Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:01:26 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 EURO 2003!!  (Αναγνώστηκε 51592 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 05:35:26 μμ »

Ειδικοι επι του ευρω για πειτε μου αυτη η τιμη στεκει ή του εχουν βαλει πιπερι και αλλα μπαχαρικα απο πανω?? http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220396834510&_trksid=e11002.m204&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%252BIA%26itu%3DUCI%252BIA%26otn%3D10&ssPageName=ADME:B:EOIBUAA:US:1348
Καποιος καταλογος υπαρχει να το εχει κοστολογηση σαν νομισμα? Βγηκε σε 14000 τμχ!!Μην τρελαθουμε τωρα οτι πρεπει να πουλιετε τοσο ψηλα!! Την γνωμη σας παρακαλω....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
supervga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 06:02:43 μμ »

καλησπέρα

και εγώ θεωρώ την τιμή τρελή για αυτό το νόμισμα Θυμός δυστυχώς όμως δεν το έχω δει πουθενά αλλού για να συγκρίνω την τιμή. Ο μάγκας θέλει να βγάλει λεφτά από έναν αλλιώς ας το βάλει στο ebay no reserve να δούμε τι πιάνει.....

καλύτερα να κάνουμε υπομονή εάν πράγματι υπάρχουν τόσα κομμάτια τότε θα βρούμε σε καλύτερη τιμή
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 06:19:33 μμ »

Ναι φιλε τοσα κυκλοφορησαν!!Και σας ρωταω το 100 δρχ του 1935 κυκλοφορησε σε 500 τμχ και το βλεπω που και που να πουλιετε εκει γυρω 1500-2000 ευρω και παλι μου φαινετε ακριβό!!Ενα νομισμα που βγηκε σε 14000  να ζητανε τοσα?? Συγνωμη δλδ αλλα υπαρχουν τοσα και τοσα νομισματα επι δραχμης που αν επενδυσεις πανω τους αυτα τα χρηματα θα νιωσεις πολυ πιο ομορφα!! Π.Χ το παραπανω παραδειγμα!!Καλυτερα να τα δωσω για το 100δρχ παρα στο 20ευρω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 07:22:31 μμ »

Για το συγκεκριμένο νόμισμα είχα ανοίξει ποστ σε άλλο φορουμ πριν ένα χρόνο.
Από ότι έμαθα αργότερα γύρω στα 7000 κομμάτια είναι στοκαρισμένα στην τράπεζα και δεν μπορούν να τα πουλήσουν γιατί για το συγκεκριμένο νόμισμα όπως και για το χρυσό 200 ευρώ δεν βγήκε διάταγμα. Δεν τα πουλούσε η τράπεζα αλλά τα δώριζε σε υπαλλήλους και σε εξέχοντα πρόσωπα.
Και εμένα μου φάνηκε πολύ ακριβή τιμη τότε (πριν ένα χρόνο είχε 600 ευρώ σε dealers). Παρόλα αυτά δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση για αυτό το νομίσμα στο εξωτερικό από ότι παρακολουθώ αλλά και στο ebay οι δημοπρασίες που βγαίνουν είναι ελάχιστες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 07:39:30 μμ »

Μιχαλη απο οσα ξερω ειχε βγει διαταγμα για να πουληθουν μεσω της ΤΤΕ αλλα μετα καπου φρεναρε το θεμα και ουτε τιμη δεν καθοριστηκε!! Εμενα ολο αυτο το σκηνικο μου θυμιζει λιγο τα νομισματα της δικτατοριας και την εκτοξευση της τιμης τους στα υψη οταν ανακοινωθηκε οτι λιωθηκαν οσα ειχαν παραμεινει στην τραπεζα (αν λιωθηκαν στα αληθεια και δεν βγηκαν αρκετα απο την πισω πορτα) το ιδιο θα γινει-γινεται και με τα εν λογω νομισματα!!Ισως καποια να βγαινουν απο την πισω πορτα και να τα βλεπουμε σε αστρονομικες τιμες!!Να ξερετε οτι πριν μερικους μηνες ειχε κυκλοφορηση και το 200ευρω το χρυσο για πουλημα απο καποιους!!Μου ειχαν κανει και εμενα προταση για 7000 ευρω!!Ναι μεν ειναι δελεαρ να εχεις ενα νομισμα στα χερια σου που να μην το εχουν αλλοι αλλα αν καποια στιγμη εμφανιστουν μερικα στην αγορα η τιμη θα πεσει κατακορυφα και οσα ειχες δωσει εσυ πρωταρχικα θα ειναι πεταμενα λεφτα!! Στριφογύρισμα ματιών 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 26, 2009, 08:25:55 μμ »

Εγώ θεωρώ πως είναι υπερεκτιμημένο πάρα πολύ!

Ούτε πεντόλιρο να ήταν (που λέει ο λόγος γιατί κάνει 1.000 ευρώ περίπου πιο ακριβά).  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 08:09:30 μμ »

Φιλος της σελιδας με ειχε ρωτηση τι εγινε με μια συγκεκριμενη δημοπρασια που εκλεισε σε γνωστο ελληνικο σαιτ!! Σημερα που την κοιταξα ειδα οτι εχουν γινει και οι αξιολογησεις αρα το νομισμα πουληθηκε στα 1000 ευρω !! Η δημοπρασια  http://www.@@@@@@.gr/auctiondetails.php?id=4091826
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 09:27:37 μμ »

Συγγνώμη ρε παιδιά, εάν ο φίλος ζητάει $2000 για ένα ασημένιο 20 ΕΥΡΟ το οποίο είναι αναμνηστικό μετάλλιο, διότι δεν κυκλοφόρησε ποτέ σαν επίσημα νόμισμα,
Εγώ πόσο θα πρέπει να ζητήσω για το χρυσό 20 λίρες Κύπρου ο Τρίτων με τιράζ 1500 τεμάχια, προφανώς έχει σαλτάρει ο κόσμος.  
 Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 09:51:21 μμ »

Mαλλον κ Νικο το πουλατε σε λαθος μερος.Εννοω οτι ενα νομισμα της Κυπρου πολυ λιγο εως καθολου ενδιαφερει τους Ελληνες.Γι αυτο και το εχετε τοσους μηνες σε δημοπρασια και ενδιαφερεται κανενας.Ενω το 20αρικο μολις μπηκε αμεσως το χτυπησανε 15-20 ατομα.Υπαρχει αγορα.Νομος προσφορας και ζητησης.Τωρα τι να λεει για μενα τον Ελληνα ο Τριτων ο Κυπριος.Μαλλον κατα τους κουμπαρους μερια πρεπει να απευθυνθειτε
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 09:53:36 μμ »

Oti kai na λεμε εμεις το νομισμα απεδειξε  οτι τραβαει τα φωτα επανω του το ψαχνουν πολλοι
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 10:36:48 μμ »

Εγω θα ηθελα να κουβεντιασουμε ολοι μαζι τί πιστευουμε για τα εν λογω νομισματα!!Με τον κυριο Νικο (που τον σεβομαι και τον εκτιμαω παρα πολυ και το ξερει) ειχαμε μια τηλεφωνικη συνομιλια και η θεση του ειναι αυτη που μας αναφερει πιο πανω.... Δλδ το νομισμα δεν βγηκε σε κυκλοφορια αρα δεν ειναι νομισμα ειναι μεταλλιο!! Απο την αλλη πλευρα η τραπεζα εχει αυτον τον συνδεσμο http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Euro/Notes-coins/Collectors/default.aspx
 και σε ενα μερος αναφερει επιγραμματικα ---> Συλλεκτικά κέρματα ευρώ
Τα συλλεκτικά κέρματα ευρώ εκδίδονται επισήμως από τα κράτη-μέλη, έχουν ονομαστική αξία (αξία όψεως), θεωρούνται νόμιμο χρήμα αλλά δεν προορίζονται για κυκλοφορία. Η ονομαστική αξία των συλλεκτικών κερμάτων είναι πάντοτε διαφορετική από εκείνη των κυκλοφορούντων κερμάτων, όπως επίσης και η παράσταση που απεικονίζεται σε αυτά.

Ενώ τα κυκλοφορούνται κέρματα αποτελούν νόμιμο χρήμα σε ολόκληρη τη ζώνη του ευρώ, τα συλλεκτικά κέρματα αποτελούν νόμιμo χρήμα μόνο στη χώρα έκδοσής τους. Τα κέρματα αυτά σπανίως χρησιμοποιούνται για πληρωμές διότι η αγοραία αξία τους είναι συνήθως πολύ υψηλότερη από την ονομαστική τους αξία και πολλά από αυτά κατασκευάζονται από πολύτιμα μέταλλα όπως ο χρυσός ή ο άργυρος.

Για να αποφευχθεί οποιαδήποτε σύγχυση στο κοινό, τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συλλεκτικών κερμάτων διαφέρουν από εκείνα των κερμάτων που προορίζονται για κυκλοφορία. Από τις τρεις τεχνικές παραμέτρους των κερμάτων, δηλαδή το χρώμα, τη διάμετρο, και το βάρος, τουλάχιστον οι δύο θα πρέπει να είναι διαφορετικές από εκείνες των κερμάτων που προορίζονται για κυκλοφορία. >>
Εσεις τι πιστευετε??Ειναι μεταλλια ή νομισματα??

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
maria-dimitris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 09:11:45 μμ »

Καλησπέρα σας , οποιοδήποτε επίσημη κοπή αναφέρει αξία δεν είναι μετάλλιο αλλά νόμισμα. Το συγκεκριμένο νόμισμα δεν κυκλοφόρησε, όπως δεν κυκλοφόρησε και κανένα άλλο ασημένιο ή χρυσό που εκδόθηκε από την τράπεζα της Ελλάδος. Το γεγονός ότι η τράπεζα δεν το διέθεσε στο κοινό είναι ένα άλλο θέμα 'οπως και το 20.000 δραχμές του 1990 (χρυσό) , διέθεσε μόνο 300 από τα 1000 κομμάτια στο κοινό για δικούς της λόγους. Το νόμισμα αυτό , μιας και είχα βάλει εγω την δημοπρασία , να ενημερώσω τους φίλους  του site οτι το πήρα μέσα από την τράπεζα της Ελλάδος (οχι της Αθήνας) και το πιστοποιητικό του αναφέρει αναμνηστικό νόμισμα και όχι μετάλλιο.Είναι αποδεκτό σαν 20ευρω και απο την τράπεζα της Ελλάδος και από την πλειοψηφία των συλλεκτών. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΣΜΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΞΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ( ΕΓΩ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ) .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 09:26:31 μμ »

Καλησπερα Μαρια χαιρομε που σε βλεπω στην παρεα μας ξανα Χαμόγελο Και η δικη μου αποψη γενικα για ολα τα αναμνηστικα νομισματα (οχι μονο τα ευρω αλλα και οσα αναγραφουν δρχ) ειναι αυτη η οποια δινει η τραπεζα!!Εχουν ονομαστικη αξια? ειναι νομισματα!! Δεν αναγραφουν αξια? ειναι μεταλλια!! Στα ευρω μου κανει εντυπωση αυτο που αναφερει η τραπεζα ----> Ενώ τα κυκλοφορούνται κέρματα αποτελούν νόμιμο χρήμα σε ολόκληρη τη ζώνη του ευρώ, τα συλλεκτικά κέρματα αποτελούν νόμιμo χρήμα μόνο στη χώρα έκδοσής τους. Τα κέρματα αυτά σπανίως χρησιμοποιούνται για πληρωμές διότι η αγοραία αξία τους είναι συνήθως πολύ υψηλότερη από την ονομαστική τους αξία > .
Με λιγα λογια π.χ πας στον κισε μιας τραπεζας να πληρωσεις εναν λογαριασμο π,χ 300 ευρω και ξαφνικα διαπιστωνεις οτι κρατας μαζι σου μονο 295!! Αν εκεινη την ωρα εχεις μαζι σου ενα αναμνηστικο 10ευρω του 2004  ή του 2003 της προεδριας ή το συγκεκριμενο 20ευρω που συζηταμε ο ταμιας ειναι υποχρεωμενος να το παρει σαν 10 ευρω ή σαν 20 ευρω !! Δηλαδη την αναγραφομενη σε αυτο πανω αξια!!Ασχετα αν αυτο δεν συμφερει ολους εμας διοτι η αξια του ειναι πολυ περισσοτερο της ονομαστικης!!Αυτο δε μπορει να συμβει οχι μονο στο κισε μιας τραπεζας αλλα και στο σουπερ μαρκετ , στον κρεοπωλη αλλα και σε οποιαδηποτε συναλλαγη μας εντος της ΕΛΛΑΔΑΣ!! Τα αναμνηστικα νομισματα δεν μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε στο εξωτερικο!! Βαση ολων αυτων για μενα ΝΑΙ ειναι νομισματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 09:34:53 μμ »

Και μια και θιξαμε το σημειο <Αναμνηστικα Νομισματα> θα σας πω κατι που με στενοχωρει σε καποιους πωλητες-συλλεκτες παλιους!! Αν τους παρατηρησετε ΟΤΑΝ πουλανε νομισματα και εχουν αναμνηστικα για πουλημα τα λενε με το ονομα τους <αναμνηστικα νομισματα> οταν δε μιλανε σε καποιες συζητησεις τα λενε μεταλλια ή ακομα χειροτερα <ψευδονομισματα> !! Η απορια μου.... Αφου πιστευουν οτι ειναι ψευδονομισματα η μεταλλια γιατι οταν τα ΠΟΥΛΑΝΕ τα λενε νομισματα?? Τα καλα και συμφεροντα? Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
maria-dimitris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 09:49:56 μμ »

Κύριε Γιώργο , μπαίνω συχνά στην παρέα σας και διαβάζω τα νέα  Χαμόγελο  ... απλά απάντησα σήμερα γιατί το θέμα πιστεύω με αφορούσε άμεσα.  Να επισημάνω και κάτι ακόμα για όσους δεν μας ξέρουνε και πιθανόν να νομίζουν οτι είμαστε καινούργιοι στο χώρο, ασχολούμαστε με το ελληνικό νόμισμα από το 1990.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences