Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:59:12 πμ
Σελίδες: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 484058 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #480 στις: Μάιος 24, 2014, 08:26:14 μμ »

ναι αλλα ειναι σε σακουλακι?μηπως ηταν κολημενη με το χαρτονι και δεν εχει σακουλακι?
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #481 στις: Μάιος 24, 2014, 08:29:36 μμ »

Κι άλλα υπερωκεάνια και Θεόφιλος.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #482 στις: Μάιος 24, 2014, 08:30:49 μμ »

απο δω και κατω κωστα τα περισσοτερα συλλεκτικα ζευγαρια τα βρισκεις με 15 ευρω! Χαμόγελο
αν εχεις λοιπων και αλλα για να μην κουραζεσαι κανουν ολα γυρω στα 15 ευρω! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #483 στις: Μάιος 24, 2014, 08:33:49 μμ »

Και πάλι σ' ευχαριστώ, Δώρα, για τη βοήθεια!!!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #484 στις: Μάιος 24, 2014, 08:44:49 μμ »

τιποτα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #485 στις: Μάιος 25, 2014, 02:43:29 μμ »

Πολύ ωραία κομμάτια Κώστα!

Η Βεργίνα, ενδεχομένως, να με ενδιαφέρει.
Για γράψε μου τιμή.
Αν θές και με pm, δεν με ενδιαφέρει.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #486 στις: Μάιος 26, 2014, 09:57:23 πμ »

Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά όπως εγραψα πιο πάνω δεν είναι δικά μου κι έχω υποσχεθεί να τ' ανεβάσω στο ebay. Κι επιπλέον δεν είμαι καν σε θέση να γράψω τιμή. Ό,τι ξέρω τ' οφείλω στη Δώρα που με βοήθησε προσδιορίζοντας την αξία τους.
Από την άλλη αν ήθελες κι εσύ να βοηθήσεις στην εκτίμηση, θα ήμουν υπόχρεως.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #487 στις: Μάιος 27, 2014, 03:33:39 μμ »

Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά όπως εγραψα πιο πάνω δεν είναι δικά μου κι έχω υποσχεθεί να τ' ανεβάσω στο ebay. Κι επιπλέον δεν είμαι καν σε θέση να γράψω τιμή. Ό,τι ξέρω τ' οφείλω στη Δώρα που με βοήθησε προσδιορίζοντας την αξία τους.
Από την άλλη αν ήθελες κι εσύ να βοηθήσεις στην εκτίμηση, θα ήμουν υπόχρεως.
Kώστα δεν έγραψα εκτίμηση γιατί θεωρώ ότι είναι αστείο να δώσω εκτίμηση για κάτι που θέλω να το αγοράσω.  Σαρκασμός
Παρόλα αυτά, αφού θα το ανεβάσεις ντε και καλά στο e-bay, θεωρώ ότι τα 120€, για την -κλειστή- Βεργίνα, είναι μια δίκαιη τιμή. Το αν θέλεις να παίξεις 10-15 € πιο πάνω, πιστεύω ότι πάλι καλά είσαι, αλλά δύσκολα κάποιος θα σου δώσει αυτό το ποσό.
Βλέπεις οι συλλέκτες είναι λίγοι και οι περισσότεροι έχουν παραπάνω από 1 Βεργίνα. Είτε ανοικτή, είτε κλειστή. Οπότε δεν θα ανοιχτούν παραπάνω για κάτι που ήδη κατέχουν.

Το ίδιο ισχύει και για όλες τις συλλεκτικές που έχεις ανεβάσει.
Υπάρχουν σε όλες τις συλλογές και πλέον ψάχνεις κάποιους -λίγους- που κυνηγάνε 'θεματικές' ή θέλουν να μαζέψουν στοκ. Αν και πλέον στοκ δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που να θέλει να κάνει...

Αν αλλάξει γνώμη περί e-bay ο φίλος σου, για την Βεργίνα, εδώ είμαι εγώ. Και φυσικά ανάλογα του τι ζητάει.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
riongreece
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #488 στις: Μάιος 27, 2014, 07:29:42 μμ »

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...  Σαρκασμός
Εκτίμηση για κλειστή 'Ατλαντικ' του 5/93, με 50.000 αντίτυπα και κωδικό Φ1Φ3;
Και επίσης εκτίμηση για 'Ναύπακτο', 12/93, κωδικός Φ1Φ9, το 'δύσκολο' τσιπάκι, ανοικτή.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
Καλησπέρα και από μένα.Η ατλάντικ 0103 γραμμή κλειστή βρίσκεται από 130-160 ευρώ.Θανάση αυτή που βρήκες εσύ ήταν φιλική τιμή λόγω της φιλικής τιμής που έδωσες το ζευγαράκι πάτμο μετέωρα:-).Δεν είναι η τιμή της κάρτας 90 ευρώ.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #489 στις: Μάιος 27, 2014, 10:53:38 μμ »

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...  Σαρκασμός
Εκτίμηση για κλειστή 'Ατλαντικ' του 5/93, με 50.000 αντίτυπα και κωδικό Φ1Φ3;
Και επίσης εκτίμηση για 'Ναύπακτο', 12/93, κωδικός Φ1Φ9, το 'δύσκολο' τσιπάκι, ανοικτή.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
Καλησπέρα και από μένα.Η ατλάντικ 0103 γραμμή κλειστή βρίσκεται από 130-160 ευρώ.Θανάση αυτή που βρήκες εσύ ήταν φιλική τιμή λόγω της φιλικής τιμής που έδωσες το ζευγαράκι πάτμο μετέωρα:-).Δεν είναι η τιμή της κάρτας 90 ευρώ.
Μάλιστα...
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Θανάση, ισχύουν όντως τα παραπάνω;
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #490 στις: Μάιος 29, 2014, 07:35:37 μμ »

Όπως τα λέει ο Δημήτρης ειναι
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #491 στις: Μάιος 29, 2014, 10:14:10 μμ »

Η ταπεινή μου άποψη είναι πως το ζητούμενο δεν είναι να το 'παίζουμε' μπασμένοι και να κάνουμε τους άλλους να αισθάνονται κορόιδα, αλλά να προσπαθούμε να προσφέρουμε, ο καθένας όσο και όπου μπορεί, έστω και το ελάχιστο απ' όσα γνωρίζουμε.
Τακτικές του στυλ 'εγώ είμαι μάγκας και ψωνίζω φθηνά επειδή είμαι παλιός στο κουρμπέτι και ξέρω πρόσωπα και καταστάσεις', προσωπικά με αφήνουν όχι μόνο αδιάφορο αλλά με βρίσκουν τελείως στην απέναντι 'όχθη'.
Ο καθένας βέβαια συμπεριφέρεται όπως νομίζει. Αλλωστε μεγάλα παιδιά είμαστε. Και πορευόμαστε όπως έχουμε χαράξει πορεία.
Με πείραξε πολύ το γεγονός ότι κάποιος πήγε να με κοροϊδέψει και να το παίξει εξυπνάκιας.

Οπως και να έχει συνεχίζω, όπως όταν ξεκίνησα. Με έναν συνforumίστα μείον βέβαια, αλλά έτσι είναι η ζωή -μέσα στο Στέκι-.
Στο φινάλε, ρόμπα εδώ μέσα δεν νομίζω να έχω γίνει.....

Καλή μας συνέχεια!
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #492 στις: Μάιος 30, 2014, 07:54:20 πμ »

Καλημέρα Μανώλη
Εγώ λέγοντας ότι αγόρασα φθηνά μια κάρτα δεν το έπαιξα ούτε έξυπνος ούτε μπασμένος. Ίσα ίσα το θεώρησα ευκαιρία αν θέλει να ψαχτεί κι άλλος για τέτοια τιμή. Δεν είναι κακό να αγοράζει κανείς φθηνά. Επίσης δεν είχα καταλάβει ότι η τιμή ήταν χαμηλή λόγω της χαμηλής τιμής που είχα κάνει και εγώ , αυτό δεν είχε διευκρινιστεί στη συναλλαγή και αν έχω κάνει λάθος εγώ ζητώ συγνώμη (απ το Δημήτρη που έχει εξαφανιστεί)

Απ την άλλη μεριά αφού μάλλον πρέπει να πω και τα στραβα για να μην το παίζω έξυπνος ότι αγοράζω φθηνά έχω πληρώσει Lufthansa 500 euro scoop life 350 euro και αν πρέπει να γράψω κι άλλες τιμές να τις γράψω. Κανένας δεν είναι έξυπνος όταν αγοράζει φθηνά η βλάκας όταν χρυσοπληρώνει.

Τέλος πάντων διαπιστώνω ότι οπότε έχω μιλήσει για τιμές η για οτιδήποτε άλλο έχω παρεξηγηθεί . Ακόμα και οι κάρτες που ανεβάζω έχουν ενοχλήσει αρκετούς. Σύντομα τελειώνουν...



Αυτά και πάλι συγνώμη για οποία παρεξήγηση και καλό είναι να λέμε και με ποιον έχουμε θέμα για να λύνεται άμεσα.

Και κάτι που ξέχασα για να μην νομίζει κανένας ότι το παίζω έξυπνος: ξεκίνησα ξανά να ασχολούμαι με κάρτες φέτος τον Ιανουάριο μετά από 15 χρόνια άρα σε καμμιά περίπτωση δεν μπορώ να ξέρω τους κανόνες της αγοράς 100 τα 100
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2014, 08:05:42 πμ από THANEFST6 » Καταγράφηκε
giwrgosk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #493 στις: Μάιος 31, 2014, 11:12:09 μμ »

Γεια σας κι από μένα! Πρόσφατα ανακάλυψα τις τηλεκάρτες που μάζευα μέχρι πριν περίπου 10 χρόνια και ψάχνοντας να βρω αν έχουν κάποια αξία και πώς θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν, έπεσα πάνω στο φόρουμ/στέκι σας το οποίο βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον.
Οι τηλεκάρτες είναι αρκετές (1500-2000) αλλά από ένα γρήγορο πέρασμα δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι αξιόλογο ανάμεσα τους. Είναι όλες ανοιχτές, σε καλή κατάσταση ως επί το πλείστον.
Για να μην τα πολυλογώ, έκανα μια αρχή φωτογραφίζοντας κάποιες με σχετικά μικρά τιράζ χρονολογίας 1993-1998 και είπα να ζητήσω την εκτίμησή σας, επειδή φαντάζομαι ότι οι τιμές που είδα σε κατάλογο και διάφορες σελίδες δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τη σημερίνη πραγματικότητα.

1993: 1 2
1994: 1 2 3 4
1995: 1 2
1996: 1 2 3 4
1997: 1 2 3 4 5 6
1998: 1 2 3 4
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #494 στις: Μάιος 31, 2014, 11:46:11 μμ »

Ωραία κομμάτια.
Ενα 'σπάσιμο' θέλω να δω αν είναι το δύσκολο.
Οι 3 πρώτες τηλεκάρτες είναι αρκετά δυνατές.
Κάνε υπομονή έως αύριο να τις κοιτάξω με την ησυχία μου.
Εκτός αν κάποιος φίλος ή η Δώρα, με προλάβει.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences