Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:12:03 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 EURO 2003!!  (Αναγνώστηκε 51004 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 12:45:38 μμ »

Αγαπητοί φίλοι, δεν σας κίνησε την απορία ότι τυπώθηκαν 14000 κέρματα των 20 ΕΥΡΟ και δεν διατέθηκε ούτε ένα προς πώληση στο κοινό όπως έχει υποχρέωση η ΤΤΕ. Το 1993 όταν κυκλοφόρησε το χρυσό νόμισμα των 20.000 ΔΡΧ. ένα μέρος διετέθη στο κοινό (περίπου 350 τεμάχια) και τα υπόλοιπα 650 τα μοιράσανε σε στρατιωτικούς και στον εαυτό τους, με την πρόφαση ότι είναι θέμα  στρατιωτικό !!!!!

Και ο ποιώ ανίδεος γνωρίζει ότι τα αναμνηστικά νομίσματα εκδίδονται για να κυκλοφορήσουν στο κοινό, και έτσι το κράτος να εισπράξει ζεστό χρήμα, εάν για κάποιων λόγο ματαιωθεί η κυκλοφορία τους, τότε έχει υποχρέωση η ΤΤΕ να τα λιώσει,

Επειδή όμως ζούμε στο Ελλαδισταν όπου η κάθε συντεχνία κοιτάει να τα κονομήσει αδιαφορώντας για το κοινωνικό σύνολο σκέφτηκαν την παγκόσμια πρωτοτυπία να τυπώσουν επίσημο νόμισμα και να το μοιράσουν μεταξύ τους, όπως πολλή θα γνωρίζεται η έκδοση νομίσματος μεταξύ κρατών της ΕΕ διέπετε από κανόνες που θεσπίστηκαν από την οικονομική επιτροπή της ΕΕ το 1999.

Οι αντιρρήσεις μου σχετικά με το εάν είναι νόμισμα η μετάλλιο, έχουν να κάνουν με τους παραπάνω λόγους,
θα ήθελα λοιπόν κάποιος να παρουσιάσει την εγκύκλιο του υπουργείου οικονομικών με τις προϋποθέσεις έκδοσης αυτού του νομίσματος, διότι εγώ θεωρό ότι έγινε απάτη, και θα πρέπει να επέμβει εισαγκελέας (τη λέω τώρα εδώ επί 20 χρόνια στέλνανε πλαστά στοιχεία στην Ε.Ο.Κ και δεν ίδρωνε το αυτή τους για τις μελλοντικές επιπτώσεις) θα κωλώσουν για 7000 νομίσματα.   

Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω ότι συλλεκτικό αντικείμενο είναι κάποιο νόμισμα που κυκλοφόρησε στο κοινό, και έχει μικρό τιράζ, είτε για διαφόρους λόγους έχουν απομείνει ελάχιστα κομμάτια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 01:02:58 μμ »

Κυριε Νικο ο καθενας μας εδω λεει ελευθερα τις αποψεις του και διατυπωνει την γνωμη του!!Πολυ σωστα ολα αυτα που λετε και οι ανησυχιες-ερωτηματικα που εχετε!!Υπαρχουν και αλλα... Καταρχην ενα αλλο ευλογο ερωτημα ειναι γιατι απο τα 14000 τμχ ενω δοθηκαν τα 7000 τμχ σε αξιωματουχους  τα υπολοιπα 7000 παραμενουν ακομα στην τραπεζα!!Αυτα τα 7000 τμχ επρεπε να διατεθουν στο κοινο προς πωληση!!Γιατι δεν διατεθηκαν?? Ποιο ειναι το μελλον τους?? (Παραμενουν ακομα στην τραπεζα) Μηπως λιγα λιγα βγαινουν απο καμια <πισω πορτα> σε υψηλες τιμες και τα λεφτα τα επικαρπωνοντε καποιοι επιτηδειοι??Πολλα ειναι τα <παραξενα> αυτου του νομισματος αλλα πιστευω οτι αυτα τα παραξενα δεν το κανουν μεταλλιο αλλα παραμενει νομισμα και μαλιστα κυκλοφοριας βαση της ανακοινωσης της τραπεζης!!
Υ.Γ Ενα σεναριο που φοβαμε μηπως δημιουργηθει μελοντικα ειναι το παρακατω.... Να πουληθουν αρκετα κομματια που ισως εχουν βγει απο την τραπεζα μεσω της πισω πορτας σε υψηλες τιμες και μετα να πει η τραπεζα βγαζω τα εναπομειναντα κομματια στην τιμη ΑΥΤΗ Π.Χ 200 ευρω και καποιοι να τα εχουν πληρωσει χαβιαρι!!
Ενα αλλο σεναριο ειναι να πουν οτι πανε για λιωσιμο και τα εναπομειναντα 7000 τμχ να διπλασιαστη η τιμη τους!!

Αντε αποφασισε τωρα πιον δρομο θα ακολουθησεις Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 02:04:58 μμ »

Φίλε Γιώργο, νόμισμα κυκλοφορίας που δεν κυκλοφόρησε ποτέ, πρώτη φορά το ακούω !!!!!  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 02:16:56 μμ »

Φίλε Γιώργο, νόμισμα κυκλοφορίας που δεν κυκλοφόρησε ποτέ, πρώτη φορά το ακούω !!!!!  Απορία Απορία Απορία
Κυριε Νικο κακος ισως χρησημοποιησα τον ορο νομισμα κυκλοφοριας ... Ποιο καλα αρμοζει αυτο που λεει η τραπεζα <<  τα συλλεκτικά κέρματα αποτελούν νόμιμo χρήμα μόνο στη χώρα έκδοσής τους>> Λεγοντας λοιπον <νομιμο χρημα> ταυτοχρονα σημαινει οτι οποιος το εχει στην κατοχή του (μιλωντας παντα για το συγκεκριμενο 20ευρω) μπορει να παει να κανει την οποιαδηποτε συναλλαγη Π.Χ σε μια τραπεζα και να του το κρατησουν σαν 20 ευρω!!! Ασχετως δε οτι αυτο δεν συμφαιρει κανεναν διοτι η ΑΓΟΡΑΙΑ αξια του ειναι πολυ παραπανω της ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
maria-dimitris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 02:31:56 μμ »

Θα απαντήσω και εγώ με την σειρά μου στον κ Νίκο ότι αν δεν γνωρίζει κάτι καλύτερα να μην το αναφέρει.Το νόμισμα δεν είναι κυκλοφορίας , είναι ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ( ΑΝΤΑΛΛΑΞΙΜΟ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ) , όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Το οτι έχουν μείνει στην τράπεζα της Ελλάδος 7.000 κομμάτια δεν μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει κατά πόσο  είναι σωστό ή λάθος, ή είναι ένα παραμύθι που διαδώσανε όσοι δεν κατάφεραν να το βρούνε, όπως έχει γίνει στο παρελθόν με άλλα συλλεκτικά κομμάτια από διάφορα είδη. Η τράπεζα της Ελλάδος δεν έχει καμία υποχρέωση να δώσει στο κοινό, ούτε να λογοδοτήσει σε κανέναν συλλέκτη διότι δεν έχει συλλεκτικό τμήμα με εγγεγραμμένα μέλη , συλλέκτες , όπως για παράδειγμα έχει ο ΟΤΕ. Σχετικά με αυτό που έγραψε ο κ. Γιώργος , μήπως πουλήσει αργότερα όσα κομμάτια έχουν μείνει ή τα λιώσει , δεν πρόκειτε να ισχύσει τίποτα άπό τα δύο , γιατί η τράπεζα τα χρησιμοποιεί ακόμα και σήμερα ως δώρο (χωρίς πληρωμή) όπου αυτή κρίνει οτι πρέπει να τα δώσει.Εγώ πήρα 2 χωρίς να πληρώσω και χωρίς να βάλω μέσον. Καλό θα είναι να προσέχει ο καθένας τί  γράφει εδώ μέσα και σε κάθε άλλο forum , να μην παραπλανεί τους συλλέκτες γιατί πίσω άπό κάθε ψευδόνυμο ή όνομα δεν ξέρουμε ποιός μπορεί να υπάρχει. Καλή σας μέρα , ΜΑΡΙΑ- ΔΗΜΗΤΡΗΣ ....

Όσα δεν φτάνει η αλεπού , τα κάνει κρεμαστάρια....  
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 02:55:40 μμ »

Αγαπητη Μαρια & Δημητρη το τιραζ δεν το βγαλανε καποιοι απο το μυαλο τους αναφερθηκε σε αρκετες βιβλιογραφιες μεχρι σημερα και σας αναφερω επιγραμματικα την μια Π.Χ Καραμιτσος!! Το τιραζ πιστευω πρεπει να αναφερετε πανω στο πιστοποιητικο αλλα δυστηχως στην δημοπρασια σας δεν το ξεδιπλωσατε να το δουμε!!Μου εκανε εντυπωση ομως αυτο που αναφερατε λιγο πιο κατω ---> Σχετικά με αυτό που έγραψε ο κ. Γιώργος , μήπως πουλήσει αργότερα όσα κομμάτια έχουν μείνει ή τα λιώσει , δεν πρόκειτε να ισχύσει τίποτα άπό τα δύο , γιατί η τράπεζα τα χρησιμοποιεί ακόμα και σήμερα ως δώρο (χωρίς πληρωμή) όπου αυτή κρίνει οτι πρέπει να τα δώσει.>
Με λιγα λογια καταλαβενω οτι ολα τα νομισματα διατιθοντε απο το 2003 εως και σημερα σε οποιον θελει η τραπεζα!! Και αυτο παραξενο δεν ειναι?? Το συλλεκτικο κοινο δλδ να μην εχει ποτε την δυνατοτητα να αποκτηση αυτο το νομισμα και να το εχει ο καθε <σπουδαιος> που κρινει η τραπεζα που αν του δωσεις να κρατηση στα χερια του ενα Ιονικο νομισμα του 1819-20 ισως σου πει οτι δεν ξερει τι ειναι?? Αυτο απο μερους μου δεν το βλεπω σωστο..... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
maria-dimitris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 03:21:03 μμ »

Το πιστοποιητικό του νομίσματος δεν αναφέρει πάνω τιραζ όπως δεν αναφέρουνε τα πιο πολλά πιστοποιητικά ελληνικών αναμνηστικων νομισμάτων.  Όσο για το συλλεκτικό κοινό που αναφέρετε φίλε Γιώργο , εδώ και πάρα πολλά χρόνια,΄είχανε ζητήσει πολλοί από την τράπεζα της Ελλάδος να φτιάξει ενα συλλεκτικό τμήμα με εγγεγραμμένουσ συλλέκτες (μέλη) . Δεν το έχει κάνει  και πιστεύω οτι δεν θα το κάνει.Γιατί όπως αναφέρετε και εσείς δεν την ενδιαφέρει ο συλλέκτης αλλά το τί θα βγάλει σαν τράπεζα. Όταν βγάζει μια σειρα σε 30.000 κομμάτια και εξαντλήτε και μετά βγαζει και δεύτερη και τρίτη με το ίδιο αποτέλεσμα , ξαφνικά βγάζει άλλη μια με 10.000 ή με 5.000 . Ενδιαφέρει την τράπεζα λοιπόν πού , πώς και αν θα το βρουνε οι υπόλοιποι?
Σίγουρα είναι ΑΔΙΚΟ  αλλά η τράπεζα είναι επιχείρηση και κάνει ότι και όπως νομίζει αυτή σωστό με μόνο σκοπό το κερδος.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 04:06:13 μμ »

Αγαπητή Μαρία & Δημήτρη, από την οργή των γραφομένων σου βγάζω το συμπέρασμα ότι είσαι υπάλληλος της τραπέζης, εάν όχι διόρθωσε με. Επειδή αναφέρεσαι σε εμένα προσωπικά σε πληροφορώ ότι ασχολούμαι με τα συλλεκτικά επί 40 χρόνια, συνεπώς γνωρίζω πολύ καλά τη είναι νόμισμα κυκλοφορίας και τη είναι αναμνηστικό, η ένσταση η δική μου είναι πώς εδόθη εντολή να κυκλοφορήσει ένα επίσημο αναμνηστικό νόμισμα, και αυτό να καταλήξει σαν δώρο σε στελέχη της τράπεζας και σε εξέχοντα άτομα.  Όπως γράφεις η  τράπεζα της Ελλάδος δεν έχει καμία υποχρέωση να δώσει στο κοινό, ούτε να λογοδοτήσει σε κανέναν συλλέκτη, Αγαπητέ η τράπεζα της Ελλάδος δεν είναι επιχείρηση, είναι ο κατεξοχήν φορέας της οικονομικής πολιτικής της χώρας, και λογοδοτεί στην βουλή των Ελλήνων, που με την σειρά της λογοδοτεί στον Ελληνικό Λαό.

Συμπέρασμα:  Για μένα νόμισμα που δεν κυκλοφόρησε απευθείας στο κοινό δεν υφίσταται, νομίζω ότι εδώ είναι δημόσιο forum και ο καθένας μπορεί να εκφέρει τη γνώμη του ελεύθερα, δεν νομίζω ότι κάποιος έχει την πρόθεση να παραπλανήσει το κοινό.   

ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
Νομισματική Πολιτική
Συμμετέχει στη χάραξη της ενιαίας νομισματικής πολιτικής της ζώνης του ευρώ και την εφαρμόζει στην Ελλάδα, σύμφωνα με τις κατευθυντήριες γραμμές και τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ). Η Τράπεζα διενεργεί πράξεις νομισματικής πολιτικής κατά τις οποίες κυρίως παρέχει ρευστότητα στα εγχώρια πιστωτικά ιδρύματα (πράξεις κύριας και πιο μακροπρόθεσμης αναχρηματοδότησης). Επίσης, παρέχει πάγιες διευκολύνσεις οριακής χρηματοδότησης και αποδοχής καταθέσεων στα πιστωτικά ιδρύματα για τη χορήγηση και απορρόφηση ρευστότητας, αντιστοίχως. Τέλος, διατηρεί τους λογαριασμούς στους οποίους κατατίθενται τα ελάχιστα αποθεματικά από τις τράπεζες που δραστηριοποιούνται στη χώρα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 07:29:42 μμ »

Είχα πει ότι θα ασχοληθώ με τη συλλογή μου, αλλά... θα πρέπει να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους...

Αυτή η καραμέλα, ότι η Τράπεζα της Ελλάδος είναι ιδιωτικό μαγαζί που κάνει ό,τι γουστάρει και κοιτάει μόνο το κέρδος της... να καταργηθεί.

Πρώτα από όλα, όπως σημειώνει και ο κ. Νίκος Chrysos είναι δημόσιο ίδρυμα που υπάρχει για το κράτος και όχι για τον εαυτό της.

Από εκεί και πέρα και ως μετοχική εταιρεία είναι υποχρεωμένη να παράγει κέρδη για τους μετόχους της και όχι για τους υπαλλήλους της και τους συγγενείς και φίλους.

Σε απλά ελληνικά: Πόσα βγάζουν ο ΟΤΕ και τα ΕΛΤΑ από τα συλλεκτικά, πόσα βγάζουν οι μέτοχοί τους και πόσα το κράτος; (Απάντηση: κάμποσα)

Πόσα βγάζουν οι υπάλληλοι του ΟΤΕ και των ΕΛΤΑ από τα συλλεκτικά; (Απάντηση: λίγα > με εξαίρεση την υπόθεση Σαμπάνη που ήταν μια φορά στα 20 χρόνια).

Πόσα βγάζει η ΤτΕ, οι μέτοχοί της και το κράτος από τα συλλεκτικά και πόσα βγάζουν οι υπάλληλοί της;;;;

Συγκεκριμένα: Από τη χρυσή δραχμή, πόσα κέρδισαν οι μέτοχοι και το κράτος και πόσα οι υπάλληλοι;;; (Απάντηση: οι μέτοχοι και το κράτος κάμποσα, οι υπάλληλοι τίποτα.)

Από το 20ευρο που συζητάμε, πόσα έχασαν οι μέτοχοι;

Πού βρήκε τέτοια δικαιώματα η ΤτΕ;
Όταν οι πελάτες (δηλαδή οι συλλέκτες) περιμένουν ουρά, πού βρήκε το δικαίωμα να μην πουλάει και να χάνει έσοδα (προς όφελος συγγενών και φίλων);

Ενδιαφέρει την τράπεζα λοιπόν πού , πώς και αν θα το βρουνε οι υπόλοιποι? Σίγουρα είναι ΑΔΙΚΟ  αλλά η τράπεζα είναι επιχείρηση και κάνει ότι και όπως νομίζει αυτή σωστό με μόνο σκοπό το κερδος.
Οι Γερμανοί, οι Γάλλοι, οι Αυστριακοί και οι λοιποί κουτόφραγκοι που πουλάνε με το κιλό σε όποιον ενδιαφέρεται είναι προφανώς... κουτόφραγκοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2010, 08:03:17 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 07:59:05 μμ »

Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο σε αυτή τη χώρα οι συντεχνίες και οι κλίκες στις δημόσιες υπηρεσίες κλπ να εφαρμόζουν τους νόμους όπως γουστάρουν και όταν γουστάρουν. Όποιος έβλεπε και το "Μάλιστα κ. Υπουργέ" θα συμφωνήσει ότι αυτά γίνονται λίγο πολύ παντού. Εδώ όμως γίνονται πάρα πολύ.

Αρ. Πρωτ. οικ: 2/66786/0025 6/12/2004

Ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών (Αλογοσκούφης)

Εγκρίνουμε τη χορήγηση ακυκλοφόρητων κερμάτων... σε νομισματοσυλλέκτες...
Η χορήγηση μεγαλυτέρων ποσοτήτων... κατόπιν εγκρίσεως της Δ25ης του ΓΛΚ όπου θα διαβιβάζονται τα σχετικά αιτήματα...

Πάω λοιπόν στη ΤτΕ με την υπουργική απόφαση στο χέρι και ζητάω "αυτό, εκείνο και το άλλο". Και μου απαντούν ""Γνωρίζουμε την υποργική απόφαση, αλλά δεν μπορούμε να την υλοποιήσουμε..."

Εγώ επιμένω ότι κάποιοι στην ΤτΕ θέλουνε πολλές κλωτσιές, γιατί ενεργούν σε βάρος των συμφερόντων του κράτους (και των εσόδων του)...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 08:08:02 μμ »

Η τράπεζα της Ελλάδος δεν έχει καμία υποχρέωση να δώσει στο κοινό, ούτε να λογοδοτήσει σε κανέναν συλλέκτη διότι δεν έχει συλλεκτικό τμήμα με εγγεγραμμένα μέλη , συλλέκτες , όπως για παράδειγμα έχει ο ΟΤΕ.
Όσα δεν φτάνει η αλεπού , τα κάνει κρεμαστάρια....  

Αναγκάζομαι να σημειώσω ότι:
1. Αν δεν έχει συλλεκτικό τμήμα, θα πρέπει να λογοδοτήσει στους προϊστάμενούς της και στους μετόχους της για τα έσοδα που χάνει.
2. Δεν ξέρω αν η αλεπού κάνει κρεμαστάρια όσα δεν φτάνει, σίγουρα όμως δεν τρώει κουτόχορτο.
Καταγράφηκε
maria-dimitris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 08:35:37 μμ »

Η τράπεζα της Ελλάδος ήτανε δημόσιο ίδρυμα.Από την στιγμή που παράγει κέρδη για τους μετόχους της , παύει να είναι ένα ίδρυμα και είναι επιχείρηση. Τα ιδρύματα δεν παράγουν κέρδη. Όσο για τους Γάλλους και τους Γερμανούς τα συλλεκτικά τους κομμάτια , είναι σε πολύ λίγα κομμάτια και δεν είναι με το κιλό ,  είναι σχεδόν αδύνατον να βρεθούνε. Για τους υπόλοιπους οργανισμούς και τα συλλεκτικά ( ΟΤΕ, ΕΛΤΑ ) , εκτός του οτι έχουν ειδική οργάνωση για τους συλλέκτες (πελάτες) , κάποιοι από τους υπαλλήλους τους κάνανε περιουσία χωρίς βέβαια να ζημιωθεί ούτε ο οργανισμός αλλά ούτε και οι συλλέκτες. Σχετικά με το δικαίωμα της κοπής του νομίσματος το 20ευρο κόπηκε με απόφαση του συμβουλίου της τράπεζας της Ελλάδος , δεν κόπηκε τυχαία ούτε ανεπίσημα. Αν όλοι αυτοί που διαμαρτήροντε είχανε έναν γνωστό και είχαν πάρει κάποιο κομμάτι , θα λέγανε αυτά που λένε για το συγκεκριμένο νόμισμα? Μάλλον όχι...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 08:50:45 μμ »

2. Δεν ξέρω αν η αλεπού κάνει κρεμαστάρια όσα δεν φτάνει, σίγουρα όμως δεν τρώει κουτόχορτο.
Αγαπητη φιλοι. Το ρητο οσα δεν φτανει η αλεπου  κτλ κτλ το εχω χρησημοποιηση και εγω ο ιδιος κατα καιρους (ο κυριος Νικος ισως να θυματε στα περιφημα χρυσα γραμματοσημα καπου αλλου) επειδη καποιοι που δεν ειχαν το εν λογω αντικειμενο ελεγαν ελεγαν οτι θες!! Θελω λοιπον να επισυμανω οτι εδω δεν τα λεμε οτι λεμε απο ζηλια που δεν εχουμε στην κατοχη μας το συγκεκριμενο νομισμα!! Κανουμε αυτην την κουβεντα μπας και καταφερουμε να μαθουμε γιατι η τραπεζα τα εναπομειναντα κομματια δεν τα εβγαλε στην κυκλοφορια!!Αν το δουμε ποιο βαθια το θεμα και θελουμε να δουμε αν εκανε κακοδιαχειρηση η τραπεζα γιατι να κοιταξουμε το 20ευρω το ασημενιο και δεν κοιταμε το 200αρι το χρυσο που χαρισε σε 1000 ατομα την ιδια περιοδο!! Το ξερετε οτι μονο το χρυσαφι που ειχαν πανω αυτα τα 1000 τεμαχια αντιστοιχει σε 375.000 ευρω?? Τριακοσιες εβδομηντα πεντε χιλιαδες ευρω!! Και ποσο προσπαθουν να το πουλησουν ξερετε?? Πριν εξη μηνες περιπου με πλησιασαν να μου πουλησουν ενα εναντι του ποσου των 6000 ευρω!!Τελικα εμαθα οτι βρεθηκε αγοραστης και το πηρε στα 7000 ευρω!! Αυτη ειναι η Ελλαδα , αυτη ειναι η τραπεζα μας!!Τωρα αν ετυχε καποιο μελος του φορουμ μας να εχει καποιο κομματι στην κατοχη του δεν ειναι αναγκη να βαλουμε κατα αυτου και το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να ζητησουμε αμα θελουμε εξηγησεις απο την τραπεζα!!Οσο για το ρητο εχει και αλλο τελειωμα Χαμόγελο οσα δεν φτανει η αλεπου πηδαει και τα φτανει!! ;)Εγω π.χ εχω βαλει τσακαλια και μου το γυρευουν το 20αρι με επιθυμητη τιμη μεχρι 400!!Και ξερω οτι θα βρεθει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 09:30:30 μμ »

Όσο για τους Γάλλους και τους Γερμανούς τα συλλεκτικά τους κομμάτια , είναι σε πολύ λίγα κομμάτια και δεν είναι με το κιλό ,  είναι σχεδόν αδύνατον να βρεθούνε.

Ποιο ακριβώς γαλλικό ή γερμανικό κομμάτι ψάχνεις να βρεις και δεν το βρίσκεις;

Για τη Γερμανία που ξέρω, τα τελευταία "δυσεύρετα" είναι τα δύο πρώτα αναμνηστικά 5 μάρκα του 1952 και του 1964. Το πρώτο, για το Γερμανικό Μουσείο, (CV 800) πράγματι είναι δυσεύρετο. Το δεύτερο, για τον Φίχτε, (CV 175) με 50 ευρώ το βρίσκεις. Από εκεί και πέρα τι; Το τρίτο είναι του 1966 για τον Λάιμπνιτς και έχει αξία καταλόγου 15.

Μεγαλύτερη αξία έχουν κάποια ανατολικογερμανικά παρά τα δυτικογερμανικά...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 09:44:13 μμ »

Από το http://www.deutsche-sammlermuenzen.de/bmf/index.jhtml
(Υπηρεσία πώλησης συλλεκτικών νομισμάτων)

100-Euro-Goldmünzen 2009
UNESCO-Welterbe - Römische Baudenkmäler, Dom und Liebfrauenkirche in Trier
Auflage: 320.000 Stück (έκδοση 320.000 κομμάτια)

10-Euro-Silber-Gedenkmünzen 2009
IAAF Leichtathletik WM Berlin 2009
Auflage: 200.000

10-Euro-Silber-Gedenkmünzen 2007
50 Jahre Bundesland Saarland
Auflage: 300.000 (Spiegelglanzausführung), 1.600.000 (Normalprägung)
300.000 PROOF 1.600.000 UNC

Ποια είναι τα "λίγα κομμάτια που είναι αδύνατο να βρεθούνε";;;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences