Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 06:36:41 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 482176 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 25, 2013, 08:01:54 πμ »

Ανοίγω ένα καινούργιο θέμα γιατί η εμπειρία μου στο Στέκι τον -λίγο- καιρό που είμαι στην παρέα σας, μου δείχνει οτι χρειάζεται να υπάρχει.

Κατα καιρούς λαμβάνω pm απο διάφορους χρήστες που θέλουν να πουλήσουν είτε μεμονομένες τηλεκάρτες, είτε ολόκληρες συλλογές.
Δυστυχώς όμως τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζουν ούτε τί έχουν, ούτε πόσο κοστολογείται αυτο που έχουν και θεωρούν, λανθασμένα, οτι κρατούν στα χέρια τους μια μικρή περιουσία...
Οταν προσπαθώ να τους προσγειώσω στην πραγματικότητα του σήμερα, νομίζουν οτι θέλω να τους πάρω τα κομμάτια τους τσάμπα.
Στα διάφορα site που υπάρχουν με αγοραπωλησίες τηλεκαρτών, κατα καιρούς διαβάζω τα απίστευτα.
Ο καθένας ονομάζει συλλεκτικό και σπάνιο οποιοδήποτε κομμάτι έχει λίγα αντίτυπα και ζητάει με μια τηλεκάρτα να ξεπληρώσει το στεγαστικό του δάνειο. Στην τυχόν ερώτηση σας γιατί το κάνουν αυτό, αφου η αξία είναι στι στο 1/1000 απο αυτά που ζητάνε, η απαντησή μου είναι οτι περιμένουν το κορόϊδο...

Εδω λοιπόν θα δοθεί η ευκαιρία να δεί ο καθένας τί αξίζει το κομμάτι που έχει ή η συλλογή που θέλει να πουλήσει, αφου παραπάνω του ενός χρήστες, με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, θα απαντούν.
Δεν είναι απαραίτητο να πουλήσει κάποιος, ας ρωτήσει για να ξέρει πόσο κοστολογείται αυτό που έχει ή ακόμα ας ρωτήσει και απο περιέργεια.

Προσωπικά δεν θα απαντήσω για εκτίμηση σε κανένα άλλο θέμα, παρα μόνο οτι μπαίνει σε αυτό εδώ.



Υ.Γ. Για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση, το θέμα που άνοιξα δεν έχει ουδεμία σχέση με τον χρήστη     gingerm και το pm που μου έστειλε.


 
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2013, 09:04:08 πμ »

και γω απο μερια μου πιστευω να βοηθησει το θεμα που ανοιξε ο μανωλης τους <καινουργιους> που μπαινουν στο στεκι και ρωτανε για την συλλογη τους!
θα ακουλουθησω και γω λοιπων και θα απανταω μονο ερωτησεις απο δω και θα προσπαθησω οπως παντα καλοπροαιρετα να δωσω τις συμβουλες και τις εκτιμησεις μου με τα λιγα που ξερω γυρω απο τις τηλεκαρτες!!!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2013, 03:08:59 μμ »

καλησπερα αποστολε!!!!καλως ηρθες στο στεκι και σου ευχομαι να μεινεις στην παρεα μας και δεν θα βγεις χαμενος.οσο αφορα τωρα την συλλογη σου με τις τηλεκαρτες το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να τις βγαλεις φωτογραφιες και να τις ανεβασεις εδω να τις δουμε και θα σου πουμε τι και κατα ποσο αξιζουν!προσεξε μονο μην τις βγαλεις ολες μαζι.βγαζε τις 10-10 που αν γινετε να τις παρεις οσο πιο κοντα γινετε για να μπορεσουμε να τις δουμε και να τις ξεχωρισουμε ποιες ειναι!αν δεν ξερεις να ανεβαζεις φωτογραφιες εδω,αν ψαξεις λιγο τα παιδια εχουν ανεβασει τροπους και τα αναλυουν ολα!δεν ειναι δυσκολο!!!
ανεβασε τις φωτογραφιες και τα ξαναλεμε!!
Υ.Γ αν δυσκολευεσαι να βρεις πως τις ανεβαζουν η δεν καταλαβαινεις οπως τα γραφουν πες το και θα δουμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε!!!
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2013, 03:14:30 μμ »

καλησπερα....καινουργιος στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα...μπηκα εχθες κυριως  για την συλλογη με γραμματοσημα του πατερα....διαβασα-εμαθα....βρηκα σημερα ομως μια συλλογη της μανας μου απο τηλεκαρτες...γυρω στις 50 ειναι αλλα δεν ξερω τιποτα απο τηλεκαρτες....εχει τοσα νουμερα επανω και δεν ξερω τι συμβολιζει το καθενα...αν μπορειτε να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμων!!

Καλησπέρα Αποστόλη για να ανεβάσεις φώτο μπες εδώ:  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0
Φιλικά Βασίλης  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2013, 09:42:31 μμ »

καλησπερα....καινουργιος στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα...μπηκα εχθες κυριως  για την συλλογη με γραμματοσημα του πατερα....διαβασα-εμαθα....βρηκα σημερα ομως μια συλλογη της μανας μου απο τηλεκαρτες...γυρω στις 50 ειναι αλλα δεν ξερω τιποτα απο τηλεκαρτες....εχει τοσα νουμερα επανω και δεν ξερω τι συμβολιζει το καθενα...αν μπορειτε να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμων!!

Καλησπέρα Αποστόλη και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Χαίρομαι που το 1ο σου post αφορούσε τις τηλεκάρτες..  Σαρκασμός
Εχεις δίκιο για τα πολλά νούμερα, αλλα για να δεις οτι τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο, 99,99% (χωρίς καμία υπερβολή) μόνο τα 4 πρώτα έχουν σημασία. Και μάλιστα στις παλαιότερες τηλεκάρτες αυτοί οι αριθμοί είχαν κενό απο τους υπόλοιπους αριθμούς.
Παράδειγμα.
Στις παρακάτω κάρτες φαίνεται ξεκάθαρα οτι ο κωδικός για τις 2 κάρτες είναι ο '0124'.
Σωστά. Αλλα...! Βλέπεις οτι στην 2η φωτογραφία το 'Ο' έχει μία γραμμή, κάτι σαν 'Φ'. Αυτή η γραμμή μας δέίχνει οτι η συγκεκριμένη τηλεκάρτα έχει 2 κωδικούς, τον Ο124 και τον Φ124. Με διαφορετικό τιράζ ο κάθε κωδικός, αρα και διαφορετική αξία.  Κλείσιμο ματιού

Αλλο παράδειγμα.
Παρακάτω έχουμε συνεχόμενη αρίθμηση. Δηλαδή ο κωδικός δέν ξεχωρίζει απο την αρίθμηση της κάρτας.
Αλλα, όπως έγραψα και παραπάνω, τα πρώτα 4 ψηφία μας δείχνουν τον κωδικό.
Στην συγκεκριμένη τηλεκάρτα, ο κωδικός είναι ο '2116'.



Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις τί παίζει με τους κωδικούς.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2013, 09:45:23 μμ »

Καλησπέρα Αποστόλη για να ανεβάσεις φώτο μπες εδώ:  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0
Φιλικά Βασίλης  Χαμόγελο Χαμόγελο

Σιγά μην δεν έκανες την καλή σου πράξη!  Σαρκασμός

Μπράβο Βασίλη για την βοήθεια που πάντα προσφέρεις!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2013, 09:58:09 μμ »

πολυ καλο το παραδειγμα με τους κωδ μανωλη!!!ελπιζω να βοηθησει τον φιλο μας αποστολο και να καταλαβει πονω κατω πως ειναι με τους κωδ!!!
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2013, 09:59:13 μμ »

αφού και οι δυό λένε 72000, αυτό δεν είναι το τιράζ τους? sorry είμαι άσχετος, αλλά μάζευα αρκετές το 98 με 2002, και τις ξέθαψα και τις χαζεύω. αυτές με το Φ είναι οι σπάνιες?
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:02:52 μμ »

αυτη η καρτα εχει βγει σε 72.000 αντυτιπα.αλλα με τον ενα κωδ εχει βγει π.χ 12.000 και με τον αλλον 60.000!
αρα αυτος ο κωδ που εχει βγει 12.000 ειναι πιο σπανιος απο τον αλλον!!
σου εφερα ενα παραδειγμα περιπου πως παει!!!δεν ειναι παντα ο Φ σπανιος,μπορει να ειναι ο 0 χωρις γραμμη!
για να το δεις βεβαια αυτο θα πρεπει να εχεις καταλογο.χωρις αυτον δεν μπορεις να ξερεις ποιος κωδ ειναι σπανιος και ποιος απλος!!εκτος και αν ρωτας εδω εμας!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:05:23 μμ »

και ο κατάλογος παίζει στο internet...?sorry αν έχει αναφερθεί παλιότερα...
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:08:14 μμ »

από τον κατάλογο βγάζε περίπου 60-70 % των αξιών..Δεν είναι kraus .

http://www.retrovisions.gr/inv/topic/6484-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%8E%CE%BD-1992-2004/
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:08:19 μμ »

"Παρακάτω έχουμε συνεχόμενη αρίθμηση. Δηλαδή ο κωδικός δέν ξεχωρίζει απο την αρίθμηση της κάρτας.
Αλλα, όπως έγραψα και παραπάνω, τα πρώτα 4 ψηφία μας δείχνουν τον κωδικό.
Στην συγκεκριμένη τηλεκάρτα, ο κωδικός είναι ο '2116'."

 Αυτό το σημείο δεν το κατάλαβα..  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:11:27 μμ »

[qu και οι δυό λένε 72000, αυτό δεν είναι το τιράζ τους? sorry είμαι άσχετος, αλλά μάζευα αρκετές το 98 με 2002, και τις ξέθαψα και τις χαζεύω. αυτές με το Φ είναι οι σπάνιες?
[/quote]
Αν προσέξεις, γράφω: 'με διαφορετικό τιράζ ο κάθε κωδικός'. Οχι με διαφορετικό τιράζ η κάθε τηλεκάρτα.  Κλείσιμο ματιού
Η τηλεκάρτα βγήκε με 72000 αντίτυπα, αλλα με 2 'εκδόσεις'. Την Ο124 και την Φ124.
Κατανοητό έτσι;
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:13:51 μμ »

[qu και οι δυό λένε 72000, αυτό δεν είναι το τιράζ τους? sorry είμαι άσχετος, αλλά μάζευα αρκετές το 98 με 2002, και τις ξέθαψα και τις χαζεύω. αυτές με το Φ είναι οι σπάνιες?
Αν προσέξεις, γράφω: 'με διαφορετικό τιράζ ο κάθε κωδικός'. Οχι με διαφορετικό τιράζ η κάθε τηλεκάρτα.  Κλείσιμο ματιού
Η τηλεκάρτα βγήκε με 72000 αντίτυπα, αλλα με 2 'εκδόσεις'. Την Ο124 και την Φ124.
Κατανοητό έτσι;
[/quote]

yes, thanks. κατεβάζω κατάλογο, κάνω έκπτωση 70%, έχω την τιμή μου...
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:14:03 μμ »

"Παρακάτω έχουμε συνεχόμενη αρίθμηση. Δηλαδή ο κωδικός δέν ξεχωρίζει απο την αρίθμηση της κάρτας.
Αλλα, όπως έγραψα και παραπάνω, τα πρώτα 4 ψηφία μας δείχνουν τον κωδικό.
Στην συγκεκριμένη τηλεκάρτα, ο κωδικός είναι ο '2116'."

 Αυτό το σημείο δεν το κατάλαβα..  Στριφογύρισμα ματιών

γιωργο αν κοιταξεις τις φωτογραφιες που ανεβασε ο μανωλης θα δεις οτι οι 2 καρτες εχουν και διαφορετικους κωδ.δηλαδη η πρωτες καρτες εχουν το 0124 κενο 3243241 π.χ και η δευτερη καρτα εχει το 2116 χωρις κενο κολημενα τα αλλα ψηφια.ηθελε λοιπων να δειξει οτι και στις 2 αυτες περιπτωσεις αυτο που μετραει ειναι τα 4 πρωτα ψηφια!!!και οχι αν εχει κενο η ειναι συνεχομενο ο κωδ!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo