Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 01:31:50 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί αξιολόγησης νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 40774 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 22, 2011, 09:24:48 μμ »

παιδια και εγω της αποψης του γιωργου ειμαι,εχω δει 60με 65αρι κα σιγουρα εχουν τεραστιες διαφορες,αλλα 64αρι-65ρι, αντε να υπερεχει σε μια λεπτομερεια που δεν θα την ξεχωρισουν στους 50 οι 5.εχω δει ομως και 65αρι μιας εταιρειας, που σε σχεση με 60ρι αλλης, μου αρεσει το δευτερο,εχω μαθει αυτα τα χρονια,(συν οτι εχω οραση δεκα δεκατα,δηλαδη 3 στους 300 και μεγαλυτερη αν διαβασεται, σε αναλογια με τεστ, που μου εκαναν 6 ωρες, σε ειδικο πανεπιστημιακο κεντρο,πρωτη μου εξαδελφη, ειναι χειρουργος οφθαλμιατρος)να ξερω να βαθμολογω νομισματα,το πιστευευται οτι μετα απο 10-20 νομισματα το πολυ κουραζομαι και η γνωμη μου αμφιβαλω,αν ειναι ορθη.και βλεπω ωρισμενους βγαζουν τον φακο,και σε μισο λεπτο, με υφος πυρηνικου φυσικου σου λενε αυτο?ειναι 65αρι μεσα στο νερο,και ας εχει σημαδια,φθορα υψηλων σημειων ενφανη,και χωρις φακο,αλλα?ισως θελει μεγαλυτερη υπευθυνοτητα τι να πω.χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 22, 2011, 09:35:56 μμ »

Εγω προσωπικα ξεκινησα την ιστορια με τα πιστοποιημενα γιατι ειχα τρομαξει με την πληθωρα των πλαστων νομισματων καταρχην και 2ον γιατι μου αρεσε που το νομισμα ηταν προφυλαγμενο στη θηκη, μου αρεσε ως παρουσιαση. Δε το ξεκινησα για το βαθμο, αλλα τουλαχιστον να ξερω κατα προσεγγιση που κυμαινεται ενα νομισμα. Οταν ημουν πιο νεος συλλεκτης αγοραζα φτηνες σειρες απιστοποιητες τοτε, γυρω στο 2005 περιπου, και η πιστοποιηση με βοηθησε να καταλαβω οτι ναι μεν μου πουλουσανε ακυκλοφορητα αλλα, τι συμπτωση, οχι 65αρια...Οταν ειδα σε Παυλους πρωτα, οτι το 65αρι ειναι αστραφτερο, λαμπει, και το 67 εχει rainbow πατινα, αυτα τα πραγματα δεν τα εβλεπα σε οτι επαιρνα ως τοτε. Μεχρι τοτε επαιρνα ματ νομισματα, ακυκλοφορητα μεν και νομιζα οτι ετσι ηταν τα ακυκλοφορητα. Με την πιστοποιηση καταλαβα οτι υπαρχουν αυτες οι διαφορες.
Κυριως αγοραζω ετοιμα slab γιατι σε δημοπρασιες δε βρισκω χυμα νομισματα στην ποιοτητα που θελω. Ισως στην Αθηνα οι μεγαλοσυλλεκτες που εχουν προσβασεις να βρισκουν ευκαιριες, εγω παντως στις δημοπρασιες στο ιντερνετ δε βρισκω. Στα χαρτονομισματα παντως πιστοποιησα προσφατα γυρω στα 15 κομματια..τα πιο πολλα ηταν αγορασμενα απο Καραμητσο και ολα βγηκανε 66αρια...αλλα αυτο δε σημαινει οτι ο Καραμητσος πχ πουλαει μονο τετοια...για να βρω ενα κομματι που μου εκανε απο τη φωτογραφια επρεπε να περιμενω αρκετες δημοπρασιες και μαλιστα 1 φορα βρεθηκα και στην αιθουσα στην Αθηνα και αγορασα 2 κομματια, (που βγηκανε 66).
Να σου πω κατι αλλο? Αγορασα ενα χιλιαρικο 1956 απο εναν Κροατη στο ebay...φαινοτανε τελειως ακυκλοφορητο, και πραγματι το χαρτονομισμα ηταν καθρεφτης...γωνιες τελειες, χαρτι....μεχρι που ΚΑΤΑ λαθος ειναι η αληθεια, το ακουμπησα οταν το εβγαζα απο τη θηκη για να το βαλω στο αλμπουμ. Ξερεις κατι? Σε ενα σημειο κολλαγε...δε ξερω γιατι....στην πιστοποιηση μου βγηκε ΑU 50. Φανταζεσαι οτι αν υπηρχε πιστοποιηση θα γλυτωνα 200 ευρω....τωρα με το χυμα την πατησα...Ο Κροατης αυτος εχει 100% αξιολογηση παρεπιμπτοντως...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 22, 2011, 10:13:16 μμ »

Δημητρη το παρατσουκλι παντως στο κολλησαν μια χαρα!!
Το <αιρετικος> δεν το γλυτωνεις!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ προσεχε μονο γιατι στα παλια τα χρονια τους ριχναν στην πυρα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 22, 2011, 10:16:24 μμ »

Τιμη μου να μαι αιρετικος χαχα...δε μου το κολλησαν...δικο μου ειναι, απο αλλες ιστοριες!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 23, 2011, 07:46:05 πμ »

".... απο αποψη λουστρου, καμια σχεση δεν εχει ενα 63 με ενα 65, εγω τουλαχιστον που μαζευω απο Γεωργιο Α μεχρι Κωνσταντινο Β. Απο Οθωνα και Καποδιστρια δεν εχω αποψη ας μιλησει καποιος αλλος. Αλλα πχ στους Παυλους, το 65 με το 63 ειναι μεγαλη η διαφορα, και ειδικα το 67 πραγματικα καμια σχεση. Δηλαδη σε παλιοτερες εποχες απορω, δεν υπηρχε αναγκη να επινοηθει ενα συστημα για τις διαφορες αυτες? Πχ αν επαιρνες το 67αρι 5δρχ του Παυλου οπως λες με ενα 63αρι, δε θα ταν αδικο καποιος να αγορασει τα ιδια αυτα κερματα στην ιδια τιμη, απο τη στιγμη που το ενα ειναι καθρεπτης, και το αλλο με αρκετα χτυπηματακια χωρις αρκετο λουστρο?

Μια απάντηση στο ερώτημα για τον Παύλο. Έχουν γραφτει άρθρα από τη δεκαετία του 70 για τη σπανιότητα του Παύλου, και ειδικά για τις χρονολογίες '57 '59. Όταν ξεκίνησα να τα ψάχνω στη αρχή της δεκαετίας του 80, κατάφερα να "κλείσω" την "ακυκλοφόρητη" συλλογή μου το 2002!!!

Απλά εμείς οι παλιοί, αυτές τις μικρογραντζουνιές στα μάγουλα θεωρούσαμε ότι κάνει το νόμισμα XF. Ακόμη και από μασούρι δεν τα κάναμε αποδεκτά ως ακυκλοφόρητα με τις ψιλιγραντζουνιές. Σήμερα τα βλέπω σε βαθμολογήσεις 64, 65. 66. ακόμη και 67 τόχω δει σε τάλληρο του '54.  Μάλλον μου ξέφυγαν πολλά ακυκλοφόρητα όταν τα έψαχνα εγώ.
Ποτέ τα νομίσματα του Παύλου δεν ήταν εύκολα, και οι παλιοί συλλέκτες το γνωρίζου. Ξαφνικά βρέθηκαν χιλιάδες ακυκλοφόρητα κατά την άποψη των βαθμολογητών και είμαστε όλοι χαρούμενοι.

Φυσικά οι μικρογραντζουνιές προέρχονται από την τύπωση, αλλά βλέπεις άλλο θεωρούν οι βαθμολογητές ακυκλοφόρητο και άλλο ωρισμένοι συλλέκτες.

Κάπου εκεί συγκρούονται και οι θεωρίες...

 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 23, 2011, 08:38:31 πμ »

φιλε heretik77,και στην αθηνα αν δεν εισαι στις γνωστες κλικες,5-6 μεγαλοεμπορων,που ξεσκαρταρουν με τα τσιρακια τους, η πουλουν στα υψη νομισματα, πολυ μικροτερης αξιας, σπανια θα σου πεσει ευκαιρια (να το παρεις στην τιμη που πρεπει εννοω,μην παει το μυαλο σου σε ματαιοδοξιες,η εκτος αν προλαβεις κανενα στην δημοπρασια της πνε)ποσο μαλλον εσεις τα παιδια της υπολοιπης ελλαδος,που χωρις το ιντερνετ,επρεπε να πηγαινατε καλυτερα στο εξωτερικο.ειπαμε ολα ειναι πλεον ,θεμα τιμης,και δημοσιων σχεσεων,σιγουρα μια πιστοποιηση, σου εξασφαλιζει καποια ασφαλεια,αλλα ετσι θα τα πληρωνεις σε τιμες?φιλε ukobke,το πιστευεις,οτι εχω ανοιξει μπροστα σε αλλους μασουρι τραπεζης, και βρηκα κοινο μεταχερισμενο,θες απο λαθος υπαλληλου του νομισματοκοποιου,παντως δεν βλεπω λογους να εγινε επιτηδες.απλως ειμαστε σαν χωρα,για γελια και για κλαμματα. στην μηχανη οταν πεφτουν στο τελικο δοχειο, τα κυκλοφοριας,ειναι λογικο να εχουν σημαδακια απο την επαφη τους με τα αλλα,αλλα τα συλλεκτικα?της χουντας τα αργυρα εχεις δει? μερικα που στο πεδιο εχουν μια θολη επιφανεια,και τωρα βρεθηκαν και proof?καποτε ειχε πει ο εγκριτος συλλεκτης,και εκδοτης υπεροχων,περιοδικων,και βιβλιων συλλεκτικων αντικειμενων,αργυρης βουρνας,ψαχνετε καλλιγραφιες στης μυλωνους τον πωπο?δεν το ειπε ετσι ακριβως καταλαβαινετε?ζουμε σε μια χωρα που βασιλευει παντου η ρεμουλα,πελατειακη σχεση,οι γνωριμιεςκλπ,γιατι να αλλαξει αυτο στα συλλεκτικα ειδη?τουλαχιστον, να μην πεταμε λεφτα σε επιτηδιους,και οχι να τσακωνομαστε, για απιστοποιητα η πιστοποιημενα,σιγουρα ειναι σοβαρο θεμα,αλλα βρειτε μου εσεις χρυση τομη,να σας παραδεκτω,γιαυτο εγω κανω οτι νομιζω καλυτερο,και δεν μου αρεσει να τσακωνομαι για θεματα που ακρη δεν βγαινει.hereetik σε φανταζομαι στον μεσαιωνα?η καλυτερη σου,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
margiriou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 726


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:05:18 πμ »

το πιστευεις,οτι εχω ανοιξει μπροστα σε αλλους μασουρι τραπεζης, και βρηκα κοινο μεταχερισμενο,θες απο λαθος υπαλληλου του νομισματοκοποιου,παντως δεν βλεπω λογους να εγινε επιτηδες.απλως ειμαστε σαν χωρα,για γελια και για κλαμματα. στην μηχανη οταν πεφτουν στο τελικο δοχειο, τα κυκλοφοριας,ειναι λογικο να εχουν σημαδακια απο την επαφη τους με τα αλλα,αλλα τα συλλεκτικα?της χουντας τα αργυρα εχεις δει? μερικα που στο πεδιο εχουν μια θολη επιφανεια,

Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει και σε άλλες χώρες,
πχ το σλοβενικό το 2 ευρώ το συλλεκτικό 2008 (Primož Trubar) ήταν μέσα σε σφραγιστό μασούρι με θολή επιφάνεια.
πχ το ολανδικό τo 2 ευρώ το συλλεκτικό 2011 (erasmus) ήταν μέσα σε σφραγιστό μασούρι με γρατσουνιες και δαχτυλιες.
Ακόμη και σε καινούργια βλιστερ του σαν μαρινό (2010) και τις ιταλίας εχουν βρεθεί πάνω στα νομίσματα δαχτυλιές και μαύρα σποτ επειδή τοποθετούν τα νομίσματα μέσα χωρίς γάντια.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 23, 2011, 02:07:11 μμ »

σιγουρα να εχουν δαχτυλιες,η προσφατες γρατζουνιες καπως τρωγεται,αλλα μεταχειρισμενο?και με μεγαλη φθορα,λογω χρησης?ειναι καπως αφυσικο,η εβαλε στην τσεπη του το καινουργιο,και το αλλαξε με το κυκλοφορημενο μαλλον? ειναι η πιο φυσικη εξηγηση.αλλα εγω εγινα ρεζιλι ,αν και ο ανθρωπος που το ανοιξε ειχε πειρα,και καταλαβε οτι ηταν σφραγισμενο.τι να πω?για αυτο λεω οτι χρειαζεται προσοχη.στην πνε, σε δημοπρασια παλια, αγορασε καποιος 100 δραχμες του 1935,αργυρο σε καψουλα σφραγισμενη, αν θυμουνται οι παλιοι.παλια, οπως σημερα τα πιστοποιημενα,μερικοι εβαζαν τα νομισματα σε καψουλες, που δεν ανοιγαν.εγινε θεμα απο τους συμμετεχοντες και στο τελος, το αγορασε αφου το εσπασε και ηταν σωστο.το λεω γιατι ο ιδιος κυριος,σοβαρος και εμπειρος, και με σπανια νομισματα, εμπορος(απο αυτον, ειχα αγορασει την πρωτη μου, ανεστραμενη αγκυρα,)την ειχε παθει ειχε δωσει σοβαρο ποσο σε οικο του εξωτερικου και πηρε νομισμα,απο κρικο με μεγαλη και ενφανη ζημια,αλλα στην καψουλα δεν το περιμενε,γιατι η δημοπρασια ηταν διεθνους βεληνεκους.ο κυριος ειναι τακτικος ,(εκτος του γραφειου-καταστηματος που διαθετει,ολην την εβδομαδα),πωλητης και στην πνε.τα σχολια περιτευουν,αν εναι να την πατηση κανεις?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 23, 2011, 03:41:55 μμ »

Μια απάντηση στο ερώτημα για τον Παύλο. Έχουν γραφτει άρθρα από τη δεκαετία του 70 για τη σπανιότητα του Παύλου, και ειδικά για τις χρονολογίες '57 '59. Όταν ξεκίνησα να τα ψάχνω στη αρχή της δεκαετίας του 80, κατάφερα να "κλείσω" την "ακυκλοφόρητη" συλλογή μου το 2002!!!
 

Εγω παλι τον Παυλο τον εκλεισα μεσα σε μια βδομαδα απο την ωρα που ειπα οτι τον θελω ολο ακυκλοφορητο!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Η προσωπικη σου αποψη ποια ειναι σημερα?? Ειναι δυσκολα τα νομισματα του 54-57-59 να βρεθουν ναι ή οχι?


Να σημειωθει οτι αν βρω 0,50 , 1 & 2 δρχ του 54 και το διδραχμο του 59 σε μς 60 και πανω αλλες δυο φορες τον εχω στα χερια μου τρεις φορες ακυκλοφορητο χωρια τα au !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 23, 2011, 05:21:41 μμ »

Μια απάντηση στο ερώτημα για τον Παύλο. Έχουν γραφτει άρθρα από τη δεκαετία του 70 για τη σπανιότητα του Παύλου, και ειδικά για τις χρονολογίες '57 '59. Όταν ξεκίνησα να τα ψάχνω στη αρχή της δεκαετίας του 80, κατάφερα να "κλείσω" την "ακυκλοφόρητη" συλλογή μου το 2002!!!
 

Εγω παλι τον Παυλο τον εκλεισα μεσα σε μια βδομαδα απο την ωρα που ειπα οτι τον θελω ολο ακυκλοφορητο!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη


Αυτό που εννοώ είναι ότι με loopX10 δεν πρέπει να βρεθεί η παραμικρή ελάχιστη γραντζουνιά στο μάγουλο του Παύλου, και τα αυτιά του να είναι τέλεια. Αυτό θεωρούσαμε "ακυκλοφόρητο". ΄΄Ετσι ακυκλογόρητο το νόμισμα δεν βρισκόταν ακόμη και σε μασούρι. Για το λόγο αυτό μου πήρε χρόνια να βρω το Παύλο ακυκλοφόρητο.

Σήμερα τα αξιολογούν ως ακυκλοφόρητα με τις ελαφριές γραντζουνιές, λέγοντας ότι έτσι τυπώνονταν. Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα.



Καταγράφηκε
nik550
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 07:09:31 μμ »

Για πιστοποιηση και αξιολογιση νομισμάτων εδώ στην Ελλάδα που μπορούμε να απευθυνθούμε??
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 08:14:51 μμ »

Για πιστοποιηση και αξιολογιση νομισμάτων εδώ στην Ελλάδα που μπορούμε να απευθυνθούμε??

Υπαρχουν αξιοπιστοι αντιπροσωποι εταιρειων πιστοποιησης στην Αθηνα!!Ομως τι θα λεγατε αν μας δειχνατε τα νομισματα που θελετε να αξιολογησετε και πιστοποιησετε ωστε να σας πουμε την γνωμη μας;;Αξιζει να μπειτε σε αυτην την διαδικασια;;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1054



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:27:22 πμ »

Μια χαρά τα λες Γιάννη. Ναύαρχε, δεν νομίζω ότι είσαι νεκροθάφτης. Νεκροθάφτη απεκάλεσα τις εταιρείες, και τα slab φέρετρα (κατ΄αντιγραφή που ασπάζομαι).
Οι δύο κύριες εταιρείες απέκτησαν φήμη όταν άρχισαν να δημοσιεύουν τις δήθεν καλύτερες συλλογές ονομαστικά. Αυτό για να ικανοποιήσουν τα βίτσια στα Αμερικανάκια. Οι άλλες εταιρείες που δεν βγάζουν΄λίστες, είναι δευτεροτρίτες.
Η ICG η μόνη εταιρεία που έχει επιστημονικό προσωπικό, δεν χαίρει πρωταρχικής  εκτίμησης. Βλέπεις ασχολείται με τα Αρχαία και το κυριότερο δεν έχει ονομαστικές λίστες.
Μιλήστε με σοβαρούς Αμερικανούς συλλέκτες και βρείτε μου έστω και έναν που να τα slabάρει.

Οι Γερμανοί (αλήθεια ποιος αμφισβητεί την κρίση τους?) γιατί δεν ασχολούνται με τις ...πιστοποιήσεις? Οι Άγγλοι, οι Ελβετοί, Αυστριακοί,κλπ κλπ.

Φυσικά είναι δικαίωμα το κάθε ένα το τι θα κάνει τα νομίσματά του. Σε αυτό που κάθετα διαφωνώ είναι ότι το αναγραφόμενο είναι σωστό και πρέπει ο άλλος να το αποδεχτεί. (Δυστυχώς εκεί είναι οι δήθεν υπεραξίες)

Απλά μια ερώτηση σε ειδικούς και μή. το ΜS 60/61/62/63 (MINT STATE/ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟΥ/ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ) τι σχέση έχει με ένα νόμισμα ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ?
Και μια ερώτηση που πραγματικά θα ήθελα απάντηση από συλλέκτες που μαζεύουν πιστοποιημένα. Θα εμπιστεύονταν την αγορά ενός 50ρικου Χρυσού 1876 να είναι στο κουτί και να μη το εξετάσουν?




Νίκο, αυτο το θέμα δεν τοχα δει ποτέ. Για όσους δεν γνωρίζουν, ο Νίκος ειναι συλλέκτης με πείρα όντως 40 ετών παρ'οτι δεν θα το πιστεύατε αν τον βλέπατε εμφανισιακά, εχει φοβερή συλλογή και τεράστιες γνώσεις. Αυτο δεν σημαίνει βέβαια οτι ο,τι γράφει ειναι και αξίωμα.

Η ερώτηση περί ΙCG ειναι πολύ παλιά, την ξεπερνάω, μόνη της έβγαλε τα μάτια της, σκορπώντας δεξιά κι αριστερά 70αρια DCAM στα μοντέρνα Αμερικανικά κι αυτο κατέστρεψε τη φήμη της ενώ ήταν πράγματι εξαιρετική. Τώρα πια εχει χάσει και τα αρχαία, που η πλειοψηφία παει NGC.

Θα επαιρνα 50δραχμο PCGS MS63 slabbed χωρίς να το εξετάσω; Με την άποψη που εχω σήμερα για την εταιρεία και αν η τιμή ήταν προκλητικά χαμηλή για τέτοιο διαμάντι, ΝΑΙ, θα το έπαιρνα αβλεπι, sight unseen.

Πρέπει ο συλλέκτης να περιμένει πάντα για το σωστό νόμισμα στην σωστή τιμή; Σε γενικές γραμμές ναι. Υπάρχουν όμως εξαιρέσεις, κι αυτές ειναι που αφορούν στα πιο σπάνια νομιςματα. Θυμήσου πως κατέληξε το 20δραχμο του Οθωνα σε 63 στα χέρια μου. Σκεφτείτε τώρα το Κρητικό τάληρο Λισνερ στα $33000 με τις προμήθειες.

Ο αγοραστής που τυχαίνει ναναι Αμερικανός crown collector in gem conditions, με ρώτησε τι γνώμη εχω και για το κομμάτι αλλα και αν πιστεύω οτι το πλήρωσε ακριβά.

Στη δεύτερη ερώτηση απάντησα ΟΧΙ σαν του Μεταξα το όχι. Πως ειναι δυνατόν να τιμολογήσεις το καλύτερο Κρητικό τάληρο που υπάρχει μακράν, και απο άπιστοποιητα και πιστοποιημένα; Η τιμή που μπορεί να φαίνεται εξωφρενικη σε μερικούς σήμερα, θα φαίνεται γελοία σε 20 χρονια. Μήπως να το συγκρίνουμε με το άπιστοποιητα που πουλήθηκε στον Μπαρον ex Brattakos με εκκίνηση 20 χιλιάρικα Ελβετικά συν προμήθειες και δεν ξέρω κι εγώ ποσο έφτασε; Το δεύτερο ειναι τρεις κλάσεις πιο κάτω, κι άσε την εντυπωσιακή πατινα που κρύβει τα κυρία όσα.

Ένας έμπειρος συλλέκτης γνωρίζει ποιες ειναι οι σπάνιες ομολογουμένως στιγμές που πρέπει να τραβήξει αμέσως το πιστόλι. Και το ίδιο ισχύει και για τις τιμές, στα νομιςματα που βλέπουμε κάθε 30 χρονια όπως ήταν το τάληρο του Λισνερ, που τοχε αγοράσει απο τον Τελλερ το 1985. Κάποιες φορές χρειάζεται να πετάξεις καταλόγους και γνώμες απο το παράθυρο, ειδικά αν το νόμισμα εμφανίζεται κάθε δεκαετία η εικοσαετία σε τέτοια κατάσταση. Αν βέβαια στο επιτρέπει η τσέπη σου, αλλιώς παρακολουθείς και μαθαίνεις.

Κατα τ'αλλα Νίκο Ήσουνα διασκεδαστικοτατος, μόνο που τώρα πρέπει να εξασκήσω το καθήκον μου ως πολίτης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo