Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:16:39 μμ
Σελίδες: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 483990 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ιεροφαντης7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #525 στις: Ιούλιος 28, 2014, 02:36:44 μμ »

Μάρκο σ ευχαριστω πολυ !!!! Ήσουν κατατοπιστικοτατος!!!
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #526 στις: Ιούλιος 28, 2014, 05:39:57 μμ »

Μάρκο καλησπέρα κι από μένα
Εγώ θα πω την άποψη μου λαμβάνωντας υπόψη ότι έχω ασχοληθεί με τις κάρτες μέχρι το 1998 και από τον περασμένο Δεκέμβριο μέχρι και σήμερα. Από τα τέλη του 1998 μέχρι και πέρυσι πλήρη άγνοια.
Από αυτή την εμπειρία μου θα συμφωνήσω σε όλα από όσα μου λες εκτός από το θέμα των κλειστών-ανοικτών.
Δεν το λέω από εμπορικής άποψης αλλά κυρίως από συλλεκτικής. Εγώ (άσχετα με το τι δείχνει η συλλογή που έχω) δεν είμαι κολλημένος με τις κλειστές απλά τύχαινε όποτε έψαχνα κάρτες να τις βρίσκω κλειστές σε μεγάλες συλλογές. Γι αυτό έχω και πολλές διπλές. Πιστεύω λοιπόν ότι η κλειστή τηλεκάρτα όχι μόνο εκ των πραγμάτων έχει μεγαλύτερη συλλεκτική αξία αλλά και πρακτικά διατηρείται καλύτερα.
Τώρα αν πας να πουλήσεις (όπως είναι τα πράματα) κλειστές, εννοείται ότι δύσκολα θα τις πάρει κάποιος λόγω του ότι θα είναι ακριβότερες από τις αντίστοιχες ανοικτές.
Εγώ, βέβαια, ακόμα δεν έχω καταλάβει (συλλεκτικά πάντα και όχι εμπορικά) γιατί δυσκολεύομαι να βρω κάρτες των 1000000 τεμαχίων και πάνω, ενώ Πάτμο- Μετέωρα και άλλα συναφή βρίσκω (με το αζημίωτο βέβαια ...)
Και κλείνοντας για να γίνω απολύτως κατανοητός να πω ότι εμένα δεν μου κάνει καρδιά να ανοίξω τα τελευταία συλλεκτικά που είναι 2100 τεμάχια το καθένα, αλλά ούτε και τα προτελευταία των 2500 τεμαχίων κι ας είχαν μέσα και 30 euro ....
Αν κάνω λάθος κάπου όλες οι απόψεις δεκτές, άλλωστε η συλλεκτική μου εμπειρία είναι τέτοια που ίσως έχω χάσει κάποια επεισόδια και να έχω μείνει στα παλιά .....
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #527 στις: Ιούλιος 29, 2014, 07:17:25 πμ »

Καλημέρα σας!
Γνωρίζω αρκετούς που αγόραζαν τηλεκάρτες με χαμηλό τιράζ απο τον ΟΤΕ και εν' συνεχεία έδιναν τις τηλεκάρτες αυτές σε γνωστούς ή μή, με ένα μικρότερο κόστος απο την αναγραφόμενη τιμή, με την υποχρέωση να τους επιστρέφουν τις άδειες -πλέον- τηλεκάρτες. Κάτι τέτοιο με άφηνε πάντοτε αδιάφορο. Οχι λόγω οικονομικής άνεσης, αλλα λόγω φόβου. Φόβου οτι δεν θα μου επέστρεφαν τις τηλεκάρτες, φόβος οτι θα μου τις επέστρεφαν σε κακή κατάσταση, γδαρμένες κτλ.

Ολοι όσοι ασχολούνται με τις τηλεκάρτες θα πρέπει να γνωρίζουν οτι με την κυριαρχία των κινητών τηλεφώνων κατα πρώτο λόγο και με την κυκλοφορία των χρονοκαρτών (μιλάμε για άπειρες ιδιωτικές εκδόσεις, πέρα απο του ΟΤΕ) η τηλεκάρτα έχει χάσει το ενδιαφέρον του κόσμου. Αρα λοιπόν τί και αν έχω μια τηλεκάρτα με 10000 τιράζ; Οταν πλέον οι συλλέκτες είναι λιγότεροι απο 4000, κατα 90% θα έχουν την συγκεκριμένη τηλέκάρτα. Οπότε η αξία της πέφτει κατα πολύ. Μόνο στο εξωτερικό μπορεί να βρεθούν αγοραστές, αλλα και αυτοί δεν θα δώσουν πολλά.

Οπως έχω ξαναγράψει, τις δύσκολες τηλεκάρτες, κλειστές τις βρίσκουμε, τις 'εύκολες' δεν μπορούμε να βρούμε για τον λόγο οτι οι έμποροι 'επένδυαν' σε τιράζ. Σκεφτόντουσαν, δηλαδή, οτι ο Ισθμός με τόσα πολλά αντίτυπα θα είναι εύκολο να βρεθεί, ενω το Tabasco θα είναι πιο δύσκολο, άρα ας κρατήσω κλειστή την Tabasco ώστε να την πουλήσω ακριβά στιο μέλλον.  Κλείσιμο ματιού

Προσωπικά μαζεύω οτι με ευχαριστεί. Να πουλήσω δεν το σκέφτομαι, οπότε βρίσκω ευκαιρία τώρα που η αγοτά της τηλεκάρτας είναι πεθαμένη να αγοράσω φθηνά. Και ας μην 'βγάλω' ποτέ τα χρήματα που δίνω. Είμαι συλλέκτης και όχι έμπορος...
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #528 στις: Ιούλιος 29, 2014, 11:20:59 πμ »

Μανώλη καλημέρα
Θα συμφωνήσω 100 τα 100 σε όλα και ειδικά στην τελευταία παράγραφο.

Σιγά μη πούλησε  τώρα ...... Μόνο τις διπλές
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #529 στις: Ιούλιος 29, 2014, 11:53:11 πμ »

Μάρκο καλησπέρα κι από μένα
Εγώ θα πω την άποψη μου λαμβάνωντας υπόψη ότι έχω ασχοληθεί με τις κάρτες μέχρι το 1998 και από τον περασμένο Δεκέμβριο μέχρι και σήμερα. Από τα τέλη του 1998 μέχρι και πέρυσι πλήρη άγνοια.
Από αυτή την εμπειρία μου θα συμφωνήσω σε όλα από όσα μου λες εκτός από το θέμα των κλειστών-ανοικτών.
Δεν το λέω από εμπορικής άποψης αλλά κυρίως από συλλεκτικής. Εγώ (άσχετα με το τι δείχνει η συλλογή που έχω) δεν είμαι κολλημένος με τις κλειστές απλά τύχαινε όποτε έψαχνα κάρτες να τις βρίσκω κλειστές σε μεγάλες συλλογές. Γι αυτό έχω και πολλές διπλές. Πιστεύω λοιπόν ότι η κλειστή τηλεκάρτα όχι μόνο εκ των πραγμάτων έχει μεγαλύτερη συλλεκτική αξία αλλά και πρακτικά διατηρείται καλύτερα.
Τώρα αν πας να πουλήσεις (όπως είναι τα πράματα) κλειστές, εννοείται ότι δύσκολα θα τις πάρει κάποιος λόγω του ότι θα είναι ακριβότερες από τις αντίστοιχες ανοικτές.
Εγώ, βέβαια, ακόμα δεν έχω καταλάβει (συλλεκτικά πάντα και όχι εμπορικά) γιατί δυσκολεύομαι να βρω κάρτες των 1000000 τεμαχίων και πάνω, ενώ Πάτμο- Μετέωρα και άλλα συναφή βρίσκω (με το αζημίωτο βέβαια ...)
Και κλείνοντας για να γίνω απολύτως κατανοητός να πω ότι εμένα δεν μου κάνει καρδιά να ανοίξω τα τελευταία συλλεκτικά που είναι 2100 τεμάχια το καθένα, αλλά ούτε και τα προτελευταία των 2500 τεμαχίων κι ας είχαν μέσα και 30 euro ....
Αν κάνω λάθος κάπου όλες οι απόψεις δεκτές, άλλωστε η συλλεκτική μου εμπειρία είναι τέτοια που ίσως έχω χάσει κάποια επεισόδια και να έχω μείνει στα παλιά .....

Γειά σας,
 Σε αυτά που έγραψα πολύ προσεκτικά, αναφέρομαι για αγορές σε 2 χρόνους. Στο παρόν και στο μέλλον (ως προς τις τηλεκάρτες τωρινής κυκλοφορίας). Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να βρίσκει παλιές κλειστές σε χαμηλή τιμή είναι άλλη υπόθεση.  Θανάση είσαι και φαίνεσαι συλλέκτης (νομίζω Θανάση σε λένε, δεν έχουμε ξαναμιλήσει) και καλά κάνεις.
Και φαίνεται από αυτό που λες στο τέλος ότι δε σου πάει καρδιά να ανοίξεις σημερινό συλλεκτικό και ας έχει 30 ευρώ ονομαστική πίσω απο τη ζελατίνα. Εγώ το καταλαβαίνω γιατι και εγώ υπήρξα συλλέκτης μέχρι πρίν απο λίγες μέρες επίσημα και δεν έχω ξεχάσει πως είναι να είσαι ή πως σκέφτεται ένας συλλέκτης. Αυτά που περιγράφεις δεν είναι θέμα λάθους ή σωστού γιατί είσαι εκει! Αυτά που έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα, έχουν να κάνουν καθαρά με μια βραχυ-μακρο πρόθεσμη (όπως θέλεις) πρόβλεψη που ζητάει ο Γιώργος. Νομίζω αυτό ρωτάει. Αξίζει ρε παιδιά ή θα μπούμε μέσα? Και αν αξίζει, με ποιο τρόπο αξίζει? Για να το συνδέσω λοιπόν τώρα με το σωστό και το λάθος…
Πρόσεξε! Δεν είναι θέμα λάθους ή σωστού μέχρι και εάν και εφόσον και και και αποφασίσεις κάποια στιγμή μελλοντικά να πουλήσεις.  Γιατί τότε θα αλλάξουν τα πράγματα και ΕΚΕΙ υπάρχει και το σωστό και το λάθος. Και ξαναεπισημαίνω εδώ. Σ’ αυτή τη χρονική στιγμή αναφέρεται ο Γιώργος και σ’ αυτήν εστιάζω στην απάντηση μου.
Πάντως ούτε λίγο ούτε πολύ, τα ίδια πράγματα λέμε. Και ο Μανώλης συλλεκτικά σκέφτεται και είναι κατανοητό. Σε αυτό που λες πάντως για την ευκολία ή δυσκολία να βρεις Πάτμο - Μετ.  και κάρτες υψηλού τιράζ, εντάξει λογικό είναι σε σχέση με τις πρώτες. Όλοι οι συλλέκτες κλειστές τις διατήρησαν. Τώρα σε σχέση με τις άλλες, ο λόγος που μπορεί να μην βρίσκονται εύκολα κλειστές είναι ότι οι συλλέκτες δεν σκέφτηκαν να “επενδύσουν” ποτέ σε αυτές. Και αυτό το λέω, παίρνοντας παράδειγμα από τον εαυτό μου. Από όταν γράφτηκα στο συλλεκτικό, αγόραζα μόνο όσες ήταν 50.000 αντίτυπα και κάτω και τις διατηρούσα κλειστές.
Μάρκος
Καταγράφηκε
Ιεροφαντης7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #530 στις: Ιούλιος 29, 2014, 01:33:35 μμ »

Μάρκο ,θανο , Μανώλη το θέμα το αναλυσατε τέλεια κ οι τρεις!!!κ εγω απ τη μεριά μου θα θελα να πω οτι δεν ενδιαφέρομαι να πούλησω ούτε κάρτα απο τη συλλογή μου!!! Απλά τις εχω όλες εκτός βέβαια απο τα μετέωρα πατμο κ την βεργινα κ θα τις ήθελα πολυ σε κλειστες  κ κοιτώντας τις άλλες είδα οτι εχω κ καμία 70 κωδικούς !!! Επίσης εδω στο στεκι είδα οτι μερικοί κωδικοί ειναι πανακριβοι κ απλησίαστοι !!! Κ δεδομένου οτι κάθε χρόνο χάνεται το ενδιαφέρον όλο κ πιο πολυ όπως σωστά έγραψε ο Μαρκος είπα μήπως ειναι χάσιμο χρήματος τωρα να δωσω τόσα χρήματα για κωδικούς !!! Εδω μου λείπουν οι άλλες τρεις ακόμα!!! Κ μήπως να περιμενω λίγα χρονια μπας κ πέσουν ακόμα πιο πολυ οι τιμές  απ τους κωδικούς κτλ!!!! Αυτα κ απο μενα !! Σας ευχαριστω Γιωργος
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #531 στις: Ιούλιος 29, 2014, 03:43:39 μμ »

Γιώργο καλά τα λες και καλά είναι να πάρεις τα πράγματα με τη σειρά: πρώτα απο όλα βρες τα θέματα και μην ακούς κανέναν . Μετά βρες και κανά κωδικό και σιγά σιγά τα υπόλοιπα. Αν είσαι συλλέκτης να ξέρεις ότι μετά από καιρό θα ασχολείσαι με όλα . Έχω το 90 και πάνω τα εκατό των θεμάτων από το 1992 μέχρι σήμερα (μου λείπουν κάποιες από το 2009 μέχρι Αυγ 2013) έχω τα πάντα από κωδικούς εκτός από 3-4 έχω περίπου 80 στρογγυλά κάμποσες γραφές και πάνω από το 80 τα εκατό του γενικού συνόλου είναι κλειστές. Παρ όλα αυτά πάντα υπάρχει κάτι που θα αναζητώ και αυτό γιατί οι συλλογές είναι ένα χάος και ειδικά η τηλεκαρτα.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #532 στις: Ιούλιος 29, 2014, 03:45:50 μμ »

Υγ: συμβουλή αν βρίσκεις δύσκολους κωδικούς σε καλή τιμή να τους παίρνεις και να μην το σκέφτεσαι πολύ πολύ. Εγώ πάνω σε αυτό την έχω πατήσει κανά δυο φορές και μετά τα χρυσό πλήρωσα τα τεμάχια .....
Καταγράφηκε
Ιεροφαντης7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 29, 2014, 04:34:53 μμ »

Θανο ευχαριστω για τη συμβουλή !!! Σωστά τα λες. Ας  τα παρω με τη σειρα κ όπου φτάσω !!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:54:46 πμ »


Εγώ το καταλαβαίνω γιατι και εγώ υπήρξα συλλέκτης μέχρι πρίν απο λίγες μέρες επίσημα και δεν έχω ξεχάσει πως είναι να είσαι ή πως σκέφτεται ένας συλλέκτης.


Ρε φίλε, τί μπόμπα πέταξες;  Απορία   Απορία   Απορία
Τί εννοείς 'μέχρι πριν απο λίγες μέρες';
Τί έγινε;
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:16:21 πμ »

Μάρκο ,θανο , Μανώλη το θέμα το αναλυσατε τέλεια κ οι τρεις!!!κ εγω απ τη μεριά μου θα θελα να πω οτι δεν ενδιαφέρομαι να πούλησω ούτε κάρτα απο τη συλλογή μου!!! Απλά τις εχω όλες εκτός βέβαια απο τα μετέωρα πατμο κ την βεργινα κ θα τις ήθελα πολυ σε κλειστες  κ κοιτώντας τις άλλες είδα οτι εχω κ καμία 70 κωδικούς !!! Επίσης εδω στο στεκι είδα οτι μερικοί κωδικοί ειναι πανακριβοι κ απλησίαστοι !!! Κ δεδομένου οτι κάθε χρόνο χάνεται το ενδιαφέρον όλο κ πιο πολυ όπως σωστά έγραψε ο Μαρκος είπα μήπως ειναι χάσιμο χρήματος τωρα να δωσω τόσα χρήματα για κωδικούς !!! Εδω μου λείπουν οι άλλες τρεις ακόμα!!! Κ μήπως να περιμενω λίγα χρονια μπας κ πέσουν ακόμα πιο πολυ οι τιμές  απ τους κωδικούς κτλ!!!! Αυτα κ απο μενα !! Σας ευχαριστω Γιωργος
Γιώργο, το οτι σου λείπουν κάποιες τηλεκάρτες, έστω οι πιο δύσκολες, αρα και οι πιο ακριβές, δεν είναι καθόλου πρόβλημα. Αργα ή γρήγορα θα βρεθούνε. Εγω, π.χ., την 1η μου κλειστή Βεργίνα την απόκτησα πριν λίγο καιρό. Ε, δεν έγινε και τίποτα που άργησα τόσο. Πλέον έχω φτάσει τις 6 Βεργίνες και συνεχίζω, σιγά-σιγά, να βρώ άλλες 4 και να ολοκληρώσω τον στόχο των 10 τεμαχίων.

Οπως έγραψε και ο Θανάσης πάντα κάτι καινούργιο θα ψάχνουμε και θα αναζητούμε στον πολύ ωραίο κόσμο των τηλεκαρτών. ΠΑΝΤΑ! Υπάρχει μεγάλο εύρος -συλλεκτικό- στις τηλεκάρτες.

Πάντως προσωπική μου γνώμη είναι πως θα εξακολουθήσει η πτωτική πορεία της τηλεκάρτας. Το μόνο που μπορεί να σταματήσει αυτή την πτώση, είναι το σταματημά των εκδόσεων της τηλεκάρτας. Δηλαδή να σταματήσει ο ΟΤΕ να εκδίδει τηλεκάρτες.....


Υ.Γ. Γιώργο το 'μυστικό' είναι να πηγαίνεις 'σιγά-σιγά' κάθε φορά. Οι κλειστές έχουν μία 'μαγεία', αλλα δεν είναι βασικός στόχος. Συμβουλή μου, να διαλέξεις μία περίοδο (π.χ. 92-94) ή ένα θέμα (π.χ. αυτοκίνητα, διαφημίσεις, γεωγραφικές περιοχές) και να αρχίσεις να μαζεύεις κωδικούς, τσιπάκια, κτλ ή -αν το γουστάρεις- κλειστές τηλεκάρτες. 
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 30, 2014, 03:11:54 μμ »


Εγώ το καταλαβαίνω γιατι και εγώ υπήρξα συλλέκτης μέχρι πρίν απο λίγες μέρες επίσημα και δεν έχω ξεχάσει πως είναι να είσαι ή πως σκέφτεται ένας συλλέκτης.


Ρε φίλε, τί μπόμπα πέταξες;  Απορία   Απορία   Απορία
Τί εννοείς 'μέχρι πριν απο λίγες μέρες';
Τί έγινε;


Ναι Μανώλη αυτό που καταλαβαίνεις. Δεν ασχολούμαι άλλο. 14 χρόνια ήταν για μένα, με αρκετές ωραίες φάσεις και εμπειρίες. Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι συλλογές χωρίς χρήματα δε γίνονται (αν δεν ανταλλάζεις κιόλας). Εγώ πέρασα μια περίοδο ενός έτους χωρίς να βάλω τίποτα σε συλλογή (για οικονομικούς αλλά και άλλους λόγους). Το κακό πες όμως ότι δεν είναι αυτό. Τα κακό είναι ότι δεν υπήρχε και προοπτική. Δηλαδή αυτό το βιολί θα συνεχιζότανε.  Ε, υπό αυτές τις συνθήκες εγώ δε θεωρώ τον εαυτό μου συλλέκτη και τελειώνει η ιστορία. Αυτό!
Μάρκος
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #537 στις: Ιούλιος 31, 2014, 10:38:20 μμ »


Εγώ το καταλαβαίνω γιατι και εγώ υπήρξα συλλέκτης μέχρι πρίν απο λίγες μέρες επίσημα και δεν έχω ξεχάσει πως είναι να είσαι ή πως σκέφτεται ένας συλλέκτης.


Ρε φίλε, τί μπόμπα πέταξες;  Απορία   Απορία   Απορία
Τί εννοείς 'μέχρι πριν απο λίγες μέρες';
Τί έγινε;


Ναι Μανώλη αυτό που καταλαβαίνεις. Δεν ασχολούμαι άλλο. 14 χρόνια ήταν για μένα, με αρκετές ωραίες φάσεις και εμπειρίες. Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι συλλογές χωρίς χρήματα δε γίνονται (αν δεν ανταλλάζεις κιόλας). Εγώ πέρασα μια περίοδο ενός έτους χωρίς να βάλω τίποτα σε συλλογή (για οικονομικούς αλλά και άλλους λόγους). Το κακό πες όμως ότι δεν είναι αυτό. Τα κακό είναι ότι δεν υπήρχε και προοπτική. Δηλαδή αυτό το βιολί θα συνεχιζότανε.  Ε, υπό αυτές τις συνθήκες εγώ δε θεωρώ τον εαυτό μου συλλέκτη και τελειώνει η ιστορία. Αυτό!
Μάρκος





Μάρκο
Απίστευτο Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Βλέπω όμως ότι κάτι σε τραβά ακόμη στη τηλεκάρτα.

Κάτι θα βρεθεί στο μέλλον και θα... γλυκάνει το πόνο σου και θα μπεις πάλι στο παιχνίδι της καρτοσυλλογής.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #538 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:11:04 μμ »


Ναι Μανώλη αυτό που καταλαβαίνεις. Δεν ασχολούμαι άλλο. 14 χρόνια ήταν για μένα, με αρκετές ωραίες φάσεις και εμπειρίες. Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι συλλογές χωρίς χρήματα δε γίνονται (αν δεν ανταλλάζεις κιόλας). Εγώ πέρασα μια περίοδο ενός έτους χωρίς να βάλω τίποτα σε συλλογή (για οικονομικούς αλλά και άλλους λόγους). Το κακό πες όμως ότι δεν είναι αυτό. Τα κακό είναι ότι δεν υπήρχε και προοπτική. Δηλαδή αυτό το βιολί θα συνεχιζότανε.  Ε, υπό αυτές τις συνθήκες εγώ δε θεωρώ τον εαυτό μου συλλέκτη και τελειώνει η ιστορία. Αυτό!
Μάρκος

Μάρκο σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Προσωπικά ασχολούμαι με την τηλεκάρτα από το '93.
2014-1993= 21 χρόνια...
Και είμαι 37.....  Σαρκασμός
Τώρα τελευταία και εγώ αρχίζω και κουράζομαι με το συγκεκριμένο κομμάτι της συλλογής.
Οχι μόνο γιατί δεν υπάρχει 'προοπτική', αλλά γιατί πλέον συναντώ όλο και λιγότερους που ασχολούνται με την τηλεκάρτα. Και φυσικά μπαίνει και το κομμάτι κούραση, το κομμάτι κόστος, μπαίνουν και άλλα πράγματα στην ζωή μου, που δεν μου αφήνουν καθόλου χρόνο να ασχοληθώ με την τηλεκάρτα.
Γι' αυτό και έγραψα παραπάνω ένα σχόλιο να σταματήσει ο ΟΤΕ την έκδοση τηλεκαρτών.
Βασικά, το εύχομαι! Οχι μόνο γιατί -ίσως- αποκτήσουν περισσότερη αξία οι τηλεκάρτες, αλλά κυρίως γιατί κουράστηκα...

Τουλάχιστον θα κοιτάς τα κομμάτια σου, τα οποία δεν είναι και τυχαία απ' ότι γνωρίζω, και θα σου ξαναέρχονται οι αναμνήσεις από αυτό το κομμάτι πλαστικό, το οποίο όμως σημαίνει τόσα πολλά για εσένα, για εμένα και τους υπόλοιπους ρομαντικούς που έχουμε απομείνει.
Ελπίζω μόνο να μην χαθείς από την παρέα μας.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #539 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:13:28 μμ »


Μάρκο
Απίστευτο Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Βλέπω όμως ότι κάτι σε τραβά ακόμη στη τηλεκάρτα.

Κάτι θα βρεθεί στο μέλλον και θα... γλυκάνει το πόνο σου και θα μπεις πάλι στο παιχνίδι της καρτοσυλλογής.
Το πιστεύεις ειλικρινά φίλε Γιώργο αυτό;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences