Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:40:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 67 68 [69] 70 71 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 484337 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #1020 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 09:11:03 μμ »

Γνώστης δεν είμαι περί τών τηλεκαρτών αλλά νομίζω έχουν αρκετά χαμηλό τιράζ,δεν παίζει ρόλο αυτό;
Χαμηλό τιράζ έχουν -εκτός του Κωλέττη-, αυτό είναι αλήθεια.
Αλλά αυτή την στιγμή οι ενεργοί συλλέκτες τηλεκάρτας δεν είναι παραπάνω από 2.200. Οσοι δηλαδή είναι εγγεγραμμένοι στον ΟΤΕ.
Στο παραπάνω μνμ μου έβαλα και σάλτσα, μπόλικη σάλτσα κιόλας, αφού έγραψα για λιγότερους από 2.500. Η πραγματικότητα όμως είναι ο 'μαγικός' αριθμός 2200-... Δυστυχώς ή ευτυχώς.
Αντε να σου τους ανεβάσω στις 7.500, μαζί με αυτούς που ακόμα μαζεύουν τηλεκάρτες από τα καρτοτηλέφωνα, τον δρόμο, τους γνωστούς και τους φίλους τους. Πόσοι πιστεύεις ότι από αυτούς τους 7.500 δεν θα έχουν στην συλλογή τους τις παραπάνω τηλεκάρτες; Και πόσοι από τους ελάχιστους που δεν κατέχουν τα παραπάνω κομμάτια, πιστεύεις ότι θα έδιναν έστω και 15€ ή ακόμα και 10€ για να αποκτήσουν 1 ζευγάρι κλειστές -συλλεκτικές τηλεκάρτες, όταν με τα ίδια χρήματα θα μπορούσαν να αγοράσουν πάνω από 200 διαφορετικές; Νομίζω πως είναι ελάχιστοι.
Γι' αυτό και βλέπεις τόσο χαμηλές εκτιμήσεις, ανεξαρτήτου τιράζ.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Και με το παραπάνω φίλε! Οι τηλεκάρτες και τα γραμματόσημα έχουν χάσει το κοινό τους λόγω έλλειψης ρευστού και όσοι έχουν τα χώνουν στα μέταλλα.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1021 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 09:27:34 μμ »

Μανώλη

Με 5 ή 10 € αγοράζεις:
1) 1 ζευγάρι κλειστές συλλεκτικές τηλεκάρτες
ή
2) 200 περίπου κοινές τηλεκάρτες
ή
3) 5 - 10 φρατζόλες ψωμί.

Ο φουκαράς ο έλληνας συλλέκτης με σύνταξη ή μισθό 500 € τι θα προτικούσε  να αγοράσει;
Ιδού η απορία.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1022 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:05:17 μμ »

Φίλε ΜΙΔΑ, έτσι έχουν τα πράγματα.
Και πιο πολύ με πειράζει για τα γραμματόσημα...
Απεικονίζουν πάνω τους την Ιστορία αυτού του τόπου, τους αγώνες του, τις θυσίες του, τους ήρωες του, τα σημαντικότερα επιτεύγματα του, τα Μνημεία του, ......... Που να σταματήσω;
Αλλά βλέπεις η εποχή μας τρέχει. E-mail, skype, viber, κινητά, κτλ αποτελούν τροχοπέδη για τα παραπάνω συλλεκτικά -και όχι μόνο- είδη.
Και με την χρήση του πλαστικού χρήματος, φοβάμαι πως ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση και για νομίσματα-χαρτονομίσματα...


Γιώργη, ο Ελλην συλλέκτης, μάλλον θα αγόραζε λιγότερες φρατζόλες ψωμί, ώστε να εξοικονομήσει χρήματα για το μεράκι του και το πάθος του.
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #1023 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:28:23 μμ »

Μανώλη, γνώμη μου είναι πως πράγματα που σου αρέσουν και κρύβουν ιστορία τα κρατάς και τα χαίρεσαι.Είδες κανέναν να πληρώνει για συλλεκτικούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές;
Θα έχουν συλλεκτικότητα τα email; Η αξία κάποιων πραγμάτων δέν θα χαθεί ποτέ απλά είναι σημεία των καιρών αυτά που συμβαίνουν τώρα. Ηλίας
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1024 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:59:03 μμ »

Φίλε Ηλία, πιστεύω πως δεν υπάρχουν όρια στον 'συλλεκτισμό' -αν μου επιτρέπεται η χρήση αυτής της λέξης-.
Ο καθένας συλλέγει, μαζεύει να το γράψω απλά και λαϊκά, οτιδήποτε του αρέσει, οτιδήποτε του κάνει 'κλίκ'.
Εχω γνωστή που μαζεύει πιπίλες...! Οσο περίεργο και αν ακούγεται, για τον συγκεκριμένο άνθρωπο η πιπίλα αποτελεί συλλεκτικό αντικείμενο.

Οσον αφορά για την αξία κάποιων πραγμάτων που έγραψες, συμφωνώ ότι δεν θα χαθεί ποτέ. Είτε μιλάμε για χρηματική αξία, είτε για συναισθηματική αξία. Και προσωπικά βάζω την προσωπική αξία, πάνω από την χρηματική.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1025 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 01:02:36 πμ »

Μανώλη
Διαφορετική η άποψή σου, αλλά δεκτή!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1026 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 11:41:33 μμ »

Γιώργη μου δεν διαφωνώ μαζί σου.
Οι εποχές είναι υπερβολικά δύσκολες.
Εκτός της ανεργίας που μαστίζει την κοινωνία, ένας πολύ μεγάλος αριθμός από αυτούς που εργάζονται ή έχουν υποστεί μείωση μισθού ή οι συνθήκες εργασίας τους έχουν χειροτερέψει ή τα ωράρια τους έχουν αυξηθεί ή -το χειρότερο- έχουν συμβεί όλα τα παραπάνω μαζί...
Αν σε όλα αυτά προσθέσεις ότι τα ΠΑΝΤΑ αυξάνονται, τότε είναι εύκολο για τον οποιοδήποτε να καταλάβει το τέλμα που βρισκόμαστε σαν Λαός.
Και από που θα ξεκίναγε τον περιορισμό των εξόδων του ο κάθε λογικός άνθρωπος; Από τα μη απαραίτητα φυσικά. Και στα μη απαραίτητα συγκαταλέγονται και οι συλλογές.
Προσωπικά δεν καπνίζω, κυκλοφορώ με τα ΜΜΜ, έχω σταματήσει να αγοράζω -και εγώ- τα μη απαραίτητα αλλά πιστεύω ότι αν σταματήσω και τις τηλεκάρτες τότε δεν θα προσφέρω τίποτα στον εαυτό μου για -καθαρά- προσωπική μου ευχαρίστηση. Αρα λοιπόν θα καταρρεύσει και άλλο η ποιότητα της ζωής μου. Κάτι που προσπαθώ να το αποφύγω.
Προτιμώ να βραχώ και να ταλαιπωρηθώ χρησιμοποιώντας τα ΜΜΜ, έτσι όμως εξοικονομώ χρήματα τα οποία μπορώ να τα διαθέσω για την οικογένειά μου και για την δική μου -καθαρά- προσωπική μου ευχαρίστηση. Τις συλλογές μου.
Ο κάθε άνθρωπος ενεργεί με βάση τις δυνατότητες του, τις προτεραιότητες του και τις ανάγκες του.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1027 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 06:46:43 μμ »

Εγώ Μανώλη για να καταλάβεις, συντομα θα εισπράξω 220€ απο τηλεκάρτες που έδωσα. Με τα 200 θα πληρώσω μια ζημιά στο αυτοκίνητο. Θα μου μείνει και ένα εικοσάρικο !!!
(Που θα φτασουμε ακόμα...)
Καταγράφηκε
dimitirs99
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #1028 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 09:36:12 μμ »

καλησπέρα σας , έχω κάποιες τηλεκάρτες αλλα δε με αφηνει το site να τις ανεβάσω ?  υπάρχει κάποιο πρόβλημα ? πώς μπορώ να ενημερώσω τον διαχειρηστή??  μάλλον είναι ο όγκος αλλα πώς θα ανεβάσω φώτο με μόλις 150 kb όριο ? 
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #1029 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 09:37:32 μμ »

Αν εννοείς το να ανεβάσεις φωτογραφίες αυτών , πιθανότατα δεν τις έχεις μικρυνει αρκετα (?)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
dimitirs99
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #1030 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 09:41:40 μμ »

ναι , το κατάλαβα , αλλα αν μικρίνω το μέγεθος θα χαλάσουν τα pixel , πώς θα φανούν καλά  ?
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1031 στις: Φεβρουάριος 02, 2017, 10:14:01 μμ »

καλησπέρα σας , έχω κάποιες τηλεκάρτες αλλα δε με αφηνει το site να τις ανεβάσω ?  υπάρχει κάποιο πρόβλημα ? πώς μπορώ να ενημερώσω τον διαχειρηστή??  μάλλον είναι ο όγκος αλλα πώς θα ανεβάσω φώτο με μόλις 150 kb όριο ? 

Καλησπέρα Δημήτρη.
Για ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0

Μάλλον θα σε κατευθύνει σωστά.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Crs
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #1032 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 12:32:08 πμ »

Καλησπέρα,έχω κάποιες τηλεκάρτες κι εγώ...προσπαθώ να καταλάβω από αυτά που γράφετε αλλά δεν είμαι και σίγουρη ότι κατάλαβα..π.χ.διάβασα ότι οι πρώτοι αριθμοί έχουν σημασία...έχω μια με τον παρθενώνα για παράδειγμα που έχει κωδικό 0100 514714...
Sorry για το πρήξιμο και την ασχετοσύνη,αν θέλει κάποιος ας μου στείλει ένα link, αν υπάρχει και μου διέφυγε, να το μελετήσω.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #1033 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 08:36:16 πμ »

Καλημέρα
Μπορούμε να έχουμε μια φωτό της πλευράς με τον κωδικό παρακαλώ;
Καταγράφηκε
Crs
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #1034 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 10:39:09 πμ »

Καλημέρα αυτή είναι..έχω κι άλλες(καμιά 40αριά),αν καταφέρω να τις μικρύνω μπορώ να τις ανεβάσω εδώ να μου πείτε τη γνώμη σας;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 67 68 [69] 70 71 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences