Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:57:57 μμ
Σελίδες: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 483999 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ιεροφαντης7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #510 στις: Ιούλιος 16, 2014, 02:21:21 μμ »

Ευχαριστω για τη γνώμη σου warrior!!αυτο το τελευταίο με το μάθημα δεν το κατάλαβα....!!!!καντο πιο Λιανα !!!
Καταγράφηκε
Ιεροφαντης7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #511 στις: Ιούλιος 16, 2014, 02:38:23 μμ »

Ξέρει κανεις ποσά folder εχουν βγει;;; Τα χει κανένας ανεβάσει σε Φωτο ;;;να τα δούμε κ μεις;;;
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #512 στις: Ιούλιος 17, 2014, 08:19:58 πμ »

Ευχαριστω για τη γνώμη σου warrior!!αυτο το τελευταίο με το μάθημα δεν το κατάλαβα....!!!!καντο πιο Λιανα !!!
Σου απαντάω και για τα 2 post σου, με μία πρόταση:
Κοίτα στο θέμα με τις ''καινούργιες 'εισόδους' στην συλλογή μου'' και θα σου λυθούν οι όποιες απορίες.  Κλείσιμο ματιού


Γενικότερα πριν ρωτήσουμε το οτιδήποτε καλό θα ήταν να διαβάζαμε τα προηγούμενα posts. Σε ένα τεράστιο βαθμό θα μας απαντηθούν οι απορίες μας. Και όπως έχω ξαναγράψει, η 'μαγεία' βρίσκεται στην διαδρομή και όχι στον προορισμό. Δηλαδή στο ψαξιμο της απάντησης και όχι στο κατευθείαν ερώτημα.
Καταγράφηκε
Ιεροφαντης7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #513 στις: Ιούλιος 18, 2014, 12:22:33 πμ »

Σωστός φιλε warrior!!!!εχω κάποιες απορίες με κατι τηλεκαρτες !! Πως τις ανεβάζω να τις ρίξετε μια ματιά για να ξερω τη γίνεται γιατι στα ποστ δεν βρήκα άκρη !!! Κ ξερεις !!! Μελέτησα !!!!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #514 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:59:12 πμ »

Τελικά όντως ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα...
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #515 στις: Ιούλιος 21, 2014, 02:30:12 μμ »

Παιδιά μια γνώμη σας παρακαλώ για την πίσω όψη.
Σε εσάς πως ήρθε απο τον ΟΤΕ?? Μιλάω για το εσωτερικό κόκκινο σημάδι.
Δεν θέλω τιμή. Απλώς πως ηρθε σε σας θελω να μαθω. Μελάνι πιστεύετε?

Υ.Γ Δεν επισυνάπτω οψη με τσιπ, δεν εχει νοημα.
Πρόκειται για: Clip Art λουλουδι 2 (X2102) 08.2008 - 8.000τιρ.
Η συγκεκριμενη καρτα ειναι κλειστή.

φιλικά
μάρκος
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #516 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:55:51 μμ »

Μάρκο, πρέπει να ψάξω να βρω του 2008 και να κοιτάξω για την συγκεκριμένη.
Λογικά αύριο θα σου απαντήσω που θα κατέβω ΝΣ.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #517 στις: Ιούλιος 22, 2014, 10:28:18 μμ »

Μάρκο, έχεις ένα πολύ ωραίο σφάλμα.  Κλείσιμο ματιού
Η δική μου είναι χωρίς το σημάδι.  Κλάμα   Κλάμα   Κλάμα
Καταγράφηκε
Vaggosmaster
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 231



Προφίλ
« Απάντηση #518 στις: Ιούλιος 23, 2014, 10:09:29 πμ »

Καλημέρα σας

      Αυτές είναι μερικές από τις τηλεκάρτες μου με το χαμηλότερο τιράζ. Έχουν κάποια αξία ?
Εαν προσέξετε στην πρώτη το 50 από "50 Χρόνια " είναι σαν διπλά εκτυπωμένο η ετσι ήταν η εκτύπωση.



 



Βαγγέλης

Καταγράφηκε

Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #519 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:16:41 πμ »

Παιδιά μια γνώμη σας παρακαλώ για την πίσω όψη.
Σε εσάς πως ήρθε απο τον ΟΤΕ?? Μιλάω για το εσωτερικό κόκκινο σημάδι.
Δεν θέλω τιμή. Απλώς πως ηρθε σε σας θελω να μαθω. Μελάνι πιστεύετε?

Υ.Γ Δεν επισυνάπτω οψη με τσιπ, δεν εχει νοημα.
Πρόκειται για: Clip Art λουλουδι 2 (X2102) 08.2008 - 8.000τιρ.
Η συγκεκριμενη καρτα ειναι κλειστή.

φιλικά
μάρκος

Και εγώ χωρίς το σημάδι την έχω μπορείς να το δεις στ θέμα Η συλλογή μου στη σελίδα 126
Άρα αυτό που έχεις είναι σφαλμα
Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #520 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:55:39 μμ »

Ok Σας ευχαριστώ,
μάρκος
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #521 στις: Ιούλιος 26, 2014, 07:35:07 πμ »

Βαγγέλη στις τηλεκάρτες σου δεν διέκρινα κάποια αξιόλογη από πλευράς σπανιότητας ή αξίας.
Καταγράφηκε
Dimitris_Collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #522 στις: Ιούλιος 27, 2014, 07:43:22 μμ »

Καλησπέρα σας. Ο πατέρας μου είναι συλλέκτης πολλά χρόνια και θέλει να πουλήσει την συλλογή του λόγο μεγάλης οικονομικής ανάγκης. Από την συλλογή λείπουν 4 τηλεκάρτες. Βεργίνα, Πάτμος, Μετέωρα και Lufthansa. Θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου κοστολογείτε η συλλογή και που θα μπορούσα να την πουλήσω. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #523 στις: Ιούλιος 27, 2014, 08:50:04 μμ »

Καλησπέρα σας. Ο πατέρας μου είναι συλλέκτης πολλά χρόνια και θέλει να πουλήσει την συλλογή του λόγο μεγάλης οικονομικής ανάγκης. Από την συλλογή λείπουν 4 τηλεκάρτες. Βεργίνα, Πάτμος, Μετέωρα και Lufthansa. Θα ήθελα να μάθω πόσο περίπου κοστολογείτε η συλλογή και που θα μπορούσα να την πουλήσω. Ευχαριστώ.
Τα στοιχεία που μας δίνεις είναι ελάχιστα.
Και εξηγώ:
-Για πόσες τηλεκάρτες μιλάμε;
-Απο το '92 (φαντάζομαι) μέχρι πότε είναι η συλλογή;
-Εχει και κλειστές τηλεκάρτες;
-Υπάρχουν 'καλοί' κωδικοί ή μόνο απλοί, και ποιοι είναι οι 'καλοί' κωδικοί που υπάρχουν στη  συλλογή;

Απαντώντας μας αυτές τις ερωτήσεις, θα μπορέσουμε να σου δώσουμε μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση.  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2014, 09:37:39 μμ από warrior » Καταγράφηκε
1984muzzy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #524 στις: Ιούλιος 28, 2014, 01:22:11 πμ »

Γεια σας παίδες!! Ειμαι ο Γιώργος . ΕιμΑι καινούργιος εδω στο στέκι αλλα εχω καταλάβει οτι ειστε αρκετοί που το κατέχετε !! Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κάποιος με κωδικούς τσιπάκια γραφές αν εχει τις υπόλοιπες κ δεύτερον εκτός απο ενα μέλος τον θανο αν δεν κανω λάθος αν αξίζει να ψάχνει μόνο κλειστές;;;!!! Εμείς που έχουμε ανοιχτές αλλα σχεδόν όλες τι κανουμε ;;; Γιατι αν δεν απατώμαι οι κλειστές κ δη τα κομμάτια με τους δύσκολους κωδικούς θες να χωσεις φραγκα αρκετά!!!! Θα εκτιμούσα πολυ αν κάποιος απο σας μου έλεγε κατι...!! Ευχαριστω

Γιώργο αν κατάλαβα καλά ρωτάς απο εμπορική άποψη αν αξίζει κανείς να ασχολήθει με το τάδε, με το τάδε κλπ.
Αν έχω καταλάβει καλά, τότε (με βάση τη δική μου πρόβλεψη) η δική μου πρόταση είναι: ΑΝ εισαι εγγεγραμένο μέλος στον ΟΤΕ σήμερα, να αγοράζεις μόνο τις συλλεκτικές και οτι ειναι γενικώς κάτω απο 8.000 αντίτυπα και να το διατηρείς κλειστό μέχρι να τις χρησιμοποιήσεις ή να βρείς άνθρωπο να στις αδειάσει.

Το ιδανικότερο ειναι να τις έχεις ανοιχτές (σε πολυ καλή κατάσταση εννοείται) έχοντας πρώτα χρησιμοποιήσει την τηλεφωνική αξία τους ή να έχεις πάρει τα 4 και 4, 8 ευρώ της αξίας τους. Ναι ΚΑΙ τις συλλεκτικες αφορά αυτό. Κυρίως τις συλλεκτικές. Σίγουρο κέρδος, ξεκάθαρα πράγματα. Θα σου πώ και ενα μυστικό στο αυτί εδώ  Κλείσιμο ματιού Οι ξένοι, δε τραβάνε ζόρια με τις ζελατίνες!! Τις βάζουν και ανοιχτές μέσα!! Με τις κάρτες 50.000 αντιτυπα κλπ, μην ασχολείσαι καν. Βασικά οχι απλώς μην ασχολείσαι. Ξεχασε τις για 2-3 χρόνια. προσπάθησε να κατευνάσεις τους ψυχαναγκασμούς σου και κάνε υπομονή μέχρι να πέσουν οι τιμές να τις αγοράσεις ανοιχτές.

Με τους κωδικούς και τα τσιπάκια (εμπορικά καθαρά και πάλι) για μένα δεν αξίζει να ασχολήθεις. Ο λόγος ειναι ένας και απλός. Κανείς δεν σου αγγυάται για το αύριο (οικονομία και ανάγκες). Αυτός που θα σου εγγυηθεί οτι σήμερα (ισχύει και δεν ισχύει ταυτόχρονα) αξίζει να κάνεις τηλεκαρτοσυλλογή (αγοράζοντας), άλλο τόσο δεν σου εγγυάται για το μέλλον. Και δε μιλάω μόνο για το εγχώριο οικονομικό μέλλον, μιλάω γενικότερα.

Και ειναι και κάτι άλλο όσον αφορα αυτές τις κάρτες. Ειναι καλές κάρτες και επειδή ακριβώς ειναι καλές, αυτοι που τις έχουν τις έχουν ΑΓΟΡΑΣΕΙ και δεν θα τις δώσουν έτσι. Αυτοί δε, που έμαθαν στην πορεία οτι ειναι καλές και αυτοί το ίδιο θα κάνουν και λογικό ειναι. Αν μάλιστα αυτοί που τις αγόρασαν τις αγόρασαν και παλιά, ε εκει καταλαβαίνεις οτι επειδή οι τιμές του τότε με το σήμερα ειναι πολύ διαφορετικές ΑΠΛΑ δεν παίζει να τις δώσουν. Ξέρουν ήδη πόσο χαμένοι ειναι στην αγορά τους τότε σε σχέση με το σήμερα άρα λοιπόν οταν εσυ η κάποιος τους κάνει προσφορά, απλώς τους φέρνει πιο κοντά στην πραγματικότητά τους. Φυσικά και δεν φταίνε αυτοί. Αυτοί συλλογή έκαναν. Που να ξεραν οτι θα άλλαζαν οι εποχές τόσο. Κανεις μας δεν ήξερε.
Εκτός κι αν πουλήσει κάποιος απο ανάγκη. Άλλο καπέλο όμως αυτό. Άσχημες και στενάχωρες καταστάσεις αυτές.

Εδώ Θα ήθελα να επισημάνω κάτι. Ίσως κάποιος να πεί, "καλά ρε φιλέ,  αλλά αν ειναι έτσι όπως τα λές, τότε ποτέ κανείς, φοβούμενος το αύριο δεν θα αγόραζε πχ τις ποικιλίες". Δεν ειναι όμως έτσι.
Εντάξει, απο το 2000 περίπου μέχρι το 08, έκανε ομολογουμένως μια κοιλιά όσον αφορά την αξία, η συλλογή.
Πιστεύω οτι τότε δίκαια θα σκεφτόταν κάποιος χωρίς να φοβάται για το μέλλον να ρίξει κάποια χρήματα στην κάρτα. Και ακόμη περισότερο (με βάση τα τότε δεδομένα πάντα) αξιζε παλιότερα (μην ξεχνάμε και την περίοδο της μεγάλης ανόδου περιπου το 96-97). Απο την αρχή, μέχρι το 99. Θέλω να πω με απλά λόγια οτι οι μεταβολές δεν ηταν και πολύ μεγάλες. Υπήρχε η πτώση, μετα το 2000 αλλά ίσως να παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο σε αυτήν. Έχει δίκιο εδώ ο ΜΓ στο βιβλίο του που τα αναφέρει κάπου.

Το θέμα ειναι απο το 09 και σήμερα. Και το θέμα δεν ειναι η κοιλιά, που εχει γίνει βάραθρο. Το θέμα ειναι οτι η κατάσταση ειναι ολοένα και αβέβαιη. Οι οικονομιές παγκοσμίως ειναι σε τεντωμένο σχοινί, ασταθείς και με πτωτική πορεία. Και ειδικά η Ελλάδα βέβαια να συγκεντρώνει όλα αυτα τα χαρακτηριστικά. Εγω παιδιά προσωπικά, παρακολουθώ ανελλιπώς και αδιαλείπτως απο το 2008 τις διεθνείς αγορές στην τηλεκαρτοσυλλογή και βλέπω σταθερή πτώση. Φυσικά αυτό αφορά και τις ελληνικές τηλεκάρτες.

Τελευταίο που συνοψίζω σε μια πρόταση και έκλεισα. Γιώργο κατανάλωνε τηλεκάρτες και κράτα τις έτσι!!
Μετά αν θες να πας σε άλλη συλλογή, πήγαινε στις ξένες.  Κλείσιμο ματιού

φιλικά
μαρκος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences