Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:21:25 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτά 1878  (Αναγνώστηκε 21292 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 08:53:53 μμ »

Εσυ και η εμμονη σου με τα μαγειρεματα μας εχει τρελλανει.


Ε τωρα πες μου ποιος θα πει οχι σε ενα κομματι γλυκια στριφτη κολοκυθοπιτα γεμιστη με καρυδια και σταφιδες και πασπαλισμενη με ζαχαρη και κανελα ....κολαση σκετη  Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 09:00:52 μμ »

Φιλαρακι θα παθουμε καμμια κριση υπογλυκαιμιας και θα μας τρεχουνε...οτι παθω το κριμα στο λαιμο σου
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:27:29 μμ »

Η σύγχρονη αντίληψη πλέον είναι ότι προβλήματα  που έχουν προέλθει απο μπούκωμα της μήτρας η απο φυσιολογική της φθορά με αποτέλεσμα την αλλιωση στοιχείων και αριθμών και παραπλανητική τους εμφάνιση (unbarred As, top serif  in 1 missing, die breaks close to C appearing as O η C/O κλπ) είναι όλα φυσική φθορά και όχι ποικιλίες η σφάλμα και αυτο θα αποτυπωθεί κατα την άποψη μου και στις τιμές. Και είναι καιρός, εγω το πρέσβευω χρονια.

Δεν συμφωνώ με τον φίλο Γιώργο.
Αλλά ας δεχθώ προσωρινά την άποψή του... διότι έχω μία απορία.
Υπάρχουν κάποια του Καποδίστρια, κάποια του Όθωνα όπως η Κοτσίδα και η Βαρεία... γιατί αυτά που ούτε καν σφάλματα δεν έπρεπε να θεωρούνται, θεωρούνται σαν ποικιλίες ;;
Τιμής ένεκεν.... ή ένεκεν τιμής ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:30:51 μμ »

O λογος που εθεσα το ερωτημα οπως καταλαβατε δεν ειναι οτι δεν γνωριζα.
Απλα επειδη μπαινουν πολλοι νεοι και μας διαβαζουν ηταν πιστευω μια καλη ευκαρια να ξεκαθαριστει
πια ειναι τα σφαλματα και τι και τι δεν ειναι!!
Οι απαντησεις σας με καλυψαν πληρως!!


Υ.Γ
Κυριε Γιωργο ηταν αψογες οι απαντησεις σας!! Χαιρομε παρα πολυ που σας εχουμε στην παρεα μας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:36:27 μμ »

Κωστα η Βαρεια εχει να κανει νομιζω  με τον σχεδιασμο της μητρας οπου εμεινε ετσι αυτο το σημειο και μπορει να χαρακτηριστει ποικιλια.
Η κοτσιδα επισημα δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα σπασιμο μητρας το οποιο μαλιστα βαση των πεντε διαφορετικων νομισματων που εχουμε δει κατα το παρελθον σε φωτο χειροτερευε ολο και ποιο πολυ μεχρι που αποσυρθηκε οριστικα η μητρα!!

Υ,Γ Υπαρχει ενα τρυπιο ταληρο στα χερια καποιου συλλεκτη στο οποιο τα μαλλια θυμιζουν αλογουρά !!
Τοσο πολυ ειχε βαθυνει το ρηγμα!!  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:45:22 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11804.0



φου λετε για σφαλματα και ποκιλιες και επειδη δεν ξερω τι ειναι το συγκεκριμενο..δεν μου λετε και εμενα τι ειναι αυτο  Σαρκασμός
Κωστα ελπιζω να μην σε πειραζει που το εβαλα εδω  Φιλί
Αφου δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο.....ας παει το βουνο στον Μωαμεθ  Κλείσιμο ματιού



Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:55:05 μμ »

Όσο και να το συζητάμε, ουσιαστικά μιλάμε για διαφορετική προσέγγιση.
Η απλή σκέψη του ότι οτιδήποτε δεν είναι σωστό είναι σφάλμα, είναι και η μοναδική λογική προσέγγιση του σφάλματος. Και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με νομίσματα, είναι η κοινή λογική που ισχύει παντού.
Αν τα τελευταία χρόνια, για κάποιους λόγους, στον χώρο των νομισμάτων, υπάρχει μία τάση για την απόρριψη της κοινής λογικής, αυτό δεν διαγράφει την κοινή λογική.
Μπορεί για λόγους 'μόδας' ή λόγω πληθώρας τέτοιων σφαλμάτων, να επικρατεί σιγά-σιγά η άποψη που εκφράζει ο Γιώργος. Αλλά είναι τόσο απλό... οτιδήποτε είναι λάθος, είναι λάθος. Δεν υπάρχει 'ολίγον έγκυος', δεν υπάρχει γκρίζο, είναι άσπρο - μαύρο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:57:29 μμ »

Η σύγχρονη αντίληψη πλέον είναι ότι προβλήματα  που έχουν προέλθει απο μπούκωμα της μήτρας η απο φυσιολογική της φθορά με αποτέλεσμα την αλλιωση στοιχείων και αριθμών και παραπλανητική τους εμφάνιση (unbarred As, top serif  in 1 missing, die breaks close to C appearing as O η C/O κλπ) είναι όλα φυσική φθορά και όχι ποικιλίες η σφάλμα και αυτο θα αποτυπωθεί κατα την άποψη μου και στις τιμές. Και είναι καιρός, εγω το πρέσβευω χρονια.

Δεν συμφωνώ με τον φίλο Γιώργο.
Αλλά ας δεχθώ προσωρινά την άποψή του... διότι έχω μία απορία.
Υπάρχουν κάποια του Καποδίστρια, κάποια του Όθωνα όπως η Κοτσίδα και η Βαρεία... γιατί αυτά που ούτε καν σφάλματα δεν έπρεπε να θεωρούνται, θεωρούνται σαν ποικιλίες ;;
Τιμής ένεκεν.... ή ένεκεν τιμής ;;

Κανενα προβλημα

Ειπα αλλωστε κλοδεχουμενες οι διαφορετικες αποψεις και για να ειμαι ειλικρινης το περιμενα οτι θα παει εδω.

Ας μας απαντησουν οι πιο εμπειροι σε αυτο.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 11:00:10 μμ »

O λογος που εθεσα το ερωτημα οπως καταλαβατε δεν ειναι οτι δεν γνωριζα.
Απλα επειδη μπαινουν πολλοι νεοι και μας διαβαζουν ηταν πιστευω μια καλη ευκαρια να ξεκαθαριστει
πια ειναι τα σφαλματα και τι και τι δεν ειναι!!
Οι απαντησεις σας με καλυψαν πληρως!!


Υ.Γ
Κυριε Γιωργο ηταν αψογες οι απαντησεις σας!! Χαιρομε παρα πολυ που σας εχουμε στην παρεα μας!!

Ευχαριστω Κε Γιωργο, και εγω χαιρομαι που ειμαι εδω.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 11:15:53 μμ »

Παραθέτω και πάλι την προσωπική μου άποψη, και σημειώνω 2 βασικά σημεία της.

Προσωπική άποψη του τι θεωρώ σφάλμα, σαν γενικό κανόνα :
Οτιδήποτε προκαλείται σε κανονικό νόμισμα και από τυχαίο γεγονός, μόνο πριν ή κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης.
...
Φυσικά μπορούν να μπούνε κι άλλες 'μικρότερες' συνθήκες, αλλά δεν είναι πάντα αναγκαίες.

Από κει και πέρα, και γω κάποιες περιπτώσεις σπασιμάτων δεν τις θεωρώ σφάλματα πλέον... αν και είναι.
Άρα διαφωνώ με τον Γιώργο, σαν γενικό κανόνα, το τι είναι σφάλμα, αλλά συμφωνώ με την άποψή του, υπό κάποιες συνθήκες, το τι θεωρώ σφάλμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 09:16:41 πμ »

Σε κάποιες περιπτώσεις, όταν κάποιο σπάσιμο-ελάττωμα της μήτρας δημιουργήσει ένα "ενδιαφέρον" αποτέλεσμα στο νόμισμα και εφόσον αυτό επαναληφθεί σε αρκετά νομίσματα και εκτιμηθεί ανάλογα από την συλλεκτική κοινότητα τότε ναι, μπορεί να χαρακτηριστεί και ποικιλία.  Τέτοια είναι η "Κοτσίδα" και η "Βαρεία".  Τα κλασσικά όμως σπασίματα μήτρας είναι απλώς ελαττώματα του νομίσματος και μάλλον μειώνουν την αξία παρά την αυξάνουν.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 03:28:55 μμ »

Σε κάποιες περιπτώσεις, όταν κάποιο σπάσιμο-ελάττωμα της μήτρας δημιουργήσει ένα "ενδιαφέρον" αποτέλεσμα στο νόμισμα και εφόσον αυτό επαναληφθεί σε αρκετά νομίσματα και εκτιμηθεί ανάλογα από την συλλεκτική κοινότητα τότε ναι, μπορεί να χαρακτηριστεί και ποικιλία.  Τέτοια είναι η "Κοτσίδα" και η "Βαρεία".  Τα κλασσικά όμως σπασίματα μήτρας είναι απλώς ελαττώματα του νομίσματος και μάλλον μειώνουν την αξία παρά την αυξάνουν.
+1
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 04:14:23 μμ »

Σε κάποιες περιπτώσεις, όταν κάποιο σπάσιμο-ελάττωμα της μήτρας δημιουργήσει ένα "ενδιαφέρον" αποτέλεσμα στο νόμισμα και εφόσον αυτό επαναληφθεί σε αρκετά νομίσματα και εκτιμηθεί ανάλογα από την συλλεκτική κοινότητα τότε ναι, μπορεί να χαρακτηριστεί και ποικιλία.  Τέτοια είναι η "Κοτσίδα" και η "Βαρεία".  Τα κλασσικά όμως σπασίματα μήτρας είναι απλώς ελαττώματα του νομίσματος και μάλλον μειώνουν την αξία παρά την αυξάνουν.

πιστευω οτι αυτη ειναι η λεξη κλειδι που χαρακτηριζει σχεδον απολυτα τα σπασιματα μητρας κατα την γνωμη μου..ουτε ποικιλια,ουτε σφαλμα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 08:59:00 πμ »

εγω που μαζευω ακυκλοφορητα γερμανικα κερματα η αληθεια ειναι οτι αποφευγω τα σπασιματα της μητρας και οτιδηποτε μπορει να χαρακτηριστει 'ελαττωμα'. Ειναι βεβαια σπανιο να βρεθει μσ νομισμα με σπασιμο μητρας, και αυτο το δικαιολογω οτι και οι παλιοι συλλεκτες τα απεφευγαν αυτα τα κερματα για τις συλλογες τους. Θελαν κερματα αψογα
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:19:57 πμ »

Σε κάποιες περιπτώσεις, όταν κάποιο σπάσιμο-ελάττωμα της μήτρας δημιουργήσει ένα "ενδιαφέρον" αποτέλεσμα στο νόμισμα και εφόσον αυτό επαναληφθεί σε αρκετά νομίσματα και εκτιμηθεί ανάλογα από την συλλεκτική κοινότητα τότε ναι, μπορεί να χαρακτηριστεί και ποικιλία.  Τέτοια είναι η "Κοτσίδα" και η "Βαρεία".  Τα κλασσικά όμως σπασίματα μήτρας είναι απλώς ελαττώματα του νομίσματος και μάλλον μειώνουν την αξία παρά την αυξάνουν.

Το τι θεωρούμε ποικιλία ή το τι έχουμε χαρακτηρίσει (βαπτίσει) ποικιλία (όπως το αναφέρω συχνά)... είναι άλλο θέμα και χωρά τεράστια συζήτηση, που ίσως οδηγήσει και σε 'περίεργα' συμπεράσματα.

Το τι είναι σφάλμα όμως, δεν επιδέχεται αμφισβήτηση. Ότι είναι λάθος είναι σφάλμα.
Τα σφάλματα δεν παύουν να είναι σφάλματα ασχέτως το μέγεθος, το ενδιαφέρον, το πόσα κυκλοφόρησαν ή οποιονδήποτε άλλο παράγοντα.

Ένα ωραίο παράδειγμα : ΤΥΡΙΝΘΑ (mini gold 2013)... Όλα τα νομίσματα της κοπής είναι λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2014, 09:37:25 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences