Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:52:35 πμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 488089 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 11:50:51 πμ »

Μιχάλη τις 2 πρώτες (Δημόκριτος & Θεσσαλικό άτι), να τις υπολογίζεις γύρω στα 3€ η κάθε μία.
Βαριά 3,5€.
Οι υπόλοιπες είναι απλές.
Θέλω μόνο να μου πείς ολόκληρο το serial number στην τηλεκάρτα που βρίσκεται στην 4 φωτογραφία και στο πίσω μέρος έχει το πορτοφόλι.
Δεν μπορώ να τον διακρίνω καλά.
Ισως είναι ο καλός κωδικός.


Ο κωδικός είναι: 2100705273
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Με εκτίμηση.
Να ξέρετε ότι έχω πολλές ακόμα που θα τις ανεβάζω σιγά σιγά. ¨οταν βρίσκω την ευκαιρία.
Μη νομίζετε ότι θα μου ξεφύγετε τόσο εύκολα! Σαρκασμός Τώρα που σας βρήκα......που θα πάει...θα
μάθω και την τηλεκάρτα.
Στο χωριό μου λένε μια παροιμία. ''Τώρα που βρήκαμε παπά.....να θάψουμε πεντέξι'' Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 11:35:55 μμ »

Μιχάλη, συγνώμη για την αναστάτωση, η συγκεκριμένη τηλεκάρτα δεν έχει εύκολο και δύσκολο κωδικό, έχει μόνο 1 κωδικό...
Μπερδεύτηκα εγώ.
Maximum 1€.

Οποτε μπορέσεις, ανέβασε και τις υπόλοιπες.
Θα είμαι πιο προσεκτικός τις επόμενες φορές.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 08:01:57 μμ »

Καμία αναστάτωση. Το χόμπι μας κάνουμε άλλωστε και το ευχαριστιέμαι!!!!
Συνεχίζω με τη χρονιά του 1995.
Οι διπλές κάρτες που έχω,έχουν άλλο κωδικό. Επίσης να ρωτήσω; Οι συνεχόμενες αριθμητικά κάρτες,
έχουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον; Έχω δυο με συνεχόμενα νούμερα στις φωτό.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #183 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 08:05:43 μμ »

και οι υπόλοιπες
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 10:17:19 μμ »

καλησπερα!εριξα μια ματια στις καρτες σου και δυστηχως οι περισσοτερες απο αυτες ειναι κοινες!
απο αυτες που μπορεις να ξεχωρισεις ως λιγο πιο ακριβες ειναι η marlboro και η εμπορικη τραπεζα με τα 50.000
οπως θα ηθελα να δεις την καρτα με το δασος επειδη δεν φαινετε ο κωδικος της αν ειναι ο 2110 ειναι πιο ακριβως απο τον 2109.
τελος για τους συνεχωμενους κωδ να σου πω οτι η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι κατι το ιδιετερο!!!
εχω δει προσπαθεια σε σαιτ να τις πουλησουν σαν κατι ιδιετερο αλλα εχουν μεινει απουλητες!!!
αυτα απο μενα αλλα περιμενε να σου πουν και τα αλλα παιδια την γνωμη τους μηπως και μου ξεφυγε εμενα κατι που δεν το ειδα!!
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 10:48:27 μμ »

Μιχάλη, θα συμφωνήσω με την Δώρα.
Δεν είδα κάποιο κομμάτι 'δύσκολο'.
Στο Καστελόριζο, αν ο κωδικός (τα πρώτα 4 ψηφία) είναι ο 3101-, τότε υπολόγιζε γύρω στα 2€.
Οσον αφορά τα συνεχόμενα νούμερα, εκτός το οτι πρόκειται για ανοικτές τηλεκάρτες, δεν νομίζω οτι υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον απο τους συλλέκτες για τέτοιες περιπτώσεις.
Οντως σε πολλά site ζητάνε πολλά χρήματα για συνεχόμενες αριθμήσεις, και σε πιο δύσκολες τηλεκάρτες απο την δική σου, αλλα δεν έχω παρατηρήσει κίνηση. Παραμένουν, εδω και πολύ καιρό, -ακόμα- προς διάθεση.
Καταγράφηκε
καρτάκιας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 165


Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 04:20:43 μμ »

Παιδια η τριπλετες οπως τις λεμε εμεις η συλλεκτες
αξιζουν μονο στους δυσκολους κωδικους.
Μανωλη θα σου στηλω φωτο για να καταλαβετε.
π.χπλυντιριο ΑΕG Φ127-0127-Φ127.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:09:02 πμ »

Τι έχετε να σχολιάσετε για αυτή τη κλειστή χιλιάρα του '93 χωρίς αριθμό;
Έχουν βρεθεί πολλές;
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:51:03 πμ »

καλημερα!!την μεγαλωσα λιγο για να φανει καλυτερα οτι λειπει ο κωδ!εγω παντως δεν εχω δει πουθενα την συγκεκριμενη χωρις κωδ!!μπραβο πολυ ωραια καρτα να την χαιρεσε!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 04:02:11 μμ »

καλημερα!!την μεγαλωσα λιγο για να φανει καλυτερα οτι λειπει ο κωδ!εγω παντως δεν εχω δει πουθενα την συγκεκριμενη χωρις κωδ!!μπραβο πολυ ωραια καρτα να την χαιρεσε!!  Χαμόγελο

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Μερικά σφάλματα που έχω στη συλλογή μου και κάτι δύσκολους κωδικούς θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω, μετά την απάντησή στο επόμενο μήνυμά μου!
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 04:06:25 μμ »

Για να γίνει η συζήτηση λίγο πιο... εγκυκλοπαιδική Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ξέρει κανένας να γράψει για τα σπασίματα της Aegean airlines, των καρτών που κυκλοφόρησαν Σεπτέμβρη 1999;
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:57:33 μμ »

Τι έχετε να σχολιάσετε για αυτή τη κλειστή χιλιάρα του '93 χωρίς αριθμό;
Έχουν βρεθεί πολλές;
Λοιπόν...
Πρόκειτε για την Εθνοκάρτα νούμερο 3, όπως αναφέρεται στον κατάλογο του Μ.Γ., έκδοση του 05/93, σε 50.000 αντίτυπα και 2 κωδικούς. Τον 1000- και τον 1ΦΦΦ.
Οι τιμές είναι μπερδεμένες στον κατάλογο και δεν μπορώ με σιγουριά να πώ ποιός κωδικός έχει τα περισσότερα και ποιός τα λιγότερα αντίτυπα. Μάλλον όμως η πίτα είναι μοιρασμένη.
Τώρα το οτι δεν υπάρχει κωδικός, προσωπικά 2 πράγματα μου έρχονται στο μυαλό.
Η' οτι είναι ενα πολύ καλό σφάλμα, ή οτι είναι πλαστή.
Θα μου πείτε αφού η τηλεκάρτα είναι κλειστή, πώς γίνεται να έχει σβηστεί ο κωδικός...
Θα σας απαντήσω λοιπόν οτι μπορεί να ξανα-κλείστηκε η τηλεκάρτα. Είναι κάτι που γινότανε πολλές φορές στο παρελθόν. Οπως έχω ξαναγράψει, υπάρχουν τρόποι να δούμε αν μια κλειστή τηλεκάρτα είναι όντως κλειστή ή έχει ξανα-κλειστεί.
Minos, δεν υπονοώ τίποτα! Γράφω 2 λογικά, θεωρώ, σενάρια για την συγκεκριμένη τηλεκάρτα.
Αν πάντως είναι σφάλμα, τότε μιλάμε για αρκετά λεφτά...
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:00:54 μμ »

Για να γίνει η συζήτηση λίγο πιο... εγκυκλοπαιδική Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ξέρει κανένας να γράψει για τα σπασίματα της Aegean airlines, των καρτών που κυκλοφόρησαν Σεπτέμβρη 1999;
Αναφέρεσαι στην έκδοση των 5 τηλεκαρτών του 9/99.
Εχω την εντύπωση πως κάπου έχω ξαναδιαβάσει για σπασίματα στις συγκεκριμένες τηλεκάρτες, αλλα δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.
Ισως κάποιος άλλος/άλλη να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:56:59 μμ »

Τι έχετε να σχολιάσετε για αυτή τη κλειστή χιλιάρα του '93 χωρίς αριθμό;
Έχουν βρεθεί πολλές;
Λοιπόν...
Πρόκειτε για την Εθνοκάρτα νούμερο 3, όπως αναφέρεται στον κατάλογο του Μ.Γ., έκδοση του 05/93, σε 50.000 αντίτυπα και 2 κωδικούς. Τον 1000- και τον 1ΦΦΦ.
Οι τιμές είναι μπερδεμένες στον κατάλογο και δεν μπορώ με σιγουριά να πώ ποιός κωδικός έχει τα περισσότερα και ποιός τα λιγότερα αντίτυπα. Μάλλον όμως η πίτα είναι μοιρασμένη.
Τώρα το οτι δεν υπάρχει κωδικός, προσωπικά 2 πράγματα μου έρχονται στο μυαλό.
Η' οτι είναι ενα πολύ καλό σφάλμα, ή οτι είναι πλαστή.
Θα μου πείτε αφού η τηλεκάρτα είναι κλειστή, πώς γίνεται να έχει σβηστεί ο κωδικός...
Θα σας απαντήσω λοιπόν οτι μπορεί να ξανα-κλείστηκε η τηλεκάρτα. Είναι κάτι που γινότανε πολλές φορές στο παρελθόν. Οπως έχω ξαναγράψει, υπάρχουν τρόποι να δούμε αν μια κλειστή τηλεκάρτα είναι όντως κλειστή ή έχει ξανα-κλειστεί.
Minos, δεν υπονοώ τίποτα! Γράφω 2 λογικά, θεωρώ, σενάρια για την συγκεκριμένη τηλεκάρτα.
Αν πάντως είναι σφάλμα, τότε μιλάμε για αρκετά λεφτά...


Για να διευκολύνω τη κατάσταση σου αναφέρω ότι τη ξετρύπωσα όταν ήταν σε κυκλοφορία από κουτί σε επαρχιακό γραφείο του ΟΤΕ! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 12:03:55 πμ »

Αρα μιλάμε για σφάλμα, σωστά;
Λογικά, ίσως είναι μοναδικό κομμάτι στην συγκεκριμένη έκδοση, αλλα θα υπάρχουν πολλές παρόμοιες περιπτώσεις. Συμφωνείς;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences