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα αν η αποκλιση στη βαθμολογηση περιοριζοταν στα ορια του ανθρωπινου λαθους και της υποκειμενικης κρισης.
Δηλαδη,τα slab δεν δημιουργησαν εν τελει σταθερες αλλα αναπαραγουν το προβλημα το οποιο επιχειρησαν να γιατρεψουν'της ασαφειας οσον αφορα την κατασταση του νομισματος και της διαφορετικης ερμηνειας απο τον πωλητη και τον αγοραστη.

β)Τη διαφορα τιμης του ιδιου νομισματος αναλογα με το αν βρισκεται σε κουτι ή οχι.
   Το φαινομενο αυτο οφειλεται,προφανως,σε μεγαλο βαθμο στις ανεπαρκεις γνωσεις και εμπειρια που εχουν οι συλλεκτες που προτιμουν τα πιστοποιημενα.Τα slab,κατα τη γνωμη τους,παρεχουν αυξημενη ασφαλει που δεν μπορει να τους εξασφαλισουν οι ιδιοι για τον εαυτο τους.Ποσο μαλλον οταν ο συλλεκτης καλειται να αγορασει νομισμα χωρις να ειναι παρων στη συναλλαγη(ιντερνετ κλπ).
Δεν ειναι,ομως,αμελητεο το γεγονος οτι το slab επιλεγεται και πληρωνεται αναλογως και απο εμπειρους συλλεκτες οι οποιοι εκμεταλευονται μια τυχον υψηλοτερη βαθμολογηση του νομισματος.Οι συλλεκτες αυτοι,θεωρω,εχουν ως απωτερο σκοπο την μεταπωληση του νομισματος,αμεσα ή μακροπροθεσμα.Υπαρχει,εκδηλα, αμεση σχεση με το πρωτο ζητημα.

Συνεπως,για μενα,αυτοι ειναι οι δυο βασικοι αξονες που κινειται  το προβλημα με τα πιστοποιημενα νομισματα.Γιατι εγω θεωρω οτι υπαρχει προβλημα,αλλα ομως δε σχετιζεται με τη μορφη που εχουν οι συλλογες μας.Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθε συλλεκτη να του αρεσει το νομισμα μεσα ή εξω απο ενα κουτι.Προσωπικα, διαφωνω με τα slab,αλλα δεν εχω σκοπο να επηρεασω κανεναν.Δεν εχω το δικαιωμα να προσπαθω να επιβαλω τη γνωμη μου σε ανθρωπους που αναλωνουν πολυτιμο χρονο απο τη ζωη τους και ξοδευουν χρηματα απο  το υστερημα τους,οσο βαθος και να εχει αυτο,για να χτισουν τη συλλογη τους με τετοιον τροπο ωστε να ταιριαζει στη μοναδικοτητα του καθενος.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 22, 2011, 07:51:39 μμ »

[...]
Δηλαδη,τα slab δεν δημιουργησαν εν τελει σταθερες αλλα αναπαραγουν το προβλημα το οποιο επιχειρησαν να γιατρεψουν'της ασαφειας οσον αφορα την κατασταση του νομισματος και της διαφορετικης ερμηνειας απο τον πωλητη και τον αγοραστη.
[...]
... θεωρω οτι υπαρχει προβλημα,αλλα ομως δε σχετιζεται με τη μορφη που εχουν οι συλλογες μας.Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθε συλλεκτη να του αρεσει το νομισμα μεσα ή εξω απο ενα κουτι.Προσωπικα, διαφωνω με τα slab,αλλα δεν εχω σκοπο να επηρεασω κανεναν.Δεν εχω το δικαιωμα να προσπαθω να επιβαλω τη γνωμη μου σε ανθρωπους που αναλωνουν πολυτιμο χρονο απο τη ζωη τους και ξοδευουν χρηματα απο  το υστερημα τους,οσο βαθος και να εχει αυτο,για να χτισουν τη συλλογη τους με τετοιον τροπο ωστε να ταιριαζει στη μοναδικοτητα του καθενος.
[...]
Κώστα καλύτερα δε θα μπορούσαν να λεχθούν αυτές οι αλήθειες!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:05:03 μμ »

Το οτι μερικοι παιζουν με τους βαθμους προσωπικα το θεωρω μεγαλη ανοησια!!
Εχωντας στα χερια μου αρκετα νομισματα ιδιας ημερομηνιας και ποσου ( πχ 5 δρχ του 1954) τα οποια ειναι ms 63-64-65 σας λεω με το χερι στην καρδια οτι απο βαθμο σε βαθμο δεν καταλαβαινεις καμια διαφορα!!
Μονο σε αποκλιση πανω των τριων βαθμων θα δεις κατι αμυδρα αισθητο!!
Πανω σε αυτο πολυ θα ηθελα να ακουσω την προσωπικη αποψη του Δημητρη-Μανου και του Αναργυρου οι οποιοι εχουν σλαμπ αρκετα και πιστευω οτι κανουν συγκρισεις τετοιες μεταξυ των νομισματων οταν τα αναβαθμιζουν εναν ή δυο βαθμους παραπανω!!
Εκει προσωπικα πιστευω οτι παιζουν απλως με την δυναμη της ετικετας και μονο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:20:49 μμ »

Δεν ειναι δυναμη ετικετας μονο Γιωργο, δε λεω οτι δε γινονται λαθη, ομως αν το παρουμε απο αποψη λουστρου, καμια σχεση δεν εχει ενα 63 με ενα 65, εγω τουλαχιστον που μαζευω απο Γεωργιο Α μεχρι Κωνσταντινο Β. Απο Οθωνα και Καποδιστρια δεν εχω αποψη ας μιλησει καποιος αλλος. Αλλα πχ στους Παυλους, το 65 με το 63 ειναι μεγαλη η διαφορα, και ειδικα το 67 πραγματικα καμια σχεση. Δηλαδη σε παλιοτερες εποχες απορω, δεν υπηρχε αναγκη να επινοηθει ενα συστημα για τις διαφορες αυτες? Πχ αν επαιρνες το 67αρι 5δρχ του Παυλου οπως λες με ενα 63αρι, δε θα ταν αδικο καποιος να αγορασει τα ιδια αυτα κερματα στην ιδια τιμη, απο τη στιγμη που το ενα ειναι καθρεπτης, και το αλλο με αρκετα χτυπηματακια χωρις αρκετο λουστρο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:29:11 μμ »

Θα το παω και ενα βημα παραπερα και θα μιλησω για τα χαρτονομισματα. Στην Ελλαδα, επειδη δεν ειναι ακομα διαδεδομενη η πιστοποιηση στα χαρτονομισματα, περιγραφονται ολα με τον γενικο τιτλο UNC. Ε λοιπον, ξερετε ποσες διαφορες βλεπω απο περιγραφη σε περιγραφη? Στον Καραμητσο που αγορασα προσφατα ενα 5000δρχ 1947, και ειδα και ενα της λεσχης με 290 ευρω που εμεινε απουλητο. Και ο ενας το ειχε περιγραφη UNC και η λεσχη. Αυτο που πηρα ηταν πραγματικα με παρα πολυ καλες γωνιες, χαρτι πολυ καλο χωρις μικροτσακισεις. Αντιθετα, στη φωτο που ειδα απο τη λεσχη, τουλαχιστον η μια γωνια του δε μου πολυαρεσε, φαινοταν μικρη φθορα. Ισως και γι αυτο εμεινε απουλητο. Δηλαδη, εδω η πιστοποιηση δεν θα αναδεικνυε τις διαφορες? Αντιθετα, τωρα και τα 2 περιγραφονται ως ακυκλοφορητα, και καποιος που μενει επαρχια πχ οπως εγω και δεν εχει δυνατοτητα να ναι κοντα, πρεπει να ρισκαρει την αγορα μεσω φωτογραφιας, που ξερετε ποσο ρισκο εχει αυτο. Ακυκλοφορητο απο ακυκλοφορητο εχει διαφορες που χωρις το συστημα της πιστοποιησης θα υπαρχει ενα θολο τοπιο και περιθωριο για μεγαλες αντιδικιες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:40:56 μμ »

παιδια ,τοσες μερες αναλωνομαστε με ενα θεμα που ο καθενας μας,σιγουρα εχει την αποψη του.δεν νομιζω με την πειθω την δικη μου ,η καθε αλλη,θα αλλαξει αποψη,απλως λεμε τις γνωμες μας,στηριγμενοι,ο καθενας μας με τις δικες του θεσεις.νευριαζω οταν καποιος αποκαλει ενα πιστοποιημενο φερετρο,ειναι τελειως μικροπρεπης εκφραση,που χαραχτηριζει αυτον που την λεει.ο συλλεκτης,οπως λεει και ο φιλος γιωργος πρεπει να εχει και την καταλληλη παιδεια(δεν ειναι αναγκη να ειναι καθηγητης πανεπιστιμιου),και αποφοιτος δημοτικου να ειναι,αν με την τριβη του με το αντικειμενο,και η γενικη του συμπεριφορα ειναι  αξιοπρεπης ειναι το ιδιο,ξερει να εχει τουλαχιστον ορθη κριση.γιωργο μου σου μιλαω σοβαρα ειδικα αυτο το νομισμα και μερικα που τα κυνηγω χρονια θα το εσπαγα,ναι για να το πιασω,οσο και αν σε μερικους φαινεται βαρβαρο.εχω κανει πολλες θυσιες,για να φτασω σε ενα καλο σημειο,η ανταμειβη μου αυτη ειναι!!! να το χαρω να το πιασω οπως και αλλες σπανιοτητες,σιγουρα ενα προυφ,θα ημουν απαραδεκτος,αλλα ενα νομισμα που αλλοι το πεταγανε στον παγκο ενος καταστηματος της εποχης,για να αγορασουν,κοινα αγαθα,τα δικα μου δυο δακτυλα,θα προξενησουν ζημια ανεπανορθωτη?σιγουρα νομισματα ακυκλοφορητα σπανια, θα μπορουσα να τα σλαμπαρω,αλλα γιατι?για να κερδισω?χρηματα,θα τα ειχα πουλησει,σε εποχες με δελεαστικες προτασεις.δοξα το θεω,αναγκη αμεση δεν εχω,σαν συλλεκτης,αγαπω τα -ψυχρα αντικειμενα- που ονομαζουν μερικοι,και ξερω να τα προσεξω,οταν αποδημησω εις κυριον, εχω αποφασισει που θα πανε,αρα δεν με ενδιαφερει το κεφαλαιο -κερδος.σεβομαι καθε επιλογη,ετσι θελω να σεβονται και την δικη μου,εχω πουλησει ταλληρα βαρειες,παρισιων,μοναχου ,150 ευρω εξαιρετικα,ακυκλοφορητα,ο ενας το πουλησε μετα 1000ευρω!!το νομισμα το εχω χορτασει,μπορει να μην εχω τεραστια συλλογη,αλλα το νομισμα για μενα ειναι σαν εξαρτηση πλεον,τα εχουμε πει και απο το τηλεφωνο,ολα ματαιοδοξια ειναι,καντε το κεφι σας,η αλλιως ασχοληθειται για βιοπορισμο,αν ειναι η πρωτη ασχολια σας,χαιρετω ολους,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2011, 08:57:17 μμ από giannist » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:51:14 μμ »

Δημητρη απο 63 σε 67 οι διαφορες ειναι μεγαλες και το ειπα και πριν!! Απο τρεις βαθμους διαφορες βλεπεις!!
Μια και ανεφερες τον Γεωργιο ας παμε στα γνωστα μονολεπτα!! Στο 64 με το 65 εγω διαφορα δεν βλεπω καμια!! Αρα ζητωντας μου καποιος το 65αρι και πληρωνωντας το 100 ευρω παραπανω στοχευει στην ετικετα και μονο!! Τον ενδιαφερει να εχει την κορυφη της πιστοποιησης!!
Και φυσικα και εγω και ο καθενας που εχει κατι κορυφη στα χερια του φυσικα δεν θα το χαρισει!!
Ετσι μας εκανε το συστημα!! Ετσι μας εμαθε!!
Και ετσι ερχομαστε στα λογια των προλαλησαντων Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 22, 2011, 09:18:34 μμ »

Αιρετικε, ανεφερα παραπανω οτι τα πιστοποιημενα νμισματα εξυπηρετουν κυριως δυο κατηγοριες συλλεκτων.Αυτους που ειναι απο επαρχια και θελουν να χρυπησουν σε ενα νομισμα-χαρτονομισμα π.χ της Λεσχης και αυτους που δε γνωριζουν ή δεν εμπιστευονται ακομη το ματι τους.
Για τα χαρτονομισματα ειναι σαφως δυσκολοτερη η αξιολογηση απο μια φωτογραφια,αλλα τα νομισματα,προσωπικα,τα προτιμω με φωτογραφιες υψηλης αναλυσης.Εμενα ο βαθμος του slab δε μου λεει τιποτα απολυτως.Βεβαια,αν αναφερεσαι συγκεκριμενα στη Λεσχη,επειδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα φωτογραφισης,δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα απο το να αρκεστεις στο βαθμο και στη θολη εικονα που σου προσφερει το σκαναρισμα.Καλυτερο ολων ειναι,ομως,να παρακαλεις  καποιο φιλο που τον θεωρεις αξιοπιστο και γνωστη, να σου λεει τη γνωμη του για καποιο λοτ που θα σε ενδιαφερει.
Στο ebay, βασικο ειναι να εχεις δικαιωμα επιστροφης,το οποιο και να το εκμετελευεσαι αν ο βαθμος στο κουτι δεν ανταποκρινεται σην κατασταση του νομισματος.Απαραιτητη προϋποθεση να ξερει κανεις να αξιολογει καταστασεις.
Αιρετικε,εσυ αγοραζεις μονο slab ή αγοραζεις και απιστοποιητα και μετα τα πιστοποιεις;


 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo