Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:56:57 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτά 1878  (Αναγνώστηκε 21293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:36:41 μμ »

Το μονο σιγουρο ειναι οτι     Συμφωνούν και οι δυο στο ότι ....διαφωνούν Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:49:27 μμ »

εγω παντως εχω διαβασει και συγκεκριμενα στον Οθωνα οτι νομισμα με σπασιμο μητρας ..ειναι ποικιλια.....
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:57:16 μμ »

Κατα την αποψη μου( οπως και αλλοι προανεφεραν) τα σφαλματα προερχονται απο λανθασμενο χειρισμο των πρεσσων ειτε αυτο προερχεται απο ανθρωπινο λαθος ειτε απο λαθος της μηχανης.
Τα σπασιματα μητρας δεν μπορει να χαρακτηριζονται ως <σφαλματα> αφου ο ορος εχει συγκεκριμενη εννοια,και ειναι κατειλλημενος.
Μπορει ενα σπασιμο μητρας ή οποιο αλλο λαθος να δωσει αυξημενη ή και μειωμενη αξια στο νομισμα,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Δεν ειναι δυνατον σε  ενα κρακ της μητρας που σταδιακα μεγαλωνει να δινουμε εσφαλμενα διαφορετικο <σφαλμα> σε καθε δεκατο του χιλιοστου διαφορας μηκους που προοδευτικα μεγαλωνει.......


Υ.Σ Κωστα δεν πιστευω να σε χαλασα και να μην μου ποσταρεις στην on line!!!! Γλώσσα
  Η αποψη σου μου ειναι απαραιτητη εκει.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2014, 10:09:04 μμ από coll » Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 12:58:31 πμ »

Εγώ λέω,να κάνει η μάνα!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 09:06:42 πμ »

Για να κλείσω κι απ' την μεριά μου, τον κύκλο της συζήτησης (μέχρι νεωτέρας  Μεγάλο χαμόγελο).

Πρέπει να ξεκαθαρίσουν οι φίλοι τις 2 έννοιες :
1. ΤΙ ΕΙΝΑΙ σφάλμα.
2. Τι ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ σφάλμα.

Μόνο τότε θα καταλάβουν όλα όσα έχω αναφέρει μέχρι τώρα.

Θα αναφέρω ξανά, το πιο τρανταχτό παράδειγμα : 'ΤΥΡΙΝΘΑ' αντί για 'ΤΙΡΥΝΘΑ'.
Είναι ένα ορθογραφικό σφάλμα, που πέρασε και στο νόμισμα. Αλλά το νόμισμα, από πολλούς, αν όχι όλους, δεν θεωρείται σαν σφάλμα, πιθανότατα γιατί δεν έχει κάποιο πρόβλημα στην κοπή του... είναι όμως σφάλμα ;;
Η απάντηση είναι : Ναι είναι σφάλμα... ασχέτως αν δεν θεωρείται σαν σφάλμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 02:51:31 μμ »

αγαπητε Κωστα θα ηθελα να σου επισημανω οτι σε καθε νομισμα που διαφερει απο τα συνηθισμενα,που ειχαν η εχουν κυκλοφορησει,υπαρχουν διαφορες κατηγοριες ταξινομησης!οπως τα δοκιμια,οι ποικιλιες,και τελος τα σφαλματα.τα δοκιμια περα απο την ετυμολογια της λεξης πολλες φορες κοβοντουσαν ως δωρα η διακρισεις σε διαφορα εξεχοντα ατομα(Ελληνες η και αλλοδαπους).Στην κυριολεξια ομως κοβοντουσαν ως δειγματα για να παρουν την εγκριση των υπευθυνων και να αρχισουν να κοβονται ως νομισματα κυκλοφοριας η και αναμνηστικα!οι ποικιλιες παλι εβγαιναν για διαφορους τεχνικους η και αγνωστους για εμας λογους(οπως τα ταλληρα του 1930,τα τριανταδραχμα του 1964,κλπ).οσο για τα σφαλματα αυτα οφειλονται η σε ανθρωπινο(εσκεμενα η απο αβλεψια) η μηχανικο(σπασιμο μητρας,δισκου,κλπ)η και σε συνδιασμο αυτων των δυο.οταν η μητρα επρεπε να αλλαχθει αλλα για διαφορους λογους συνεχιζε σκοπιμα,οπως στα καποδιστριακα λογω οικονομικης δυσπραγιας η τελος οταν διαφοροι επιτηδιοι που ειχαν προσβασεις εκοβαν διαφορα τεχνητα!!!λαθη για τους προφανεις λογους!!!οπως σημερα βρισκουμε διαφορα σφαλματα που αγνωστο πως?βγηκαν κρυφα στο εμποριο!!!παντα ομως,επειδη στον ευλογημενο αυτο τοπο δεν υπαρχουν οι καταλληλες αναφορες,συνανταμε διαφορες εκπληξεις  σε νομισματα που τα θεωρουμε κοινα και ετσι με την κοινη λογικη προσπαθουμε να τα καταταξουμε σε κατηγοριες!!!για εμενα παντως εκτος των κανονικων κυκλοφοριων νομισματα,λιγα εχουν ουσιαστικο ενδιαφερον ως ποικιλιες,σφαλματα,κλπ.ο καθενας βεβαια μπορει να διαθεσει τα χρηματα του οπως θελει και να αγοραζει διαφορα σφαλματα-ποικιλιες που του προξενουν ενδιαφερον!αλλα οπως βλεπουμε στις εμπορικες τιμες λιγα ανταποκρινονται στην σπανιωτητα ενος σφαλματος η ποικιλιας(αντιστροφη αγκυρα,βαρεια,καταγεγραμενα δοκιμια,κλπ).ισως δινουμε  μεγαλυτερη βαρυτητα σε ενα σφαλμα(σκοπιμο η μη)με τα γνωστα επακολουθα και πολλες φορες υπεραξιες που δεν τις δικαιουνται!!!!!σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 04:06:43 μμ »

Για να κλείσω κι απ' την μεριά μου, τον κύκλο της συζήτησης (μέχρι νεωτέρας  Μεγάλο χαμόγελο).

Πρέπει να ξεκαθαρίσουν οι φίλοι τις 2 έννοιες :
1. ΤΙ ΕΙΝΑΙ σφάλμα.
2. Τι ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ σφάλμα.

Μόνο τότε θα καταλάβουν όλα όσα έχω αναφέρει μέχρι τώρα.

Θα αναφέρω ξανά, το πιο τρανταχτό παράδειγμα : 'ΤΥΡΙΝΘΑ' αντί για 'ΤΙΡΥΝΘΑ'.
Είναι ένα ορθογραφικό σφάλμα, που πέρασε και στο νόμισμα. Αλλά το νόμισμα, από πολλούς, αν όχι όλους, δεν θεωρείται σαν σφάλμα, πιθανότατα γιατί δεν έχει κάποιο πρόβλημα στην κοπή του... είναι όμως σφάλμα ;;
Η απάντηση είναι : Ναι είναι σφάλμα... ασχέτως αν δεν θεωρείται σαν σφάλμα.


Το παραδειγμα σου με την Τιρυνθα δεν βλεπω να αντιτιθεται των οσων εχουν ειπωθει.
Φυσικα και ειναι σφαλμα διοτι ειναι απο οσα γνωριζω ορθογραφικο λαθος και αρα υπαρχει ανθρωπινο λαθος.
Aν γραφοταν ομως σκοπιμως π.χ διοτι η λεξη γραφοταν και με τους δυο τροπους, τοτε θα ηταν ποικιλια αλλα οχι σφαλμα
Ουδεμια σχεση βλεπω με τα κρακ μητρας....
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 05:17:04 μμ »

Η Τίρυνθα έχει μεν ορθογραφικό λάθος αλλά σφάλμα δεν είναι με την έννοια που συζητάμε γιατί όλα χτυπήθηκαν έτσι. 
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 08:54:25 μμ »

Η Τίρυνθα έχει μεν ορθογραφικό λάθος αλλά σφάλμα δεν είναι με την έννοια που συζητάμε γιατί όλα χτυπήθηκαν έτσι.  

Eυχαριστω Δημητρη προσωπικα δεν εχω καμια σχεση και επαφη με αναμνηστικα οπως καταλαβες ,οποτε δεν το γνωριζα οτι ολα ειναι ετσι...............
Οντως λοιπον συμφωνω κι εγω  σε αυτη την περιπτωση οτι το <τυρινθα> ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΦΑΛΜΑ με την εννοια του ορου που αφορα τα νομισματα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 10:05:24 μμ »

 Στριφογύρισμα ματιών

Πρέπει να ξεκαθαρίσουν οι φίλοι τις 2 έννοιες :
1. Τι ΕΙΝΑΙ σφάλμα.
2. Τι ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ σφάλμα.

Μόνο τότε θα καταλάβουν όλα όσα έχω αναφέρει μέχρι τώρα.

 Άνεση
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences