Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:35:14 μμ
Σελίδες: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 483948 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #1155 στις: Μάρτιος 04, 2017, 10:31:54 πμ »

Καλημερα, δηλαδη μετεωρα ειναι ευκολο να βρεθει? και για τι ποσο μιλαμε?
Παντως  και γω οπως το βλεπω οι μεμονωμενες αγορες θα ανεβασουν πολυ την τιμη και θα χρειαστει και παρα πολυ χρονο....Ειδικα το 20 με 30% που ειναι τα απλα θα εχουν πολυ καπελο για να αγοραστουν μεμονωμενα.... Το ιδανικο θα ηταν να βρεθει μια συλλογη με ενα ποσοστο 60-70% σε πληροτητα να δοθει σε μια τιμη κοντα στο 15-20% της αρχικης του  καταλογου μπ  και οτι μεινει να το ψαχνω  με ησυχια για να εχουμε και κατι να κανουμε Κλείσιμο ματιού. Τωρα βεβαια αντε βρες καποιον να πουλαει συλλογη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Καταγράφηκε
Αλεξη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #1156 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:15:16 πμ »

Καλημερα, ποσο μπορει να κοστιζει μια συλλογη 1992 μεχρει το 2004 με πληροτητα 70 - 80% ?
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1157 στις: Μάρτιος 04, 2017, 12:43:03 μμ »

Δύσκολη ερώτηση, μεγάλη κουβέντα...
Εξαρτάται:
1) σε τι αφορά η πληρότητα.
2) αν είναι για αγορά ή για πώληση
3) από τους συναλλασσόμενους (συλλέκτης; έμπορος;)
Καταγράφηκε
Αλεξη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #1158 στις: Μάρτιος 04, 2017, 01:17:35 μμ »

Η πληροτητα αφορα διαφορα τσιπακια και σπασιματα εκτος τα συλλεκτικα ζευγαρια και ειναι πρως πωληση απο ιδιοτη. Ποσο περιπου κοστολογειται?
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1159 στις: Μάρτιος 04, 2017, 03:44:03 μμ »

Αν μπορείς να μας πεις 5-10 από τα καλύτερα κομμάτια που μπορεί να έχει και αν είναι ανοικτά η κλειστά.πχ 5-6 καλά θα είναι σίγουρα βεργινα - πατμο -μετέωρα όλα κλειστά και από εκεί και μετά καμμία Κέρκυρα ΕΑ , σπασίματα Παρθενώνων και τέτοια.
Καταγράφηκε
Αλεξη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #1160 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:33:24 μμ »

Θα εχει μεσα Βεργινα σπασιματα Παρθενωνων, Scoplife Aτλαντικ  Εθνοκαρτα 1φφφ. Εθνοκαρτα4 letraset  ΑEG  τα καλα σπασιματα ,Abez, Marlboro.. ΚΤΛ
Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1161 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:43:19 μμ »

βάλε εδώ κάποιες φώτο από αυτές που νομίζεις ότι είναι καλές!
Καταγράφηκε
Αλεξη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



Προφίλ
« Απάντηση #1162 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:03:39 μμ »

Θελω να αγορασω απο εναν ιδιοτη μια τετια συλλογη και γιαυτο ρωτησα ποσω περιπου κοστολογειται.
Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1163 στις: Μάρτιος 05, 2017, 01:59:09 πμ »

πως μπορούμε να σου απαντήσουμε χωρίς να δούμε κάποια κομμάτια!! οι τιμές σήμερα είναι γύρω στο 20 -25% από της τιμές καταλόγων! από εκεί και πέρα είναι προσφορά και ζήτηση!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1164 στις: Μάρτιος 05, 2017, 09:43:15 πμ »

Με τα πρώτα και τα τελευταία νούμερα εκδόσεων, ασχολείται ο Γιωργής. Είμαι σίγουρος πως θα σας καθοδηγήσει προς την σωστή κατεύθυνση. Αν θέλει βέβαια.

Για τις εκτιμήσεις, αν δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία -το ιδανικότερο- φωτογραφίες- δεν μπορεί να υπάρξει σοβαρή απάντηση και κάνουμε κουβέντα απλώς για να την κάνουμε.

Για τα στρογγυλά, υπάρχουν αρκετοί συν-forumίστες που εμφανίζονται κατά καιρούς στο Στέκι και γράφουν για τέτοια νούμερα. Ας περιμένουμε να 'μυριστούν' την κουβέντα και να μοιραστούν μαζί μας -αν θέλουν και εκείνοι βέβαια- τις γνώσεις τους.

Υ.Γ.1 Οποιος το παίζει έξυπνος, συνήθως δεν είναι.
Υ.Γ.2 Οποιος νομίζει ότι έχει απέναντί του χαζούς, συνήθως απευθύνεται σε καθρέπτη.

Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #1165 στις: Μάρτιος 05, 2017, 12:04:27 μμ »

Καλημερα, μεχρι και το τελευταιο μυνημα ημουν σιγουρος οτι γινοταν πλακα σχετικα με τα πρωτα και τα τελευταια νουμερα στις αριθμησεις καρτων! Δηλαδη οντως υπαρχει ανθρωπος η ανθρωποι που να πιστευεουν οτι θα βρουν το πρωτο η το τελευταιο νουμερο στις καρτες?? Και αντε να γινει και 2-3 φορες απο τυχη αλλα συνεχεια??
 Δεν υποτιμω να το ξεκαθαρισω αλλα εκτος απο το γεγονος οτι μιλαμε για 2 καρτες σε καθε εκδοση και εκτος του οτι εχουν περασει και χρονια αποτην κυκλοφορια τους αναρωτιεμαι πως και που  θα μπορουσε καποιος να ψαχνει κατι τετοιο? Μια μια δηλαδη και οποτε τη βρουμε?
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #1166 στις: Μάρτιος 05, 2017, 01:07:07 μμ »

Σαφώς αγαπητέ Rode2 και δεν βρίσκονται τέτοια κομμάτια από τύχη.
Υπάρχουν σωσμένα και διαθέσιμα επειδή έχουν κρατηθεί προ της διανομής τους από επιτήδειους οτετζήδες και έχουν εν συνεχεία διοχετευθεί σε διάφορους ανά τας εποχάς "εμποροσυλλέκτες/στοκέρ".

Άλλωστε κατά την αντίληψή μου, το μεγαλύτερο ποσοστό των δύσκολων εν γένει περιπτώσεων (ειδικά αν πρόκειται για σφραγισμένες) διεσώθη μέσω της προαναφερθείσης τακτικής.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #1167 στις: Μάρτιος 05, 2017, 01:55:15 μμ »

Καλησπερα, οταν λεμε σωσμενα εννοουμε οτι καποιος η καποιοι κατα την εκτυπωση των καρτων προννοησαν η και προννουν ακομα και σημερα  και φροντιζουν να αποκτουν την πρωτη και τελευταια καρτα αντε και τις δεκα πρωτες και τελευταιες καρτες. Αυτο ξερουμε ποσο πισω παει χρονολογικα?
Δηλαδη θελω να πω οτι ενταξει μπορει καποιοι ανθρωποι σε θεση κλειδι να  ειχαν η ακομα να εχουν τη δυνατοτητα να προμηθευονται τετοιες καρτες για ευννοητους εμπορικους λογους. Αυτο που πραγματικα εχει ενδιαφερον ειναι αν εχουν διασωθει πρωτης γεννιας καρτες δηλαδη gem plus και gpt ....
Επειδη αυτο οντως εχει καποιο ενδιαφερον γνωριζει καποιος ενδεικτικα συγκεκριμενη αγοραπωλησια πρωτων αριθμησεων?
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #1168 στις: Μάρτιος 05, 2017, 03:05:21 μμ »

Με την παρέμβασή μου έδωσα την λογική εξήγηση του "μηχανισμού διάσωσης" παρεμφερών σπανιοτήτων.
Οι ακριβείς κατά περίπτωση λεπτομέρειες μας είναι άγνωστες.
Δεν γνωρίζουμε φερ' ειπείν από πότε/μέχρι πότε και σε πόσες εκδόσεις κρατήθηκαν τέτοια κομμάτια. Τα στοιχεία προκύπτουν όταν εμφανίζονται στην αγορά ή στην αντίληψή μας αυτές οι περιπτώσεις.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1169 στις: Μάρτιος 05, 2017, 04:55:47 μμ »

Σεβόμενος την επιθυμία του φίλου Μανώλη (warrior) στη συζήτηση για τη συλλογή πρώτων ή τελευταίων αριθμών σε κάθε κάρτα, γράφω μερικές Σαρκασμός σειρές.
Πριν προχωρήσω όμως πρέπει να επισημάνω, ότι κάποιο  ανάλογο κυνηγητό συμβαίνει και στα χαρτονομίσματα, όπως διαπίστωσα πριν από 1-2 χρόνια σε αυτό το forum.

Για να βρεις τα πρώτα ή τα τελευταία νούμερα δεν χρειαζόταν "να έχεις μπάρμπα στη Κορώνη", δηλαδή ανθρώπους στον ΟΤΕ, όταν πρωτοκυκλοφόρησαν οι τηλεκάρτες. Χρειαζόταν να έχεις μεράκι και γνώσεις.
Όταν πρωτοξεκίνησα τη συλλογή μου της τηλεκάρτας θέλησα να ξεφύγω της λογικής γραμμή-χωρίς γραμμή, των άλλων συλλεκτών και των εμπόρων; (εκμεταλευτών) και να διαθέσω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα γίνεται.
Το ψάξιμο, αυτό άλλωστε είναι και η ευχαρίστηση του συλλέκτη, στα πακέτα που έφταναν στα χέρια μου, ως και στα πακέτα άλλων συλλεκτών, έπεφτε σύννεφο. Για να αποκτήσω το μεγαλύτερο ή το μικρότερο νούμερο από αυτό που είχα στη συλλογή μου, έβγαζα-αντικαθιστούσα ακόμη και τηλεκάρτες από συλλογές φίλων μου. Άντε να τιους έδινα και κανένα "καρκινικό". Και δεν υπήρχε καμιά διαμαρτυρία εκ μέρους τους.
Λέω ότι πρέπει να υπήρχε μεράκι, γιατί τους καταλόγους τους φτιάχναμε μόνοι μας. Δεν υπήρχε τότε κατάλογος ούτε Γεωργιάδη, ούτε Σιμώνη, ούτε Τσαούση, ούτε Κουζούνη. Άντε ο Κρητικός να μας έδινε καμιά πληροφορία για τα "σπασίματα". Με μόνη πληροφορία το τιράζ και τις κάρτες που έπεφταν στα χέρια μου, είχα φτιάξει το δικό μου κατάλογο.
Είχα καταφέρει να είμαι από τους 5 πρώτους στη πιάτσα που είχαν μυριστεί τα σπασίματα στη Κω και ο πρώτος που είχα φτιάξει το σχετικό κατάλογο και μάλιστα με πολύ μεγάλη ακρίβεια.

Και αναρωτιέμαι: Αφού δεν είχε κυκλοφορήσει κάτι σχετικό με την αρίθμηση, πως θα μπορούσαν να τα κρατήσουν οι υπάλληλοι του ΟΤΕ; Όταν οσμιζόμουν ότι κοντά στη περιφέρειά μου είχαν πέσει τα πρώτα ή τα τελευταία νούμερα μιας κάρτας, πήγαινα στο κατάστημα του ΟΤΕ, τους ζητούσα τη συγκεκριμένη κάρτα και μου την έδινα χωρίς αντίρρηση στην ονομαστική αξία τους. Εξ άλλου πολλά από αυτά τα νούμερα μοιραζόταν και από το συλλεκτικό γραφείο του ΟΤΕ.
 
Έτσι με αυτά ή με κείνα είχα καταφέρει να βρω πρώτα ή τελευταία νούμερα καρτών, ως και μέσα στη πρώτη ή τελευταία πεντάδα, περισσότερα ακόμη στη πρώτη ή τελευταία εκατοντάδα, χωρίς το παραμικρό καπέλλο. Εξ άλλου, ούτε πριν 2-3 χρόνια που σταμάτησα τη συλλογή των τηλεκαρτών ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω με καπέλλο το μικρό ή το μεγάλο νούμερο τηλεκάρτας που θα μου έδειχναν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences