Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:41:03 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τιμες γραμματοσημων  (Αναγνώστηκε 34934 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 02:27:53 μμ »

Επειδη πολλες φορες οι νεοι φιλοι των γραμματοσημων μπορει δικαιως να μη γνωριζουν τη σημερινη κατασταση των τιμων, ιδου ενα παραδειγμα
https://www.athensauctions.gr/auctionLot.php?auction=14&lot=141227&view=all

Τιμη καταλογου της συγκεκριμενης σειρας απο τον καταλογο Ελλας, 145 ασφραγιστο χωρις σαρνιερα και τα μισα με σαρνιερα, ο συγκεκριμενος λαχνος λοιπον αντι για 72-30% που κανουν εκπτωση τα μαγαζια, δηλαδη γυρω στα 45-50, πωληθηκε 4 ευρω!
Ειναι πολλα τα παραδειγματα αλλα δινω ενα κραχτο για να καταλαβετε τι παιζει.
Δεν εχω inside πληροφορηση, αλλα λογικα τα στοκ πρεπει να ναι τεραστια, δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι μονο κριση αυτο το πραγμα, κατι πρεπει να εχει γινει τα τελευταια χρονια....
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 02:49:05 μμ »

αυτο που γινεται δε θα πρεπε το συνεχισουν οι πωλητες,ας πουλησει ο καθενας 10000 γραμματοσημα με 1 ευρω,το μονο που θα γινει ειναι να ευτελιζεται η αξια των γραμματοσημων,αν οσοι ασχολουνται με τα γραμματοσημα δεν τους δινουν αξια τοτε προβλημα τους.σκεφτειτε οσοι ηθελαν να πουλησουν λιρες να τις πουλαγαν οσο οσο με 5-10 ευρω,τοτε τοσο θα πηγαινε η αξια τους εφοσον τοσο τις πουλανε,κριση -ξεκριση μη πουλας σε αυτες τις τιμες ,αν δε γινεται αλλιως τοτε....
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 03:02:18 μμ »

Κάτι που εικάζω τελευταία σαν έναν ακόμα παράγοντα είναι ότι οι τιμές χειραγωγούνταν για χρόνια από 4-5 μεγάλους που έχουν τεράστιο στοκ, με τα υπόλοιπα μαγαζιά και τους μικροπωλητές να ακολουθούν και με την επανάσταση του διαδικτύου και την απευθείας πώληση από συλλέκτη σε συλλέκτη , φάνηκε η πραγματική προσφορά και ζήτηση και έσκασε η φούσκα..

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι βέβαια που οι τιμές πέσαν πολύ.

Το φαινόμενο είναι παγκόσμιο και όχι Ελληνικό.

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 03:13:11 μμ »

Αν η λιρα προσφερθει με 1 ευρω, τοτε η ζητηση θα την επαναφερει εκει που πρεπει, μη ξεχναμε οτι μιλαμε για δημοπρασιες....προφανως ο κοσμος εκτιμα οτι η σειρα του ΝΑΤΟ σε mint κανει 4 ευρω, ποιο πολυ θα συμφωνησω με το φιλο donscoc1 , αυτοι οι 4-5 πρεπει να εχουν τεραστια στοκ (και απορω πως τα βρισκουν αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο).
Ειναι σιγουρα καλη εποχη για αγορες, ομως πιστευετε οτι στο μελλον θα ανεβουν οι τιμες ή θα γινει η κατασταση οπως με την περιοδο 60-85 οπου οι τιμες δε θα ανεβουν ποτε?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 03:33:49 μμ »

αυτο λεμε εφοσον η ζητηση ειναι στα 4 ευρω μετα κρισης ποσο θα παει στα 6-7? και τι εγινε?για να στο δινει ο αλλος με 4 ευρω ειτε εχει κερδος ειτε θελει να το ξεφορτωθει.δεν κατηγορω τη ζητηση,η προσφορα ειναι το προβλημα μου.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 03:57:32 μμ »

Προφανως αν εχει πχ 1000 σειρες στοκ , σου λεει οτι και 4 ευρω να παρω δε με νοιαζει...και ας λεει ο καταλογος 70
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 03:59:30 μμ »

Η σειρα δεν ειναι σπάνια, προσωπικα θεωρώ δεν αξίζει να αγοράζει κανεις οποιαδήποτε σειρα μετα το 1924 με σαρνιερα.

Με 25-30 ευρω την αγοράζεις u/m και με ωραία περιθώρια.

Θελω να επισημάνω οτι εάν δεν δεις απο κοντα όλες τις αξίες, για οποιαδήποτε σειρα, μπρος πίσω , τότε το τι αγοράζεις, ανεξάρτητα τι γράφουν στα auctions, ειναι προβλημα. Συνήθως σου δείχνουν ενα γραμματόσημο, την πιο σημαντική αξία, και σπάνια σου δείχνουν την γόμα. Οποιδηποτε γραμματόσημο μπορει να εχει προβλημα, τσακίσμα, λεκέ, οποτε ακόμη και εάν ειναι πάμφθηνη, εάν δεν μπορεις να αντικαταστήσεις το/α συγκεκριμένο/α γραμματόσημο/α η σειρα δεν έχει αξία.

Στη συγκεκριμένη σειρα, το γραμμαροσημο στη φωτογραφία ειναι προβληματικό, πιστεύω εχει τσάκιση σε δόντι κάτω δεξιά και σε μερικα σημεία έχει σκουριά/λεκέ, οποτε ειναι άχρηστο κσι πεταμένα λεφτά.

Τι θελω να πω. Μην κρίνεται μόνο απο τις τιμές.  Στα γραμματοσημα πρεπει να είσαι πολυ προσεκτικός, νομίζοντας ότι έχεις αγοράσει κατι τζάμπα, αλλά στην ουσία να εχεις πετάξει κσι αυτα τα λίγα χρήματα.

Κοιτάξετε την τελευταία Δημοπρασία του Καραμήτσου, η καλυτερη τα τελευταία 5 χρόνια για εμένα. Φοβερές πράξεις, σίγουρα πιο κάτω απο τον κατάλογο, κσι ειδικά στις νέες χώρες που μαζεύω εγω απίστευτες σειρες.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 04:10:24 μμ »

Εχεις δικιο wavelet, αν και στο συγκεκριμενο γραμματοσημο τα σφαλματα που λες ειναι πολυ μικρα, συνηθως το να βρεις εντελως τελειο ειναι παρα πολυ δυσκολο και δινει και premium. Για το δοντακι δεν ειμαι σιγουρος, αλλα για την κιτρινιλα, υπαρχει σε ενα μικρο σημειο τωρα που το προσεχω, οποτε εισαι σωστος. Παρολλα αυτα ομως, ακομα και τα 25-30 που λες για u/m παλι μικρο ειναι σε σχεση με τα 145 του καταλογου (του 2010 που εχω).
Καλα εκανες παντως και το παρατηρησες...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 04:18:45 μμ »

Μία πιστοποίηση-σλαμπάρισμα  γραμματοσήμων ιδιαίτερης αξίας θα βοηθούσε πολύ πιστεύω αν υπήρχε για να ξέρει κανείς τι αγοράζει.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 04:19:28 μμ »

Γενικά είμαι πολύ προσεκτικός με τα γραμματοσημα. Εγω την σειρα ΝΑΤΟ την αγόρασε πρόσφατα, για 2η φορά, 25 ευρω σε άψογη κατάσταση, u/m. Πιστεύω οτι υπαρχει τεράστιο στοκ σε πολλές σειρες και οι τιμές του καταλόγου ειναι εξωπραγματικές. Οι πραγματικές τιμές, αυτήν την εποχή, για το ελληνικο γραμματόσημο, τις βλέπεις στις Δημποπρασιες του Καραμήτσου.

Μου κανει εντύπωσει οι πράξεις που γίνονται εκει, παρόλο την κρίση και την σημερινή απαξίωση, υπαρχουν ακόμη συλλεκτες που λογικά δεν ειναι στο Στεκι. Πιστεύω πρεπει να ειναι μεγάλης ηλικίας. Τώρα για ... νέο αίμα ... δεν ξέρω.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 04:36:26 μμ »

Stis live δημοπρασίες καραμήτσου ήμουν με διαφορά ο μικρότερος παρέα με εναν νεαρό λεφτά με μακρια μαλλιά που έκανε μόνο Ολυμπιακούς αγώνες 1896 σφραγίδες. Ολοι οι υπόλοιποι άνω των 70.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 06:02:50 μμ »

Μακρυμαλλης συναδελφος και δε τον ξερουμε? Λες Βασιλη να ναι και μεταλας ?  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 07:12:21 μμ »

Μπαααα άνω των 70 θα είναι και αυτός, αλλά θα είναι vampire Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

κάτι τέτοιο..
Καταγράφηκε
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:19:15 μμ »

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι... αυτές τις δημοπρασίες του Καραμήτσου που μπορώ να τις βρώ??
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:19:30 μμ »

Ενα ακομα ενδεικτικο των στοκ που υπαρχουν...και υποψιν οτι ειναι στοκ μονο απο εναν ανθρωπο....σκεφτειτε τι θα εχουν τωρα οι διαφοροι οικοι, Καραμητσος, Βλαστος κλπ.....http://www.ebay.com/itm/Greece-Postage-Due-1913-23-Litho-Issue-Dealers-Stock-in-MNH-condition-/191004791222?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c78c5d1b6
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences