Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:42:05 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τιμες γραμματοσημων  (Αναγνώστηκε 34936 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:44:09 μμ »

Γνώμη μου είναι ότι σε όποιον αρέσει το γραμματόσημο και η ιστορία να αποφασίσει να ασχοληθεί με ταχυδρομική ιστορία. Θέματα υπάρχουν πολλά, ειδικά στον Ελληνικό χώρο (πχ Κρήτη, Λεβάν, Νέες Χώρες ή και πιο πρόσφατα Κατοχή, εμφύλιος κλπ).
Καταγράφηκε
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:53:08 μμ »

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι... αυτές τις δημοπρασίες του Καραμήτσου που μπορώ να τις βρώ??
https://www.karamitsos.com
Ευχαριστώ πολύυυ!!!!!!
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:08:38 μμ »

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να σνομπάρουμε και να απορρίπτουμε γραμματόσημα επειδή είναι σε πολλά αντίτυπα και μικρής χρηματικής αξίας.Μια συλλογή πρέπει να τα περιλαμβάνει όλα!Άλλωστε και αυτά τα γραμματόσημα είναι κομμάτια της ιστορίας μας (π.χ. τα 2 γραμματόσημα της επετείου του ΟΧΙ του 1945, με τιμή καταλόγου 0,50 €)και πολλά είναι αισθητικά ανώτερης ομορφιάς από αρκετές σπανιότητες.Θα πρότεινα στους αρχάριους να ξεκινήσουν με αυτά σε ΜΝΗ κατάσταση ώστε ότι λάθη κάνουν (τακτοποίηση, επιλογή αγοράς κα) να μη τα πληρώσουν ακριβά, όταν αποκτήσουν γνώσεις και πείρα, να προχωρήσουν και στα ακριβότερα..

Οπα όπα, παρεξήγησες κάτι φίλε μου. Δεν απαξίωσα τα φτηνά. Το ακριβώς αντίθετο. Και τα φτηνά είναι απαραίτητα αν θες να 'κλείσεις' όλες τις ημερομηνίες.
Εγω είπα πως υπάρχει υπερπροσφορά και οι τιμές είναι πολυ πολύ πολύ υψηλές και δεν βρίσκουν ανταπόκριση όταν θα πας να πουλήσεις καποια στιγμή. Δεν απαξίωσα τα γραμματόσημα του 20ου αιώνα επειδη εχουν π.χ. 280 ευρώ τα τοπια σε ΜΗΝ, αλλά τα απαξίωσα επειδη τα ΠΟΥΛΑΝΕ 280 ευρώ αλλά στην πραγματικότητα αν βγουν ολα στη φορα δεν θα εχει η σειρα αυτή ουτε 100 ευρώ. Αυτό είπα.

Τέλος , καλό ειναι , σε ότι κανουμε να υπάρχει μια καποια ανταπόκριση στα χρήματα που δίνουμε, όχι απαραίτητα χρηματική αν αυτο ενοχλει τόσο , εστω 'συναισθηματική'.

Συμφωνώ απόλυτα με τη θέση σου,απλά έκανα την διευκρίνιση αυτή για να μη γίνει παρεξήγηση,  σε πράγματα που έχω πει και εγώ παραπάνω ,κυρίως από νεότερους  συλλέκτες.

Επίσης δεν είναι κακό να ζητάει κανείς μια οικονομική ανταπόκριση στα χρήματα που δαπανάει για τα γραμματόσημα, ίσα ίσα είναι υγιές.Προσωπικά,θα ήθελα να ξέρω πως αν ποτέ βρεθώ στην ανάγκη θα μπορέσω να πουλήσω τη συλλογή μου έστω στο 50% των χρημάτων που δαπάνησα.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 11:51:25 μμ »

Συλλέγω σφραγισμένα, επειδή δεν έχω και πολλά πολλά για ξόδεμα...
Ολη η γοητεία για μένα είναι να ψάχνεις μια σφραγίδα καλή, όσο το δυνατόν πιο κοντά στην ημερομηνία κυκλοφορίας. Δε νομίζω ότι πλαστογραφούν σήμερα παλιά γραμματόσημα. Τα χαρτιά έχουν πλέον αλλάξει, χώρια που οι παλιές μέθοδοι (χαλκογραφία) που έδιναν εξαιρετικό αισθητικό αποτέλεσμα δε χρησιμοποιούνται πια.
Οσο για το στοκ, τις προάλλες παρακολουθούσα μια δημοπρασία στο ιμπέι με μια σειρά των ηρώων του 1930 με σαρνιέρα. Πουλήθηκε 15 ευρώ. Και να φανταστείτε ότι το κλειδί είναι ένα γραμματόσημο 94.000 κομματια.
Η σειρά ΝΑΤΟ δεν καταλαβαίνω γιατί έχει τέτοια αξία, βλέπω στον κατάλογο 644.000 σειρές τυπώθηκαν.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 01:33:48 πμ »

Υπαρχει καποιος εστω εμπειρικος τροπος να προσδιορισουμε περιπου τι ποσοστο του τιραζ σωζεται μετα την αποσυρση της κυκλοφοριας μιας σειρας? Δηλαδη πχ η σειρα της Δημοκρατιας (1933) που αν δε κανω λαθος το ακριβο εχει 72.000 περιπου, αν υποθεσουμε οτι σωζεται ενα 10% ειναι 7000 γραμματοσημα, που ειναι τεραστιο νουμερο αναλογικα με τους συλλεκτες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 11:31:22 πμ »

Δεν έχω απάντηση για το τί διασώζεται στις μέρες μας, ένας παράγοντας είναι το αρχικό τιράζ και ένας δεύτερος πόσο χρησιμοποιήθηκαν τα γραμματόσημα αυτά.Για παράδειγμα στην σειρά της ανασυγκρότησης του 1951, το σπάνιο της σειράς  ήταν σε 2,788 εκατομμύρια αντίτυπα! αλλά επειδή κυκλοφόρησε πολύ έτσι δικαιολογείται η διαφορά σε σφραγισμένο με ασφράγιστο.

Ένα ερώτημα που έχω, είναι γιατί στη σειρά εμπορικού ναυτικού του 1958  με 116.000 τιράζ το δυσκολότερο και στην σειρά προστασίας της φύσης με 316.000 το δυσκολότερο οι τιμές παραμένουν χαμηλές; Έχει να κάνει πως ήταν αναμνηστικές;Δλδ έχουν σωθεί από τα 2,788 εκατομμύρια λιγότερα ασφράγιστα από ότι στα 0,116 εκατομμύρια; Η πρώτη σειρά συλλέγεται και από θεματικούς φιλοτελιστές ξένους που μαζεύουν πλοία άρα έχει και μεγαλύτερο ενδιαφέρον διεθνώς πιστεύω..

Επίσης φέτος βγήκε αριθμημένο φεγιέ για την Ακαδημία Πλάτωνα σε 5.000 κομμάτια με 3 ευρώ ονομαστική τιμή.Αν λειτουργούσα επενδυτικά γιατί να πάρω ανασυγκρότηση και όχι τις λοιπές σειρές σε πολλαπλάσια αντίτυπα;
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 12:12:12 μμ »

Δε νομίζω ότι μπορούμε να μάθουμε πόσα καταστράφηκαν ή καταστρέφονται.
Τι τιράζ πάντως είναι καλό να το κοιτάμε σαν παράγοντα συνεκτίμησης.
Αλλος ένας παράγοντας είναι η ονομαστική αξία (ένα γραμματόσημο με μεγάλη ονομαστική δεν το αγόραζαν πολλοί ή χρησιμοποιούνταν πιο αραιά). Αυτό όμως με προσοχή, γιατί υπήρχαν περίοδοι πληθωρισμού κλπ.
Αλλο ένα κριτήριο είναι το διάστημα κυκλοφορίας. Κάποιες σειρές αποσύρθηκαν σύντομα (όπως αυτή του ΝΑΤΟ που έμεινε στα γκισέ 8 μήνες).
Πάντως ό,τι έιναι κάτω από 300.000 αντίτυπα το θεωρώ καλό γραμματόσημο.
Μιας και λέτε για τα πρόσφατα (Πλάτωνας κλπ.), προσπαθήστε να βρείτε στα ταχυδρομεία τα φεγιέ Ολύμπου 2013: τιράζ 7.000 κομμάτια. Αν τα βρείτε, σφυρίξτε. Τιμή για σετ των τεσσαρων 4,43, Ευρώ. Βγήκαν το καλοκαίρι και αυτή τη στιγμή στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν... Κάποιος τα μάζεψε...

Αυτός εδώ τα πουλάει ήδη σε υπερδιπλάσια τιμή:
http://www.ebay.com/itm/GREECE-2013-OLYMPUS-MOUNTAIN-SET-OF-4-NUMBERED-MINI-SHEETS-GIFT-/171198339602?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27dc375a12

Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος από Αθήνα μπορούσε να περάσει από το κεντρικό φιλοτελικό και να δει αν τα έχουν ακόμα...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 03:17:08 μμ »

Πολυ καλη η ερωτηση του donsoc, ειμαι και εγω πολυ περιεργος να μαθω...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 01:11:30 μμ »

Αν και ξεφευγω λιγο απ'το θεμα θελω να σχολιασω αυτο που ειπε ο salonico για τα φυλλαρακια ολυμπου. Οντως δε τα βρισκεις αλλα κι απ' ο,τι ξερω, δε σταλθηκαν ουτε καν στους εγγεγραμμενους φιλοτελιστες στα ελτα.Δεν ειναι περιεργο;Αν ισχυει φυσικα!Ελπιζω να μην καταντισουμε οπως οι νομισματαδες!! Γλώσσα
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 02:16:35 μμ »

Ρώτησε κανείς στα κεντρικά των ΕΛΤΑ στο κατάστημα για τους φιλοτελιστές;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 03:09:01 μμ »

Εγω θα λεγα να μαζευτουν ολοι οι εμποροι και να βαλουν μια φωτιτσα ολα αυτα τα φυλλαρακια και οτι αλλο στοκ, και οι τιμες να πανε στο θεο χαχα.....ουτως η αλλως στοκ υπαρχει....τοσο καιρο καλα μας τα παιρνανε
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 03:28:01 μμ »

Λοιπόν στον πρώτο μου "παιδικό" κατάλογο Βλαστός 1991 που είναι ο μόνος που έχω και αναγράφει τιράζ, στις περισσότερες σειρές αναφέρει μπροστά στο τιράζ Α* αυτό σημαίνει  αριθμός γραμματοσήμων που κυκλοφόρησαν. Με Α είναι όσα εκδόθηκαν.Όσα εκδόθηκαν αλλά δεν κυκλοφόρησαν τι απέγιναν; μήπως είναι μέρος του σημερινού στοκ και αρκετά από αυτά και το στοκ είναι ακόμα μεγαλύτερο από αυτό που υπολογίζουμε;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 03:42:19 μμ »

Πολυ ενδιαφερον αυτο! Για τη σειρα της ανασυγκροτησης τι νουμερα λεει ? Και για τη σειρα των πλοιων?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 04:25:48 μμ »

Ανασυγκρότηση 661-664 4.860.00 έως 24.362.000
665 2.788.298 και το 666 3.779.435 αυτά είναι όσα κυκλοφόρησαν Α*.
τιμή καταλόγου τότε για ΜΝΗ 31.000 δρχ σφραγισμένα 400 δρχ.

Εμπορικό ναυτικό του 1958
 740 6.926.438
741  5.226.183
742   502.646
743   4.107.773
744    748.378
745    115.999 και αυτά Α*

τιμή καταλόγου το 1991 για ΜΝΗ 1400 δραχμές, σφραγισμένα 1300 δρχ.

(Πηγή Κατάλογος Βλαστού 1991.)

Πιστεύω είναι λάθος να συγκρίνουμε τα τιράζ με των νομισμάτων σαν απόλυτους αριθμούς γιατί πολλά γράμματα πετιόνται σε αντίθεση με τα κέρματα.Επίσης τα γραμματόσημα είναι πολύ πιο ευπαθή.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 06:28:38 μμ »

Πιστευω οτι για να κρατηθει ζωντανο ενα συλλεκτικο αντικειμενο, και ενα χομπι οπως το δικο μας πρεπει να υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες προυποθεσεις.
Αν μιλησουμε για 'ερασιτεχνικη' συλλογη, δηλαδη αυτο που καναμε μικροι, μαζευαμε πχ γραμματοσημα, τα βαζαμε σε ενα αλμπουμ, μας αρεσε και αυτο ηταν, τοτε αγνοηστε οτι γραψω παρακατω. Ισως καμια φορα βεβαια η 'ερασιτεχνικη' συλλογη να δινει μεγαλυτερη ευχαριστηση (που ειναι και το ζητουμενο), οποτε ΔΕ την απαξιωνω σε καμια περιπτωση. Μεγαλο παραδειγμα ειναι ο χρηστης ΝΜS που (δε τον ξερω τον ανθρωπο απλα το υποθετω απο τα λεγομενα του) αγαπα οτι μαζευει ανεξαρτητα απο κοστος, κατασταση κλπ και φροντιζει οτι αποκτα να μαθαινει την ιστορια του.
Απο εκει και περα ομως υπαρχει και η 'επαγγελματικη' συλλογη. Αυτο προυποθετει καποια πραγματα, στην ολη εξισωση, εκτος απο το προφανες, δηλαδη την αγαπη για το συλλεκτισμο, μπαινει και ο παραγοντας χρημα. Αυτο με τη σειρα του επισης προυποθετει καποιες αλλες παραμετρους. Αρτιοτητα καταστασης, σπανιοτητα, και καποιες ακομα δευτερεουσες εννοιες. Η συλλογη επομενως εκτος απο την αρτιοτητα της εμπεριεχει και μορφη επενδυσης.
'Επαγγελματικη' συλλογη χωρις καποιος να υπολογιζει τον παραγοντα χρημα δεν υπαρχει γιατι ακριβως για να δημιουργηθει ειναι απαραιτητο το χρημα. (με καποια εξαιρεση καποιους βαθυπλουτους που ενδεχομενως δε τους νοιαζει).
Για μενα λοιπον προσωπικα, ενα συλλεκτικο αντικειμενο θα πρεπει να εχει.
1) Μικρο τιραζ (αναλογικα παντα με τη χωρα, πχ για Ελλαδα ενα τιραζ 1.000.000 ειναι τεραστιο, αλλα για Αμερικη οχι). Και πιστευω πως ειδικα στο γραμματοσημο θα επρεπε ολες οι εκδοσεις να ειναι κατω απο 100.000 κομματια ανα τεμαχιο, γιατι τα υπολοιπα που μενουν γινονται αντικειμενο εκμεταλλευσης
2) Ελεγχος του στοκ, και αυτο σημαινει πρωτα απ ολα καταστροφη του εναπομειναντος στοκ απο ΕΛΤΑ (αν μιλαμε για γραμματοσημο) , και τους αντιστοιχους φορεις στο νομισμα-χαρτονομισμα. Επισης περιορισμος διαθεσης σε εμπορους, δε γινεται ο καθενας που εχει προσβαση στην Τ.Ελλαδος, να παιρνει με μεθοδους αγνωστες κουτες απο μασουρια και να τα πεταει στην αγορα σε 10πλασιες τιμες (αποδεδειγμενο αυτο), και οπωσδηποτε να υπαρχει καποια δημοσιοποιηση απο τον κρατικο φορεα στο ποσα τετοια αντικειμενα πανε σε εμπορους και γενικοτερα στο εμποριο. (χωρις φυσικα να αναφερονται ονοματα).
Αυτα τα λιγα μου εχουν ερθει ως σκεψη και με αφορμη την παραπανω κουβεντα, πιστευω οτι ο συλλεκτισμος αν δεν εχει μεσα του την εννοια της σπανιοτητας, τοτε ειναι σα καποιος να παιζει χαρτια χωρις λεφτα, ειναι σα να χανει ολο το ενδιαφερον το παιχνιδι. Για να μη παμε ομως στο αντιθετο ακρο, πρεπει να υπαρχουν κανονες και να μην ειναι σημαδεμενη η τραπουλα απο 3-4 μεγαλοκαρχαριες, ωστε να γνωριζουν ολοι μας ΤΙ ειναι αυτο που συλλεγουν. Αλλιως, θα γινεται αυτο που γινεται τωρα και γινονταν ΧΡΟΝΙΑ, ο καθε εμπορος να εκδιδει βιβλια που αυθαιρετα και χωρις κανενα ελεγχο απο κρατικο φορεα ή οτιδηποτε φορεα (λεσχες κλπ) και μεσα να εχει τιμες που προσβαλλουν τη νοημοσυνη του καθενα.
Οσον αφορα το παραπανω παραδειγμα , πως ειναι δυνατον ενα γραμματοσημο που εχει τιραζ 2.5 εκατομμυρια να ειναι πιο ακριβο απο καποιο αλλο που εχει τιραζ 120.000, η απαντηση ειναι προφανης. Δημιουργησανε καποιοι ενα μηχανισμο, τα κονομησανε χρονια τωρα μια χαρα, ξεπουλησανε, τα κοροιδα τσιμπησανε και τωρα μας πηγε η σειρα στα 45 ευρω ( απο 300 που λενε οι 'καταλογοι' ).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences