Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 03:26:17 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PMG  (Αναγνώστηκε 15836 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:41:13 μμ »

Σου διαφευγει κατι οτι οι Ελληνες συλλεκτες δεν ειναι Ευρωπαιοι.Και οι ''μπαρμπαδες'' την κανανε την συλλογη σε καιρους που με πολυ λιγα αγοραζαν παρα πολλα και οταν ο κοσμος ειχε αγνοια.
Οσο για Munich διαβασε στο λινκ που παραθετω
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=264.0
Καταγράφηκε
alexj600-2008
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:42:30 μμ »

Αγαπητε heretic μια ερωτηση εκανε για ποιο λογο τα εκλεισες σε "σακουλες".Και εδωσες τα χρηματα σου
σε ¨σακουλες" ενω μπορουσες να "κλεισεις" την σειρα του '50-'55 με αυτα !!!
Το δευτερο ηταν απαντηση στο " slab και παλι slab" !!!!!
Καταγράφηκε
alexj600-2008
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:47:45 μμ »

Αγαπητε epop και παλι εχεις δικαιο !!!!!!
Υπαρχει πολυ αγνοια !!!! Και οι νεοι συλλεκτες πληρωνουν τους "φωστηρες" ακριβα !!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 03, 2011, 07:13:23 μμ »

Καταρχην θελω να καλοσωρισω τον φιλο Αλεξανδρο τον οποιον ετυχε να τον γνωρισω (δυστυχως αργα) πριν μερικες μερες!!
Ο Αλεξανδρος φιλε Μανο δεν ειναι ενας <τυχαιος> οπως διαβασα πριν!!
Ειναι συλλεκτης πολλων χρονων , ειναι ενα απο τα ετοιμοπολεμα ενεργα στελεχη της ΠΝΕ και τον θαυμαζω για τον ζηλο του αυτο και επισης εχει πολλες βαθιες γνωσεις τοσο πανω στο χαρτονομισμα  οσο αλλο τοσο στα νομισματα και στα μεταλλια!!
Ολοι εμεις η νεα γεννιά ναι μεν εχουμε τις αποψεις μας αλλα καλο ειναι να ακουμε και τους <μπαρμπαδες>
το τι εχουν να πουν!!
Καλο ειναι η νεα γεννια να ακουει και τα ασπρα μαλλια!! Εχουν πολλα να μας διδαξουν και καλο ειναι να τους ακουμε και αυτους με τον αναλογο σεβασμο!!
Δεν υπαρχουν πολεμιοι των σλαμπ ή μη πολεμιοι!!
Εδω λεμε ο καθενας μας ελευθερα το τι πιστευουμε!!
Το οτι θα πω εγω την αποψη μου δεν σημαινει οτι εισαι υποχρεωμενος να την ασπαστεις!!
Επιβαλλετε ομως να την σεβαστεις!!
Ας πω και εγω την αποψη μου : Ναι το σλαμπ προσφερει μια σιγουρια οτι αγοραζεις κατι που δεν βλεπεις απο μακρια και εισαι σιγουρος οτι ο αλλος δεν σε ξεγελαει.
Αλλα απο την αλλη θα μπορεσεις ποτε να ασθανθεις το 1000δρχ του 1935 που ειναι μεταξωτο αν δεν το πιασεις στα χερια σου που ειπε ο Αλεξανδρος??
Η καθε πλευρα εχει και τα καλα της αλλα και τα αρνητικα της!!
Απο την μια κερδιζεις αλλα απο την αλλη χανεις ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΛΥΣΕΙΣ!!
Ο καθενας μας λοιπον κανει τις επιλογες του για το πως θα φυλαξει τα χαρτονομισματα του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 03, 2011, 08:08:21 μμ »

Και κατι αλλο που διαβασα εχει να κανει με τον οικονομικο τομεα πανω στις συλλογες των παλαιοτερων !!
Αγαπητοι φιλοι δεν ειδα κανεναν <μπαρμπα> μεχρι τωρα να βγει και να πει πουλαω!!
Τουλαχιστον μεσω ιντερνετ!!
Αυτο δεν πρεπει να μας βαζει σε σκεψεις οτι ισως δεν θελουν να πουλησουν??
Και αντε και πες οτι βγαινει ενας <μπαρμπας> μια μερα και λεει ξεπουλαω οτι εχω και δεν εχω ,
αυτο τι σημαινει?? Οτι καποια κομματια που ετυχε να εχει αυτος στα χερια του (ας τα αγορασε καποτε για ενα κομματι ψωμι που οι συλλεκτες ηταν ολοι κι ολοι 1000 ατομα) καποια κομματια λοιπον σπανια που θα κανουν ΚΡΑ να τα αποκτησουν 200 ατομα με την μία θα τα δωσει σε μια ενδεικτικη τιμη οπως ακουστηκε??
ΕΣΕΙΣ ΑΝ ΤΑ ΕΙΧΑΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΤΑ ΔΙΝΑΤΕ ΣΕ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ??
Ξερετε πολυ καλα πως ποτε δεν παιρνω το μερος κανενος αλλα παντα κοιταω το δικιο και παρολο που με τους <μπαρπαδες> που λετε προσωπικα δεν εχω καμια σχεση , ΠΑΡΑΤΗΡΩ ομως τα οσα γραφωντε ή τα οσα γραφουν οι ιδιοι καμια φορα και στο θεμα ΑΓΟΡΑ-ΠΩΛΗΣΗ τους βρισκω αψογους!!
Δεν μας εχουν αναγκη αγαπητοι φιλοι!! Δεν θελουν να μας πουλησουν τιποτα!! Δεν εχουν κερδος απο εμας τους μικρους!!
Κατι ομως θελουν να μας πουν οταν αντιστεκοντε στα σλαμπ!!
Ας τους ακουσωμε λοιπον και μετα ο καθενας ας πρατει οπως αποφασιση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 03, 2011, 08:19:54 μμ »

Υπαρχει πολυ αγνοια !!!! Και οι νεοι συλλεκτες πληρωνουν τους "φωστηρες" ακριβα !!!!
Παραδειγμα τα λογια του Αλεξανδρου παραπανω.
Κατι θελει να πει. Τί? Οτι κανενας δεν καθετε να τριφτει με τις καταστασεις και τα αγοραζουμε ολα ετοιμα μεσα στην κονσερβα και οτι πληρωνουμε αυτους τους ξενοφερτους φωστηρες (εταιριες πιστοποιησεων) ακριβα!!
Εχουμε αναλογιστη ποτε ποσα εκατομυρια φευγουν καθε χρονο παγκοσμιως στις πιστοποιησεις??
Γιατι αυτα τα 400 ευρω που εδωσε ο Μανος να μην αγοραζε ακομα ενα νομισμα ή ενα χαρτονομισμα για την συλλογη του που του λειπει??
Φυσικα κανεις δεν θα κανει κουμαντο στην τσεπη του Μανου , του Αναργυρου ή στην δικη μου αλλα αξιζει να αναφερθει και αυτη η πτυχη του θεματος για τα λεφτα που χανοντε!!
Και αξιζει να σημειωθει πως ενα ατομο που ασχολητε μονο με σλαμπ και ποτε του δεν <πιανει> κατι στα χερια του , ποτε του δεν θα μαθει της καταστασεις!! Θα ζει παντα μεσα στην αγνοια που του προσφερει το κουτι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 03, 2011, 08:43:21 μμ »

Ειναι συλλεκτης πολλων χρονων , ειναι ενα απο τα ετοιμοπολεμα ενεργα στελεχη της ΠΝΕ και τον θαυμαζω για τον ζηλο του αυτο και επισης εχει πολλες βαθιες γνωσεις τοσο πανω στο χαρτονομισμα  οσο αλλο τοσο στα νομισματα και στα μεταλλια!!
Ολοι εμεις η νεα γεννιά ναι μεν εχουμε τις αποψεις μας αλλα καλο ειναι να ακουμε και τους <μπαρμπαδες>
το τι εχουν να πουν!!
Καλο ειναι η νεα γεννια να ακουει και τα ασπρα μαλλια!! Εχουν πολλα να μας διδαξουν και καλο ειναι να τους ακουμε και αυτους με τον αναλογο σεβασμο!!
Τον Αλεξανδρο τον εχω γνωρισει και εγω και ειναι ολα οπως τα λεει ο Γιωργος.Αλλα σιγουρα δεν ειναι ''μπαρμπας''.Νεοτατος ειναι ο ανθρωπος.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 03, 2011, 08:45:14 μμ »

Συλλεκτης δυνατος στο αγγλικο νομισμα ειναι.
Καταγράφηκε
alexj600-2008
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:56:12 μμ »

Πρωτα απ'ολα θελω να ευχαριστησω τον Γιωργο καθως και τον epop για τα καλα τους λογια !!!!
Ειδικωτερα τον epop γι'αυτο το νοετατος !!!! Σιγουρα σου χρωσταω κερασμα !!!! Η αληθεια παντος ειναι οτι
με εχουν πει στο δρομο "μπαρμπα" !!!!
Το Αγγλικο νομισμα ειναι η αληθεια μου αρεσει.Το ελληνικο ομως χαρτονομισμα και πιο συγκεκριμενα
1932 - σημερα ειναι η αγαπη μου !!!!
Εχω ζησει αρκετο καιρο στην Αγγλια & Γερμανια (με συλλεκτικη κουλτουρα οπως εχει αναφερθει) και εκει το
slab δεν εχει και πολυ σημασια.
Βλεπεις Γιωργο και epop,εκει οι συλλεκτες διαβαζουν !!! Οχι τιμοκαταλογους !!! Μεχρι και μηνιαια περιοδικα
εχουν !!! Καθως και πανεπηστιμιακες εδρες νομισματολογιας εχουν !!! Και το slab δεν το εχουν.Τουλαχιστον
οπως εδω.Εκει οι elit συλλεκτες δεν καμαρωνουν για τα MS τους,αλλα για τους angel τους και τα novel τους
οι αγγλοι και για τα dobelthaler του Αννοβερου τους οι γερμανοι.
Δεν εχω τιποτα κατα του slab.Τα εχω με αυτους τους "ειδημωνες" που σλαμπαρουν και σε πολλες περιπτωσεις
δινουν οτι βαθμο θελουν.Αληθεια epop,αφου λες οτι με ξερεις παει να πει οτι εισαι της ΠΝΕ.Ποσες φορες ειδες
στις δημοπρασιες MS 63 "η 62 που ηταν vf - vf+ Απορία?
Εαν εχεις τα μισα μου χρονια σαν συλλεκτης,εχεις και την υποχρεωση
να προστατευεις τους νεους συλλεκτες !!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:36:18 μμ »

3-4 πραγματα
1) δεν αποκαλεσα τυχαιο τον κ. Αλεξανδρο που δε τον ξερω, ουτε μιλησα ειδικως για καποιους, αλλα γενικοτερα γι αυτους που επιτιθονται συνεχως στους υποστηρικτες της πιστοποιησης
2) οπως πρεπει να σεβομαι εγω, ετσι πρεπει να με σεβονται και αυτοι. Στην προκειμενη περιπτωση, ενω καλοπροαιρετα γραφω για την εμπειρια που ειχα, ξαφνικα απο το πουθενα, πεταγεται ο κ.Αλεξ και με ρωταει με υφος (κατι που δε μου αρεσει ποτε στη ζωη μου να το δεχομαι απο κανεναν) για ποιο λογο 'χαλασα' και εκλεισα σε 'σακουλες' τα χαρτονομισματα. Αυτο δεν ειναι προσβολη? και ειδικα στο 2ο μηνυμα ειναι ειρωνικος. Ο σεβασμος ΔΕΝ παει με την ηλικια, ουτε με τις γνωσεις. Παει με το γονιμο διαλογο και πανω απ ολα κερδιζεται.
3) για το θεμα των τιμων ΠΑΛΙ οι ιδιοι μπερδευονται. Ολο κατηγορουνε τους ξενους οτι πανε να τα κονομησουν, λες και ο Ελληνας δε θελει να τα κονομησει. ΔΕΝ ειπα οτι πρεπει να τα πουλανε τζαμπα, καλα κανουν και τα δινουν πανακριβα οταν τα δινουν, αλλα να μη το παιζουν τιμητες των παντων. Στην τελικη ΑΥΤΟΙ ξεκινησαν να γκρινιαζουν με τα slab, δε τους προκαλεσε κανενας. Ας μας αφησουν στην ησυχια μας πια, εγω δε τους πειραζω, γιατι συνεχεια πρεπει να ακουω τη γκρινια τους? Ελεος πια..
Τελος, με 400 ευρω δεν αγοραζεις 10δρχ και 20δρχ του 54-55. Στον Καραμητσο το 10δρχ κλεινει γυρω στα 550 ευρω, το 20δραχμο γυρω στα 2-3 κατοσταρικα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:56:10 μμ »

 heretic αυτοι την δουλεια τους και εμεις την δικη μας. MS 62-63 να ειναι vf  δεν εχω δει ποτε γιατι δεν υπαρχει. Υπερβαθμολογημενα και υποβαθμολογημενα κατα 1-2 βαθμους εχω δει μερικα αλλα αυτο ειναι και στην οπτικη του καθενος.Αντιθετως εχω δει πολλα raw κομματια να πωλουνται ως unc και να ειναι xf+ ή στην καλυτερη περιπτωση au.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:59:52 μμ »

Tις δημοπρασιες της ΠΝΕ τις παρακολουθω αλλα δεν ειμαι μελος.Βλεπω ομως οτι τα κερματα τα raw δεν πιανουν ουτε τα μισα οταν δημοπρατουνται εν σχεση με τα πιστοποιημενα.Τι εξηγηση υπαρχει σ αυτο?
Καταγράφηκε
alexj600-2008
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:31:32 μμ »

Αγαπητε heretic εαν ελαβες την ερωτηση μου εριστικη,συγνωμη !!! Απλα ηταν μια ερωτηση.Εχεις καθε δικαιωμα να κανεις οτι θες καθως και να εναποθετεις τα χρηματα σου οπου και οπως θες.
Αν θες να φρεσκαρεις την μνημη σου epop,σε παροτρινω να δεις την foto στην δημοπρασια της λεσχης νο.113 και λοττο 458.Και θελω να μου πεις τι MS το κανεις.www.nomisma.gr ειναι η σελιδα στην περιπτωση
που δεν την ξερεις.
Και οποιο αλλο μελος θελει μπορει να την επισκεφθει και να δει το λοττο.Ετσι θα εχει αποψη.
Τελος παντον,για μια ακομα φορα ζηταω συγνωμη εαν καποιος με θεωρει παλαιομοδιτη "η εριστικο.Αυτο που
εχω να πω σε ολους τους νεους συλλεκτες ειναι να διβασουν και να αποκτησουν γνωση προτου αρχησουν να
"βουτουν στα βαθεια".Υπαρχουν πολλοι "φωστηρες" που τους περιμενουν στην γωνια !!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:41:22 μμ »

Τα πιστοποιησα για 2 λογους. Για να δω τι ψαρια εχω πιασει τοσο καιρο, αν ειχα καλη αντιληψη, και φυσικα για λογους ασφαλειας. Δυστυχως περιμενα τη θηκη σε σκληρο πλαστικο.
Δεκτη η συγνωμη, κανενα προβλημα να σαι καλα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:54:38 μμ »

vf νομισμα με λουστρο και χωρις κανενα χτυπημα γινεται;
δεν το νομιζω.....
ακυκλοφρορητο νομισμα με αδυνατο χτυπημα γινεται.
Εγω νομιζω οτι γινεται.
Θα ειχα καλυτερη αποψη αν ειχα τον κωδικο του νομισματος και το εβλεπα στην βαση δεδομενων της NGC
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences