Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:14:55 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τιμες γραμματοσημων  (Αναγνώστηκε 34933 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:25:54 μμ »

Το πρωι μιλαγα με καποιον γραμματοσημα και μου ελεγε οτι οι μεγαλοι που λες ανοιγουν την ντουλαπα
και βγαζουν αυτα τα φυλλα που εδειξες του εβαυ απο φακελλους μεγαλους ειδικους και μεσα ειναι πανω
απο 100 φυλλα για το καθενα γραμματοσημο....μιλαμε για τεραστιο στοκ...
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:39:22 μμ »

Δημήτρη στο ebay μπορεις να βρεις πολλα φύλλα με διάφορες αξίες διαφόρων σειρών. Σίγουρα υπαρχει stock.
Για ολόκληρες σειρες σίγουρα θα ειναι πιο δύσκολο αλλά οχι αδύνατο.  Τώρα για τις θεωρητικά δύσκολες σειρες δεν γνωρίζω. Ο Βασίλης (solferino) κάποτε μου ειχε οτι εχει δει ολόκληρα φύλλα απο μια απο τις δυσκολότερες σειρες.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:41:21 μμ »

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι... αυτές τις δημοπρασίες του Καραμήτσου που μπορώ να τις βρώ??
https://www.karamitsos.com
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 11:34:08 μμ »

Ωραια φαση παντως τα φυλλα, εχω παρει μερικα για να τα βλεπω, ειναι ωραιο να ξερεις οτι εχεις 50 φορες το ιδιο γραμματοσημο  Μεγάλο χαμόγελο
Παντως πρεπει να παραδεχτω οτι στο γραμματοσημο μ'αρεσει που μπορει καποιος να κανει μεγαλη συλλογη με ποσοτητες αφθονες και σε καταστασεις u/m, ενω στο νομισμα, απο ενα σημειο και μετα χρειαζεσαι 300αρες για ΕΝΑ μονο νομισμα.  Ενταξει, και εγω ειμαι υπερ της ποιοτητας και οχι της ποσοτητας, αλλα οχι και ετσι....Μετα απο 100 νομισματα που ειναι απο ευκολα μεχρι και σχετικα προσιτα , αρχιζουν οι 300αρες και οι 500αρες...αντε κανε συλλογη μετα...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 11:54:53 πμ »

Τα 300 και 500 ειναι λίγα, θα πρόσθετα και κάποια μηδενικά εγώ  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 11:57:29 πμ »

Τα φύλλα πως τα αποθηκεύεις Δημήτρη; Δεν έχω αγοράσει ποτέ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 12:02:42 μμ »

Να φανταστείτε πως η σειρά 1896 σε u/m που είναι πολύ δύσκολη εκανε παλιά 5000 ευρώ, προσοχή μιλώ χωρίς σαρνιέρα, ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν φυλλαράκια όλων των αξιών σε ιδιώτες. Εγώ εχω δει 3 φυλλαράκια.

Η αγορά ειναι πολυ πιο μεγάλη αλλά ταυτόχρονα υπάρχει στοκ να καλύψει τη ζήτηση και με το παραπάνω. Θεωρώ πως εχει βαλτώσει το ελληνικό γραμματόσημο στον 20ο αιώνα.

Το μόνο που αξίζει να συλλέξεις και εχει τρομερό ενδιαφέρον κατα τη γνώμη μου ειναι Μεγάλες Κεφαλές, φάκελλα μεγαλων κεφαλών, σφραγιδες (σκετες ή επι φακέλου) , Κρήτη και Ιόνια - δωδεκάνησα (και φάκελλα)  
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 12:33:50 μμ »

Συμφωνώ με τον Βασίλη. Εγω συτό τον καιρο όπως έχω πει, μεταξυ άλλων συλλεγω και νεές χωρες. Πράγματι πανέμορφα γραμματοσημα, κάποιες πανάκριβες σειρες, πολλά πλαστα βέβαια (θέλει πολλή προσοχή και εμπειρία με πλαστές επισυμάνσεις)...

Πάντως εμένα προσωπικά δεν με χαλάει να ξοδέψω χρήμα για να εχω μια πλήρης ελληνική συλλογη απο το 1896-2004 και μετα, χωρις σαρνιερα (!) ξέροντας οτι θα χάσω τα περισσότερα μου χρήματα.

Επίσης θα ήθελα να πω σε αυτούς που ασχολούνται με το ελληνικο γραμματόσημο να ασχοληθούν και με το Κυπριακό. Πανέμορφα γραμματοσημα, λίγες σειρες. Πιστεύω οτι κρατούν την αξία τους σε μεγάλο βαθμό, σε σχέση με τα ελληνικα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 02:25:27 μμ »

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να σνομπάρουμε και να απορρίπτουμε γραμματόσημα επειδή είναι σε πολλά αντίτυπα και μικρής χρηματικής αξίας.Μια συλλογή πρέπει να τα περιλαμβάνει όλα!Άλλωστε και αυτά τα γραμματόσημα είναι κομμάτια της ιστορίας μας (π.χ. τα 2 γραμματόσημα της επετείου του ΟΧΙ του 1945, με τιμή καταλόγου 0,50 €)και πολλά είναι αισθητικά ανώτερης ομορφιάς από αρκετές σπανιότητες.Θα πρότεινα στους αρχάριους να ξεκινήσουν με αυτά σε ΜΝΗ κατάσταση ώστε ότι λάθη κάνουν (τακτοποίηση, επιλογή αγοράς κα) να μη τα πληρώσουν ακριβά, όταν αποκτήσουν γνώσεις και πείρα, να προχωρήσουν και στα ακριβότερα..
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 02:46:40 μμ »

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να σνομπάρουμε και να απορρίπτουμε γραμματόσημα επειδή είναι σε πολλά αντίτυπα και μικρής χρηματικής αξίας.Μια συλλογή πρέπει να τα περιλαμβάνει όλα!Άλλωστε και αυτά τα γραμματόσημα είναι κομμάτια της ιστορίας μας (π.χ. τα 2 γραμματόσημα της επετείου του ΟΧΙ του 1945, με τιμή καταλόγου 0,50 €)και πολλά είναι αισθητικά ανώτερης ομορφιάς από αρκετές σπανιότητες.Θα πρότεινα στους αρχάριους να ξεκινήσουν με αυτά σε ΜΝΗ κατάσταση ώστε ότι λάθη κάνουν (τακτοποίηση, επιλογή αγοράς κα) να μη τα πληρώσουν ακριβά, όταν αποκτήσουν γνώσεις και πείρα, να προχωρήσουν και στα ακριβότερα..

Οπα όπα, παρεξήγησες κάτι φίλε μου. Δεν απαξίωσα τα φτηνά. Το ακριβώς αντίθετο. Και τα φτηνά είναι απαραίτητα αν θες να 'κλείσεις' όλες τις ημερομηνίες.
Εγω είπα πως υπάρχει υπερπροσφορά και οι τιμές είναι πολυ πολύ πολύ υψηλές και δεν βρίσκουν ανταπόκριση όταν θα πας να πουλήσεις καποια στιγμή. Δεν απαξίωσα τα γραμματόσημα του 20ου αιώνα επειδη εχουν π.χ. 280 ευρώ τα τοπια σε ΜΗΝ, αλλά τα απαξίωσα επειδη τα ΠΟΥΛΑΝΕ 280 ευρώ αλλά στην πραγματικότητα αν βγουν ολα στη φορα δεν θα εχει η σειρα αυτή ουτε 100 ευρώ. Αυτό είπα.

Τέλος , καλό ειναι , σε ότι κανουμε να υπάρχει μια καποια ανταπόκριση στα χρήματα που δίνουμε, όχι απαραίτητα χρηματική αν αυτο ενοχλει τόσο , εστω 'συναισθηματική'.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 03:02:50 μμ »

Για αποθηκευση φυλλων υπαρχουν ειδικες σελιδες , εγω εχω της Safe, αλλα νομιζω πως εχουν και οι αλλες γνωστες εταιρειες...Ειναι λιγο ακριβες βεβαια, περιπου 2 ευρω η σελιδα και χωραει 2 φυλλα μπρος πισω, βεβαια εμενα που με ενδιαφερει πρωτα απ ολα η σωστη συντηρηση εχω αποθηκευσει και φτηνα φυλλα πχ απο τοπια 1942-44.
Να ρωτησω και κατι αλλο, υπαρχει περιπτωση ολη αυτη η υπερπροσφορα να ειναι αποτελεσμα πλαστων? Η τεχνολογια φανταζομαι σημερα επιτρεπει να βγουν πιστα αντιγραφα....ελπιζω να μην υπαρχει κανενα τυπογραφειο και να τυπωνει αβερτα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 03:31:45 μμ »

Γνώμη μου είναι ότι όντως υπάρχει μεγάλο στοκ ελληνικών γραμματοσήμων κι ότι οι τιμές είναι αδικαιολόγητα υψηλές.. Δε μπορεί ο άλλος να σου πουλάει με έκπτωση 75% επί του καταλόγου ή σε ονομαστική σειρές επί ευρώ και να μη βγάζει κέρδος. Ο ίδιος κάποτε θα τα αγόρασε σε ακόμη χαμηλότερη τιμή και σε μεγάλη ποσότητα. Οι τιμές θα έπρεπε να καθορίζονται τόσο από τον αριθμό των γραμματοσήμων όσο κι από τη ζήτησή τους. Προσωπικά μιλώντας, αξία έχει η ίδια η συλλογή..Να σου αρέσει αυτό που έχεις..Όχι πόσο το κοστολογούν..Δε τα μαζεύω για να τα πουλήσω.. Πάντως πιστεύω πως θα πέσουν ακόμη περισσότερο οι τιμές εν καιρώ..Αρχίζουν να βγαίνουν στη φόρα τα στοκ από Ελλάδα, Γερμανία.. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 03:44:21 μμ »

Oσο και να σου αρεσει αυτο που εχεις δεν ειναι οτι καλυτερο για καποιον που εχει αγορασει τη σειρα του ΝΑΤΟ 80 ευρω τωρα να κανει 25...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 04:16:19 μμ »

€80 την αγόρασες Δημήτρη;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Stargazer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:12:21 μμ »

Εγω προσωπικα πιστευω οτι αν καποιος θελει να δωσει καποια παραπανω χρηματα ειτε για επενδυτικο ενδιαφερον ειτε για φιλοτελιστικο η και τα δυο μαζι,αζιζει να κυνηγησει σπανιες σφραγιδες[που προσδιδουν υπερπολλαπλασια αξια ακομα και σε κοινα-φτηνα γραμματοσημα]και δυσκολες επισημανσεις.Εχω την πεποιθηση οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλο στοκ σε αυτες τις κατηγοριες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences