Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:14:39 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτά 1878  (Αναγνώστηκε 21294 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 10:48:20 πμ »

Να το πω λίγο πιο απλά να το καταλάβεις.  Οι ρυτίδες που εμφανίζονται στο πρόσωπο του ανθρώπου καθώς μεγαλώνει είναι φυσική φθορά ενώ το να σε χτυπήσει λεωφορείο επειδή πέρασες τον δρόμο χωρίς να κοιτάξεις είναι σφάλμα.  Δηλαδή, δεν είναι αποτέλεσμα της φυσικής διαδικασίας ή της φυσικής εξέλιξης των πραγμάτων.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 01:25:39 μμ »

Να το πω λίγο πιο απλά να το καταλάβεις.  Οι ρυτίδες που εμφανίζονται στο πρόσωπο του ανθρώπου καθώς μεγαλώνει είναι φυσική φθορά ενώ το να σε χτυπήσει λεωφορείο επειδή πέρασες τον δρόμο χωρίς να κοιτάξεις είναι σφάλμα.  Δηλαδή, δεν είναι αποτέλεσμα της φυσικής διαδικασίας ή της φυσικής εξέλιξης των πραγμάτων.

Όχι μόνο το έχω καταλάβει, αλλά το έχω μελετήσει, συλλέγω τέτοια νομίσματα, και επιπροσθέτως έχω στον κατάλογό μου εκατοντάδες τέτοια νομίσματα, που δεν υπάρχουν σε άλλους καταλόγους.

Αλλά... Δεν υπάρχει φυσική διαδικασία και εξέλιξη στα νομίσματα. Δεν έχουμε φυσική επιλογή ούτε αλυσίδες DNA ή γονίδια κλπ. Φυσική φθορά υπάρχει, που αν αλλοιωθεί υπάρχει περίπτωση να καταστραφεί και να δημιουργηθεί ένα εσφαλμένο νόμισμα. Δεν ισχύουν οι Δαρβινικοί νόμοι, μην το μπερδεύετε με την 'τεχνητή' επιλογή που κάνουμε εμείς.
Το αν θεωρούμε κάτι σαν σφάλμα ή να 'βαπτίζουμε' μία ποικιλία, είναι δική μας τεχνητή επιλογή, που κάποιες φορές ίσως κρύβει και δόλο για την αύξηση της τιμής ενός νομίσματος, ενώ άλλες φορές αυτή η επιλογή γίνεται, για να αποκτήσουμε νέα ενδιαφέροντα στη συλλογή μας.

Το Λάθος = Σφάλμα, δεν είναι ούτε εξέλιξη ούτε επιλογή, είναι γενικός κανόνας. Που έχει εξαιρέσεις μεν, αλλά αυτές κινούνται εκτός του φάσματος των νομισμάτων και στον χώρο της μεταφυσικής και της θρησκείας.

Αν κάτι δεν το θεωρούμε σφάλμα, είναι δική μας επιλογή, που δεν αναιρεί τον κανόνα.

Όπως και να το κάνουμε, ότι και να πιστεύει ο καθένας μας το Λάθος = Σφάλμα ισχύει. Δεν είναι ανάγκη να αποδείξω την ισότητα, πρέπει εσείς να αποδείξετε και να με πείσετε ότι δεν ισχύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2014, 02:54:26 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 01:38:27 μμ »

Δεν βλέπω τίποτα το χρηστικό είτε λέω ποικιλία είτε σφάλμα. Το ίδιο μου κάνει.

Οσον αφορά το οικονομικό ειτε ποικιλία είτε σφάλμα ας αποφασίζει η αγορά ποσο κάνει.

Τέλος, να σας πω ότι στα γραμματόσημα οι αντίστοιχες νομισματικές ποικιλίες(κοτσίδες κλπ) λέγονται σφάλματα πλάκας (Plate flaw). Για αυτον τον λόγο θεωρώ λάθος να υπεραναλύουμε τα πράγματα με διαφορετικούς όρους. Ας τα ονομάσουμε όλα σφάλματα και τέλος. Και ας αποφασίσει ο συλλεκτης ποσα θελει να δώσει για το κέθε σφάλμα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 02:16:08 μμ »

Για να επανέλθουμε από εκεί που ξεκινήσαμε, το 5 λεπτο του 1878 δεν είναι ούτε σφάλμα ούτε ποικιλία.  Είναι απλά ένα νόμισμα χτυπημένο από μια ταλαιπωρημένη μήτρα.  Υπάρχει και δεκάλεπτο του 1878 με die breaks.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 02:51:07 μμ »

Για να επανέλθουμε από εκεί που ξεκινήσαμε, το 5 λεπτο του 1878 δεν είναι ούτε σφάλμα ούτε ποικιλία.  Είναι απλά ένα νόμισμα χτυπημένο από μια ταλαιπωρημένη μήτρα.  Υπάρχει και δεκάλεπτο του 1878 με die breaks.

Δεν το πιάσατε το νόημα... ένα νόμισμα χτυπημένο από μία ταλαιπωρημένη μήτρα είναι. Όλα καλά κι όλα ωραία μέχρι εδώ... αλλά είναι λάθος ή κανονικό ;;
Είναι λάθος γιατί απλά δεν είναι κανονικό. Και επειδή Λάθος = Σφάλμα (τσάμπα ασχολούμαστε με το παιχνίδι των λέξεων), είναι Σφάλμα.
Τώρα αν θέλετε να το ονομάζετε (βαπτίσετε) Ποικιλία ή Die crash/breaks/smash/tsoof ή οτιδήποτε, είναι επιλογή, που καμία σχέση δεν έχει και ούτε διαγράφει την ύπαρξη του αρχικού σφάλματος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 02:56:11 μμ »

Διαφωνώ μαζί σου όσον αφορά την κατάταξη τέτοιου νομίσματος στην κατηγορία των σφαλμάτων.  Από εκεί και πέρα όμως είναι δικαίωμά σου να το πεις εσύ όπως θέλεις.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 02:59:41 μμ »

Διαφωνώ μαζί σου όσον αφορά την κατάταξη τέτοιου νομίσματος στην κατηγορία των σφαλμάτων.  Από εκεί και πέρα όμως είναι δικαίωμά σου να το πεις εσύ όπως θέλεις.

Δεν το λέω όπως θέλω, και δεν το κατατάσσω. Είμαι ο μοναδικός που δεν το έκανα εξ' αρχής. Απλά είπα ότι είναι σφάλμα, που είναι σφάλμα. Αυτό είναι το θέμα μας.

Για πες μου λοιπόν είναι κανονικό ή λάθος ;
Όχι αν φταίει η μήτρα ή αν είναι ποικιλία ή οτιδήποτε άλλο, μόνο αν είναι κανονικό ή λάθος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 03:06:31 μμ »

Βρε συ Κωστα γιατι επιμενεις... Οσοι εγραψαν σε αυτο το ποστ λενε τα ιδια ακριβως... Και ετσι ειναι η αληθεια, το σπασιμο μητρας ειναι σπασιμο μητρας, ουτε σφαλμα ουτε κατι αλλο...
Και θα συμφωνησω με τον Αναργυρο, οτι οι περισσοτεροι τα αποφευγουν, γιατιδεν καθεται καλα το ματι σε ενα νομισμα με σπασιμο και ειδικα αν ειναι ακυκλοφορητο χαλαει ολο το πεδιο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 03:13:24 μμ »

Βρε συ Κωστα γιατι επιμενεις... Οσοι εγραψαν σε αυτο το ποστ λενε τα ιδια ακριβως... Και ετσι ειναι η αληθεια, το σπασιμο μητρας ειναι σπασιμο μητρας, ουτε σφαλμα ουτε κατι αλλο...
Και θα συμφωνησω με τον Αναργυρο, οτι οι περισσοτεροι τα αποφευγουν, γιατιδεν καθεται καλα το ματι σε ενα νομισμα με σπασιμο και ειδικα αν ειναι ακυκλοφορητο χαλαει ολο το πεδιο Κλείσιμο ματιού

Δεν επιμένω σε τίποτα παρανοϊκό, μόνο αναφέρω το αυτονόητο... και δεν είναι προσωπική μου άποψη... είναι ο κανόνας.
Ανέβασα ένα νόμισμα με σφάλμα, που δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση διότι έχει λάθη, και σχεδόν όλοι, είπαν ότι δεν θεωρείται σφάλμα. Και εξηγώ για να μην παρεξηγηθώ : Το τι θεωρεί ο καθένας σφάλμα, είναι δική του άποψη, το τι θα συλλέγει, δική του επιλογή, το αν του αρέσουν τα σφάλματα πάλι δική του επιλογή... Αλλά το τι είναι σφάλμα είναι δεδομένο.

Μπορούμε να συμφωνήσουμε στο αυτονόητο ;;
Οτιδήποτε δεν είναι σωστό είναι λάθος.

Πόσο πιο απλά να το πω ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2014, 03:23:09 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 03:23:40 μμ »

Σου έχω ήδη απαντήσει στο προηγούμενο post.  Κάτσε διάβασέ το.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 03:32:47 μμ »

Σου έχω ήδη απαντήσει στο προηγούμενο post.  Κάτσε διάβασέ το.

Τα έχω διαβάσει και βλέπω μονάχα προσωπικές απόψεις, του τι θεωρείς εσύ σαν σφάλμα και ότι τα σπασίματα άλλες φορές είναι σφάλματα άλλες φορές ποικιλίες και άλλες φορές κανονικά.

Το τι θεωρεί ο καθένας σφάλμα είναι άποψη, και όχι δεδομένο.
Το τι είναι σφάλμα είναι δεδομένο.

Δηλαδή Δημήτρη το νόμισμα αυτό είναι κανονικό ;;
Όχι αν το θεωρείς εσύ κανονικό... αν είναι κανονικό.
Για να ξέρω αν τα υπόλοιπα χιλιάδες, που είναι κανονικά, τελικά είναι σφάλματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2014, 03:48:00 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 03:57:14 μμ »

Ρε Κώστα ΞΕΚΟΛΛΑ!!!!!  ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ.  Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.  Πες το όπως θέλεις: σφάλμα, τσόντα κλπ. Εσύ βάλτο στο άλμπουμ με τα σφάλματα.  Στο ίδιο άλμπουμ θα πρέπει να βάλεις και τα νομίσματα του Καποδίστρια γιατί τα περισσότερα έχουν die breaks.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2014, 04:19:41 μμ από dpodaras » Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 04:29:56 μμ »

Από που να ξεκολλήσω ρε συ Δημήτρη...

Θέλεις να συμφωνήσω ότι :
Τα σπασίματα άλλες φορές είναι σφάλματα κι άλλες φορές ποικιλίες (όταν έχουν ενδιαφέρον) κι άλλες φορές κανονικά λόγω φυσικής φθοράς της μήτρας, διότι είναι λάθος της μήτρας και όχι του νομίσματος.
Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω, διότι υπάρχουν μελέτες και διεθνείς ορισμοί.

Ασχοληθείτε λίγο με τα Αμερικάνικα νομίσματα, που υπάρχουν δεκάδες σφάλματα της μήτρας, εκεί θα διαπιστώσετε ότι υπάρχουν ορισμοί σφάλματος για (σχεδόν) οποιοδήποτε λάθος της μήτρας.
Εδώ υπάρχει ένας... κάπως... αναλυτικός οδηγός... http://hermes.csd.net/~coneca/content/glossary.html
Κι άλλος οδηγός....http://www.coinnews.net/tools/error-coin-price-guide-with-mint-error-photo-descriptions/
Για πιο γενικές πληροφορίες...http://en.wikipedia.org/wiki/Mint-made_errors
Μπορείτε επίσης να ανατρέξετε και στις σελίδες των εταιρειών, για να δείτε τι σφάλματα υπάρχουν... όχι μόνο στα Ελληνικά αλλά σε όλα τα νομίσματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 04:42:23 μμ »

Δεν θέλω να συμφωνήσεις.  Ξεκόλλα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:19:02 μμ »

Αγαπητοι φιλοι δεν ειναι αναγκη να το συνεχιζουμε!!
Εγω οπως και οι περισσοτεροι που μιλησαμε ειμαστε υπερ της μια αποψης , γιαυτο εθεσα και το ερωτημα.
Ο λογος που το εθεσα ηταν για να υπαρχει και η αλλη αποψη αποτυπωμενη μεσα στο σαιτ.
Οπως ειπε σε αλλο ποστ ο Δημητρης το στεκι εχει γινει φυτωριο νεων συλλεκτων.
Διαβαζωντας ΟΛΑ τα παραπανω ΜΟΝΟΙ τους ας αποφασισουν σε πια θεση θα τα κατατασουν!!

Εγω προς τον φιλο Κωστα αφιερωνω το παρακατω:

Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences