Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:29:13 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PMG  (Αναγνώστηκε 15826 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
PMG
« στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 10:51:26 μμ »

Γιατι πιστευετε οτι ενω στα νομισματα η πιστοποιηση ειναι πια διαδεδομενη, στα χαρτονομισματα εδω στην Ελλαδα δεν εχει ακομα εξαπλωθει ιδιαιτερα?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:37:54 πμ »

Μηπως εχει να κανει και με το ποσοστο των συλλεκτων που ασχολουντε με το χαρτονομισμα??
Πιστευω οτι και αυτο παιζει σημασια αν το ποσοστο ειναι μικρο.
Και μηπως δειλα δειλα δεν εχει ξεκινηση και η πιστοποιηση χαρτονομισματων?
Εκτος απο εσενα Μανο ξερω αλλους δυο που εχουν στις συλλογες τους πιστοποιημενα χαρτονομισματα!!
Ισως να ειναι σε νηπιακο σταδιο το ολο θεμα και μεσα σε δυο χρονια να εχετε γινει πολλαπλασιοι η εχωντες και κατεχωντες πιστοποιημενα χαρτονομισματα Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 10:08:29 πμ »

kai εγω πιστευω οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο ο αριθμος των συνηδητοποιημενων συλλεκτων στο χαρτονομιμσα που ειναι πολυ μικρος
Καταγράφηκε
nquees
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 33



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 01:08:50 μμ »

Για τις πιστοποιησεις χαρτονομισματων δεν γνωριζω σχεδον τιποτα αν και ασχολουμαι ερασιτεχνικα με αυτα. Εχω διαβασει σε εσας για πιστοποιησεις νομισματων.Ειναι αναλογη διαδικασια?
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 03, 2011, 08:10:43 πμ »

Μολις πριν λιγες μερες παρελαβα απο την PMG 16 χαρτονομισματα πιστοποιημενα, ευτυχως δηλαδη που ολα πηγανε καλα. Απλα θα θελα να πω λιγα λογια για την εμπειρια μου αυτη. Καταρχην τα εστειλα με FEDEX και επεστραφησαν με τα αμερικανικα ταχυδρομεια, με το κουριερ πηγανε σε 3 μερες και γυρισανε σε περιπου 10 με τη USPS.
Εστειλα 4 χαρτονομισματα απο τη σειρα του 54 (μου λειπουν τα 10δρχ και 20δρχ), τη σειρα του 53 με τα κερματικα χαρτονομισματα, 3-4 απο τη σειρα 45 , το 100δρχ 1935, τις 1000δρχ 1926 και τα 500δρχ του 1939.
Δεν ηταν δηλαδη καποια που να ναι πολυ μεγαλης αξιας αλλα ουτε μικρης (με εξαιρεση τα 500δρχ 1939 και το 1000δρχ 1926). Ειδικα για τη σειρα του 54 ειχα πληρωσει πολλα χρηματα, αλλα πιο πολυ το εκανα για να δω τοσα χρονια που μαζευω τι ψαρια επιασα και να δω και πως αξιολογουν το χαρτονομισμα οι 'ειδικοι'.
Απο τα 16, τα 12 πηραν βαθμους απο 64-66, ενω τα υπολοιπα 4 ηταν 50,55,58 και 35...Το 35 ηταν ενα 500δρχ 1939 που ειχα παρει οταν ξεκινουσα την συλλεκτικη μου 'καριερα' στο fleamarket, ως ακυκλοφορητο και αποδειχτηκε οτι τελικα ηταν ενα καλο VF (ημουν υποψιασμενος για αυτο αλλα ειπα ας το ρισκαρω και δυστυχως επιβεβαιωθηκα).
Γενικως ειμαι ευχαριστημενος απο τους βαθμους αν και μαλλον μου δημιουργηθηκαν περισσοτερες αποριες παρα καταλαβα καποια πραγματα για το grading, πιστευω οτι σε καποια απο αυτα αδικηθηκα και σε καποια ευνοηθηκα. Βεβαια επειδη ακομα δεν εχει δημιουργηθει αγορα πιστοποιημενων χαρτονομισματων στην Ελλαδα, δε μπορω να πω ακριβως ποσο καλα πηγα ή οχι, ελπιζω και στο μελλον να υπαρξουν περισσοτερα ωστε να φανει λιγο και τι βαθμους θα παρουν αναλογα χαρτονομισματα.
Αυτο που με απογοητευσε ελαφρα ειναι η θηκη, η οποια ουσιαστικα ειναι μια ζελατινα, οχι τοσο ελαστικη βεβαια οσο αυτες του εμποριου, αλλα πιστευα οτι θα ηταν κατι αναλογο με τα slabs των νομισματων, δηλαδη μια σκληρη πλαστικη θηκη. Η ζελατινα αυτη διπλωνει και δεν εχεις την ασφαλεια που εχει το slab των νομισματων, και λογω του μεγεθους της δε χωραει και στο αλμπουμ, ισως βεβαια σε καποια σελιδα της safe με 2 θεσεις να μπορει να μπει, παντως πρακτικα δε πολυβολευει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2011, 08:16:32 πμ »

ενδιαφερουσα η εμπειρια σου με την PMG .Xαρτονομισματα για σλαμπαρισμα δεν εχω στειλει ακομα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 03, 2011, 08:21:17 πμ »

Μπραβο Μανο!! Χαιρομε για τους βαθμους που εβγαλες!!
Θελουμε ομως και αλλες λεπτομεριες Π,Χ ποσο στοιχιζει η πιστοποιηση χαρτονομισματων
και πως κλεινετε μεσα το χαρτονομισμα? Με θερμοτητα σε πρεσα? Με κολα?
Καποιες φωτο θα μπορουσαμε να εχουμε??

Υ,Γ Αντε να ακολουθησουν και αλλοι το παραδειγμα σου να προφυλαχθουν χαρτονομισματα απο τα χερια τυχον ασχετων !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:53:27 πμ »

Λοιπον, η εγγραφη καταρχην μου κοστισε 85 euro (νομιζω ειναι γυρω στα 110$), διαλεξα το premium member που σου δινει και 5 δωρεαν πιστοποιησεις. Μετα διαλεξα την οικονομικη υπηρεσια που στοιχιζει 30 $ η πιστοποιηση και χρεωθηκα 30Χ11=330 δολλαρια (συν 5 χαρτ/τα δωρεαν απο την εγγραφη). Επειτα πληρωσα και 25 δολλαρια επιστροφη με την USPS, αρα παμε στα 355 δολλαρια, περιπου δηλαδη 260 ευρω. Για να το στειλω με κουριερ πληρωσα 76 (!!) ευρω, οποτε το συνολο πηγε 336 ευρω, περιπου και αν υπολογισουμε και την εγγραφη το ολο ποσο παει στα 410ευρω. Περιπου 26 ευρω το χαρτονομισμα. Βεβαια με την εγγραφη μπορω να ξαναστειλω και αλλα χαρτονομισματα μεσα στο χρονο.
Ουσιαστικα προκειται για μια πλαστικοποιηση, και απο οτι ειδα γινεται θερμικα , παντως σημαδια δεν υπαρχουν.
Απο θεμα φωτο το κακο ειναι οτι δε μπορω να ανεβασω καλες φωτο, ελπιζω να τα καταφερω ομως καποια στιγμη και να ανεβασω καποιες..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
alexj600-2008
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 03, 2011, 03:02:25 μμ »

Agapite heretic,poli tha ithela na akoyso to erisma soy gia ayti soy tin kinisi !!! Poios o logos diladi poy
"xalases" ta toso omorfa xaronomismata soy klinontas ta se "sakoyles" !!! Opos les mazeyeis xartonomismata
arketo kero.Exei pesei loipon stin antilipsi soy oti poles fores oi syllektes ta pianoyn,ta koykane apala gia na
akoysoyn ton ixo,ta mirizoy k.l.p.Esy giati stereis apo esena prota ap'oloys aytin tin omorfi "ierotelestia"Απορία?

καλωσηλθες στην παρεα μας Αλεξη.Στους κανονισμους του φορουμ μας ειναι η γραφη με ελληνικους χαρακτηρες.Την επομενη φορα μηνυμα γραμμενο σε greeklish θα διαγραφεται.Εpop
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2011, 03:25:21 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 03, 2011, 03:30:03 μμ »

Eπειδη οι παλιοτεροι συλλεκτες κανανε ακριβως αυτο που περιγραφεις Αλεξη γι αυτο σημερα δεν μπορεις να βρεις ελληνικο ακυκλοφορητο νομισμα και χαρτονομισμα.Χαρτονομισμα 100-200 ευρω να το πιασεις να το ταλαιπωρεις για να ακουσεις τον ηχο δεν νομιζω να ειναι και η πιο σοφη κινηση.Κατι τετοια ακουω και λεω slab και παλι slab!
Καταγράφηκε
alexj600-2008
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 03, 2011, 03:59:02 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκαιο !!!!
ʼλλωστε ότι unc νόμισμα υπάρχει σήμερα είναι "επανακοπι" και ότι unc χαρ/sma είναι επανεκτύπωση !!!!
Ποσο δίκαιο έχεις !!!!
Οι παλαιοί "συλλεκετς" δεν είχαν ιδέα για τους ορους unc,xf,νφ k.l.p. Οι παλαιοί κατάλογοι δημοπρασιών του '60 ,''70
ίσος και οι παλαιότεροι , έχουν την ίδια τιμή σε όλες τις καταστάσεις !!!! Και τα ακυκλοφόρητα νομίσματα εμφανίστηκαν
μετά το "μικρό φέρετρο" (slap) !!!!!
Ποσο,μα ποσο δίκαιο έχεις !!!!
Τελευταια φορα που διορθωνω
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2011, 04:09:45 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 03, 2011, 04:14:09 μμ »

Το 95% των νομισματων σε ακυκλοφορητη κατασταση που υπαρχουν Ελλαδα ειναι φερμενα απεξω.Ειναι γνωστα αλλωστε τα συνεχη ταξιδια των εμπορων και των μεγαλοσυλλεκτων εξω για ν α φερουν ''πραμα'' στην Ελλαδα.Στην Ελλαδα οι ''μπαρμπαδες'' εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων δεν ειχαν καμμια συλλεκτικη παιδεια και κατεστρεφαν  τα νομισματα που επεφταν στα χερια τους.Δεν ειχαν νομισματα πανω απο vf και κατα 99% καθαρισμενα.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:16:30 μμ »

Aγαπητε Αλεξ, δε μπορω να καταλαβω το υφος σου, το 2ο ειδικα μηνυμα ηταν καθαρα μηνυμα αντιδρασης. Καταρχην οπως ειπα και πριν, αλλα ισως δε το προσεξες, η πιστοποιηση ουσιαστικα ειναι μια σκληροτερη ζελατινα, ειναι σα μια πλαστικοποιηση, οποτε και το χαρτονομισμα λυγιζει και ολα τα σχετικα, ουσιαστικα ειναι σα να το εχεις σε ενα αλμπουμ, με τη διαφορα βεβαια οτι δε μπορεις να το βγαλεις. Αλλα απο την αλλη, το να μυρισεις ενα χαρτονομισμα, η ακομα χειροτερα, να το πιασεις, δε ξερω, εμενα μονο αγχος θα μου εφερνε αυτο και οχι ευχαριστηση. Παντως δε μπορω να καταλαβω ρε παιδια, τι εχει πιασει τους πολεμιους της πιστοποιησης, και καθε φορα που μπαινει ενα σχετικο θεμα, πεταγονται ολοι απο το πουθενα και αρχιζουν να κατηγορουνε τους 'σλαμπακηδες' για το ενα και για το αλλο. Οκ, διαφωνουν με την πιστοποιηση. Αυτοι ομως που ειναι υπερ της πιστοποιησης, ειπανε ποτε κατι κακο για αυτους που τα μαζευουν γυμνα? Οχι. Αρα δε καταλαβαινω τι αποσκοπει αυτη η μονομερης επιθεση, εμενα με βαζει σε αλλες σκεψεις. Πχ τα αρθρα στην ΠΝΕ που πιστευω ηταν προκλητικα (ξερετε απο ποιον), με ενα απιστευτο μενος κατα των εταιρειων και αυτων που πιστοποιουν. Και ως επι το πλειστο, οι επιθεσεις ειναι απο μεγαλους στην ηλικια συλλεκτες.
Και κατι τελευταιο, το να προφυλασεις την επενδυση σου, ΔΕΝ ειναι κατακριτεο. Ας μην ειμαστε υποκριτες. Παθιαζομαστε με ενα χομπι που ενδομυχα μας αρεσει γιατι εμπλεκεται ο χρηματικος παραγοντας. Ολοι λενε για ρομαντισμο, για συλλεκτισμο, για χομπι, αλλα ολως τυχαιως αυτοι που το λενε δε μαζευουν σπιρτοκουτα ή χαρτοπετσετες. Μαζευουν επενδυτικα αγαθα οπως τα νομισματα, και ολα αυτα περι αγαπης κλπ εγω τα ακουω βερεσε. Αν ηταν ετσι οπως τα λενε, ας βγουνε οι παππουδες αυτοι με τις βαρβατες συλλογες και τα αρθρα και να πουνε οτι οταν θελησουν να δωσουν τη συλλογη τους, να το κανουν αφιλοκερδως ή εστω με ενα μικρο ποσο. Αλλα φυσικα δε θα το κανουν, θα τα πουλησουν σε αστρονομικες τιμες. Και φυσικα μη μου πει κανεις οτι τις δικες τους συλλογες τις κανανε με το σταυρο στο χερι. Επιτελους πια με αυτη την υποκρισια.
Φιλε epop συμφωνω σε ολα οσα λες, και σε ευχαριστω και για τις συμβουλες για το πως να στειλω τα αντικειμενα και για τις πληροφοριες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:29:14 μμ »

πειραζει τους ''μπαρμπαδες'' γιατι απο την συλλογη τους ενα 90% αν σταλουν θα γραψουν πανω προβλημα.Και ξερουμε ολοι τι γινεται με προβληματικο νομισμα.Μιση αξια απο αυτη του βαθμου που εχει το νομισμα.Ολα ή ειναι καθαρισμενα,ή εχουν προβλημα στο rim ή διαβρωμενα και χιλια δυο αλλα προβληματα.Για να μιλησω για χαρτονομισματα ολα ειναι ''πλημμενα'' και ''σιδερωμενα''.
Φιλος που εστειλε προσφατα με τον Βασιλη PCGS πολλα κερματα απο ''μπαρμπαδες'' και εμπορους 9/10 γυρισαν με προβλημα.Και τα ειχε χρυσοπληρωσει.Πανε τα λεφτακια του κανανε φτερα.Εδω εχω δει εγω παλιους με τα ματια μου να ριχνουν κερμα Οθωνικο στον γυαλινο παγκο γιατι τους αρεσει ο ηχος λεει του ασημιου. Απορία
Καταγράφηκε
alexj600-2008
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:35:36 μμ »

Και ξανα εχεις δικαιο !!!!
Το "πραμα" που εφεραν απ'εξω ηταν σε slab !!!! Και ηταν απο Αγγλια & Γερμανια,χωρες που μεχρι και αυτη τη
στιγμη μονο με slab κανουν δοσοληψιες !!!! Δεκαετιες τωρα ΜΟΝΟ slab υπηρχαν και υπαρχουν !!!!
Στην εκθεση του Μοναχου (παραδοσιακα μεγαλη εκθεση) ΜΟΝΟ slab θα ευρισκε καποιος !!!!
Δοξα το θεο που αυτοι εχουν συλλεκτικη παιδεια και εχου ΜΟΝΟ slab !!!!
(Αν δεν εχεις παει, σε παροτρυνω να πας !!!! )
Ποσο δικαιο εχεις !!!!
Οσο για τους δικους μας "μπαρμπαδες" (δεν νομιζω οτι θα αναφερω ονοματα χωρις την εγκριση τους),οι
συλλογες τους απεκτησαν "καλουδια" ΜΟΝΟ μετα την εμφανιση των slab !!!!
Ποσο,μα ποσο δικαιο εχεις !!!!!
P.S. συγνωμη για την αβαρεια πριν !!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences