Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 08:18:33 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΦΟΙΝΙΞ  (Αναγνώστηκε 12217 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 05:31:22 μμ »

Καλησπερα σε ολους του χρηστες που τοσο πολυ με εχουν βοηθησει και οι μόνο! Χαμόγελο Θέλω να μάθω, πόσο περίπου κοστίζει ένας φοίνικας σε F κατασταση, σε VF και σε XF.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2010, 01:42:25 πμ »

Σωκρατη πας κατευθειαν στο πανεπιστημιο χωρις να εχεις παρακολουθησει τις ταξεις του δημοτικου.Ο φοινικας και για μενα που ειμαι ηδη 30 φανταζει μακρινο ονειρο.Ενα νομισμα που κανει 1500 ευρω και ανω σε μια μετρια/kaλη κατασταση( vf-xf).Μαζεψε τα νομισματα απο το 50 και μετα σε καλες ακυκλοφορητες καταστασεις,που σου ομολογω οσο κοινα και αν σου φαινονται σε unc ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ.Αμα θα φτασεις στην ηλικια του δικη μου ή του Γιωργου τι θα μαζευεις? 100ρικα Γεωργιου Α΄.! Ολα τα νομισματα ειναι ομορφα και εχουν την δικη τους συναισθηματικη αξια.Μην τα υποτιμας
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 01:18:12 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Χαμόγελο Όταν ρωτάω για τέτοια νομίσματα, σαφώς δεν εχω σκοπο να τα αγορασω, απλα θέλω να μαθαίνω τις τιμές τους, μιας και οι νομισματικοι καταλογοι λενε ότι θέλουνε πολλές φορές. Εγώ προσωπικά εχω μονο εαναν μικρο ελληνικο καταλογο. Δεν με εξυπηρετουν πολύ. Κάτι άλλο που ήθελα να προσθέσω είναι ότι δεν υποτιμω κανενα νόμισμα, ίσως έτσι να εχει φανει δυστυχως, απλά με συγκινούν τα σπάνια νομίσματα, μέγα λάθος μου και αυτό. Ευχαριστώ και πάλι για όλα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 01:35:41 μμ »

Σωκρατη τους καταλογους ειναι καλο να τους συμβουλευεσε μονο και μονο για το τιραζ , την διαμετρο , το βαρος του νομισματος κτλ κτλ!!Βλεπεις οι καταλογοι δινουν τις τιμες βαση των δημοπρασιων που κλεινουν τον προηγουμενο χρονο πριν την εκδοση του βιβλιου ή δινουν της τιμες που συμφερουν τους εκαστοτε εκδοτες αν και οι ιδιοι εχουν καταστηματα συλλεκτισμου και πουλανε!!Προσφατος εδω στο Ηρακλειο μου εδωσαν δυο φοινικες για να τους αγορασω!!Ηταν πρωτη φορα που επιανα τετοιο νομισμα... Κατευθιαν ρωτησα το ποσον!! Η απαντηση 2350 ευρω και τα δυο!!Καθως λοιπον τους κοιταζα παρατηρησα οτι και οι δυο ειχαν ιδιο μαυρισμα απο την μια πλευρα και απο την αλλη μιση του νομισματος οχι!!Ζηταω λοιπον μια ζυγαρια για να τους ζυγισω και μου βγαινει σε βαρος ο καθενας πεντε γραμμαρια!! Ειχαμε λοιπον να κανουμε με ψευτικα αντιγραφα πρωτης ταξης!!Αν δεν υπηρχε η βιβλιογραφια που να μας λεει το βαρος θα την ειχα πατησει και εγω!! Μια και το εφερε η κουβεντα ποσο βαρος πρεπει να εχει ο Φοινικας ξερουμε??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 01:48:43 μμ »

3,870 ΓΡΑΜΜΆΡΙΑ;;; Έκπληξη ο δικος μου καταλογος λεει 4,4 και διαμετρο λεει 23,2
Καταγράφηκε
sideras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 70


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 02:06:13 μμ »

                  KATAΛΟΓΟΣ . Α ΚΑRAMITSOS


         ΜΕΤΑΛΛΟ= ΑΡΓΥΡΟΣ 900+ ΧΑΛΚΟΣ 100

         ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ= 22 ΧΙΛΙΟΣΤΑ
         ΒΑΡΟΣ      = 4, 163 ΓΡΑΜ.
         ΣΤΕΦΑΝΗ  =ΟΔΟΝΤΩΤΗ
        ΚΟΠΗ        = ΑΙΓΙΝΑ
        ΕΤΟΣ        =1828 
        ΠΟΣΟΤΗΤΑ= 11.978
        ΧΑΡΑΚΤΗΣ =ΧΑΤΖΗ-ΓΡΗΓΟΡΗΣ. ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΤΗΣ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 02:09:25 μμ »

Εκει ηθελα να καταληξω Μεγάλο χαμόγελο Αλλοι καταλογοι λενε 3,68 αλλοι λενε 3,85 και αλλοι λενε 4,16  οπως του Καραμητσου πχ !! Οσοι εχουν τετοια νομισματα στα χερια τους μου ειπαν οτι το βαρος τους αναλογα με την φθορα που εχουν υποστη ειναι απο 4.30 εως 4.45 !! Αν ειχαμε και καποιον που να εχει ασχοληθει με τα Καποδιστριακα νομισματα επιμελως καλο θα ηταν να τον ακουσωμε για τα οσα θα εχει να μας μαθει....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 02:15:34 μμ »

3,870 ΓΡΑΜΜΆΡΙΑ;;; Έκπληξη ο δικος μου καταλογος λεει 4,4 και διαμετρο λεει 23,2
Σωκρατη ποιον καταλογο εχεις στα χερια σου??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 02:18:30 μμ »

Οι διαφορές στο βάρος που βλέπετε προκαλούνται οχι μονο απο φθορα αλλα επειδή κάθε ένα εχει διαφορετικό πάχος. Δεν ήταν δυνατό να ελεγχθεί σωστά το πάχος του δισκου.Ορισμενα ειχαν πολύ παχύ και με υπερβολικό βάρος και μερικά ηταν πολύ λεπτα και λιποβαρή.Επίσης, κάποιες αναφορές λένε ότι το μέταλλο που χρησιμοποιείται είναι 10% χαλκό και 90% άργυρο. Άλλες αναφορές λένε ότι είναι 100% ασήμι.Η βιβλιογραφια ειναι αφθονη και το βαρος μπορει να φθασει εως και 4.4gr αν και οι πιο πολλες αναφορες για φοινικες απο AU εως UNC ειναι απο 4.32 εως 4.38
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 02:25:20 μμ »

Πολυ σωστα τα οσα εγραψες Νικο!!Καπου καποτε ειχα διαβαση και εγω οτι καποια κομματια βγηκαν με 100% ασημι χωρις προσμιξη χαλκου!!Αυτο ηταν κατι το οποιο με προβληματισε οταν ζυγισα τα δυο νομισματα εδω στο Ηρακλειο μπας και ειχα πεσει σε αυτη την περιπτωση!!!Διοτι οσα ειναι καθαρο ασημι σαφως θα ειναι και βαρυτερα των αλλων.... Στριφογύρισμα ματιών Τελικα ομως η γενικη τους εικονα με προβληματισε αρκετα και προτιμησα να αποφυγω να μπλεχτω διοτι κατα 90% μαλλον ηταν μαιμου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 02:56:25 μμ »

Ο δικός μου κατάλογος λέγετε " Τα ελληνικα νομισματα και η ιστορια τους" απο τον Θεοτόκη Δαρούσο. Δεν νομιζω πως ειναι και πολυ γνωστος καταλογος. Τον ειχα παρει απο το καταστημα νομισματων του ιδιου του συγγραφεα στο μοναστηρακι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 03:01:00 μμ »

Ο δικός μου κατάλογος λέγετε " Τα ελληνικα νομισματα και η ιστορια τους" απο τον Θεοτόκη Δαρούσο. Δεν νομιζω πως ειναι και πολυ γνωστος καταλογος. Τον ειχα παρει απο το καταστημα νομισματων του ιδιου του συγγραφεα στο μοναστηρακι.
Θα ηθελα να μου δωσεις καποιο τηλεφωνο του να τον αγορασω και εγω!!Δεν τον εχω και μου εκανε εντυπωση που επεσε μεσα στο σωστο βαρος πιο πολυ απο ολους τους αλλους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 03:08:33 μμ »

Ευχαριστως. Σας γραφω τα στοιχεια στο πισω μερος του βιβλιου.

 Κεντρικη διαθεση
Νορμάνδου 6-Αθήνα
τηλ. 010-3311638, fax. 010-4973025
www.darou9@otenet.gr
τιμη 20 ευρω.

Είναι ωραιο βιβλιο, εχει και πληροφοριες για τους βασιλεις, για τα νομισματοκοπεια και έχει κάποια άρθρα για τα ευρω, τα δοκιμια και κάποιες συμβουλες για τον καθαρισμο και την συντηριση των νομισμάτων.
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 03:51:24 μμ »

Επισης θα ηθελα να προσθεσω τα εξης:Ο Krause αναφερει 3.87γρ με αναλογια ασημιου 943/1000.Ο Κατσουρος 3.65γρ με 943/1000.Ο Γαρδιακος 4.40γρ με 900/1000.Ο Πετουσης 4.40γρ με 900/1000.(ο μόνος που συνηγορεί με τη Μελέτη του Υπουργείου αλλά διαφωνεί μ’ αυτήν ως προς το total mintage αναφέροντας 13.612 κομμάτια αντί για 11.978 οπως αναφερει και ο Δημακοπουλος). Προσωπικα πιστευω οτι το συμπερασμα που εξαγεται για τους φοινικες ειναι οτι η αναφορα στο βαρος ενος νομισματος απο μονη της δεν αποτελει πειστηριο της γνησιοτητας του,εξαλου σε πολλα αλλα καποδιστριακα νομισματα εμφανιζονται μεγαλες διαφορες βαρους.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 04:06:53 μμ »

Πολυ σωστα ολα αυτα που εγραψες Νικο και μπραβο σου που ανεβασες οσα στοιχεια ειχες απο διαφορες βιβλιογραφιες!!Το βαρος απο μονο του δεν ειναι κανονας γνησιοτητας, απλα η μεγαλες μεταβολες πρεπει να μας κανουν καχυποπτους και να εξεταζουμε καλυτερα ενα νομισμα!!Τωρα στο θεμα του φοινικα επειδη οπως εγραψα και παραπανω δεν ειχα ποτε κανεναν στην κατοχή μου δεν μπορω να πω τιποτα παραπανω απο τα οσα εχω ακουσει και τα οσα γραφουν διαφορες βιβλιογραφιες!!Μαζευοντας ομως ολα τα στοιχεια μαζι τι λεει ο Krause , τι λεει ο Καραμιτσος , ο Πετουσης , ο Δαρουσος κτλ κτλ πιστευω οτι ο καθε μελετητης βγαζει μεσα του ενα δικο του πορισμα για το ποιο ειναι ποιο σωστο απο τα υπολοιπα!!
Υ.Γ Το καλυτερο θα ηταν να συμφωνουσαν ολες οι βιβλιογραφιες ΑΛΛΑ απο την αλλη αυτες οι διαφοροποιησεις κρατανε το ενδιαφερον μας ζωντανο και ψαχνουμε με ποιο πολυ ενδιαφερον και ζηλο να βρουμε το σωστο.....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences