Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:49:03 πμ
Σελίδες: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 484158 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1140 στις: Μάρτιος 02, 2017, 10:02:24 μμ »

Εγώ θα πω την άποψη μου και νομίζω θα είναι καλό να γράψει και κανένας άλλος, ίσως από τους ποιο παλιούς την άποψη του για τα κομμάτια αυτά.
1. Κατ' αρχάς λέγοντας στρογγυλά εννοούμε ότι letraset έχει βγει μέχρι και 12/94 (Χριστούγεννα Ο126) άντε και λίγο πιο μετά (Κόρινθος, Κύθηρα). Τα επόμενα τύπου Σκύρος, Γεωγραφική Υπ. Στρατού και άλλα πολλά τα θεωρώ "μπαρούφες", άσχετα αν τα έχω και κάποια τα έχω πληρώσει.
2. Από τα πρώτα, λοιπόν, που αξίζουν όχι μόνο συλλεκτικά, αλλά και εμφανισιακά κάποια νομίζω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεθούν πχ. Λάρνακα Βεργίνας, Πάτμος, κάτι Παρθενώνες, Θέατρο Δήλου και άλλα πολλά.
3. Τα στρογγυλά αυτά που έχουν βγει είναι γύρω στα 114, χωρίς να υπολογίσουμε τα διαφορετικά τσιπ: πχ η Ναύπακτος Ο1Ο9 έχει βγει (σίγουρα) σε δύο τσιπ (gpt1,gpt2).
4. Αν κάποιος τα αποκτήσει μεμονωμένα δεν νομίζω ότι μπορεί να τα πάρει στο 15 με 20% του καταλόγου. Ίσως στο 25% με 30% θα είναι πιο λογικό (όχι το ότι αν τα βρει φθηνότερα θα είναι άσχημα...)

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, αλλά και άλλους πολλούς παράγοντες νομίζω ότι αν κάποιος καταφέρει και βρει γύρω στα 70, 80 το πολύ 90 από αυτά ......το διχίλιαρο το έχει δώσει για πλάκα!

Και αν λοιπόν,  σας φαίνεται υπερβολή, ας γράψει όποιος θέλει μία εκτίμηση για τα παρακάτω (για να δείτε, στα γρήγορα, πως βγαίνει το νούμερο):

ΑΤΛΑΝΤΙΚ Ο1Ο2
ΠΑΤΜΟΣ Ο111 (ΚΛΕΙΣΤΗ)
ΗΡΩΔΕΙΟ Ο122 (ΚΛΕΙΣΤΗ)
SNICKERS O118 (ΚΛΕΙΣΤΗ)
ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ 10/92 Ο1ΟΟ (ΚΛΕΙΣΤΗ)
ΜΥΚΟΝΟΣ 01/93 Ο5ΟΟ (ΚΛΕΙΣΤΗ)
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο1ΟΟ
ΕΘΝΟΚΑΡΤΑ 11/93 Ο1Ο7 (ΚΛΕΙΣΤΗ)

Άντε για να ακούσω (γιατί νομίζω ότι το διχιλιαρο είναι πολύ λίγο ....)
Και για να μην παρεξηγηθώ: οι παραπάνω κάρτες υπάρχουν ... δεν έγραψα για Lufthansa O1O5, Βουλη Ανάκτορο Ο122 που μπορεί και να μην υφίστανται ...


Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1141 στις: Μάρτιος 03, 2017, 03:08:01 πμ »

Θανάση αυτές που έβαλες μπορεί να το πιάνουν για πλάκα το 2χιλιαρο. φαντάσου αν όντως είναι 100 + τα στρόγγυλα!!
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1142 στις: Μάρτιος 03, 2017, 08:35:22 πμ »

Καλημέρα
Είναι σίγουρο και διασταυρωμένο ότι τα letraset από 10/92 μέχρι και περίπου αρχές 95 είναι περίπου 110 με 115 (ακρίβεια δεν υπάρχει για ευνόητους λόγους). Μερικά, βέβαια, είναι αμφίβολο αν υπάρχουν η αν υπήρξαν ποτέ.
Άρα, λοιπόν, οποίος σκέφτεται να τα αποκτήσει ας κάνει μια πρόχειρη εκτίμηση.
Όσο για άλλους που νομίζουν ότι μια κάρτα των 100€ η των 200€ ίσως και παραπάνω, ισοδυναμεί με 20,30 η 1000 αλλά κομμάτια , νομίζω κάνουν λάθος , για πολλούς και διάφορους λόγους..
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #1143 στις: Μάρτιος 03, 2017, 08:38:26 πμ »

Τι διχιλιαρο μονο η Πατμο εχει τοσο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1144 στις: Μάρτιος 03, 2017, 11:06:43 πμ »

Εντάξει , Κώστα, κόψε τίποτα .....
Με ξανά 500σαρικακι τώρα παίρνεις διαμάντια...
Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1145 στις: Μάρτιος 03, 2017, 01:17:14 μμ »

χάριν της συζήτησης να σας πω μια ιστορία,πρόσφατα απέκτησα τον Ριζο χωρίς γραμμή. και μετά από κάποιες μέρες μου λέει κάποιος φίλος ότι του δίνει κάποιος γνωστός του Ριζο στρόγγυλο!! και μου λέει αν ενδιαφέρεσαι να την πάρουμε!! από αυτά που ήξερα αλλά και ρωτώντας φίλους που το κατέχουν καλύτερα καταλήξαμε ότι δεν υπάρχει γιατί κάνεις δεν την έχει δει, αλλά ούτε ξανά ακούσει!! τελικά ήταν Ρίζος χωρίς γραμμή!!
Καταγράφηκε
Poseidon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



Προφίλ
« Απάντηση #1146 στις: Μάρτιος 03, 2017, 08:04:33 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα και απο μένα!!! Υπάρχει κάτι αξιόλογο στις παρακάτω τηλεκάρτες?
Ευχαριστώ. Απορία




Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1147 στις: Μάρτιος 03, 2017, 09:48:35 μμ »

Όχι, δυστυχώς.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1148 στις: Μάρτιος 03, 2017, 09:57:56 μμ »

Αφού δεν γράφει κανένας εκτίμηση για τα ακριβά, ας ρωτήσω για κάτι που ειλικρινά δεν γνωρίζω και γω αν αξίζει κάτι παραπάνω.
 Το βρήκα τυχαία πριν από λίγες μέρες σε μία κατά τα άλλα κάτω του μετρίου συλλογή. Κάποτε μερικοί ήταν τρελαμένοι για να αποκτήσουν το πρώτο ή το δεύτερο σειριακό από μία τηλεκάρτα.

Σήμερα αξίζει τίποτα παραπάνω, ξέρει κανένας?? (βλ. αρίθμηση κάρτας).
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #1149 στις: Μάρτιος 03, 2017, 10:16:17 μμ »

Πω ρε φιλε τη σπανιοτητα είναι αυτή τη πουλας.
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #1150 στις: Μάρτιος 03, 2017, 10:22:38 μμ »

Να πουμε και καμια Μ###### ρε Θαναση ολο σοβαρα θα μιλαμε παντως εχει μια αξια σαν αριθμηση.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1151 στις: Μάρτιος 03, 2017, 10:27:12 μμ »

Ε ναι αυτό λέω και γω. Δεν εννοώ να κάνει κανα 50ευρο , αλλά μην ξεχνάς αυτο που έγραψα πριν: ποσά πληρώνανε κάποτε για να πάρουνε το πρώτο σειριακό.
Κάπου άλλου, σε άλλο θέμα , νομίζω έχω το τελευταίο ...άμα το βρω θα το ανεβάσω.
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #1152 στις: Μάρτιος 03, 2017, 10:31:29 μμ »

Ετσι φιλε αντε καληνύχτα ωρα για νανι ο παππους.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #1153 στις: Μάρτιος 03, 2017, 11:07:20 μμ »

Καλησπερα και παλι, οχι ενταξει ειπαμε δε θα γινουμε και ψυχασθενεις να ψαχνουμε πακους με καρτες να διαβαζουμε αριθμηση να βρουμε τις πρωτες που τυπωθηκαν οσο και να κανουν σε λεφτα..... το επομενο βημα θα ειναι το ψυχιατρειο....Αν και μια εκτυπωση αριθμησης νουμερο ενα σε πατμο και μια νουμερο ενα σε μετεωρα θα φαινοταν πανεμορφη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Παντως περα απο την πλακα μια συλλογη 100 -120 καρτων σε στρογγυλα δεν ακουγεται ασχημο εγχειρημα. Οποτε σαν μια γενικη εκτιμηση τωρινης καταστασης στην αγορα υπολογιζουμε μεταξυ πεντε και δεκα χιλιαδων απο εναν σχετικο υπολογισμο???.
Χωρις να βαζω μεσα παραλογα πραγματα με τιποτα ναυπλια 104 η lufthansa  η τιποτα Aeg, ριζους  και περιεργα συνταγματα που λενε οτι δεν υπαρχουν.... Και φυσικα σε καποιες απλα θα αρκεστει καποιος σε ανοικτες..... Δε θα παμε να τρελλαθουμε να βρουμε πχ θεσσαλονικη 0100 κλειστη.....ουτε καν 0101 ανοιχτη  : Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1154 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:08:30 πμ »

Ακριβώς όπως τα είπες είναι σχετικά με την ύπαρξη η όχι των τεμαχίων που ανέφερες.
Όσον αφορά την τιμή , εντάξει και κάτω από πεντοχίλιαρο θα φτιάξεις πολύ καλη συλλογή. Και μετέωρα να βρεις , σήμερα, δεν αξίζει για πολλές υπερβολές. Αν βρεις δυο τρεις κορυφαίες κάρτες μαζί δεν αξίζει για πάνω από 1000€. Μεμονωμένα θα τις πληρώνεις ακριβότερα.
Τώρα αν πετύχεις καλη συλλογή και είναι σχετικά πιο απλά τα κομμάτια (με δυο-τρία κορυφαία) πάλι με 1000-1500 παίρνεις κάτι αξιόλογο.
Σου μιλάω από προσωπικές εμπειρίες.
Αν βρεις καμμία λαρνακα Βεργίνας η ανάκτορο Βουλης , εκεί ο άλλος μπορεί να ζητήσει ότι θέλει ...το θέμα είναι τι δίνεις εσυ.
Αυτά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences