Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 06:28:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 487864 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1230 στις: Μάρτιος 09, 2017, 03:11:45 μμ »

Πάντως η κάρτα σαν ιστορία και μόνο έχει πολλά στιγμιότυπα και διηγήσεις. Γενικά τελικά η πιο δύσκολη  Τηλεκαρτα ποια είναι?
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1231 στις: Μάρτιος 09, 2017, 08:23:20 μμ »

Εγώ θα σου απαντούσα το εξής:
Υπάρχουν δύσκολες τηλεκάρτες που βρίσκονται εύκολα και εύκολες τηλεκάρτες που βρίσκονται δύσκολα.
Σε κάποιο άλλο post θα μπορούσα να στο αναλύσω γιατί τώρα γράφω στο κινητό και είναι άβολο.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1232 στις: Μάρτιος 10, 2017, 10:30:19 μμ »

Μια μαλμπορο μποτα 2100 ποσο μπορει να εκτιμηθει εν ετη 2017? Χαμόγελο αν μπορει βεβαια.....
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1233 στις: Μάρτιος 11, 2017, 09:22:08 μμ »

Να μια ωραια πληροφορια που δεν ηξερα. Ευχαριστω πολυ WARRIOR!  Μηπως γνωριζουμε και ποσες βεργινες χαριστηκαν τοτε? Ηταν μεγαλο νουμερο? γιατι οντως θυμαμαι εμπορους που ειχαν στοκ τοτε ,ονοματα δε θα πω, και τοτε αναρωτιωμουν ολο αφελεια πως τις ειχαν βρει... Ευτυχως που και τοτε δεν ειχα παρασυρθει και δεν αγορασα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Τιποτα παιδια εγω απο'οσο βλεπω το μονο που αξιζει ειναι να βρεις καποιον οπως ειπε και ο  THANEFST6  να εχει καρτες να μη τις θελει πια και να στις χαρισει.... Να τις παρεις για την ομορφια των θεματων και να τις βλεπεις... ουτε κερδος ουτε επενδυση ουτε τιποτα.....
Φίλε Rode2, δεν μπορώ να γνωρίζω το νούμερο που δόθηκε σαν promotion στην ΔΕΘ το 1992.
Ισως και να μην το γνωρίζει κανένας γιατί φαντάζομαι ότι πολλές τηλεκάρτες θα κρατήθηκαν από τους 'υπεύθυνους διανομής' για να προωθηθούν εκεί που θα είχαν κέρδος. Σε περιπτεράδες, οι άπειροι, και σε εμπόρους οι περισσότερο μπασμένοι στα κόλπα υπάλληλοι του ΟΤΕ ή της εταιρείας promo.
Αλλωστε δεν είναι τυχαίο που η Βόρεια Ελλάδα είχε κατακλυστεί από Βεργίνες.
Δεν σου κάνει εντύπωση πως υπάρχουν αρκετές/πολλές κλειστές Βεργίνες, όντας το 1ο προϊόν από ένα τελείως καινούργιο για τα Ελληνικά δεδομένα προϊόν;
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1234 στις: Μάρτιος 11, 2017, 09:50:10 μμ »

Εγώ θα σου απαντούσα το εξής:
Υπάρχουν δύσκολες τηλεκάρτες που βρίσκονται εύκολα και εύκολες τηλεκάρτες που βρίσκονται δύσκολα.
Σε κάποιο άλλο post θα μπορούσα να στο αναλύσω γιατί τώρα γράφω στο κινητό και είναι άβολο.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Θανάση.
Ενα απλό παράδειγμα:
Ψάχνεις κλειστό ένα ζευγάρι Μάλαμο ή Πάτμο-Μετέωρα. Θα το βρεις εύκολα ή δύσκολα πιστεύεις; Μάλλον εύκολα θα απαντήσω εγώ.
Ψάχνεις κλειστή ένα 'Αιγαίο' (τα 'καραβάκια' που έλεγαν οι παλιοί) του 5/95 -2.000.000 τιράζ-. Θα την βρεις εύκολα ή δύσκολα πιστεύεις; Μάλλον πιο δύσκολα από ότι θα βρεις τα πιο πάνω δύσκολα κομμάτια, θα απαντήσω εγώ.

Ο λόγος είναι απλός. Να στον πω ή τον καταλαβαίνεις;
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1235 στις: Μάρτιος 11, 2017, 09:57:20 μμ »

Φίλε Rode2, για την 'απορία' σου περί 'συλλεκτών' και εμπόρων, έχω απαντήσει σε προηγούμενες σελίδες.
Ο έμπορος συνήθως το παίζει συλλέκτης και πάντοτε ανεβάζει ή εξυμνεί -με στόχο την υπερτιμολόγηση- τα κομμάτια που κατέχει και γράφει -ή λέει- ότι τα 'καλά' κομμάτια (που συνήθως είναι εκείνα που έχει) δεν χάνουν ποτέ την αξία τους.
Ο συλλέκτης από την άλλη μεριά, είναι εκείνος που συνήθως μόνο αγοράζει ή μαζεύει ή ψάχνει και -σχεδόν- ποτέ δεν πουλάει. Είναι εκείνος που έχει καταλάβει την ΤΕΡΑΣΤΙΑ πτώση της τηλεκάρτας σαν εμπορικό προϊόν και 'παλεύει' να μην χαθεί και σαν συλλεκτικό προϊόν.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1236 στις: Μάρτιος 11, 2017, 10:04:41 μμ »

Καλησπερα, δυστυχως οταν ξεκινησα το θεμα με τις τηλεκαρτες ηταν λιγο μετα τη κυκλοφορια του Μαλαμου (χειμωνας 95 ) οποτε οι καρτες ειχαν ηδη γινει συλλεκτικο αντικειμενο και οι στοκατζηδες ηδη πλουτιζαν οποτε δε ξερω και πολλες λεπτομερειες για τις αρχες 92-95..... Οταν αγορασα μαλαμο σε δραχμες  αρχες 96 (4χιλιαδες τοτε Μεγάλο χαμόγελο) η βεργινα ειχε φτασει ηδη στα 15+ ανοικτη και 25+ κλειστη  ο ριζος 20+ και μονο απο καθαρη τυχη  τα Πατμο Μετεωρα κατω απο 60-70 χιλιαδες....οποτε ναι υποθετω σιγουρα στοκαριστηκαν απλα ειμαι περιεργος για τα νουμερα του στοκ. Και γω τις καρτες τις μαζευα μεχρι λιγο πριν την ολυμπιαδα οπου ειδα τη μεγαλη κοιλια και το ξαναεπιασα το θεμα πριν τις γιορτες φετς οταν τυχαια σε μια κουβεντα με φιλο που μαζευε  απο παλια με ενημερωσε για το πλυμμηρισμα στην αγορα του ριζου και του μαλαμου.... Οποτε αναλογικα φανταζομαι αφου γεμισε ο τοπος με τα 4000 κομματια του ριζου με τη Βεργινα των 32000 ισως γινει μεγαλυτερος χαμος μια μερα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1237 στις: Μάρτιος 11, 2017, 10:17:06 μμ »

Εγώ θα σου απαντούσα το εξής:
Υπάρχουν δύσκολες τηλεκάρτες που βρίσκονται εύκολα και εύκολες τηλεκάρτες που βρίσκονται δύσκολα.
Σε κάποιο άλλο post θα μπορούσα να στο αναλύσω γιατί τώρα γράφω στο κινητό και είναι άβολο.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Θανάση.
Ενα απλό παράδειγμα:
Ψάχνεις κλειστό ένα ζευγάρι Μάλαμο ή Πάτμο-Μετέωρα. Θα το βρεις εύκολα ή δύσκολα πιστεύεις; Μάλλον εύκολα θα απαντήσω εγώ.
Ψάχνεις κλειστή ένα 'Αιγαίο' (τα 'καραβάκια' που έλεγαν οι παλιοί) του 5/95 -2.000.000 τιράζ-. Θα την βρεις εύκολα ή δύσκολα πιστεύεις; Μάλλον πιο δύσκολα από ότι θα βρεις τα πιο πάνω δύσκολα κομμάτια, θα απαντήσω εγώ.

Ο λόγος είναι απλός. Να στον πω ή τον καταλαβαίνεις;

Οχι ενταξει καταλαβαινω οτι στοκαριστηκαν τα δυσκολα και γι αυτο παντα ημουν επιφυλακτικος στις αγορες μου. Σιγουρα μια απλη καρτα δεν ενδιαφερονται ολοι οι εμποροι να εχουν γιατι δε ξερουν ποτε και αν θα τους τη ζητησει καποιος απλα μαλλον το ρωτησα λαθος. Απο τη δικη μου πλευρα η ερωτηση εχει να κανει με το ποιες δυσκολες καρτες ειναι οντως δυσκολες και οχι απλα ακριβες. Ας πουμε το μινιον, η κνωσσο , το αντλαντικ το 0115 σε στρογγυλα μπορει να πουλιουνται ψηλα ( σχετικα παντα) αλλα πουλιουνται απο πολλους οποτε υπαρχουν και πολλα.... Μια 25η μαρτιου ομως στρογγυλη παρολο που μεσα στον καταλογο ειναι σχετικα φτηνη θεωρω ειναι απιστευτα δυσκολο να εντοπιστει.... Οποτε οταν εκανα την ερωτηση μιλουσα για δυσκολες καρτες και οχι μονο ακριβες. Οπως ας πουμε το ατλαντικ το 0115. Ηδη μεσα στο στεκι ειδα αρκετες φωτογραφιες του.....αρα δυσκολο ναι αλλα και  εντοπισιμο στην ερευνα.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1238 στις: Μάρτιος 11, 2017, 10:58:57 μμ »

Στο μυαλό μου, τα στρογγυλά, τα έχω σαν 'ειδικές περιπτώσεις' και όχι σαν 'βασική' συλλογή.

Δεν ξέρω αν σας δίνω ολοκληρωμένη εικόνα του τι εννοώ... Εννοώ ότι τα στρογγυλά, η Marlboro -με την μπότα- του '95 με αρίθμηση από 125.000-134.999, η ISDN του '95 με την αρίθμηση στο κάτω μέρος της κάρτας, το Διδυμότειχο με τα 27.000 διάσπαρτα που γράφει ο ΜΓ, το ημερολόγιο του '96 με τον κωδικό πάνω από το τσιπ, κτλ δεν αποτελούν κομμάτια της κύριας συλλογής, αλλά -έξτρα- κομμάτια που εμπλουτίζουν και διαφοροποιούν την κάθε συλλογή.

Ετσι το έχω εγώ στο μυαλό μου.
Και βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό. Ο καθένας φτιάχνει, 'χτίζει', την συλλογή του όπως εκείνος επιθυμεί και όπως εκείνος έχει αποφασίσει από την αρχή να την φτιάξει.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1239 στις: Μάρτιος 11, 2017, 11:04:59 μμ »

Οντως σωστη παρατηρηση!! Χαμόγελο Εγω ας πουμε με το στρογγυλα εννοω της gpt μονο. Τα αλλα ουτε τα γνωριζω ουτε θελω να τα γνωρισω και σαφως ουτε να προβληματιστω πως ποτε και ποσο θα κοστισει να τα βαλω στη συλλογη μου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Απλα αυτα της gpt εχουν μια αλλη ομορφια στα ματια μου Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1240 στις: Μάρτιος 11, 2017, 11:11:14 μμ »

Ο καθένας φτιάχνει την συλλογή του όπως εκείνος επιθυμεί.
Δεν έχω άποψη για την gpt ή για κάποια άλλη εταιρεία.
Εχω ακούσει και έχω διαβάσει ότι μόλις μυριστήκανε ότι υπάρχει χρήμα κάποιες εταιρείες βγάζανε συνεχώς 'λάθη', 'σφάλματα', 'σπασίματα', κτλ.

Ολα αυτά τις χρυσές εποχές της τηλεκάρτας. Τώρα πλέον όσοι έμειναν ψάχνουν, για ευκαιρίες οι μεν (συλλέκτες) και για κορόιδα οι δε (έμποροι-πωλητές).
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 97


Προφίλ
« Απάντηση #1241 στις: Μάρτιος 11, 2017, 11:14:18 μμ »

Καλα κοροιδα δεν υπαρχουν πια πεθαναν αλλα καμια ευκαιρια ρε παιδια που θα βρουμε? Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1242 στις: Μάρτιος 11, 2017, 11:19:59 μμ »

Οποιος γυρίζει... μυρίζει.  Κλείσιμο ματιού

Ο συλλεκτισμός, -τον καθιέρωσα σαν όρο  Σαρκασμός - θέλει, υπομονή, τύχη και γνωριμίες.


Υ.Γ. Κορόιδα πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.
Καταγράφηκε
Poseidon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



Προφίλ
« Απάντηση #1243 στις: Μάρτιος 15, 2017, 12:36:47 μμ »

Καλησπέρα, συγνώμη που χαλάω λίγο την παραπάνω κουβέντα, μπορείς κάποιος παρακαλώ να μου πεί αν αξίζουν κάτι αυτες οι Βεργίνες?? Είναι ανοιχτές και κάποιες λίγο ξεθωριασμένες. Αξίζουν κάτι ή τις κρατάω για αναμνηστικό? Ευχαριστώ!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1244 στις: Μάρτιος 17, 2017, 10:49:26 μμ »

Ανοικτές Βεργίνες σε άψογη κατάσταση, δύσκολα θα βρεις.
Θεωρώ ότι κανένα 30άρι με 35άρι € η καθεμιά τους, μπορεί και να το πιάνουν.
Σκέψου ότι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, καθαρές που λέμε, έχουν κάτω από 85€.


Υ.Γ. Και εσύ 'λάτρης' της Βεργίνας;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences